Autor Tema: Uramljivanje fotografija  (Pročitano 54165 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #20 poslato: Decembar 17, 2015, 03:32:31 posle podne »
Zaboravio sam da postavim fotku izbora lajsni  ::)
 Imam jos neke, ali ne mogu da stanu na pano  :)


Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #21 poslato: Decembar 18, 2015, 12:39:34 pre podne »
Eto kako rade profesionalci!!! Stvarno svaka cast druze i ne mogu prestati da se zahvaljujem.

Od subote sam na odmoru pa cu imati malo vise vremena za ramove. Danas sam samo probao da isecem paspatu za jedan ram. Imao sam neku fotku i reko aj bar to da probam. Prvi paspatu mi nije uspeo. Zeznuo sam podesavanje dubine noza tako da je bio prekratak, tj nije odjednom sekao karton. Kad sam ga podesio vec je bilo kasno jer se sek rascvetao na nekim mestima. Sa drugim je jednostavno ispalo perfektno. Cist, prav sek bez ikakvih problema. Svi uglovi su ispali u konac, jer sam citao nesto da ako je secivo mnogo duze ili krace od sirine kartona, oce malo da zeza uglove. Odlucio sam se za ovaj model iskljucivo zbog cene jer se mnogo toga nakupilo odjednom. Sav alat i ostalo sam narucio u razmaku od par dana. A to da je 81cm premalo, apsolutno se slazem. da bi isekao celu tablu moram koristiti neki obicni noz, a paspatu je dosta cvrst karton.  Jedino za sta bih izdvojio novac kasnije je ova alatka: https://www.youtube.com/watch?v=KDKQ6Qqc_FE Gledao sam kako covek sece staklo i karton njime i odusevio se.

Ovo ti je zlata vredan savet oko ove FUK trake. Neznajuci za osobine ove trake koja se vlazi, narucio sam onu drugu, iste sirine,boje i istog je materijala ali sa svojim lepkom. Problem je sto su mi doneli neku sasvim trecu. Neka kremaste boje i 4cm je sirine. Takodje je acid-free. Potrazicu vec sutra da nadjem ovakvu kakvu preporucujes. Inace, nisam ovde rekao, ali na Zoni je stajalo da zivim u Norveskoj, tako da, iako bih najradije, ne mogu porucivati sa nasih sajtova.

Inace ti je izbor lajsni odlican. Ovde imas za svakog po nesto. Ja sad moram da vadim iz kataloga koje probne ramove zelim da bi mi ih oni isekli i poslali. Danas sam bas izdvojio mozda pedesetak primera a sigurno cu jos neki. Ne mogu se upustati u nesto previse jer sam i radnim prostorom ogranicen , a tebi koliko vidim prostor ne fali  ;)





``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #22 poslato: Decembar 18, 2015, 10:32:29 posle podne »
Evo otprilike kako sam zamislio da spajam fotku, paspatu i back-karton.

Na ovoj prvoj slici sam spojio odseceni paspatu sa back-kartonom. Ova a i druge trake su totalno acid-free, takodje paspatu i back-karton.



Fiksiram necim teskim fotku na back-karton.



I nju zalepim blizu krajeva preklapanjem traka. Nekako mi se cini da je ova ujedno i najbitnija traka. Ova je u pitanju: http://www.dickblick.com/products/framers-tape-ii/



I na kraju sam stavio traku, koja je lepljiva sa obe strane, na back-karton i preklopio paspatu.



E sad. U razgovoru sa dobavljacem, rekao mi je da je u sustini stvar ukusa kako ce se paspatu i back-karton spojiti. Najvaznije je da je fotografija zakacena samo gornjim uglovima zbog ``disanja`` i moguceg savijanja tokom vremena. Ono sto on kaze je da ima dosta uramljivaca koji uopste ne spajaju paspatu i back-karton i da se tako maksimalno izbegavaju moguca ugibljenja.
I na kraju gotov ram cerkinog portreta, naravno bez stakla...  :)







``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #23 poslato: Decembar 19, 2015, 08:46:45 posle podne »
Lepo odradjena zavrsnica  :)

Ja obicno fotografiju, akvarel... za kartonski paspartu spajam obicnom krep molerskom trakom. Ne znam da li je ona acid-free, ali u svakom slucaju nisam imao priliku da nadjem tu profi acid-free traku. Nisam siguran i koliko bih onda cenovno bio konkurentan. Karton koji sluzi kao pozadina ne fiksiram za paspartu jer ne vidim neki pravi razlog za to. Iz nekog mog iskustva fotke do 40x50 se retko kad same deformisu. Najveci razlog za to moze da bude vlaga u prostoriji ili izlozenost direktnim suncevim zracima (tako sam za*ebao fotku koja me je cekala u automobilu). Preko tih dimenzija pogotovu preko 50x70 sama gravitacija utice na fotografiju i zato se tada uglavnom fiksira samo gorna strana fotografije, ali ni to nije garant. Kod takvih slucajeva musterijama objasnim rizike i ponudim skuplju, ali 100% sigurnu varijantu kasiranja fotografije na Kapafix-u. Rezultat je idealno ravna povrsina fotografije na izuzetno laganom penastom materijalu. Ovde ima video o Kapafix-u https://www.youtube.com/watch?v=WT8ygGzVYnY

Sama zavrsnica je kao sto sam vec napisao sa lepljivom papirnom trakom. Zvao sam prodavce na vec pomenutom linku i rade samo na veliko odn. najmanja porudzbina je jedna kutija od 16 rolni od koje svaka ima 200m. Mnogo cak i za mene mada je cena dosta jeftinija nego od mojih dobavljaca. Mozda i narucim kutiju pa posle da i ja preprodajem  8)

Onu foru sa farbanjem uglova lajsni crnim markerom pre spajanja nikako ne radi sa svetlim bojama lajsni, samo sa crnim i dosta tamnim nijansama. Ja imam jedan set tempera bojica pa ponekad iskoristim iste za farbanje tih ivica posto imam ceo spektar boja  ;)

Javi kako si prosao sa secenjem stakla...

Mislim da ova tema moze da prodje i kao lepljiva jer je originalna, a moze i drugima sa istim problemom da pomogne. Naravno, tu sam i ja da uvek pomognem gde zapne :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #24 poslato: Decembar 19, 2015, 09:26:11 posle podne »
Tema je jako interesantna i korisna. Svaka cast obojici. :)

Ako nekog zanima, (DeVil to sigurno zna ali ce mozda nekom drugom zatrebati) ja bih za kacenje velikih slika gde su potrebne dve zakacke ili enformela koji imaju problem sa ravnotezom, preporucio ove "reckave" zakacke.   
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #25 poslato: Decembar 19, 2015, 10:00:50 posle podne »
super su te zakacke, ali da li neko prodaju "suprotnu stranu" od tih zakacki? ja trazim vec godinama i imam problem da nadjem suprotnu stranu toga koja bi se srafila u zid sa 2 srafa. dakle da mi iz zida ne viri ekser vec da tako neki lim bude usrafljen u zid sa 2+ srafa.

zasto - na primer u proslom stanu su zidovi bili od bloka, blok je supalj, da bi bilo koji tipl za blok mogao da drzi sraf on mora da se zguzva, zategne etc, dakle ako usrafis sraf tako da "viri 1cm" tipl ima nosivost NULA ... i onda mora pravis neke kerefeke da guras klesta izmedju glave srafa i zida, srafis tako da zategnes klesta da bi tako zategao tipl u zidu pa onda odsrafljujes, vadis klesta, opravljas sra123 koje si napravio na zidu .. sve u svemu drndanje na kub .. a finalno opet nije dobro resenje jer taj takav tipl opet krene da se opusta i finalno vrlo cesto ispadne iz zida .. dakle da bi zakacio sliku (a imam slike koje su teske po 20+ kilograma, dakle nije to 2cm ram i malo kartona) na takav zid treba u zid usrafiti neki valjan nosac... u sadasnjem stanu npr imam gipsane zidove i tu opet ide zezanje, gips kanda nosi 20kg ali kada ti usrafis puzic u zid i onda izvuces sraf iz njega ta poluga je vrlo nezgodna i oce da prodje puzic kroz zid na dobar dan .. mnogo je bolja varijanta kada bi mogao nesto suprotno od ovog reckavog da usrafim lepo sa dva srafa, mnogo kvalitetnije bi se drzalo za zid, mogao bi da gadjam i da pogodim lim etc etc ..

uspeo sam da nadjem u uradi sam one puzice za gips sa malom limenom kukicom, oni rade posao za lakse slike, ali ja bi voleo neki malo jaci koji mogu bar sa 2 srafa udaljena 2-3cm da usrafim


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #26 poslato: Decembar 19, 2015, 11:18:51 posle podne »
Pa da podjem redom...  :)

Dakle posle jutarnje kafice odem u radnju i reko, sad ili nikad  :). Rukavice na ruke i stavim staklenu plocu na sto. Tek sad sam razumeo zasto nas @DeVil kaze da moram imati staklorezacku vinklu. Nije bas jednostavno precizno izmeriti zeljenu sirinu i ujedno dodati tih 2.5-3mm sirine sekaca.

Na aluminijumski lenjir sam bio zalepio neku debelu izolir traku tako da nije klizio po staklu. I tako skupim petlju, postavim sekac i pocnem vuci na dole. Povlacio sam dosta lagano slusajuci onaj rez. Problem mi je bio sto sam morao zastati na pola puta, povuci na dole ruku kojom sam drzao lenjir i podici prste na sekacu, jer su za sve vreme secenja klizili na dole  :).

Kad sam zavrsio rez, izvukao sam staklo sa stola, postavio rez na ivicu, uhvatio obema rukama na donjim krajevima podigao malo i odsecno( jer mi vec pukao film) cimnuo na dole. Bam.... i perfektni rez. Nisam mogao da verujem. Ja isekao metar stakla sirine  :D . Sreci nikad kraja. Secenje drugog kraja je islo takodje bez problema  :). Sigurno je Toyo jos bolji sekac, ali mi se ovaj bas svideo. Bez problema sece, barem koliko sam mogao videti za ovaj prvi put.

E sad. Kad sam probao staklo u ramu, bilo je na jednom kraju duze za 1mm i to samo zadnjih 10-tak cm. Staklo je bilo pravo ali je ram bio malo tesniji u tom delu. Tu sam izgubio malo vremena jer sam nekom smirglicom, jednostavno izsmirglao taj 1mm i staklo je leglo ki upisano  :).

Ostatak nije isao ni malo fino. Koliko je Pushmaster dobar za V-nailove toliko je los za one limene drzace. Em sto ostavi dubok trag na kartonu em sto se pritisak jasno vidi na samoj lajsni. Sa eksercicima je bilo malo bolje, ali je ispalo da na ramu imam pola limcica, pola eksercica. Uzas. Sto je najgore, ova lepljiva traka koju su mi poslali za zavrsnicu,  je samo 4cm sirine a ujedno dosta providljiva tako da se sve vidi ispod. Morao sam da stavljam dve i sve je to ispalo bas bezveze. Problem je bio i u tome sto sam ovaj ram danas trebao pokazati i u toj galeriji i razgovarati sa gazdaricom da saradjujemo nadalje. Ona se, u sustini, odusevila radom i od sredine januara, kad ponovo otvori posle Bozicnih praznika, pocinjemo saradnju.

Ali ok. Ionako sam odlucio da zadrzim ovu fotku i ram za sebe. Prvenac...  :D

Za zakacivanje sam se odlucio za D-ring varijantu sa mekanom, plastificiranom, celicnom zicom.

Ovaj Kapaflix je na engleskom onaj Foam Board, zar ne? Za izlozbu imam, za sad, cetiri fotografija vecih dimenzija, koje ce ici bez paspatua. Tu bih koristio dublji ram i one lajsnice sa strane koje dodju izmedju stakla i fotografije. One su 5mm standard debljine i sirine od 1-2.5cm. Tu moram prvo fiksirati fotografiju na kapafliks jer je obicni back-karton ne moze drzati stabilno, i tako uramiti.

Sto se acid - free traka tice mogu ti doneti, ako zelis, ali tek tamo krajem proleca ili na leto. Dogovoricemo se do tada. Javicu ti tacno kad dolazim.

I na kraju evo mog prvenca na zidu radnje  :) Sa staklom naravno  :D


« Poslednja izmena: Decembar 19, 2015, 11:22:22 posle podne od strane hellenic »
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #27 poslato: Decembar 20, 2015, 01:20:27 posle podne »
Svaka cast, lepo izgleda uramljena u kompletu. Trud i ulaganje se isplatilo. Kada jos malo utvrdis gradivo preporucio bih ti da probas da za neke novce (u koje se uklapas) usluzno uramljujes slike. Vremenom ce se skupiti pare za bolje masine i sve ce biti lakse, a ti i musterije zadovoljniji. Razmisli  ;)

@Desha, odlicne su zakacke koje si postavio i meni omiljene. Njih uglavnom postavljam kod ramova gde idealna sredina nije centar ravnoteze (bas kao sto si i napisao). To se obicno desava kada je tezina lajsni razlicita (uglavnom kada jedna od lajsni ima cvor ili je nekako teza od druge(ima vecu gustinu) i tu dodje do disbalansa.

Evo jedne fotke sa zakackama koje uglavnom koristim za uramljivanje. Tu je i metar za lakse shvatanje velicine zakacki.


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #28 poslato: Decembar 20, 2015, 01:36:26 posle podne »
@hellenic, samo se ne plasi stakla i nece biti problema. Ako staklo vidi tvoje slabosti (da oklevas ili nisi siguran u sebe i mogucnost da ga ne polomis) cuvaj se! Budi odvazan i odlucan i ponasaj se kao da je parce daske. I ono sto mozda nisam pomenuo - rez na staklu je funkcionalan 2-5min, a posle toga se staklo oporavi i ponasa kao da nikad nije ni seceno (preciznije - izgrebano jer je to u stvari i najtacnije). Znaci, sto brze odreagujes to je zeljeno odsecanje (lomljenje) stakla preciznije.  Kao sto sam pomenuo, podmazivanje je obavezno.
Uvek ostavi 2-3mm lufta (slobodnog prostora) u odnosu na knap (tacne) mere rama i neces morati da dodatno deljes ram. Vremenom ces se uhodati i to ce ti uci u krv pa ne moras da se brines. Svaku gresku koju napravis shvati kao normalnu stvar jer se samo na sopstvenim greskama uci. Mozes da napamet naucis razne tutorijale i savete, ali kad krenes da to u praksi primenjujes videces koliko je to nesto tesko i samo na osnovu sopstvenih iskustava i gresaka ces napredovati. Evo i sad posle mnogo godina rada se desi na napravim po neku gresku, ali to ne shvatam kao neuspeh vec kao vredno iskustvo. Tako je i u makrofotografiji koju jos uvek otkrivam  :)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #29 poslato: Decembar 20, 2015, 01:52:29 posle podne »
@arhi, ne znam za resenje tvog pitanja sa zakackama. Mislim da samo treba da se raspitas u lokalnim gvozdjarama o tiplovima koji ce biti idealni za tvoj "problem".
Kao sto mozes da vidis na fotografiji koju sam pre par posta postavio imam razlicitih zakacki, a najvece su izuzetno jake i mogu da izdrze i mene  pod uslovom da su zid, sraf i ram dovoljno jaki. To je ustvari i resenje za tvoj problem, nadnji tipl koji je dovoljno dugacak, jak i da se mnogo guzva i nema problema. Sigurno postoji tako nesto jer je danas tehnologija daleko otisla.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #30 poslato: Decembar 20, 2015, 02:00:05 posle podne »
Juce sam imao dva veca rama i kao pozadinu sam morao da stavljam lesonit od 4mm je bi se karton na tu velicinu vremenom deformisao od vlage i gravitacije. Mere prvog rama su otprilike 60x90cm, a sirina rama 2cm pa sam zbog jacine morao da montiram dve zakacke. Da sam stvaio jednu po sredini mislim da bi se tako tanka lajsna vremenom deformisala i napravio bi se stomak.

Evo kako to izgleda i jos jednom se izvinjavam zbog kvaliteta fotki sa mob. telefona bez blica


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #31 poslato: Decembar 20, 2015, 02:09:38 posle podne »
Juce sam morao da ramim stvari koje bas i ne volim, ali sta ces - mora se  >:(  Dres C.Zvezde i kacket sa potpisom R.Federera  ;D

Ram sa dresom C.Zvezde je suvise tanak(sirina 1cm) za velicinu rama od oko 80 x 70 cm sa sve staklom i lesonitom pa sam morao da montiram dve zakacke koje sam povezao tankom celicnom zicom. To sam uradio jer ce ram moci da se kaci na jedan tipl, lako se nadje centar ravnoteze i ono najbitnije - zica ce stvoriti silu kojom ce bocne strane tankog rama vuci ka unutra i doprinositi stabilnosti i cvrstoci rama. Pored svega toga jos sam i spoj ram-lesonit zalepio silikon lepkom i sve to prekrio cvrstom i jakom lepljivom papirnom trakom. Od toga jace ne moze  :)

Evo fotke dresa, a tu je i Federer malo drugacije uramljen  ;)


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #32 poslato: Decembar 20, 2015, 02:16:33 posle podne »
Zakacku kod dresa C.Zvezde sam morao malo da isecem pod uglom (ne bas precizno  ;D) da ne bi virila van rama. To je jos jedna od mnogih sitnica na koje se mora voditi racuna. Naravno, to vazi kod savesnih majstora  :angel:


Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #33 poslato: Decembar 20, 2015, 05:55:31 posle podne »
Sta reci? Cisti profesionalizam. Odlicno si ove odradio!!!! 

Mislim da sam sad dosta siguran sto se tice stakla. Sinoc sam odsekao parce nekih 60x60cm samo radi vezbanja i mislim da sam malo usao ufazon. Svako parce sam lomio prstima a malo se i zezao udarajuci onom metalnom kuglom na kraju sekaca po samom rezu, odozdo  :). Sve u svemu, bar ga se manje plasim. Hvala za ovaj savet o funkcionalnosti reza  ;)

Dogovor sa vlasnicom galerije je bio da od sredine januara govori umetnicima koji ce izlagati, da ako urame kod mene, imaju 20% popusta. Takodje ce i svima koji kupuju u galeriji, dati moju vizit kartu ( koju tek trebam napraviti) sa naznakom da uramljivanjem kod mene takodje imaju 20% popusta za bilo koju fotku ili slicno, koju imaju kuci. Tako da i ona izgleda dosta profesionalnije u ocima kupaca a i ja cu se ufatiti u vrzino kolo ( dinar da udjes, dva da izadjes  :D)

20% popusta je sasvim ok za mene jer su ovde cene uramljivanja PAPRENE! Nemam pojma sta ovi ljudi misle, ali biju po usima. Mislim da se ugradjuju 5 puta skuplje od vrednosti materijala. Tu je negde. Mada sam svestan da apsolutno nemam pojma u sta se upustam  :). Ali dobro, ispasce valjda nesto.

Tu negde januara ce mi stici i primeri lajsni. One dolaze na nekom svom panou, a sinoc sam osmislio bas dobar i praktican nacin da se paspatu primeri prikace na pano, tako da se lako skinu i vrate na mesto. Postavicu slike kad to budem zavrsio mozda vec sledece nedelje. Sigurno nije topla voda, ali videces da je prakticno.

E sad. Lepo ljudi kazu da je najidealnije da covek sam zaokruzi ceo proces, od pritiska okidaca, do uramljene fotografije na zidu. Karika koja mi je sad izuzetno problematicna je stampanje fotografija. Nemam stampac a one koje zelim su mi za sad preskupi. Lako je u Srbiji, jer covek ode do radnje i na tamosnjem kompu vidi kako ce fotografija izgledati iz stampaca. Ovde toga nema. Moram narucivati online.

Problem je u tome sto su to automatski stampaci i sa nekim svojim presetima tako da ista fotografija moze totalno drugacije izgledati kada se naruci dva puta u nekom vremenskom razdoblju. Ima i onih bash profy stampaca ali su cene vise nego ubitacne. Kostace me stampanje fotke, duplo vise nego uramljivanje. Ludnica ziva. Al otom potom.

Evo moje zakacke. Mislio sam da ce biti manja kada sam narucivao, al nema veze.

Druga fotka pokazuje onu samolepljivu plasticnu stvarcicu koja ide u donjim uglovima da odvoji ram od zida.


``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #34 poslato: Decembar 20, 2015, 08:31:24 posle podne »
lokalnim gvozdjarama o tiplovima

na zalost obisao sam sve zivo, sad kad sam na kartonu ne postoji tu resenje u "jednom tiplu" - fora je u zakacki koja se kaci sa 2 srafa min.
neke teske slike sam kacio tako sto sam prepravljao ram da ne ide na zakacku nego na zicu (slicno kao sto si ti pokazao na slici gde si sekao zakacku) pa onda zica ide preko 2 srafa na zidu pa kao oni dele silu i to sljaka ali nije idealno resenje

Kao sto mozes da vidis na fotografiji koju sam pre par posta postavio imam razlicitih zakacki, a najvece su izuzetno jake i mogu da izdrze i mene

ma nemam problem sa zakackama na slikama, svaka slika ima zakacku koja odgovara masi same slike tako da ove velike 20+kg imaju sve velike masivne ove "reckave" zakacke i drze se one bez problema na kuki koja je ok, meni je problem druga strana, problem mi je kuku da kvalitetno pricvrstim uz zid, kad bi mogao da nadjem kvalitetnu metalnu kuku koja ide na zid koja se srafi sa 2-4 srafa to bi bilo idealno, pri tome to je pdim da se napravi samo izgleda nije cesto potrebno :(

pricao sam sa nekim likovima iz par muzeja / galerija oko tog problema, posebno sto oni cesto imaju kartonske zidove i imaju isti taj problem, i oni zato kace slike na sajle, sajle usrafe u plafon i okace slike da vise sa plafona, ili razvuku stanglu na zidu pri vrhu zida, metalnu, koju usrafe u zid, i onda sa stangle visi opet sajla ili silikon zavisno od toga sta i gde kace... ali se meni taj nacin kacenja ne svidja, ja volim da okacim sliku lepo na zid

u svakom slucaju nebitno, htedoh da pitam da slucajno nisi naleteo na tako nesto kad vec radis te stvari, ti sa svoje strane odradis sve, a sa strane zida jbg, nije tvoj problem :D ... sto je najbolje u usa sam koristio limice koji se kace sa 2 - 4 srafa non stop a sad kreno da smaram buraza da mi donese, ne ume da ih nadje nigde tamo, kaze nikad nije video :D .. a ja mislim da sam u svom stanu imao bar 50 komada ... al de sam ja to kupovao, ko ce ga znati..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #35 poslato: Decembar 20, 2015, 08:44:34 posle podne »
Na zalost nemam resenja za taj problem jer nisam usao u materiju kao kod uramljivanja. Razlog je jer nisam imao potrebe da se dublje zanimam takvim problemima  :(

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #36 poslato: Decembar 24, 2015, 05:34:35 posle podne »
@DeVil evo nesto ovakvo sam uradio da lepo poredjam primere paspatua.

Uz pomoc one čičak trake sam postigao da mogu vrlo lako izvuci i vratiti na mesto bilo koji paspatu. Imam jos nekih 60-tak komada da okacim i zavrsio sam sa njima. Srecom pa ce mi primeri lajsni stici vec poredjani na tim nekim panoima. I oni su spojeni na panoe u pomoc ove trake.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #37 poslato: Decembar 24, 2015, 09:05:18 posle podne »
Bas lepo izgleda :)
Imas mnogo boja i nijansi, svaka cast!
Ja imam samo 20-atk vrsta i to sam uradio najvise na nagovor mog dobavljaca. Preporucio mi je naprodavanije uzorke (2-3 nijanse od svake boje). U prvi mah mi je to bilo malo bezveze, a sad sam im zahvalan do neba. Kako sam poceo da radim tako sam poceo da kupujem po vise kartona od svake vrste (one koje su se trazile), a istovremeno su se i parcici gomilali (ostatak od kartona koji cekaju da se iskoriste). Na kraju sam se i sa tih 20-tak kartona nasao u guzvi. Da ih imam vise ne znam sta bih radio. Druga stvar je sto kartone koji su iste boje, a slicne nijanse tesko da mozes da razlikujes u gomili. Sve je lepo u pocetku, a onda krenu da se gomilaju kartoni  ::) :P
Druga stvar je sto musterije krenu da izmisljaju i po sat vremena biraju jednu od 10 nijansi krem boje (a realno najsvetlija i najtamnija nijansa se jedva razlikuju).
To je samo neko moje iskustvo  :)
« Poslednja izmena: Decembar 24, 2015, 09:06:26 posle podne od strane DeVil »

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #38 poslato: Decembar 24, 2015, 11:01:47 posle podne »
Pretpostavljam da ce tako nekako biti i kod mene ako, i kad krenem da radim malo vise sa musterijama.

 Planiram da imam samo crni, beli i offwhite u malo vecim kolicinama dok ostale mogu izabrati koji zele ali je cena veca jer tad ta cela tabla ulazi u cenu. Ne znam koje su dole cene ali je ovde tabla 80X100 bas skupa.  Ovi obicni su oko 8-9 evra po tabli a imas i rucno radjene od 3mm debljine za oko 170 evrdija po tabli.
Pa ja to ne bi smeo ni da pipnem a kamoli da secem  :D.

``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #39 poslato: Decembar 25, 2015, 07:37:23 pre podne »
Ja koristim italijanske kartone i nabavna je oko 4evra po kartonu. Postoje i kineski koji su jeftiniji, ali su losijeg kvaliteta i vise tupe noz.
Samo polako i sve ce da bude kako treba pa ako bude srece pokrenes i dobar biznis  ;)