Autor Tema: Nikon D500  (Pročitano 20203 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #20 poslato: Januar 06, 2016, 10:20:36 pre podne »
Kompletan malisa :)  Svidja mi se sta nudi
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #21 poslato: Januar 06, 2016, 11:58:48 pre podne »
Auu, ovo ja zovem AF... ;)

Side-to-side AF points coverage
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #22 poslato: Januar 06, 2016, 12:28:28 posle podne »
poredjenje sa nista ˝lošijim˝ af 7D2  :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #23 poslato: Januar 06, 2016, 05:10:27 posle podne »
Argon, može li usporedba AF pokrivenosti sa prethodnim DX modelima Nikona?


Ali ovo me iznenadilo. Nisam očekivao da će sa DX tijelom ciljati ovaj rang cijene. Isto tako neke stvari oko AF barem na papiru oduševljavaju, pokrivenost kadra, centralna osjetljiva do -4 Ev, a već su tu D750 (jel oni o D7200 ima taj modul?) pomakli granice dobro sa onih -3 Ev i moram reći da me u praksi to tada pozitivno iznenadilo.

No meni je najveća enigma senzor. Čiji je? Koliko je napredak u visokom ISO-u? Koliko je napredak u DR-u na visokom ISO-u? Recimo, a možda se neki neće složiti, da je kod APS-C formata meni D7100 tj. Toshiba senzor bio prava mala revolucija, dalo se nekih stvari iz sjena izvući (ili je bolje reći nisi povlačio toliko šuma iz sjena?) kao na ranijim APS-C senzorima, a Sony ih je tek sa vremenskim odmakom dostigao. Ne sumnjam da su i ovaj put u Nikonu izvukli asa iz rukava.

Sve u svemu. MOĆNA SPRAVA!

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #24 poslato: Januar 06, 2016, 06:36:09 posle podne »
A tek ovo.

Citat
Auto AF Fine Tune

If it really works, this one is huge! In fact, I cannot believe that Nikon omitted this feature from its announcement, because it could potentially be a game-changer. It turns out that both Nikon D500 and D5 have a brand new “Auto AF Fine Tune” feature, which after achieving focus in live view, automatically adjusts AF Fine Tune settings for the attached lens. And you can apparently do this with only a few button operations! This looks extremely promising, because fine tuning lenses has historically been a painful experience, requiring specific tools and lots of wasted time. I can only imagine how cool it would be to instantly calibrate lenses on the fly when I work with a subject, for that particular focusing distance!
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #25 poslato: Januar 06, 2016, 06:43:26 posle podne »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #26 poslato: Januar 06, 2016, 07:55:16 posle podne »
@Bare

što se tiče pokrivenosti otprilike ovako..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #27 poslato: Januar 06, 2016, 10:05:41 posle podne »
Svetleca dugmad, rafal... ;D


https://www.youtube.com/watch?v=RzYm_z5ipug

A taman sam hteo da pređem na...na šta beše? ;D šalu na stranu, biće i milc, a ovo za jedno 6-7 meseci kad cena padne na normalan nivo.
« Poslednja izmena: Januar 06, 2016, 10:07:27 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #28 poslato: Januar 06, 2016, 11:34:44 posle podne »
prosto mi je cudno da vise aparata nema svijetlecu dugmad...
meni je to sjajna opcija.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #29 poslato: Januar 07, 2016, 01:29:25 posle podne »
@ Argon

Hvala na postanju tih slika. Pa ni ovi ranije nisu bili loši. Čini mi se da će daleko najveći napredak biti za one na FX tijelima. Pa sada je pokrivenost AF-a tamo smiješno mala.



Nego sa ovim DX opet počima biti strašno zanimljiv. Baš me zanima visoki ISO. Dobar dio ljudi se slaže da danas D7200 ima najbolji visoki ISO za tu veličinu senzora, a ovo će ići korak dalje pogotovo ako je BSI. Stoga me zanima. Je li itko od vas probao onaj 16-80 od Nikona?

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #30 poslato: Januar 08, 2016, 10:04:20 posle podne »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #31 poslato: Januar 10, 2016, 04:11:24 posle podne »
Zanimljivo za ovaj D500 čiji je senzor.

Znate da se pričalo o tome da Nikon kupuje NX liniju od Samsunga. Pa moguće da su pregovarali o kupnjama ili razvoju no vjerojatno o 20 MP APS-C BSI senzoru. Pakiranje senzora u D500 je jako slično Samsung rješenjima.
http://www.nikon-foto.cz/download/product_foto/D500/D500_Cmos.jpg
http://sammyhub.com/2011/09/29/samsung-develops-16mp-and-hd-supporting-1-2mp-cmos-image-sensor/

Inače priča sa senzorima je pa onako, zanimljiva. Sony je kupio Toshibin biznis sa senzorima, ranije je otkupio razna tehnološka rješenja od Aptine kada su ovi iz Aptine odlučili napustiti biznis senzora za fotoaparate, a otkupili su i od Renesasa (proizvodili Nikon senzor) liniju za proizvodnju senzora.
Recimo da je Nikon pomalu ugrožen i da gleda ka novim rješenjima kako bi manje ovisio o Sonyu.

EDIT: Kada uđete na stranicu od Samsung Semiconductora, i to dio za Camera CIS, stoji slika tipa sa Nikon fotoaparatom u ruci.
« Poslednja izmena: Januar 10, 2016, 04:13:40 posle podne od strane Bare »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #32 poslato: Januar 10, 2016, 04:37:43 posle podne »
I da nadodam. Ima i druga shema. I dalje je Nikon vjeran Sonyu, no Sony je za to, a kako su i najveća mušterija, dao najnoviji 20 MP stacked BSI APS-C senzor iz ExmorRS linije. Uostalom pakiranje sliči i na njega.

Znači vjerojatno su dvije opcije, Samsung ili Sony, i obje su jako tehnološki napredne. Sada kada bude nešto sasvim treće. :D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #33 poslato: Januar 11, 2016, 10:03:28 posle podne »
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #34 poslato: Januar 12, 2016, 12:41:15 posle podne »
Što se kvalitete slike tiče, a to je čisto tehnološki... Napredak naspram D7200 može jedino biti ako je BSI ili stacked(on je ujedno BSI) senzor. Tu pričamo o visokom ISO-u. Na niskom ISO-u zbog visokog DR-a i izostanka bandinga kod D7200 teško može iznad njega.
Inače sve se čini da je unutra stacked BSI od Sonya, znači ExmorRS. Naravno kada bi Nikon potvrdio tip senzora odmah bi se znalo da je 99.9% Sony je trenutno u toj veličini to nitko ne radi, čak ako se ne varam nitko do sada nije prešao preko 1".

AF, izrada, rafal, to je jedna druga priča.

Ima i zanimljivih stvari kod D5. Više je volucija D4 sa vjerojatno ADC-om kakav koristi Sony za Exmor što je očito znam da je neka lova za IP sjela na Sonyev račun.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #35 poslato: Februar 05, 2016, 02:39:06 pre podne »
Ulje ili flare ili nešto drugo? Mislim objašnjenje koje su dali...velika je potražnja za D500 pa ćemo zbog toga da odložimo početak prodaje...  ::)

Delayed: Nikon Japan pushes D500 to end of April
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D500
« Odgovor #36 poslato: Februar 05, 2016, 12:00:38 posle podne »
Ih... pa to je danas sasvim OK. Canon objavi aparat za NG, a počne da ga prodaje na leto. Fuji objavi aparat, a nema ni senzor. Ništa novo. Ne verujem da su u pitanju problemi, nego čisto prženje da bi se što više ljudi navuklo na priču. Stara fora, nisu je oni izmislili. Naravno, nije nemoguće da su uočili neke nedostatke, pa rešili da sebi obezbede dovoljno vremena za poliranje, ali i to je sasvim OK. Znaš ono - koga zmija ujede... A njih ujela dvaput u poslednjih par godina. :D

@Bare
E, nekad me stvarno oduševljava koliko teoretišeš bez jasne podloge. Daj bože da u samom Nikonu znaju sve to što ti znaš o svakom senzoru, koji niko nije video. Da je u pitanju n-ta iteracija 24MP senzora, pa i da razumem, ali radi se o zaista novom senzoru i realno niko ne može da zna šta on može. Možemo da pretpostavljamo i to je OK, ali mi se čini da ti nekako previše egzaktno to predstavljaš, kao da si u najmanju ruku radio seminarski na temu senzora u D500.

NHF, ali realno mislim da nema logike da nagađamo sa tolikom dozom samouverenosti.

Obrni/okreni, D500 je trenutno najpoželjniji APS-C, u smislu liste specifikacija. Blizu njega je jedino 7D Mark II. Ostali nisu vredni pomena, realno. Ne u smislu šta mogu, nego u smislu šta nude. Jer, osim hibridnih tražila u nekim Fuji MILC-evima, najveći broj ostalih nudi stvari koje već godinama postoje. Jedina prava novost su neki dodaci u EVF-u... čak ni EVF sam po sebi, jer je u pitanju tehnologija koja postoji tačno koliko i digitalna fotografija.

Naravno, ako potegnemo pitanje potreba, onda proizvođači mirne duše mogu da pogase 75% kompletne ponude, jer upravo toliki procenat ljudi može 'ladno da drnda samo telefone i ne bi primetili kvalitativnu razliku. Otkad su aparati moda, suština je skoro pa nestala.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 05, 2016, 12:08:12 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #37 poslato: Februar 05, 2016, 01:01:35 posle podne »
Nikon D500 je započeo sa razvojem dosta poslije D5. Neke stvari su dosta požurili i meni ovo nije ništa čudno.

Što se tiče teoretiziranja oko senzora. Neke stvari se jasno zaključe iz pakiranja. Pa nije se bez veze zaključili kakav je senzor u Canonu 1D X Mark II. Tako je i sa D500...

Naravno neki će si ufilmat u glavu da su to sve teorije zavjere ali ovo su sasvim normalne stvari i rasprave.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D500
« Odgovor #38 poslato: Februar 05, 2016, 01:32:11 posle podne »
Biću slobodan da prenesem post jednog kolege sa drugog foruma:

Citat
@work:
Opsta komedija...

Britanski predstavnik Canona David Parry u intervjuu koji je bio na mnogim sajtovima prodavaca foto opreme u Britaniji i naravno na YT, je spomenuo novu arhitekturu senzora u 1DXII i pomeranje AD konvertera na cip sto je jedna od stvari koja daje prednost sonyjevim senzorima u odnosu na canonove po pitanju suma tj. DR-a na nizim ISO vrednostima. Svi ovi intervjui su nestali posle par dana tj. oznaceni su kao privatni, a danas je vracen jedan koji je ocito skracen za tu izjavu, ali ostala je zabelezena na http://news.dphotographer.co.uk/news/canon...-on-first-look/

“What’s really exciting about this sensor, which we haven’t seen before,” said Canon’s Product Intelligence Professional David Parry, “is that it’s got an on sensor analogue to digital conversion. The idea of this is to shorten the circuit paths that the information has got to go through, and what happens when you do that is you get lower noise. So it’s not about the noise at the higher ISOs; this is all about noise throughout the ISO range. So where you’ll really notice the difference is in the lower ISOs and also with blacks. They’ll be much richer, much deeper and much cleaner than previously. Also your colours will be richer as well, so this is a real change in the image quality and where it will really step up.”

Dakle, izgleda ni sam Canon nije siguran šta je strpao u 1Dx Mark II, pa su i špekulacije na tu temu samo to - špekulacije.

Toliko o tome šta može da se zaključi iz čega. Videćemo i biti sigurni tek kad to neko pogleda uživo.

BTW, iz kakvog pakiranja možeš šta da zaključiš? Gde si video kako je pakovano, kad nigde nema nikakvih informacija? Sve je na kašičicu. Pričam uopšteno i za Canon, kao i za Nikon.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D500
« Odgovor #39 poslato: Februar 05, 2016, 02:08:37 posle podne »
Izgled samoga senzora, fizički, je li. Kako to rade Toshiba, Nikon, Sony, također i Samsung. Tako je sada napravio i Canon. Isto tako pakiranje Nikon D500 sada izgleda jako slično kao neki senzori sa ranije opisanim tehnologijama. Ne govorim da je identičan nečemu i ne možemo biti 100% sigurni. U slučaju D500 pričamo ili o BSI ili o stacked(onda je automatski i BSI) senzoru. Kod Canona o ADC-u na senzoru.

Nešto je o tome kod Canona najavio i sam Maeda. Čak sam bio i izvukao dio intervjua. U službenom press materijalu Canon USA su sramežljivi.

Recimo kod Nikon USA press materijala je jasno zaključiti koji je senzor Nikon dizajnirao, a kojeg ne. Lijepa igra riječi tko obrati pozornost. Po tome je D5 i dalje Nikon dizajn kako je tradicija sa tom linijom proizvoda no onaj u D500 nije.



I kako je to izgledalo ranije: