Autor Tema: Zamrzavanje ekrana na laptopu  (Pročitano 12737 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Zamrzavanje ekrana na laptopu
« poslato: Septembar 30, 2015, 04:42:49 posle podne »
Dakle, ovaj problem mi se pojavio pre jedno 20-ak dana.Imam laptop Dell Latitude E6400, (RAM 4 GB, HDD-160 GB, procesor 2 duo CPU 2.4Ghz),kupljen prosle godine u BNC radnji u Sarajevu(uvoz iz Njemacke, polovan star oko 5 godina), OS je Windows XP 32 bita,imam browser Google Chrome i Firefox(vise upotrebljavam firefox!),ociscen je kuler/hladnjak laptopa od prasine, provjeravam temperaturu pomocu Hard Sentinel programa, oko 35'C do 39'C se krece temparatura, uradio Check HDD, vadio sam HDD i pregledao ga vizuelno(posto su govorili neki na forumima da mogu biti konektori prljavi pa se to desava!?), sve je cisto, uradio sam skeniranje laptopa Avast antivirusom(koji je redovno update-ovan), proskenirao i sa Spy-bot search/destroy programom-bude par crva ali ih uklonim, uradio defragmentaciju(to radim jednom mjesecno!), ali mi se desava svaka 2-4 dana da mi se skroz zamrzne ekran, ne reaguje niti jedno dugme, ne pomaze ni Ctrl+Alt+Del....nista, nista, samo mogu pritisnuti dugme za gasenje oko 3 sekunde i skroz ga iskljuciti.Poslije ga sasvim normalno mogu upaliti, sve radi kao da se nista nije desilo, pa opet tako poslije 2,3,4 dana se smrze ekran.....da li neko zna do cega bi mogao biti problem? :(
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2015, 05:17:17 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #1 poslato: Septembar 30, 2015, 06:02:22 posle podne »
moze da bude milion stvari, da li pratis i temperaturu graficke? na delovima cesto oce graficka da se pregreva tako da isprati temp graficke takodje ..

dalje, na bas tom delu cesto crkava ram - skini bilo koji live linux distro (npr fedora: https://getfedora.org/en/workstation/download/ ) i onda kad se butne cd odaberi ne da ides u instalaciju, live run ovo ono, nego odaberi testiranje memorije i pusti da ti vrti u loopu da testira ram - ako zabode - jasno ti je gde je problem

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #2 poslato: Septembar 30, 2015, 09:14:37 posle podne »
Slicno mi je zabo jedan desktop. Kada sam izvadio i vrato RAM sve je proradilo. Doduse nije bilo periodicno, samo jedanput se desilo.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 05, 2015, 12:38:58 pre podne »
mislim da sam rijesio problem(ako sam ga uopste rijesio, evo otkad sam napisao post o zamrzavanju ekrana i odmah izbrisao program "Canon EOS Utility" nema vise blokiranja....taj program mi je od same instalacije pravio probleme, prvo nisam mogao iz dSLR-a Canon 500 D da prebacim kablom fotografije iz aparata u laptop, odmah su mi se pojavljivali neki ruzni pikseli po ekranu, kao i neke crte-kad iskljucim aparat sve je onda u redu.....do pre neki dan kad sam pokusao uraditi update tog programa, jos gore sam napravio, tj.poceo mi je od tada da se "zaledi ekran" i nista nisam mogao uraditi osim da na silu iskljucim laptop na dugme Power.I kad sam izbrisao taj program iz Control Panel-a, sada radi sve kako treba(za sada, da ga ne ureknem!?).Vidjet cemo jos malo pa javim, ovo pisem da bi i drugi znali kako da rijese problem, izgleda da tako neki program pravi probleme, u mom slucaju Canon Utility.....sada prebacujem klasicno fotke.....malo sporije ide ali ne zurim se, bitno da laptop ne štopa.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2016, 10:28:28 posle podne »
Rikno mi laptop Dell Latitude E6400.....jutros da ga upalim i samo se cuje zujanje ventilatora, crn ekran, ono dugme za "Power" zasvijetli par sekundi, i kasnije se ugasi.Odnio sam ga u radnju gdje sam ga kupio, 20 KM dijagnostika, pa cu vidjet sta ce mi reci....nemam srece sa tim laptopovima, pisem sa tableta.....bas mi nedostaje laptop..... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #5 poslato: Januar 16, 2016, 09:20:09 pre podne »
Kao sto je rekao arhi, od pocetka je prvi sumnjivac  nesto oko grafickog procesora. Ne mora uopste da bude zagrevanje u pitanju, prosto se pokvari. To sto ne prikazuje nikakvu sliku je jos jedan indikator koji pokazuje u tom pravcu.
Rizicno je kupovati laptop matoriji od 5 godina. Te stvarcice nisu ni blizu kvalitetne kao sto su neka bile, a proizvodjaci su se lepo istrenirali da komponente ne traju vecno i pored toga sto je lattitude serija biznia klasa laptopova kod Dell-a.
Jos jedan savet koji nema beze sa ovim problemom je da predjes sa xp-a na neki od podrzanih OS-ova (7,8,10).

« Poslednja izmena: Januar 16, 2016, 09:22:58 pre podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2016, 10:37:44 pre podne »
kupis lap, dobijes 2g garancije, racunas da ce toliko da radi, svaki dan preko te dve godine ti je poklonjen dan
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2016, 11:55:16 pre podne »
U pravu ste, sada prave tu tehnologija da kratko traje, najvise 2-3 godine, tako da je iluzorno ocekivat od bilo kojeg laptopa da bez greske radi 7 i vise godina, àli nemam sad para za nov, pa cu sacekat dijagnostika sta ce pokazati, pa popravka.......budem javio......
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #8 poslato: Januar 17, 2016, 03:44:45 posle podne »
tek sada video ovu temu ...
odradis clean install Widowsa, pa akote i tada zeza onda je neki hardverski problem ... ili pokusas da vidis kako se uredjaj
ponasa sa nekom Live distribucijom Linuxa ...

@smarko

ne mora da znaci da je staro  krs, ja sam kupio stari Toshiba laptop i radi OK, bez problema ...
mislim da je sto starije to kvalitetnije, a ne obrnuto ...
a sto se tice XP-a, to je nemoguce sada koristiti ... noviji hardver nema drajvere za njega, a stari hardver je previse star
i na njemu moras da teras i gomilu zastite na njemu, em hardver star za to em nema apdejtova za Windoze em novi programi
previse zahtevni za stari hardver ...
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2016, 10:23:36 posle podne »
@marelli

video temu, ali izgleda ne i procitao
- Racunar mu ne pokazuje post screen prilikom startovanja, tako da ne moze da startuje ni MS DOS ako pozeli, a kamoli da uradi clean install
- Ja nigde nisam rekao da je staro krsh, samo sam konstatovao da je staro
- Nigde nisam rekao da su raniji laptopovi losiji sto se tice kvaliteta i zrade, cak naprotiv
- Problem sa XP-om nije noviji hardver, posto on novi hardver ni ne poseduje. Problem sa XP-om je sto nije vise podrzan od majkrosofta, sto znaci da ne postoje updejti koji krpe windows da bi uopste funkcionisao

Rizicno je kupovati stariji laptop, a sto sto tvoj funkcionise i dalje mozes da zahvalis samo sreci. Servis je skup, komponente koje je uopte moguce zameniti su skupe (pod uslovom da ih neko uopste ima na stanju), a lemilicu su serviseri su odavno okacili o klin, a vrlo si ogranicen i po pitanju moguceg upgrejda da mu poboljsas performanse. Laptopovi mnogo cesce crkavaju od desktopa, sto je i logicno, posto gabariti ne dozvoljavaju nesto sto je moguce kod desktop resenja. Mali prostor za hladjenje i za air flow, komplikovano ciscenje prasine za prosecnog korisnika, tako da to niko ni ne radi itd...

Na kraju, zasto ne bih preporucio nikom polovan laptop je i uvid u procenat procenat kvarova kod novih laptopova koji je ogroman, a kamoli starih. Ali u tom slucaju bar imas garanciju...
Te iskoriscene laptopove firme prodaju maltene kao staro gvozdje.


Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #10 poslato: Januar 17, 2016, 11:30:05 posle podne »
pa ti napisao "Rizicno je kupovati laptop matoriji od 5 godina. Te stvarcice nisu ni blizu kvalitetne kao sto su neka bile, a proizvodjaci su se lepo  ..."

ako to znaci da nesto nije krsh hebiga ondaK

a to da sam imao srece, ne bih tako nazvao, vise nekim instiktom za dobrim polovnjakom, hebiga, nikad nisam kupio nov racunar, jer nikad nisam ni bio u mogucnosti, a imao sam ih podosta, i on me nikad nije zahebo cak i na daljinu  ... a to za apgrejd i ostalo mrsenje , mrzi me da razmrsujem ...
a i nije bilo pitanja o tome da li preporuciti stari laptop ili ne ... ti moz kupis sta oces ...

« Poslednja izmena: Januar 17, 2016, 11:32:11 posle podne od strane marelli »
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #11 poslato: Januar 18, 2016, 01:44:27 pre podne »
Racunarske komponente su malo drugacije da bi tu bilo kakav instinkt mogao da pomogne. Samo odredjeni uvid u procenat vracenih jedinica kod proizvodjaca moze da ti da koliko-toliko uvid u kvalitet nekog proizvoda. Izvini, ali ne kupujes polovan auto pa da mu otvoris cep na motoru i pogledas koliko dimi.
Druga stavka je koliko ti uopste trazis od te masine. Ako ces da surfujes webom, slusas muziku i gledas filmove, onda ok... ali i za to bih preporucio pre neki tablet nego polovan laptop.
5 godina je mnogo u toj industriji i komponente brzo postanu nedovoljne za softver koji se razvija. Svakom generacijom OS-a, regularnih aplikacija, updejta postaju sve zahtevniji. Cak i websajtovi postaju zahtevniji i traze jaci hardver. Zato ce i twiti da primeti dobar pad perfomansi kad bude instalirao win 7,8 ili 10, sto ce jednom morati da uradi.
Pa onda da dodjemo do mehanicke komponente kao sto je hard disk koji se vrti (za tu generaciju) na bednih 5400rpm, pa je onda jos malo osakacen zbog potrosnje baterije, koji inace radi sve sporije kako godine prolaze, sve dok konacno ne crkne.
« Poslednja izmena: Januar 18, 2016, 01:46:18 pre podne od strane smarko »

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #12 poslato: Januar 18, 2016, 08:41:25 pre podne »
hahaha pa tako se i kupuje auto, bas kad si reko, dizel ,znam da kad se oni kupuju skines cep na motoru pa ako dimi
ne valja, otisle karike, slaba kompresija, motor slabo vuce   ... ovo znam pouzdano hahahah a
najbrzi nacin da utvrdis ako neki auto ne ide na disjagnostiku ...

ovo drugo, to se slazem, mada , imam macmini  1 iz 2005 , ja sam drugi kupac, eno ga i dalje sljaka
al hebiga nema apdejta OSa vise za njega ...
« Poslednja izmena: Januar 18, 2016, 08:50:35 pre podne od strane marelli »
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #13 poslato: Januar 19, 2016, 04:55:30 posle podne »
Evo javili su mi da je otisla maticna ploca,  dok  je naruce, i poprave moram se strpiti jos nekoliko dana.Sto se tice  ciscenje  ventilatora/kulera mislim da ne postoji laksi laptop za odrzavanje.I onako sam cistio sam ventilator....e pitao sam koliko ce me kostati zamjena maticne- kazu 60 KM uracunate ruke....vidjet cu kako je sve ispalo.....  :(
« Poslednja izmena: Januar 19, 2016, 04:57:02 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #14 poslato: Januar 21, 2016, 04:25:12 posle podne »
stigao laptop sa popravke, dakle, matična ploča otišla, zamijenili je, koštala me popravka sa njihovom ugradnjom 60 KM, što i nije mnogo-moje mišljenje, imam garanciju pola godine na tu matičnu ploču..... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #15 poslato: Januar 21, 2016, 04:32:55 posle podne »
Moram da izrazim sumnju u to da je maticna stvarno zamenjena, a da nije nesto drugo u pitanju, gledajuci krajnju cenu.

U svakom slucaju, vazno je da laptop ponovo radi :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #16 poslato: Januar 21, 2016, 06:14:21 posle podne »
Upravo, maticna 60 :)?
Sa ugradnjom 30 eur? :)
Eh...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #17 poslato: Januar 21, 2016, 06:31:53 posle podne »
hm, znate kako je, ostavite laptop na dijagnostici, vi odete svojoj kući, oni rade šta rade ( to mi obični smrtnici i ne možemo vidjeti!) a oni mogu reći da se unutra krije i gremlini, naše je samo da platimo, ili da odustanemo od popravke....ko što kaže @Smarko-bitno da radi, a serviser može reći da je iz "Nasa" ugradio matičnu....tako je sve u životu, ni automehaničar ne voli da mu neko visi nad glavom dok on radi.....ako bi iko volio da bude tu dok se popravlja laptop-to sam onda ja, jer moram priznati da "previše" čuvam svoju tehnologiju, počev od fotoaparata do laptopa i ostale tehnologije.... ;)
P.S. matična nije nova, nego skinuta sa drugog laptopa, to mi je i rečeno kad sam potpisivao papir za predaju laptopa.....
« Poslednja izmena: Januar 21, 2016, 06:33:47 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #18 poslato: Januar 21, 2016, 06:45:18 posle podne »
pobježe mi dugme Edit....al nema veze, samo da kažem da mi sada drago što imam stariji laptop, jer sam malo guglao i vidio da bi me bilo koja popravka na novijem laptopu kostala i 10x skuplje....sada je pala cijena ovom mom laptopu, u ono vrijeme kad sam ga kupovao uvoz iz Njemacke je kostao 400 KM, sada ih prodaju za 220 KM(potpuno ista konfiguracija kao ovaj moj), tako da ni popravka ne moze biti skupa....ko što kažu nije ista cijena popravke za fiću i za porše.... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #19 poslato: Januar 22, 2016, 02:49:32 pre podne »
Ćuti, sad si ga zakrpio za razumne novce i teraj tako dok ti radi PS zadovoljavajuće na njemu  :icon_salut:
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #20 poslato: Januar 22, 2016, 09:53:36 pre podne »
upravo tako cronnin! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zamrzavanje ekrana na laptopu
« Odgovor #21 poslato: Januar 22, 2016, 10:20:02 pre podne »
Sve je to dobro ispalo...vazno da je hard netaknut. Nisam smeo da nista komentarisem kada je Tviti napisao sta se desilo, da ne baxuziram...
Da vidite samo kakva je samo finansijska golgota spasavanje bitnih fajlova sa harda  :protest:
Ljudi, pravite i bekap od bekapa za ono sto vam je vazno...