Autor Tema: Mali početak LR  (Pročitano 90665 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #200 poslato: Novembar 07, 2015, 09:30:23 posle podne »
Eto npr ova poslednja. horizontalno gledano, sve je OK. Vertikalno - glava je u centru kadra, što rezultuje barem 1/4 viška u vrhu fotografije. Težište je zbog toga pobeglo dole i zbog toga kadar deluje loše komponovan. Uz to, fotografija i curi, što se vidi na osnovu ograde. E sad, moglo bi se reći da je ograda ukošena, da i stabla u pozadini ne deluju ukošeno.

Boje su malko toplije nego što treba, ali je to u principu ok i toleriše se kao određeni stepen slobode. Balans tonova je sasvim dobar. Senki ima onoliko koliko treba da ima i tu ne bih ništa menjao.

Ona iznad ne valja. Prsti koji su van fokusa, isečeni itd... predstavljaju uljeza u kadru. Ili si trebao da paziš da kompletnu budu u kadru (možda i sa levom rukom pride) ili da ih uopšte nema. Ovako kako je, odvlači pažnju i potire težište kadra, što bi trebao biti pogled subjekta.

Dva posta iznad, prva fotografija može da prođe kompozicijski. Idealno bi bilo da i ona ima manje "slobodnog prostora" iznad, ali OK. Brini malo s napucavanjem boja... to nekad deluje ok, ali često fotografiju dovede do nivoa digital art-a. A to je po mom mišljenju već previše.

Sledeća je suštinski OK u smislu kontrasta pozadine i subjekta, potenciranja ambijenta bez očiglednog fokusa na istom i same obrade, ali opet škripi kompozicija. Fotografija je ovim položajem subjekta u kadru "opterećena" više na levu stranu i kad bi stajala na jednoj tački oslonca, prevrnula bi se ulevo. Zato subjekt u ovakvoj pozi treba da stoji sa telom na 1/3 gledano s desna. Kropuj deo te praznine na desnoj strani i to bi bilo to.

Treća... možda je mogla da bude OK. ALI, kad imaš nešto u prvom planu, što na neki način čini celinu sa subjektom, to nešto mora biti skroz oštro. Ako nisi hteo to, onda je moralo biti mutnije nego što je sad. Jasno, takve stvari diktira i optika, ali ako već nema uslova sa "mutnije", onda privrneš blendu, pa sve bude oštrije. Ovako deluje kao da je sve ispalo sasvim slučajno i zbog toga deluje kao klasičan snapshot.

Ona koju sam isprva kritikovao (sa flašom), nesretna je u više smerova. Fali joj ono što ameri kažu "pop out" - subjekti su se zbog nesretne pozadine i lošeg WB-a potpuno sjedinili, što u kombinaciji sa mutnom flašom koja izbija oči iz prvog plana, čini recept za katastrofu. Ili šutneš flašu ili promeniš ugao. Ne može? Ja onda biram odustajanje od fotografije. Ako scena ima sentimentalnu vrednost, i to je ok. Ali onda takva fotografija ne zaslužuje da bude prikazana javno.

Eto tako.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2015, 09:37:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #201 poslato: Novembar 07, 2015, 09:55:02 posle podne »
storm hvala puno.fotka sa flašom ima sentimentalnu vrednost ali (uvek ima ali) hoću da takve fotografije budu što bolje. tom detetu dodjem teča. cilj mi je što bolje savladati sve moguće prepreke u cilju dobijanja bolje fotogrfije. da se razumemo ne radim za pare, zaradjujem od drugih stvari, ovo je ljubav.kada sam krenuo ništa nisam znao sada znam skoro ništa. i radim na tome da bude sve bolje. problem je u tome što sve što znam sam naučio ili na ovom forumu ili na YT što je veoma žalosno. niko neće ništa da pokaže. kao da ja hoću nekome da ukradem posao ili tome slično. svako ko je tražio pokazno neki hiruški zahvat ili tome slično izašao sam u susret ni u trenutku nisam pomislio da bi on mogao da mi smeta u nekoj budućnosti ili tome slično. tako je sada i sa ovom amaterskom fotografijom. sve što znam delim sa ljudima koji ne znaju a što sam pokupio ovde. fotografija je jedna lepa stvar koju volim a kojom se ne bavim. mislim da je u tome čar toga svega kod mene. i želim da budem što bolji. još jednom hvala.

još neka fotka iz te edicije..
150 je ista šuma sve isto drugačiji kadar. možda sada ima taj popup.

151 ono dete sa flašom(kako alkoholičarski to zvuči) i njegova majka 4 dana pre porodjaja. pokušao sam sa vinjetama da bude nekako drugačije ali negde sam omašio.fali mi da to bude gore napisano popup.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #202 poslato: Novembar 07, 2015, 10:42:21 posle podne »
@StORM48
Dobar komentar, da je vise ovakvuh blago bi nama bilo, dosta pomazu nama amaterima da i sam sagledamo kako tudje tako i svoje radove, da ne kazem presudno... Ti i tebi slicni (mislim na ljide kojima je fotografija profesija) umete strucno da objasnite sta nevalja, a ja recimo samo vidim da nesto nije dobro ali vecinu detalja ne ume da definisem, ne znam kako da opisem...

Imam jedno pitanje pa kad nadjes vremna napisi koju rec o tome. Vezano je za obradu, do koje mere moze da se ide sa obradom, sta spada u neku da tako kazem umetnicku slobodu, da li po tom pitanju postoje neka jasno definisana pravila ili je sve stvar afiniteta i licnog ukusa...
« Poslednja izmena: Novembar 07, 2015, 10:44:25 posle podne od strane Nenad_Ristic »


Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #204 poslato: Novembar 08, 2015, 12:22:29 pre podne »
@Serb
Zanimljivo, znam ovo vec si mi slao, od svega sto se navodi, mada dosta toga ne razumem, CREATIVE RETOUCHING je nesto sto se meni najvise dopada, daje najvise slobode onome ko ume da se iskaze na polju kreativnosti... Ipak bez obzira, neki moj zakljucak je da je obrada ustvari stvar ukusa sem ako se nesto ne radi namenski, u tom slucaju morala bi da se ispostuje osnovna procedura u vec predefinisanim oblastima...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #205 poslato: Novembar 09, 2015, 05:53:38 posle podne »
VeNoM i 150 (zbog priče, pre svega i sentimentalne vrednosti) i 151 smatram uspelim fotografijama. Ja čak ne bih bio tako kritičan ni prema dvema fotografijama ispod čuvene flaše, mada kad čovek čita Storma sve mu se to što on kaže čini logičnim & dobronamernim. Naravno, moje komentare valja uzeti kao komentare običnog posmatrača koji je svratio na izložbu portreta, dakle kao  stav amatera-fotografa koji sam nema ni mnogo iskustva a ni mnogo uspeha sa portretom. Da zaključim, uvek, ali uvek, može bolje i zato samo napred, mislim da si na dobrom putu (rado pogledam Tvoje radove).

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Mali početak LR
« Odgovor #206 poslato: Januar 04, 2016, 06:51:09 posle podne »
Nadjoh jedan stari headshoot sa starom kamerom.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;