Autor Tema: spot merenje na 5dmk3, upomoc  (Pročitano 11771 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #20 poslato: Novembar 02, 2015, 05:15:46 posle podne »
Stavi mernje na evaluating metering i kreni odatle, u 80% ce ti biti lepo eksponirano u bilo kojoj situaciji.

bio mi je eval to i jeste problem, eval je ok za ovo indoor i te fore ali ja sam ovde hteo da mi "bas ta tacka" bude ok i bas me briga sta je izgorelo ...
tj, ja recimo ubodem tacku u brdo, znaci ocu brdo da mi bude ok, onda spustim za 1EV dole tako da brdo bude za 1 tamnije sto znam da mogu da izvucem posle iz raw-a, ili spustim brdo cak za 2EV dole ali ja spustim dole u odnosu na ono sto mi on pokaze da je optimum za brdo .. a on mi nije pokazivao optmum za brdo (tj tacku koju sam zabo) nego za celu fotku i onda jbg to nije to .. umesto da mi nebo izgori "koliko mora" da bi se brdo videlo, meni celo brdo crno
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #21 poslato: Novembar 02, 2015, 05:37:38 posle podne »
To je ono o cemu ti pricam, svako merenje radi na taj nacin osim Evaluative Metering koje je utomatski algoritam koji od nekoliko delova kadra nadje balans po svojoj logici, ja licno to merenje izbegavam jer mi uvek pregori highlightse. Ako hoces da kontrolises kao sto si napisao recimo u tvom slucaju brdo je bilo tamno, a nebo jarko, zavisi od kadra koliko procenta ti je nebo a koliko brdo. Ako je veci procenat nebo onda ce ono vuci ekspoziciju, sto znaci da moras da kompezujes e sad koliko ces stopova kompezovati to zavisi od senzora do senzora. Ipak mozd ati je najbolje Center-weighted merenje.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #22 poslato: Novembar 02, 2015, 05:41:10 posle podne »
Ipak mozd ati je najbolje Center-weighted merenje.

vidis nije tako jednostavno :D
meni je taj spot nekako logican posto zabodem to gde mi je frka i onda ga pomerim koliko znam da to mogu da izguram i onda jbg izgori ostalo koliko mora .. jer u ovom slucaju mora izgore highlightsi tu nema boga .. kada je takva scena u pitanju .. ili da se radi dual iso ili da se radi ettr sa % hl koji hoces da dopustis ali za to mi jbg falio ML .. sa ML lepo vidim direkt koliko mi je EV u nekoj tacki .. ono kad se skinas sa ML-a primetis milion stvari da ti fali koje si uzimao zdravo za gotovo :D

btw, ima li negde dobar video oko razlicitih tipova merenja, ja sam iscitao manual i kao jasno mi je, ali mozda bi bilo iskusno neki detaljniji video da zdraknem? kontam da je to univerzalno ne direktno vezano samo za canon?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #23 poslato: Novembar 02, 2015, 05:57:31 posle podne »
Vidi opet se vracamo na automatiku. Recimo da fotografises mladu sa bledim tenom pored belog zida. Koje god merenje da stavis pa i spot dobices podeksponiranu fotografiju, i onda kompezujes. Isto tako i ako slikas crnca u crnom odelu pored crnog zida, koje god merenje da stavis dobices preeksponiranu fotografiju jer senzor tezi da dovede frejm na midgrey vrednost.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #24 poslato: Novembar 02, 2015, 06:08:37 posle podne »
nemam ja sa tim problem to je skroz jasno, ja samo hocu da znam "tacno sta mi radi" da znam u odnosu na sta kompenzujem, u odnosu na tacku koju sam odabrao (najcesce mi treba to), u odnosu na cel frame, u odnosu na centar frame-a, u odnosu na 30% sredine frame-a, u odnosu na (stagod*stagod-stagod)^stagod :D... kad znam sta je izmerio mogu da kompenzujem, kad ja mislim da mi meri tacku i kompenzujem u odnosu na to a on meri nesto deseto dobijem problem koji sam imao zadnja 3 dana
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #25 poslato: Novembar 02, 2015, 06:17:41 posle podne »
Praksuj se :) sta drugo da ti kazem
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #26 poslato: Novembar 02, 2015, 06:28:11 posle podne »
Praksuj se :) sta drugo da ti kazem

naravno jos par ovakvih expedicija i skontacu par sitnica :D

ogromna je razlika sa i bez ml-a, sibno sam bas gazdi pitanje dal ima protiv da turim ML na ovaj 5d pa ce vidimo kako ce da se ponasa .. razmazio sam se :D
a i ne znam kako sam izmesao spot i eval, fali mi iskustva jbg ne obracam dovoljno paznju na sve ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #27 poslato: Novembar 02, 2015, 07:41:27 posle podne »
Nešto ovako:
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: spot merenje na 5dmk3, upomoc
« Odgovor #28 poslato: Novembar 02, 2015, 07:43:07 posle podne »
@cronin, extra, hvala puno .. sad cu da proucim, ali vec sam video 2-3 stvari koje su razlicite od toga kako sam ja svatio da to radi :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu