Autor Tema: Nikon D5300, Test  (Pročitano 15186 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #20 poslato: Januar 06, 2014, 11:54:17 pre podne »
Ogromne razlike u detaljima,DR i neverovatan IQ može se videti iz donjih primera:    :screaming: :screaming:

http://pcfoto.biz/images/testovi/Nikon_D5300_test/051_T22_1-detaljiRAW_outdoorRAW_fullres.jpg
http://pcfoto.biz/images/testovi/Canon_EOS_600D/049_T8_1-detaljiRAW_outdoorRAW_fullres.jpg

Možemo videti da D5300 daje čistiji sliku; nema maslačaka, ptice na travi i bela kanta levo nije išarana.

Šalu na stranu, mislim da se uopšteno malo preteruje sa pričom o senzorima, čak više po belom svetu nego ovde.
Zrno više svetla, drugi uslovi, malo promašen fokus i sve cifre ništa više ne znače osim u strogo kontrolisanim uslovima.
Ja jesam pixel peeper, ali malo se i treba opustiti  :laugh:
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 11:57:20 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #21 poslato: Januar 06, 2014, 11:54:43 pre podne »
Nisam znao,nemoj da mislis da se zezam.

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #22 poslato: Januar 06, 2014, 11:59:06 pre podne »
Pa tako izgledaju primeri kad Canon fan radi testove :)
Dajte da Dux testira pa da vidimo primere.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #23 poslato: Januar 06, 2014, 12:01:33 posle podne »
XAXAXAXAXA.
Ma to samo bolje C leži u ruci pa onda i fotograf bude opušteniji.
Odmah i nebo bude plavo  :laugh:
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 12:03:40 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #24 poslato: Januar 06, 2014, 02:04:55 posle podne »
Ako budem ja testirao ne znam da li će moći onaj C da škljocne!? :P

Slaba vam dinamika Pericha. Vidiš da su senke zapušene, a kod Nikona sve na svom mestu još ima prostora za najluđe photoshop žurke! :P ;)

Nego drug Argon je baš lepo objasnio u svom zadnjem izlaganju i potpuno se slažem sa iznetim. Ljudima se serviraju svakakve priče, a priče oblikuju pre svega proizvođači u skladu sa sopstvenim (ne)mogućnostima.

« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 02:08:16 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #25 poslato: Januar 06, 2014, 02:43:15 posle podne »
Hmm... mislim da je tu na delu neka obrnuta logika. Upravo proizvođači imaju interes da plasiraju priče o "neophodnim" novinama i premda ja lično uvek volim da vidim napredak na svim poljima (cenim da je svima jasno zbog čega tako razmišljam), ipak sam pristalica ideje da danas ne postoji loš aparat. Postoje samo dobri, bolji i najbolji. Manje od toga - teško. Ima možda nekih krševa u kompakt klasi, ali generalno neupotrebljivih - vrlo teško.

To ne znači da razvoj treba da stane, jer niko ne može znati šta nas čeka iza brda. Međutim, ne slažem se ni najmanje sa idejom da neki senzor ne valja. Valja drugovi, itekako valja. Ako neko nešto ne uspeva da uradi takvim senzorom, treba pod hitno da menja tehniku rada, jer očigledno u njoj nešto škripi. ;)

Ono što ja mislim je da treba menjati tehnologiju kojom se do rezultata stiže, jer je evidentno da smo se približili nekim limitima postojeće. Nikon je sa Sony-jem vrlo blizu tih limita Bayerovih senzora i otud i igranje na kartu uklanjanja AA filtera. Svima je bilo jasno da je to otprilike poslednji adut koji će biti potegnut u smislu drastičnog unapređenja IQ-a, a posle njega nema previše prostora, osim za menjanje pristupa iz korena, kakav je Foveon.

Da, jasno je da bi širi DR mogao da obezbedi neki boljitak koji nam je teško da pojmimo u ovom trenutku, ali cenim da bi moralo nešto da se uradi i na drugim poljima, kako se napredak u budućnosti ne bi sveo na FB, Instagram, Twitter i slične dugmiće.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 02:47:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #26 poslato: Septembar 08, 2015, 11:07:06 pre podne »
Pozdrav StORM48 !

Uživao sam čitajući tvoje sjajne testove i pored toga što su mi pomogli da uvidim kakav je koji aparat dosta toga sam i naučio uopšte o dSLR aparatima. Veliko je zadovoljstvo čitati na maternjem jeziku ovako detaljne testove pojedinih delova aparata i dobiti toliko informacija na jednom mestu. Veliko hvala kako tebi tako i onima koji su ovo omogućili i pomogli da se realizuje.

Već duže vreme imam dilemu između ovog modela i Canona 700d.

Čini mi se da sam svestan mana i jednog i drugog aparata, ovaj model ima dosta lošiji LV i video mogućnosti i lošije je prilagođen početnicima, dok je kod 700d najveća mana taj senzor koji se koristi već godinama i to što je "našminkani" naslednik 650d.

U varijanti Nikona uzeo bih 18-105 i 35 1.8, a u varijanti Canona 18-135 stm i 50 1.8 stm. Prioritet mi je fotografisanje moje dece, trenutno beba starih 8 meseci.

Zanima me koliko treba da me brine ovaj dosta lošije raspoređen broj krstastih tačaka kod Nikona u odnosu na mnogo bolji raspored kod Canona i koliko može to da kompenzuje veći broj tačaka i ako sam dobro shvatio bolji AF sistem kod Nikona ? Takođe ako sam ispustio još nešto bitno, u ovom cenovnom rangu (odnosno kod ovih modela) molio bih te da mi napomeneš.

Unapred ti se zahvaljujem ako uspeš da odvojiš malo vremena da mi pomogneš u dilemi kao i svima ostalima koji su raspoloženi da pomognu.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #27 poslato: Septembar 08, 2015, 07:18:39 posle podne »
Hvala na komplimentima! :)

Oba aparata su (kao i praktično svi današnji) odlična. Odlučuju nijanse i neke specifičnosti, ali te specifičnosti nisu od naročitog značaja za početnike, jer - ne mogu da iskoriste te prednosti jednog, odnosno drugog. Definitivno ne postoji mogućnost da se zezneš, koji god aparat da uzmeš, a isto važi i za objektive koji ih prate. Odlični su za ono čemu su namenjeni.

E sad, što se AF-a tiče, mislim da se fotografiše uvek u nekom mraku, da bi prednost Canona bila ključna (u pogledu rasporeda krstastih tačaka), pa se u tom domenu lako može zanemariti ta prednost. Meni lično je mnogo bitnija user-friendly ergonomija, kada su prednosti Canona u pitanju, ali to je IPAK individualno, pa je bolje da nekako ispipaš oba aparata i sam utvrdiš da li njihov oblik nešto znači tvojim šakama.

Elem, Nikon ima bolji/savremeniji senzor, koji prašta greške više nego Canonov, pa je jasno da ne postoji pobednik u ovom poređenju. U nečemu je bolji jedan, u nečemu drugi. Kada je kvalitet izlaza (tj. samih fotografija) u pitanju, prednost ide Nikonu, bez dileme.

Najbolje da, kao što rekoh, oba uzmeš u šake i oceniš po osećaju. Ako to nije moguće, neka moja preporuka bude D5300.

A jesi li razmišljao možda o MILC aparatima?


Pozdrav

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #28 poslato: Septembar 08, 2015, 07:38:58 posle podne »
Nema na čemu, čitao sam testove pojedinih modela koje verovatno ni u snu neću moći da kupim, jer me privukao tvoj način pisanja i to što se mnogo toga korisnog može pročitati.  :)

Još jednom hvala na odgovoru i odvojenom vremenu, definitivno mi preostaje još samo da uzmem oba u šake i vidim i sa te strane šta mi više odgovara.

Jesam, gledao sam MILC varijante ali nekako mi se čini da ne bih to sebi mogao da priuštim. Iskreno jedva sam pohvatao ovo sve oko dSLR aparata i objektiva pa sam pokušao to nekako da pohvatam u MILC varijantama, možda mi nije najbolje išlo. Vidim da su fiksna stakla na nekim drugim žižnim daljinama kao i zum. Gledao sam Sony i malo Fuji. Onaj A6000 me baš privukao u jednom trenutku, možda da sačekam taj novi model pa da ovom još padne cena. Kod Fujija mi sve nešto skupo.  :P

Možda neki predlog šta bi bilo slično i po ceni i po mogućnostima ovih dSLR u MILC varijanti ?

Imao sam priliku da se poigram sa Fuji X100 mislim da je model, nije MILC, nego malo napredniji kompakt, lepo i to sve izgleda, onako laički.  :)

Nije X100, evo tačnog modela :

http://www.itnetwork.rs/Predstavljanje-FUJI-FinePix-X10-article-4833.htm
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2015, 07:49:21 posle podne od strane Goti »
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #29 poslato: Februar 02, 2016, 01:37:02 posle podne »
Ne radi link za Test 5300, kaže stranica nije pronađena..
« Poslednja izmena: Februar 02, 2016, 01:40:05 posle podne od strane Chabex »

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #30 poslato: Februar 02, 2016, 01:47:02 posle podne »
Šta je ovo, posle 5 min već ne mogu da editujem odgovor? :) Onda moram da pišem drugi..
Mada ima test kad se gleda preko sajta, samo taj link ne radi sa početka ove teme. Nebitno.. (zato sam i hteo da obrišem odmah moj odgovor, ali koliko vidim ne postoji mogućnost za to).

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D5300, Test
« Odgovor #31 poslato: Februar 02, 2016, 03:33:46 posle podne »
U tok su radovi na sajtu, pa ne funkcioniše sve kako bi trebalo. Biće ispravljeno. ;)

Pozdrav