Autor Tema: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili  (Pročitano 3731 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« poslato: Decembar 15, 2015, 09:43:22 posle podne »
Pre nekog vremena naletim na foto monografiju Vicana Vicanovića, „Javni život” (Zagreb 1987), koju sam prvi put nezainteresovano prelistao baš tada, kada je bila najaktuelnija. Tada me politika ni malo nije zanimala, a knjigu sam ocenio kao krajnje dosadnu, i sve što sam u njoj tada video su bile  fotografije istaknutih članova ‘’jagnjećih brigada’’. Nešto manje od tri decenije posle, ne propuštam priliku da kupim istu tu knjigu, i sa neverovatnom pažnjom provodim više časova, listajući knjigu. Fotomonografija zapravo beleži jedan period u kojem su dominirale određene političke ličnosti, a ja ostajem zatečen saznanjem da mi je poznato sve i jedno ime, koje se pojavljuje u njoj. Vican Vicanović je dosta vremena provodio u skupštini tadašnje SFRJ, a imao je prilike da neke političare fotografiše i neformalno, u kuhinji, dnevnoj sobi ili običnoj šetnji. >>> nastavak na blogu

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« Odgovor #1 poslato: Decembar 16, 2015, 12:14:40 pre podne »
Uzivao sam citajuci tekst!:)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« Odgovor #2 poslato: Decembar 16, 2015, 01:22:53 pre podne »
kakva fotka i kakva faca na ovoj zadnjoj...autentično 100%
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« Odgovor #3 poslato: Decembar 16, 2015, 10:14:10 posle podne »
Dobar tekst.
Stambolic je otet na Kosutnjaku a egzekucija je bila na Fruskoj gori, ali foto-analogija nije narusena tim detaljem.
Nisam znao da je Vican tako mlad umro.
Napravio je dobar opus, mada stariji reporteri prebacuju da je imao prodju na neka mesta i dogadjaje, vezano za politiku,  gde oni nisu mogli da privire.
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2015, 10:15:46 posle podne od strane bobanf »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2015, 10:34:53 posle podne »
Da, vidis... na taj detalj oko Fruske gore sam potpuno zaboravio... stalno mi se u glavi vrteo Kosutnjak, valjda zato sto dugo godina uglavnom slusali u vestima gde je otet.

Sto se tice prodje, to je detalj o kojem nisam hteo da pisem. Kazu da je  Ljubisa Ristic zbog njega usao u politiku, odnosno u JUL, ciji je clan bio i Vican... ako ne gresim. Bio je blizak prijatelj porodice Milosevic, igrali poker i sl.
Na stranu sto je za objavljivanje ove knjige trebalo imati amanet nekoga iz vrha... jer garantujem da su se mnogi jako iznervirali kada su se pronasli u njoj.

Setih se Ive Eterovica... i on je bio blizak Titu. Ok, licni fotograf... ali eto, i njemu su sva vrata bila otvorena.

PS
ispravio sam ubijen/otet
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2015, 10:39:38 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Vican Vicanović - Fotograf koga smo zaboravili
« Odgovor #5 poslato: Decembar 18, 2015, 10:03:25 pre podne »
Odličan i zabavan članak! :)

Kroz priču o likovima koji su imali prođu iza scene, pada mi na pamet i jedno danas aktuelno ime... ali neću pominjati, da ne zvučim kao hejter (jer mi to i nije namera). Istina je da je to ovde oduvek bila realnost - sa određenom zaleđinom se može sve, bez nje skoro pa ništa. Svojevrsni kontrast bez sredine. Što bismo rekli u foto žargonu - slaba dinamika. ;)

Pozdrav