Autor Tema: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima  (Pročitano 9980 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #20 poslato: Januar 25, 2016, 11:21:24 posle podne »
Kakav je to samo lažov i manipulant, taj Ratko Dmitrović:

– Vodiću na ručak onoga ko je predložio ovu zakonsku odredbu. Bio je poslednji čas. To je postalo neizdrživo. „Večernje novosti” su prošle godine platile nekoliko miliona odštete ljudima koji su nas tužili za prenošenje novinske fotografije. Obične, na kojoj se, primera radi, vide most, baba na mostu i jedan saobraćajni znak. Neki od autora tražili su i preko pola miliona dinara odštete, a sudije presuđivale na trista hiljada. Akademski slikar u Srbiji ako proda svoje delo za 300 evra smatra to uspehom, dok srpski fotoreporteri i fotografi za svoje novinske fotografije, sa ulice, pijace, reke, iz dvorišta, dobijaju hiljade evra. Konačno da tome dođe kraj – kaže za „Politiku” generalni direktor i glavni urednik „Večernjih novosti” Ratko Dmitrović.

Pazi ti šta je on stavio u istu rečenicu, i kako pokušava da povuče paralelu između poštenog posla prodaje slika i svoje krađe fotografija.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #21 poslato: Januar 25, 2016, 11:35:30 posle podne »
Meni nije jasno samo ako je vec toliko krs i besmilsena fotka sa babom mostom i znakom, sto je uzimas za novine...A drugo koliko je razmisljanje u najmnju ruku cudno kad mu je logicnije da ukrade fotku i da se zali sto placa kaznu umesto da kontaktira tog fotgrafa plati mu fer cenu...Sve je ovde naopako...

Ali nece ovo da potraje i da se odrzi...Ima tu mnogo pravnih zavrzlama koji se krse, pocevsi od ustava koji garntuje pravo svojine  onda medjunardni sporzumi koje imamo  itd itd...Proci ce ovo kao i kazne za parkiranje koje su bile protiv ustavne...pa se sad tretiraju kao dnevne karte... Ali sve u svemu sve je naopako pa me nista vise ne moze ni iznenaditi:)


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #22 poslato: Januar 26, 2016, 12:38:10 pre podne »
Pa ako su fotografije potpuno obične, nek ide sam da ih napravi. Sa te tačke gledišta možemo da poredimo roman Dostojevskog i njegove novine pa da konstatujemo da je nivo pisanja u Politici sasvim običan i da ne treba da postoje autorska prava na članke iz bilo kojih novina.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #24 poslato: Januar 26, 2016, 03:07:15 posle podne »
Mene najvise plasi sto u 99% slucajeva pominju fotoreportere. Koliko sam ja shvatio u pozadini ove frke je najvise kradja fotografija koje su vlasnistvo uglavnom amatera (naprednih amatera, mehanicara ili kako nas vec zovu) sa kojima se sada vode sporovi koji ce mnogo kostati "lopove". Bojim se da ce se posle sledecih napada (kojih ce sigurno biti) na fotografe naci neko resenje koje ce stititi samo fotoreportere. Ne kazem da ce to proci, ali ce se sigurno pokusati jer novine kradu slike od amatera koji uglavnom i ne saznaju da im je fotografija ukradena ili cak budu srecni jer je neko izabrao bas njihovu fotku i stavio je u novine. Znaju "lopovi" da sa fotoreporterima (njih valjda zovu profesionalci) nema za*ebancije.
Samo treba pojacati kazne za lopovcine koji kradu fotografije po internetu i nema problema. Sa amaterima novinske agencije mogu lako da se dogovore po normalnoj (nekad i simbolicnoj) ceni, a nekad je dovoljano postaviti ime autora ispod slike.
Ne znam da li se stvarno prave ludi kada nigde ne pomilju da fotografska oprema amatera kosta po nekoliko hiljada evra. Gde je utoseno vreme, cekanje i prepoznavanje pravog trenutka, da ne pominjem vreme i muke za sticanje iskustva... Na kraju i najobicniji snapshot ne sme da se ukrade jer autor jednostavno ne zeli da se razvlaci po novinama.

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #26 poslato: Januar 26, 2016, 03:56:29 posle podne »
@djaniru, ovo je normalno tumacenje i tako bi trebalo da ostane.

Ne znam kako neki ljudi ne shvataju da su problem drugi ljudi koji krse pravila, odn. koji kradu fotografije. Da nije toga sve bi bilo OK. Negde sam procitao uporedni primer i skroz se slozio jer sam subjektivno bio zrtva (bas kao i novinske agencije), a objektivno prekrsioc ;D - Parking kosta 30din, a posto ga nisam platio morao sam da platim kaznu od 1000din, preko suda mozda jos i vise. Sad treba da sakupim istomisljenike i proguram drugacije tumacenje i da ne moram da platim parking i sva moja prethodna zaduzenja ce biti obrisana carobnim stapicem. Cene fotografija nisu skupe, skupe su parnice i novac koji traze pokradene kolege!
Samo platite ili pitajte za cenu i OK! 


Ne mogu da verujem da neko moze ovo da napise!!!?!
http://www.e-nodjaniruvine.com/kolumna/petar-lukovic/129452-Kai-uri-blokira-raun--novina.html

EDIT by StORM48: Korigovan link
« Poslednja izmena: Januar 26, 2016, 09:14:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #27 poslato: Januar 26, 2016, 05:31:29 posle podne »
Nije usvojeno.


A sto se tice Lukovica... TO odavno nije vredno paznje. Ostace on u svom glibu zauvek.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Poslanici, ne ukidajte autorska prava fotografima
« Odgovor #28 poslato: Januar 26, 2016, 09:08:27 posle podne »
Taman se ponadao da će mu ostati neka sića za vinjak, ali sudba kleta...
To insult the fool is the price of wisdom.