Autor Tema: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti  (Pročitano 4411 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« poslato: Septembar 24, 2015, 11:53:45 posle podne »
Nekoliko pitanja:

-da li uvek dajete i RAW i JPG (obrađene) fotografije
-da li dajete sve RAW fotografije (i one koje niste obrađivali po dogovoru). Npr. dogovorite se za 10 obrađenih fotografija a klijent traži i one sirove koje nisu ušle u izbor za sređivanje
-da li fotografije "prodajete" ili dajete "na korišćenje". Pod "prodajete" mislim na ono, uradite fotke, naplatite i onda klijent iste može da koristi kako on hoće, a pod "na korišćenje" na situaciju kada zahtevate da se fotke koriste samo za ono za šta ste prvobitno angažovani
-kakav dogovor pravite oko korišćenja fotografija, odnosno da li "prodate" fotografije možete i dalje da koristite ili su u ekskluzivnom vlasništvu klijenta


Znam da na sva ova pitanja može biti odgovor "zavisi od dogovora", ali mene interesuje da li vi kao fotografi imate od početka ideju šta želite sa svojim fotografijama, zato što mi se čini da klijenti uglavnom ne znaju šta bi hteli pa kasnije dođe do nesporazuma.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #1 poslato: Septembar 25, 2015, 12:07:12 pre podne »
-Dajem obradjen jpg.

-Samo one koje odabere nikad sirove...

- Prodajem sa fotkama koje dam neka radi sta hoce...

- isti odgovor kao predhodni :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #2 poslato: Septembar 25, 2015, 12:16:41 pre podne »
RAW nikad ne dajem. To je zlatno pravilo i jedina sigurnost za fotografa u slučaju bilo kakvog spora. RAW je polufabrikat, nije gotov proizvod, te ga tako treba i tretirati. Ako neko želi neobrađeno, dajem JPEG iz aparata (zato pucam RAW+JPEG, uvek - da se ne bih smarao konverzijom, ako je sve OK iz aparata).

Fotografije u principu dajem za neograničenu upotrebu, ali su izuzetno retko u ekskluzivnom vlasništvu klijenata (mada postoje izuzeci, jer neke fotografije i nisu upotrebljive van onoga za šta su naručene).

Pozdrav

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #3 poslato: Septembar 25, 2015, 12:17:25 pre podne »
- Prodajem sa fotkama koje dam neka radi sta hoce...

Znači li ovo da ako recimo, uradiš fotke nekome za veb sajt on sutra može da objavi tu fotku u nekom časopisu i da te ne potpiše?

Hvala na odgovoru

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #4 poslato: Septembar 25, 2015, 12:23:53 pre podne »
Pa sto bi on mene potpisao ako me je angazovao da mu uradim 10 beuty fotografija i platio za to... Kad mi neko plati predajem sva prava na toj fotografiji klijentu. Ne zanima me sta ce on posle da radi. U zavisnosti zasta je projekat i koliko je tezak projekat mozes da balansiras cenu fotki...  Kad fotkam za stock tad ja zadrzavam sva prava na fotografiji i dajem stock sajtovima pravo na preprodaju mojih fotki ali u svakom trenutku su to i dalje moje fotke , u svakom trenutku mogu da ih povucem iz prodaje poklonim nekom itd...

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #5 poslato: Septembar 25, 2015, 12:25:27 pre podne »
...izuzetno retko u ekskluzivnom vlasništvu klijenata


Ok, za RAW sam skapirao a da li ovo za (ne)ekskluzivu znači da te iste fotografije mogu i dalje da koristim u komercijalne svrhe?

Hvala

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #6 poslato: Septembar 25, 2015, 12:38:12 pre podne »
U zavisnosti zasta je projekat i koliko je tezak projekat mozes da balansiras cenu fotki...

Pa to je ono, kako da odredim cenu ako ne znam za šta će je klijent koristiti. Evo primera: zovne te vlasnik lanca restorana da mu fotografišeš prijateljice kako sede u njegovom restoranu, šatro za fejsbuk a onda tu istu fotografiju iskoristi u marketinškoj kampanji.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Odnos fotograf - klijent ili kako se dogovoriti
« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2015, 12:44:52 pre podne »
Odredis cenu sa kojom bi ti bio zadovoljan i sta te briga zasta ce da je koristi, moze posle da je lepi i na mesec , u celoj toj prici bitno je da naplatis onoliko koliko mislis da je dovoljno i da on te fotke posle ne preprodaje , a da li ce ih koristii na fb (u danasnje vreme  poprpilicno dobar marketing) ili da li ce je kaciti na sajt  ili ce napraviti plakat i reklamu iznad kafica to je manje bitno , bar meni. Bitnije je da ti naplatis onoliko koliko si zadovoljan i da to uradis kako valja  da on bude zadovoljan i da te posle preporuci drugim potencijalnim klijentima. Pazi ne znaci da sam ja upravu pisem ti moje neko razmisljanje i nacin:)