Autor Tema: Pocetnik  (Pročitano 25182 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pocetnik
« poslato: Oktobar 01, 2015, 02:07:48 pre podne »
Pozdrav svima,
Zovem se vladimir i pocetnik sam u fotografiji. Verovatno vas smaraju pocetnici ali ako smetam nije problem....Dakle zanima me slikanje i kako slikati sto bolje, kvalitetnije itd itd.....Neke osnovne stvari znam tipa blenda, svetlo, brzina, zumiranje i tako to....E sad, da li neke smernice mogu da dobijem ili nadjem na ovom forumu ili moram da idem negde drugde? Hvala....
I da, uzeo sam (na preporuku drugara) cannon
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2015, 08:36:58 pre podne »
Pozdrav i dobrodosao.

Proceprkaj po temama ovde: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/literatura/   a posle malo i ovde  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/foto-informator/

Za ostalo sto te interesuje, kad prelistas malo literaturu i procitas postove iz tih potforuma, pitaj slobodno. Niko ne ujeda. ;)

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2015, 02:39:52 posle podne »
Bogami, bas mislim da su ljudi poceli da ujedaju, jer su svi nesto nervozni i naelektrisani, pa je bolje biti strpljiv i obazriv, jer gde god nesto pitam, svi nesto nervozni itd itd....Inace sve sto radim u zivotu i sto znam, naucio sam tako sto sam trazio ljude koji se tim bave. Nikad nisam voleo rekla-kazala i ono kao "ma resices ti to opusteno"....Tako isto i ovo. Voleo bih mozda i kurs neki da zavrsim ako tako nesto postoji, ali otom-potom....Procitacu to tamo, pa cu videti sta dalje. U svakom slucaju hvala :)
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 01, 2015, 04:40:31 posle podne »
Pozdrav. Da, baš na prvom linku ima link za Cam Simulator, meni vrlo zabavna aplikacija.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 01, 2015, 06:47:42 posle podne »
dobrodosao Vladice, ovdje su raja opustena, odgovorit ce ti sve sto te interesuje.....no sikiriki....ah da-trebao si uzet Fuji-a, a ne canona..... ;D ;D


Salim se ja malo, ne zamjeri..... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 01, 2015, 07:20:16 posle podne »
Dobrodošlica i od mene. Samo opušteno.
Koji Canon si uzeo?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 01, 2015, 11:45:32 posle podne »
Pardon, napisao sam gore koji je i ne znam zasto mi nema toga!?!?! Nebitno...Uzeo sam canon 7d. Razlog jer mi je drugar kupio isti takav pre dve godine i svidele su mi se slike kakve pravi. On je uzeo ne znam koji objektiv, a meni je savetovao da uzmem 18-135 stm. Tako sam odradio i sad ulazim u problematiku. Objasnio mi je on za pocetak sta je bitno, sta i kako da radim tipa svetlosti, brzine zatvaraca i otvor blende.....Bio sam na moru i napravio nekih 500 fotki i ispale su ok. E sad hocu da udjem malo u problematiku slikanja i izrade sto boljih fotografija, pa malo ps i tako....Sto se tice odabira aparata, ne znam sta vi kazete, valja li to ili ne....? Znam da je mark II bolji ili 6d, ali nisam hteo bas da bacam pare ono....I ovo je malo preterano, ali kao sto rekoh, razlog je bio to sto je on stvarno pravio lepe slike, pa sam pozeleo da i ja pravim takve....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 02, 2015, 12:12:43 pre podne »
Nemoj da se ljutiš, ali moram napisati AJOOOOJ!!!!
"Pravi lepe slike pa sam uzeo takav" - to nikako ne bi trebalo da bude kriterijum za kupovinu 7D!!!
Zašto Ajoooj, pa zbog tebe. ISTE (slovima ISTE) takve lepe slike pravi i 550D, 600D i 60D koji su mnogo jeftiniji. Ako imaš novaca na bacanje, onda povlačim vapaj ;)
EOS 7D je kralj APS-C tela (sa krop senzorom). Ima sad i novijih aparata, ali on još uvek ne gubi trku. Njega uzimaš kad znaš tačno šta ti treba i zašto. Ne mogu da kažem da ti je odluka pogrešna, ali mogao si bolje. Ovako si verovatno podmiren jedno duže vreme. 7D ima skoro sve što možeš poželeti, osim rotacionog ekrana i ostljivog na dodir što tebi kao početniku može dosta značiti, mongo više nego npr. RAW buffer i onakav AF.
A što se tiče poređenja sa Mark II (verovatno 5D) i 6D, hmm... pa i nije za poređenje. To su Full Frame tela i druga je priča.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 02, 2015, 12:38:50 pre podne »
Hehehe....Nemam para na bacanje, ali sam hteo da pravim dobre fotke i hocu da naucim fotkanje i obradu. Ali kako vidim, dug i mukotrpan ce to put biti..Ceo dan danas citam textove, ali slabo gde je konkretno objasnjeno kako i sta rditi, tj kako poceti pa redom.....Svuda u glavnom pise "fotkajte pa cete skapirati...." Ja sam otprilike sazvakao osnovne stvari (otvor blende, brzinu i svetlo) pa sad ne znam kuda i kako dalje. Vidim da cu morati na neki kurs.....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 02, 2015, 01:15:12 pre podne »
Gore si već dobio link za literaturu na ovom forumu. Tu ima konkretnih i vrlo korisnih stvari. Druga jako značajna pomoć je baš ovaj forum.
Postaviš slike i dobiješ konkretan komentar. Samo nemoj puno slika odjednom da postavljaš jer onda ljudi prelete sve pa ne mogu da se posvete svakoj slici detaljno. A najosnovnije stvari i sitne, ali korisne savete imaš i u uputstvu od fotoaparata!  Njega bi svakako trebao da pročitaš celog.
Evo jedna sveža početnička tema sa školskim primerima svih faza komunikacije, dobijanja saveta, napredovanja, itd...
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/portreti/blizanci/?all
« Poslednja izmena: Oktobar 02, 2015, 01:20:12 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 02, 2015, 10:54:39 posle podne »
rezultat danasnjeg igranja sa aparatom....Voleo bih da cujem vase misljenje, s tim da se nisam obazirao na pozadinu (motiv), nego sam uslikao psa i fokusirao se iskljucivo na izgled njega....?
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2015, 07:56:57 pre podne od strane Zoran Rodic »
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 02, 2015, 11:53:29 posle podne »
Пошто је јасно да ћеш брзо достићи могућности тог апарата никако ниси погрешио. Погрешио би да си купио јефтинији који би брзо превазишао и онда би у нови трошак. Овако си миран за дужи период.

Van mreže gorozup

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
    • https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 03, 2015, 12:00:40 pre podne »
@vladica

Stvarno čudan kriterijum za odabir aparata ali to je tvoje pravo.  ;) Znaš kako je tamo negde neko rekao "sve nam (ti) je dozvoljeno ali nam (ti) nije sve na korist", mislim možda nije dobro poređenje ali rekao bih da trenutno koristiš 20-30% mogućnosti svog aparata ali vreme je pred tobom, promeniće se i to. Pericha ti je to već napisao.

Sad što se tiče postavljene fotografije - prvo pročitaj Pravilnik o kačenju fotografija pa ćeš videti gde si u startu pogrešio. Naravno, nov si ali čitaj, skoro svaki forum, bez obzira na tematiku, ima pravilo za postavljanje slika pa pošto je tako i ovde gledaj da to ispoštuješ.

Drugo ovaj je podforum "DSLR fotoaparati" i fotografiju (u pravilnoj rezoluciji) trebao bi da postaviš u delu "Fotografija" otvorivši novu temu.
Canon Rebel T3; EF-S 18-55mm IS STM; EF-S 10-18mm IS STM; EF 50mm f/1.8 STM; Yongnuo YN568 EX II

https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pocetnik
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 03, 2015, 12:02:20 pre podne »
za pocetak nisi procitao sta pise crvenim na pocetku stranice:

Citat
Molimo i za poštovanje Pravilnika o kačenju fotografija u rezoluciji ne većoj od 1000 piksela po dužoj stranici. Hvala na razumevanju!

dakle pre upload-a smanji sliku da joj duza strana bude max 1000px

cuko deluje malo smoreno al se vidi da je lepotan :), meni ovo izgleda kao slika za fb, snapshot.. no sta znam, slabo ti se ja u to razumem

inace odlicno mesto gde da postavis sliku cuke: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/priroda-pejzazi/imate-li-kucne-ljubimce/
takodje odlicno mesto gde mozes da vidis kako profesionalci slikaju svoje cuke :D (macke, papagaje..)
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2015, 12:06:02 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 03, 2015, 12:53:53 pre podne »
Pa procitao sam to crveno, naravno, ali sam negde procitao da je maximalna velicina fotografije 1200kb....Nije problem, obrisacu, samo da jos koji komentar vidim ako nije problem?Sad gledam, ne moze da se obrise.... :-\
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2015, 01:07:34 pre podne od strane vladica »
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 03, 2015, 01:17:09 pre podne »
Pozdrav. Osnovna stvar na koju treba mi početnici (a i neki iskusniji članovi) da obratimo najvise paznje je kompozicija(likovnost), sve vise obracamo paznju na tehniku a ne iskoristimo ni jedan mali dio mogućnosti od aparata i objektiva. Iskusniji članovi pamte da su neki majstori fotografije pravili odlične fotografije sa
aparatom Smena 8. Moj ti je savjet kompozicija na prvom mjestu a ostalo ce polako doci uz učenje, kurseve on line i odlične savjete iskusnih i strpljivih članova ovog foruma.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 03, 2015, 10:00:42 pre podne »
Vladice, neko nepisano pravilo kad fotkas pse je da se spustis na njihov nivo. Ako treba sedi, lezi, vezbaj jogu pa ces moci sve to da uradis stojeci... :) Nepisano je bas zato sto ne mora da bude pravilo, ali ako fotkas pse (kao i decu), probaj obavezno i iz te perspektive.
Gledaj da uhvatis psa, a da mu nije pozadina obasjana tako jakim svetlom. Obrati paznju na pozadinu inace, da ne bude previse remetilacka i da ne privlaci previse paznju. Bljestavilo i jak kontrast svakako smeta.
Da li si povlacio clarity slider u Lightroom-u? Tako mi deluje, gledajuci dlaku psa i pozadinu i to mi se cini da si preterao.
Probaj da uhvatis psa u nekoj interesantnijoj pozi. Ako si vec hteo tuznog psa i ovakav pogled, onda bi trebalo da ima jos neki kontekst (ulicni pas, pored kontejnera itd...). Ovako, tugaljiv pogled, a izgleda kao da je u dvoristu, izaziva drugacije emocije od onih koje mislim da si pokusao da uhvatis.

Na kraju, sad kad si vec poceo da kacis fotke, to treba prebaciti na drugu kategoriju foruma.

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 04, 2015, 12:42:07 pre podne »
Ma ovu fotku treba obrisati, jer meni nista ne znaci da bude tu a verujem ni vama....Fotku sam postavio cisto da vide ljudi da li je ok sto se tice svetla i ostrine za pocetak, jer, kao sto gore napisah, pocetnik sam i tek sam krenuo u avanturu "fotografija". Nisam mario za pravila kao ni za pozadinu, nego sam je cisto okacio da mi kazu ljudi jel ok podesavanje aparata, i tako to....Pocetnicke stvari....Hvala na odgovorima u svakom slucaju :)
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #18 poslato: Februar 29, 2016, 02:05:27 posle podne »
Pozdrav svima. Proslo je 6 meseci od kako sam postavio temu. Sledio sam upustva vas i procitao dosta, vezbao zezao se i neko znanje stekao. E sad muce me neki problemi i to : Pokusavam da slikam u zatvorenim prostorima pod svetlom, tipa deciji rodjendan, ili neki klub itd itd i ne ide mi bas. Sve kombinacije sam probao i na automatskom rezimu i na manuelnom sa vecim ISO i sa blicem (od aparata) i nista. Zapravo poneka slika mi i uspe, ali to je retko. Najcesce su mutne i jednostavno nije to to. E sad, da li je do mene ili treba da kupujem neki ex blic ili nesto trece? radi se o cannon 7d+18-135 stm. Hvala
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #19 poslato: Februar 29, 2016, 02:12:54 posle podne »
Daj neki primer.
Tesko je ista reci napamet.
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #20 poslato: Februar 29, 2016, 02:15:12 posle podne »
Потребан је екстерни блиц. Имаш кинезе за канон, одлични су. Па треба ти сталак. Па ти треба неки филтер. Тако то иде. Па неки објектив......

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #21 poslato: Februar 29, 2016, 11:17:31 posle podne »
U auto režimu mora da radi kako treba. Naravno te slike se ne mogu mnogo razlikovati od onih slikanih kompaktnim aparatom.
Za iole bolji (lepši) rezultat treba ti znanje, manuelni mod i spoljni blic. 

Daj primere...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #22 poslato: Mart 01, 2016, 02:54:15 posle podne »
Sta podrazumevate pod primere? Slike ili...? Ako su slike, ne znam gde da ih okacim.....Jednu sam ovde okacio, pa za malo da me obese :)
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #23 poslato: Mart 01, 2016, 04:47:07 posle podne »
prethodna nabavka gvozdene kragne se podrazumeva...ali zato posle kačiš fotke slobodno  :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #24 poslato: Mart 01, 2016, 06:26:47 posle podne »
Sta podrazumevate pod primere? Slike ili...? Ako su slike, ne znam gde da ih okacim.....Jednu sam ovde okacio, pa za malo da me obese :)

Prilozi ih ovde, samo je smanji na 1000 piksela po duzoj strani.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #25 poslato: Mart 01, 2016, 11:31:27 posle podne »
Evo recimo ove dve....Jedna sa jedna bez blica....
« Poslednja izmena: Mart 01, 2016, 11:33:33 posle podne od strane vladica »
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #26 poslato: Mart 02, 2016, 12:06:23 pre podne »
pazi mora da ostane exif na slici pa da lakše provalimo sta si pogrešio, a ove tvoje foto ga nemaju..

Ovde se vidi masa grešaka od kojih je najvidljivija omašen fokus na obe, a to ti je posebna jeres na aparatu kao što je 7D jer on istina ima malo komplikovan, ali odličan AF.
Dakle verovatno ti je AF podešen da on zakucava fokus gde on hoce i sa kojom tackom hoce, a ne na mesto koje bi ti hteo.
Zato je prva knjiga koju moras procitati USER MANUAL za 7D..Imas i na srpskom ako ti je za utehu...Pogledaj na forumu imaš uputstvo za skoro sve bitnije aparate.

Druga stvar je pravilna exponiranost, a to je još jedna fundamentalna stvar gde ne pomaže ni jedan ˝aparat koji pravi lepe slike˝, nego to moraš prosto sam.

Tačno fokusiranje i pravilno exponiranje fotografije su preduslov svake dobre fotografije, pa se fokusiraj prvo na to.... a kad zapnes negde u učenju - ti pitaj.
Kad rasvetlimo i rasčivijamo to, onda možemo dalje...

Dotle - ni makac..
« Poslednja izmena: Mart 02, 2016, 12:11:32 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #27 poslato: Mart 02, 2016, 12:55:33 pre podne »
Да ли ти живиш на Флориди.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #28 poslato: Mart 02, 2016, 03:20:44 pre podne »
Meni ove obe deluju kao da su radjene u full auto modu . . .
Zato ti i jeste lutrija.
Moras nauciti kako funkcionise M mod i svaki pojedinacan parametar. Tako ces imati situaciju pod kontrolom i onda ces znati sta tvoj aparat moze ili ne moze. Naravno, ne znaci da svi rade samo u M modu, ali ako njega savladas, lakse ce ti biti posle da znas kada da prebacis na koji mod i kako da ih koristis. Sam fotoaparat ne moze jos najbolje da odredi sta si ti zamislio da bude u fokusu u datom trenutku.
Sa druge strane, ako te ne zanima da kontrolises pojedinacne parametre (ne osudjujem), onda ti i ne treba 7D. Za pucanje u AUTO modu mozes i da kupis kompakt od 100e. Cak ce i on imati manje problema s nabadanjem fokusa, jer je zbog malog senzora sve u fokusu . . .
LOL

Upravo sto je Argon rekao. To su neke osnove koje moraju da se savladaju . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #29 poslato: Mart 02, 2016, 02:13:05 posle podne »
Nije. Radjeno je u M modu. Jedna sa blicem, jedna bez. Ali mislim, ne secam se sad vise, da je problem bio u fokusu. Konkretno, ostao je na automatskom fokusu, umesto da sam prebacio na tacku ili ono 9 tacaka u sredini i da je tu fokus (ne znam kako se strucno kaze) pa je siroma'lutao trazeci sta da izostri i na kraju nista izostrio nije.....Mislim da je to problem. Definitivno moram da upoznam prijatelja koji ima isto 7d ili se do jaja razume, da ga davim svaki put kad imam problem. :) Mada vec polako kapiram sta je problem u odredjenom momentu...
Hvala svima na odgovorima u svakom slucaju.
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #30 poslato: Mart 02, 2016, 03:26:23 posle podne »
odgovorio na PP...  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #31 poslato: Mart 02, 2016, 06:18:16 posle podne »
Da, pa vidi se da se dosta borio oko fokusa. Bas je malo svetla da bi sve proslo glatko.
Elem, svakako probaj da sam predodredis fokusnu tacku. Takodje, kada su uslovi nezgodni, probaj da fokusiras na oblast sa vecim kontrastom. Ukljuci AF assist light da ti pomogne . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #32 poslato: Mart 02, 2016, 06:24:55 posle podne »
Sto se tice blica, svakako je preporucljivo koristiti eksterni jer onda mozes da ga odbijas od povrsine i dobijes dosta mekse i lepse osvetljeno lice. Da je ova tvoja druga fotka u fokusu, opet ne bi bila dobra jer im svetlo ide direktno u lice.

Evo ti jedan banalan primer kako se svetlo ponasa:
http://media.digitalcameraworld.com/wp-content/uploads/sites/123/2012/10/Flash_photography_tips_external_flash_Flash_photography_cheat_sheet.jpg
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #33 poslato: Mart 02, 2016, 10:15:01 posle podne »
Zato je prva knjiga koju moras procitati USER MANUAL za 7D.


Obavezno!

U uputstvu ima i korisnih saveta i predloga kada se šta koristi. Nije samo suvoparno objašnjenje funkcija aparata.

Da si one gore dve fotografije napravio u full auto modu bile bi sigurno dobre. Još uvek je, bez ljutnje, aparat pametniji od tebe.
Nadam se da ćeš to brzo promeniti i da ćeš uspešno slikati u nekom manuelnom modu sa spoljnim blicem. 
« Poslednja izmena: Mart 02, 2016, 10:18:38 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #34 poslato: Mart 02, 2016, 10:57:23 posle podne »
Hvala svima na odgovorima. Procitao sam uputstvo od 276 strana 2 puta u celosti a pojedine delove i deset puta, ali jako malo prakse sam imao. Od leta nisam palio aparat i sad polako krece sezona slikanja i jbg. Posle letovanja ovo mi je bilo prvo slikanje a u ovakvim uslovima (svetlosnim) prvo u zivotu. Perischa je dobro rekao i da je aparat pametniji od mene i da je bolje bilo da je bio u auto modu jer bi slike bile ok. Definitivno je focus bio problem. Jos jednom hvala svima, i ne ljutim se niti cu se ikad ljutiti na ikoga. Ovde smo da naucimo nesto, a ne da se ljutimo.
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #35 poslato: Jul 12, 2016, 10:01:34 posle podne »
Hahahaha istorija se ponavlja. DAKLE prijatelju jednom sam slikao lokal i odlepio je. Radi se o kaficu i slikao sam mu bastu, unutrasnjost, ali i sladoled recimo, pa tiramisu itd itd da ne davim. I covek mi kaze ladno da mi aparat pravi lepe. To je bilo pre mesec dana cca, da bi mi sad rekao da hoce da kupi isti komplet kao moj (canon 7d+18-135stm) E sad, ja sam mu rekao da mu ne treba ovaj aparat jer ne treba ni meni a kamo li njemu, posto puno vise vremena imam od njega, dosta sam mladji, i puno vise me zanima fotografija od njega. On sta god da kupi, ne verujem da ce imati ni vremena ni zivaca da ulazi u problematiku, cita, vezba i sve ostalo. E sad, da li da uzme isto 7d ili neki koji pravi isti kvalitet slike ili moze i bolji ali da nema takav af recimo ili neku drugu funkciju? Dakle cisto bi covek slikao tipa sladoled u lokalu koji ima, pa bi slikao enterijer lokala, pa u privatne svrhe i tako to.....On je gledao i 6d cak, postoji varijanta da uzme objektiv 17-55 f2.8 koji bi mu ja maznuo, dao moj i doplatio......Dakle pre svega sta mislite koje bi telo trebao da kupi? Opusteno znaci pare nisu problem.....hvala
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pocetnik
« Odgovor #36 poslato: Jul 15, 2016, 12:19:41 pre podne »
das mu tvoj aparat posto je on vec "usviran" i pravi slike koje mu se vec svidjaju, a on tebi kupi novi koji ti hoces
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #37 poslato: Jul 15, 2016, 12:31:00 pre podne »
Neka uzme nešto sa dovoljno brzim AF-om u live view modu. Da može da tapka po ekranu i slika, kao na mobilnom. Od Canona 650D pa na ovamo ili od 70D... i STM objektiv. I imaće bolji kvalitet slike od 7D u JPEG-u zbog novijeg procesora.
« Poslednja izmena: Jul 15, 2016, 12:32:56 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #38 poslato: Jul 16, 2016, 06:17:20 posle podne »
Da l ima negde neka tabela na netu tipa da su poredjani svi aparati sa istim senzorom ili istim kvalitetom slike pa onda da kod svakog imaju x ili - ispod dodatnih funkcija, tako da se vidi tacno i precizno koji sta ima tj nema u odnosu na bilo koji iz tabele?
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #39 poslato: Jul 16, 2016, 09:45:00 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #40 poslato: Jul 17, 2016, 11:15:22 posle podne »
U finalni izbor su usli 7d, 7d/mk2, 70d i eventualno 6d mada je skup coveku i ne bi da baca toliko para na aparat koji nikad nije drzao u ruci. E sad obratio sam se storm-u i covek mi kaze da nema potrebe za tim, da je 760d najbolja varijanta za coveka s obzirom da je pocetnik i da on ima najnoviji senzor od navedenih, nema rafal i ostale stvari koje mu ni ne trebaju ali da je za pocetak to to. Voleo bih pre odluke da cujem ako jos neko ima nesto da kaze, pa da secemo. Ajde ljudi sta ste stisli znanje, znam da znate :) Hvala
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #41 poslato: Jul 18, 2016, 12:20:22 pre podne »
Nema šta više da se piše. Pogledaj moj prethodni post, a Storm ti je isto rekao samo je suzio izbor na najlogičniji ishod. To je to ako ćeš Canon.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #42 poslato: Jul 18, 2016, 01:52:19 posle podne »
+1 za Stormov predlog. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #43 poslato: Jul 18, 2016, 03:43:46 posle podne »
Izgleda ce tako i biti. Nasli smo 760d za 550 eura nov HUNGARY varijanta model sa wi-fi .. E sad, posto ja imam 18-135 STM a on je predlozio da on uzme recimo 50mm f 1.4....Zanima me, da li nam po vasem misljenju treba 50mm ako bi uzeli 17-55 USM f 2.8? Jer planiramo da uzmemo 2-3 objektiva i kad nekom zatreba, imamo....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #44 poslato: Jul 19, 2016, 10:12:58 pre podne »
Zum objektiv, pa i sa blendom 2,8 nije isto što i fiksni, pogotovo sa f1,4 iako su oba na 50mm. Razlika je šta ćeš sa kojim da slikaš i kakav rezultat želiš da dobiješ. Tehnički gledano f1,4 pušta 4 puta više svetla od f2,8. Bokeh i oštrina su bolji takođe...
Za to treba vremena i iskustva. Doći ćeš u fazu kada ćeš tačno znati da ti treba neki određeni objektiv i zašto. Ako imaš para - kupi. Ako imaš manje para pogledaj EF 50/1,8 STM. Ovaj drugi svakako vredi imati jer za te novce donosi puno sreće čak i ako ga samo povremeno koristiš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #45 poslato: Jul 19, 2016, 07:01:13 posle podne »
E ovako, pre svega da zahvalim svima vama na odgovorima, pa onda da prenesem zahvalnost mog prijatelja u cije ime sam pisao zadnjih par postova.....Narucili smo 760d kao sto rekoh, medjutim culi smo se sa axel-foto radnjom i odlucili da kupimo ipak kod njih 760d iako je 50 eura skuplji....(kupujmo domace ili kod domacih). Ipak srpska garancija itd itd....Uzeli smo tj drugar je kupio sigmu 17-50 na sugestiju ljudi iz prodavnice....Kupljena kartica 64gb i dobijena torba na poklon. Hvala STORM-u na savetu i sugestiji. Trenutno razmatramo i ovaj 50mm ali 1.8 STM, pa boze zdravlja, videcemo. Zeleo bih da pitam zna li neko uputstvo na srpskom za 760d gde ima, posto vidim da ovde nema? i zanima me gde da pogledam neku temu vezano za filtere, jer o tome jos nista nisam citao a niti se zanimao, a vidim da vecina ima UV filter pa do nekih drugih....
Pozdrav
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #46 poslato: Septembar 07, 2018, 05:32:32 posle podne »
Evo ponovo ja.Hteo bih da kupim Ex blic, pa me zanima sta vi mislite o tome? Dakle 7D + 18-135 STM za kucnu upotrebu, dakle nisam profi....I da, kako da instaliram firmwire i koji za 7D? Hvala
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #47 poslato: Avgust 14, 2019, 02:45:48 posle podne »
Pozdrav svima. Kod promene objektiva, da li nesto treba da se radi na aparatu? Aparat ga je prepoznao i vidim na displeju (" peripheral ilumin. correct.) da je prepoznat...?
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #48 poslato: Avgust 15, 2019, 12:23:51 pre podne »
Ne treba ništa.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 28, 2019, 01:32:50 posle podne »
Moze li malo neko nesto da kaze koji blic da kupim? Nemam o njima pojma ama bas nista, a fali mi blic kad slikam nocu ili u zatvorenim prostorijama....Voleo bih da bude canon, mada ako je ok nesto drugo, preporucite. HVala....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 28, 2019, 07:32:13 posle podne »
imas polovnih jeftino nabavit za svoj Canon, Canon 430 ex, mislim da su polovni oko 100 do 130 eura, ili jos jeftinije Yongnuo 467 ili neki jači, novi su oko 100 do 130 eura......
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 29, 2019, 12:38:12 pre podne »
Ako nisi Pro, nije ti neophodan Canon, već su tu Yongnuo i ostala ekipa.
Pitanje je sad da li ti je potreban TTL?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 29, 2019, 01:51:53 posle podne »
Imao sam u ponudi canon 580 II za 150, kazu taj je najbolji. Nemam pojma o blicevima i ne znam ni sta je TTL ni nista, ako moze neko da mi objasni. Nisam profi, ali volim da imam rezerve sto kazu. 7D sam kupio kao potpuni laik i eto, napredujem. Izmedju ostalog, jos jedna bitna stvar. Upravo sam prodao canon 17-55 IS USM f2.8, pa mi treba savet. Da li da idem na 24-105 ili opet da se vratim na 17-55 ili sta raditi ? FF bih voleo kad prodam aparat, ali nigde ne zurim i nikakva frka nije jer i dalje slikam decu i eventualno nekom nesto po potrebi.... Hvala za odgovore...
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 29, 2019, 03:57:47 posle podne »
da ne razbijas glavu, TTL ti treba.. 
uzmi bilo koji canonov noviji blic i nemas brige...
A sto se tice objektiva 17-55 je ponajbolji zoom objektiv koji je namenjen aparatima sa crop faktorom (...u koje spada i tvoj fotoaparat  7D)
24-105 sa druge strane, em ima manju blendu em je namenjen prevashodno full frame fotoaparatima ( u koje tvoj fotoaparat - ne spada ) pa bi ti 24mm cesto bilo usko, a ni rezultari ne bi bili kao na 17-55..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže vladica

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 30, 2019, 01:30:18 posle podne »
Moze li neka preporuka za blic? Ne znam nista o njima, neki kazu uzmi 580 II, neki dosta ti je 430 II....Jel razlika u jacini ili opcijama ili sta? Sto se objektiva tice, bojim se ako opet kupim 17-55 i prodam aparat, sta onda da radim? Mora da cekam da prodam 17-55....Ako bi uzeo 24-105, ne znam jel ok objektiv ili je neka sredina? Tj, da li ce na FF biti dobar kao 17-55 na kropu? OPet kazem, nista mi ne znaci da neko vreme budem "uzak" na 24, a ni blenda mi ne znaci s obzirom da bi uzeo i blic, a pitanje hocu li ista i slikati do prodaje 7d i kupovine nekog FF. Da podsetim, za 3 godine imam 4500 okidanja....
Canon 6D + Canon EF 24-70mm F/4 + Canon Speedlite EX 430 II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pocetnik
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 30, 2019, 03:59:24 posle podne »
ne moze tebi blic u svakoj situaciji da ti zameni blendu, ne znam odakle ta ideja. Blenda se obicno placa veoma skupo, s razlogom...
Da je to tako jednostavno puno bi lakse bilo kupiti jedan blic nego bacati hiljade eura na razlicite objektive sa velikim belndama, kao sto to neki rade.

Drugo, ako krenes tom logikom uskoro ce se postaviti pitanje da li ti uopste  treba DSLR ako su tvoje potrebe toliko male, a sama ideja cemu bi ti ovaj ili onaj objektiv sluzio vidim da gotovo i ne postoji...
isto vazi i za blic.
Dati neki smislen odgovor u toj situaciji je onako, bas tesko.

Sta ti je moj savet, definisi prvo svoje potrebe, trenutne i buduce... procitaj na netu sta znaci blenda, ISO, i sl.pojmovi..Onda ces da vidis da li ti uopste treba blic, a ako ti treba procitaj kako se on i kada koristi.
Jer vidi, rad sa blicem (pogotovo sa vise njih) spada vec u malo ozbiljniju rabotu  i to nije prica koju ti neko ovde moze ispricati u par redova. Kod DSLR-a, dok ti fotografije uradjene blicem pocnu liciti na nesto moras da napunis nekoliko kartica vezbajuci, i to tek kada procitas gomilu stiva na tu temu.

Oni koji su ti rekli da je u tvojoj situaciji 430 II puna kapa , uglavnom ti misle dobro..Za mnoge je on puna kapa, da ne bude greske..

 
« Poslednja izmena: Oktobar 30, 2019, 04:04:12 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8