Mala škola > Uz pomoć štapa i kanapa

Uramljivanje fotografija

(1/8) > >>

hellenic:
Pozdrav svima na forumu. Vec neko vreme samo pratim forum, pa evo da se ukljucim malo  :)

Za april, sledece godine, mi je potrebno da uramim nekih 35-40 fotografija. Posle uzimanja ponuda od lokalnih uramljivaca, vidim da je to jednostavno preskupo. Tako se odlucim da, jednostavno, sam sve uradim. I pravljenje ramova, i secenje paspatua, i secenje stakla i sve ostalo sto ide. A sve to,naravno, sto je moguce jeftinije, a da bude profesionalni ishod.

Prvi alati su mi stigli pre par dana tako da sam vec napravio nekoliko okvira sa kojima sam apsolutno prezadovoljan.

Posto je tema opsirna i ima tu mnogo caka, poceo bih sa samom izradom okvira. Ako ima jos neko na forumu ko se bavi izradom ramova, mozemo razmenjivati misljenja i iskustva  ;)

Najveci problem mi je bio: Kako iseci lajsnu na pravih 45 stepeni tako da se dobije perfektan spoj? Po radnjama gde sam trazio ponude za uramljivanje video sam da niko ne koristi elektricne masine za secu lajsni, vec svi koriste nozeve. Neko na manuelni nacin, pritiskom nogu, neko malo savremenijim metodama uz upotrebu hidraulike. Problem je u tome sto je jedna takva nozna masina oko 2K evrica a ne nalazim polovne.

Evo kako sam to resio masinicom od 300 evra.

Prvo isecem zeljenu duzinu lajsne sa jednom obicnom, jeftinom, rucnom testerom na tih nekih 45 stepeni (nebitno mi je u ovoj fazi). Evo kako izgleda tako rucno isecena.




E sad ulazi u igru tzv`` giljotina``. To je, u sustini, jednostavna, ali izvanredna alatka koja dovede lajsnu na perfektnih 45 stepeni i sam sek cini ravnim kao staklo.



Evo je kako izgleda:



I kako izgleda lajsna posle giljotine:



Da ne zaboravim, pre stavljanja lajsni na giljotinu, spajam onom papirnom trakom obe sirine i obe duzine, tako da jednim povlacenjem secnem obe lajsne, okrenem i secnem sa druge strane tako da  ne brinem o tome da li su iste duzine. Ispadnu perfektne.

Negde na netu nadjoh tips o prelazenju spojeva flomasterom i tako sredjeni spremni za sledeci postupak  :)



p.s. Za fotke sam koristio tinypic. Ako nije preporucljivo nek mi neko ukaze kako se drugacije postavljaju. Nisam bas nesto spretan oko kompjutera i raznih naziva  :)

hellenic:
Sledece sta radim je nanosenje lepka. Odlucio sam se za Titebond Original jer se visak lako obrise vlaznom krpicom a dosta je jak.



Posle lepljenja ucvrstim i zategnem okvir u  Frameco-v Strap Klamp.




Odlicna alatka koja precizno spoji sve coskove. Cim ucvrstim uglove u SK-u uglomerom ih sredim na 90 stepeni i ostavim sve to da ostoji oko sat vremena da se lepak fino stegne.





Sad je okvir spreman za sledecu fazu  :)

DeVil:
Retko ko zna da sam ja staklorezac i profesionalno se bavim uramljivanjem slika (fotografija, platna, akvareli, pasteli...). Imam preko 120 razlicitih vrsta lajsni i saradjujem sa umetnicima. Za uramljivanje najvise koristim ger masinu sa usisivacem (kostala je tada oko 3k maraka) i masinu za spajanje (oko 1k evra). Prijateljima sklapam ramove 100 din po komadu sa njihovom lajsnom i kada se spoje lajsne sve to izgleda perfektno.
Kome treba savet ili bilo koji drugi savet slobodno pitajte  :)

@hellenic, lepo si ti sve ovo odradio i nemam sta da dodam. Naravno, ja sve to radim na drugaciji nacin i bez lepka jer imam masine za to i formiranje rama traje 5min i ram je odmah spreman za uramljivanje. Moj savet ti je da za uramljivanje fotografija koristis antirefleks staklo koje umanjuje refleksiju  ;)

hellenic:
Hvala puno @DeVil. Sigurno je sasvim drugacije raditi sa profesionalnim masinama i dobro poznavati posao. Meni je ovo 5-6 ram koji sam uradio od kako mi je nesto alata stiglo pre neki dan, i bas vidim da to ide dosta sporo. Srecom pa se i ne zurim.

A pitanja imam na pretek :). U sredu ce mi stici paspatu, kartoni, lepljive trake... i najvaznije... staklo. Ono mi je za sad najveci problem jer ga nikad nisam sekao. Narucio sam nekih 30 kvadratnih metara. Ploce su 1X1.6 metra. Uzeo sam ono obicno od 2mm  jer mi je antirefleksno za sad preskupo. Mozda kasnije uramim neku sa njim al za sad moram da cekam.

Narucio sam i neki sekac stakla koji koristi i ulje. Gledao sam neke yutube klipove oko secenja stakla, ali me je bas strah da cu mnogo stakla upropastiti  :) Tu ce mi trebati malo pomoci a imacu preciznija pitanja oko secenja kad sve to dodje.

Sto se tice spajanja lajsni rama, dvoumio sam se izmedju Logan-ovog i Pushmaster sistema i odlucio se na kraju za ovaj drugi :

https://www.youtube.com/watch?v=6YiXTGFiAAA

Uzeo sam i stativ i bolje sto sam jer spajanje, iako sporo, ide bas fino.







Ova lajsna je 2cm siroka tako da stavljam V-nail od 1cm. U ovom Pushmaster sistemu mogu da nabavim samo V-nailove od 7mm i od 1cm. Pojma nemam sta cu ako budem imao deblju lajsnu.
Stavljam po dva V-naila, malo bi mi bilo previse da stavim tri.



I gotov okvir  :)


DeVil:
Lepo si sve smislio, svaka cast. Za opusteno sastavljanje u kucnoj varijanti nista ti drugo ne treba. Za moj posao moram da koristim profi alatke jer sam nedavno morao da uramim 50 diploma za jedan dan i zahvaljujuci tim masinama sam u tome i uspeo.
 
Pushmaster veoma dobro radi i svidja mi se jer ima i dodatak za one limcice koji drze staklo+sliku+karton. Ja sam za to morao da kupim posebnu alatku od 60evra. Za ram sirine 1cm dovoljan ti je jedan V-nail od 10mm, sa ram sirine 2-3cm idu 2 V-naila, 4cm - 3V-naila (neko moje iskustvo). Lepak uopste ne koristim jer je spoj izuzetno jak, bas sa mojom masinom i lajsnama od lipe. Drugi razlog je da ako sastav lajsni popunim lepkom i onda udarim V-nail od vlage krene da korodira. I treci razlog je sto se nekad desi da pogresim meru pa se sve mnogo lakse rastavlja kada nema lepka.

Sto se tice lajsni vecih gabarita na pr. 4cmx4cm moram da ubacim V-nailove na 3mesta po 2. Znaci lepo fiksiras lajsnu i Pushmaster sa stativom jer ne sme biti nikakvih pomeranja i onda ukucas jedan V-nail i preko njega jos jedan koji ce prvi da ugura dublje, a drugi da zauzme njegovo mesto. Za to treba jaca masina poput moje, mada se i sa ruznom kao sto je tvoja to da izvesti pod uslovom da koristis lajsne od mekog drveta kao sto je samba. Lajsne se uglavnom prave od lipe, ali i od  afričkog drveta sambe koja je mnogo laksa i moze se prepoznati po sitnim rupicama koje ima u svom sastavu. Cini mi se da je tvoja lajsna na ovim slikama od sambe. Mislim da "Injac" pravi lajsne od sambe.

Sto se tice secenja stakla bas si se dobro pripremio kolicinski. Danas se sva stakla uvoze i prve su klase sto znaci da se lepo seku i zato verujem da neces imati vecih problema. Samo ne kupuj polovna koja su skidana sa starih prozora, i za mene je izazov da ih isecem kako treba. Najvaznija stvar je dobar sekac za staklo i ako si kupio varijantu od oko 30evra na kojoj pise Toyo Japan resio si problem. Ne kupuj nista jeftinije, ili kopije tipa Toyoshi ili dijamantske sekace jer sve to sece staklo, ali treba jako pritisnuti, a staklo 2mm lako puca pa eto problema. Ako si kupio pravu stvar treba kupiti i pravo ulje koje kosta oko 50 evra litar jer je bas prave gustine da moze da prolazi kroz sistem sekaca. Naravno da niko nije lud da tako baca pare pa mi profesionalci (mogu tako da kazem posle 20 godina rada) punimo sekace otprilike pola/pola masinsko ulje/petrolej, mada i tu iz iskustva treba pogoditi idelnu gustinu. I naravno, uvek uz sto za secenje stakla imamo ciniju (obicno limenka pica) na cijem dnu je sundjer i koji je natopljen petrolejem i u njoj drzimo sekace jer ako korodira vrh sekac se moze baciti jer se kod njega ne menja tockic od vidijuma. Moras da napravis i jednu "mazalicu" - alat koji se sastoji od drske (tipa drvene olovke) na cijem vrhu je komad filca i ta alatka uvek treba da stoji u vec pomenutu limenku. Ta mazalica sluzi da pre svakog secenja premazes putanju uz lenjir (vinkla za secenje stakla koju moras imati) i tim putem se skida prasina i talk koji se nalazi po staklu (koji se nabacuje u fabrici da se table stakla ne bi lepile jedna za drugu) i dodatno podmazuje mesto kuda ce ici rez. Dobro podmazivanje je pola obavljenog posla, zapamti to. Sledece sto treba da znas je da kod secenja moras da ukalkulises 3mm razlike u odnosu na pravu meru. To se radi jer se tockic za secenje nalazi na oko 3mm od ivice sekaca za staklo. Shvatices o cemu ti pricam kad dodje alat. Ja svakog dana secem gomilu stakla i takav sekac mi traje bar 5god. sto znaci da ces se dugo koristiti tvojim pod uslovom da ga pravilno koristis i cuvas (vrh da uvek bude zamascen). Samo secenje je prosto - napravis rez (jacinu pritiska ces vremenom ukapirati jer je to stvar osecaja i da znas da i taj alat treba da se razradi pa ce tek posle nekog vremena da radi idealno). Posle reza (koji je obicno grebanje stakla, ali fino) je najvaznije odsecno odlomiti staklo vukuci na dole. Ako si nekada gledao kako se seku gipsane ploce shvatices princip. Najvaznije pravilo je da se ne bojis i da lomis staklo odsecno kao da je drvo. Ako se razmisljas ili budes nezan i blag nista od secenja. Trebace ti mozda malo vremena dok upoznas materijal, a posle sve ide kako treba. Za secenje ti treba vinkla od nekih 120cm i jedna manja od 50-60cm. Prva je da tablu iseces po sirini od 1m i za neke vece slike, a duga za sitnije parcanje. Za pocetak ce i ta veca da posluzi kao univerzalna.
Eto mog duzeg odgovora na tvoj post. Nadam se da sam malo pomogao. Jedva cekam da vidi sta si zamislio za zavrsnicu uramljivanja pa da probam i tu da te dopunim, ako mogu  :)

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju