Autor Tema: Obkektivi  (Pročitano 4277 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Obkektivi
« poslato: Jul 06, 2018, 10:38:33 pre podne »
FF objektiv na DX tijelo,sta se dobiva i sta se gubi.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Obkektivi
« Odgovor #1 poslato: Jul 06, 2018, 12:58:51 posle podne »
- dobijes manji fov (tj efektivno se taj ff objektiv na dx telu ponasao kao objektiv sa fokalnom duzinom za 1.5* vecom nego taj na ff telu, na primer 100mm na krop i 150mm na ff ce imati isti fov)
- gubis sirinu (manji fov)
- dobijes to da koristis najostriji deo objektiva sa najmanje distorzije
- gubis svetlo, realno ti na senzor pada mnogo manje svetla nego sto prolazi kroz objektiv
- nema veze sa objektivom ali - za istu rezoluciju pixel je fizicki mnogo manji te na njega pada manje svetla te je manje osetljiv / ima vise suma

postoje tzv "busteri" koji mogu da se dodaju izmedju tela i FF stakla koji vracaju fov na normalu (dobijes isti fov na kropu kao na ff-u), koristis ceo objektiv te dobijas mnogo vise (33%) svetla na senzoru (zato se zove buster) tako da je to teoretski mnoooogo dobra fora... problemi sa busterom su to sto kosta papreno i sto dodaje jos jedan set optickih elemenata izmedju objektiva i senzora sto teoretski smanjije kvalitet slike (ostrinu, kontrast..) ... e sad, nisam siguran da li moze booster izmedju nikon FF stakla i nikon dslr krop tela, obicno busteri idu na mirorles tela gde ima vise mesta izmedju objektiva i senzora, treba da pogledas dal postoje za nikon crop dslr tela ako te uopste zanima (obicno su red velicine 600-1000eur)
licno nisam probao buster pa ne mogu da komentarisem koliko je bolji ili losiji, licno sam presao na FF sa kropa ...
« Poslednja izmena: Jul 06, 2018, 01:06:57 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zole

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
    • Pogledaj profil
Odg: Obkektivi
« Odgovor #2 poslato: Jul 06, 2018, 03:48:16 posle podne »
Skupa gimnastika,u svakom slucaju hvala.Ostacu na DX za sada.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Obkektivi
« Odgovor #3 poslato: Jul 06, 2018, 05:41:05 posle podne »
Skupa gimnastika,u svakom slucaju hvala.Ostacu na DX za sada.

pa vidi, ja sam godinama bio na kropu, doduse canon ali isti klinac, ali sam kupovao FF objektive jer sam planirao da cu jednom preci na FF (sirina je jedna stvar, mnogo manje suma druga) i to se i desilo, sada sam na FF .. e sad, dok sam trosio crop telo i ff objektive realno nisam imao nikakav problem, cak stavise ..

elem, obrati paznju da "broj" na samom objektivu nije preracunat za senzor!!! tako da 50mm FF objektiv i 50mm crop objektiv, na oba pise 50mm jer tolika im je (ista) zizna daljina, ali ce na kropu oba objektiva imati sliku iz "centra" onoga sto bi dobio na ff telu ... tako da ti ako uzmes 50mm crop objektiv i 50mm ff objektiv slika na tvom krop telu ce da bude "potpuno ista" (osim sto ce sa ff objektivom da bude mozda malo kvalitetnija sa manje distorzije) ... osnovna razlika, sutra ako predjes na FF taj objektiv mozes da koristis i dalje dok ako uzmes crop objektiv kad predjes sutra na FF taj objektiv mora prodajes
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu