Autor Tema: Pomoc u odluci  (Pročitano 48362 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #20 poslato: Septembar 06, 2015, 07:45:55 posle podne »
Objektiv ti je bitan taman koliko i telo. Ne uzimaj 18-55mm, obavezno uzmi 18-105mm i imaš sve što tebi treba (kasnije jedan blic, CP filter).
Mada, plašim se da ćeš biti razočarana obzirom da nemaš vremena za malo učenja. Nijedan senzor neće videti najsvetlije i najtamnije oblasti scene onako kako vidi tvoje oko, i tu će ti biti glavni problem.

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #21 poslato: Septembar 06, 2015, 07:48:05 posle podne »
Jeste, dobar je... i ako mozes istegni se do kombinacije sa 18-105 objektivom. To je, onako pristojna i dugorocna varijant za duge staze. Kasnije kupis CPL filter, da imas lepo nebo i more... :)

Koliko kosta taj CPL filter?

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #22 poslato: Septembar 06, 2015, 07:49:53 posle podne »
Mozes da uzmes sasvim ok za 20-ak eura cini mi se

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #23 poslato: Septembar 06, 2015, 07:58:48 posle podne »
Uzimam onda definitivno odmah taj CPL filter, ali na zalost mnogo mi je skup 18-105.

Jel ovaj izbor 18-55 VR II po vama prilicno los?

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #24 poslato: Septembar 06, 2015, 08:03:53 posle podne »
Pozdrav !

Moj ti je savet da se ne zalećeš sa kupovinom već da se prvo malo više informišeš oko vrsta aparata i poslušaš već dobijene savete od iskusnijih od mene o učenju oko ekspozicije i svega ostalog.

Mnogo toga možeš pročitati ovde na forumu kao i na internetu, guglaj vrste fotoaparata, ekpozicija, pročitaj više o dSLR aparatima itd.

Nije ni blizu dovoljno samo kupiti dobar fotoaparat i već "sutra" imati sve fotografije kakve želiš ...
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #25 poslato: Septembar 06, 2015, 08:10:18 posle podne »
Citat: Tamata2015
Ako ista znaci, do sad sam koristila Nikon S6100 Coolpix i Sony DSC-W710. Uz mnogo mucenja: napravim 60 slika, dodjem kuci i shvatim da su bukvalno sve lose. Ili tamne, ili bez zivih boja.

Evo skoro je izašao članak na blogu - sa dosta pejzaža i arhitektutre. Ako ti takve fotografije trebaju, slobodno se obrati kolegi Marku na PM da te uputi šta je sve radio, koristio od dodatne opreme i koliko je vremena potrošio u proseku po jednoj fotografiji. Ako nisi spremna da izdvojiš toliko vremena (tj. nisi u mogućnosti) onda je možda bolje da razmisliš o drugom izvoru dobrih fotografija za taj sajt ili šta već radiš. Imaj u vidu da ti za dobre pejzaže takođe treba i dosta vremena i novca.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #26 poslato: Septembar 06, 2015, 10:03:40 posle podne »
@smarko
ne moze da dobije sa bilo kojim aparatom, iz razloga koji je zoran naveo. ovdje je koriscen cpl filter i nema sanse da se dobije ovako prozirno mora i ovakva boja bez toga. bar ja ne znam za takve kompakte, mada sam mozda predugo van te price pa su se stvari promjenile.
znam fotografa i ovo je uradjeno sa nikonom d5000 i obicnim kit objektivom ali sa cpl filterom naravno, a u pitanju je mermerna plaza na tasosu.

takodje, kao sto je vecina navela, PS je prilicno bitan a za to onda treba i raw da se puca, mada naravno nije obavezno i u dosta situacija moze i bez toga da se dobije ekstra fotka.
Tyler, uglavnom si u pravu. Boja naravno moze da se dobije i bez CPL filtera post produkcijom, ali ovakav minimum refleksije na vodi koja se talasa - nema sanse. Priblizan rezultat moze, uz odgovarajuce svetlo i pozicioniranje.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #27 poslato: Septembar 06, 2015, 11:54:41 posle podne »
Citat
Priblizan rezultat moze, uz odgovarajuce svetlo i pozicioniranje.

slazem se sa ovim, ali prema mom iskustvu moras da ubodes OPAAAKO dobar (i rijedak) trenutak za to svijetlo pa da nesto slicno uhvatis bez cpl filtera...

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #28 poslato: Septembar 07, 2015, 07:56:59 posle podne »
Ljudi, jos samo ovaj savet, jer ipak ne uzimam D5000 vec kompaktni.

Sada imam Nikon S6100, a uzela bih Nikon P610. Prosto pitanje: da li je dosta bolji od ovog koji sad imam i vredi li uzeti ga? Hvala, puno ste mi pomogli savetima.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #29 poslato: Septembar 07, 2015, 08:17:23 posle podne »
NE!!!

Fuji X30, i da pevas



 ili Canon g7x, Sony RX100 ili tako nesto. Ne znam cene napamet, ali kapiram da je to tu negde
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #30 poslato: Septembar 07, 2015, 08:37:35 posle podne »
Zasto ne? :( Ufff... ovaj X3 mi je bas onako po izgledu... :(
A i ova druga dva.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #31 poslato: Septembar 07, 2015, 08:43:35 posle podne »
kompakt da bude dobar i da ne koristis fotosop - FUJI je najbolji, od svih ovih modernih aparata ima, po meni, a i po mnogima na netu, ubedljivo najbolji JPG izlaz. dakle ako neces da pucas raw i da se zezas u fotosopu gadjaj FUJI .. jeste da furaju retro izgled koji se ne svidja svima ali je no1 sto se tice izlaza direkt u jpg
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #32 poslato: Septembar 07, 2015, 09:40:26 posle podne »
@Tamara2015
Nikon nikad nije umeo da napravi kršten kompakt, tako da...
Insistiranje na izgledu je bezveze. Ne fotografiše izgled, nego ono što je unutar aparata.

Pozdrav

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #33 poslato: Septembar 08, 2015, 01:40:43 pre podne »
Postoji li bilo koji kompakt bolji od mog sadasnjeg Nikon S6100, a da nema ovaj retro izgled?

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #34 poslato: Septembar 08, 2015, 02:48:52 pre podne »
Postoji li bilo koji kompakt bolji od mog sadasnjeg Nikon S6100, a da nema ovaj retro izgled?


Ne postoji!

Van mreže Tamara2015

  • Junior
  • *
  • Poruke: 39
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #35 poslato: Septembar 08, 2015, 04:08:00 pre podne »
Postoji li bilo koji kompakt bolji od mog sadasnjeg Nikon S6100, a da nema ovaj retro izgled?


Ne postoji!

Po tebi je bolji moj sadasnji Nikon od Nikon P610??? :O

Ako vec mora Fuji, kakav je ovaj model FinePix S1? Izgleda malo zenstvenije u odnosu na ostale.
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2015, 04:13:03 pre podne od strane Tamara2015 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #36 poslato: Septembar 08, 2015, 04:15:54 pre podne »
ima raznih koji su bolji samo pitanje da li se uklapaju u tvoju finansisku konstrukciju

Canon G3 X
http://pcfoto.biz/blog-canon-g3-x-115566

Canon PowerShot G1 X Mark II


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #37 poslato: Septembar 08, 2015, 04:22:23 pre podne »
btw p610 "nije kompakt vec superzoom" :D mozda je tu nesporazum ... G3X je prosumer etc... s6100 je kompakt (staje u dzep) ..

ako hoces bas kompakt a da nije bas retro canon g7 x
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #38 poslato: Septembar 08, 2015, 08:51:06 pre podne »
Uf! Problematična nam je ova nova koleginica  ;)
Jedan "muški" primer:
Želiš OVO, a da izgleda kao ONO. Obrati pažnju, gornji automobil još ne postoji u redovnoj prodaji!!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc u odluci
« Odgovor #39 poslato: Septembar 08, 2015, 09:56:36 pre podne »
Razumem da ljudi ne obracaju paznju na fotografiju u meri u kojoj mi to radimo, ali kad pocnes to da radis... to onda sa sobom povlaci i niz pitanja zasto je jedna fotografija bolja od druge, i koji su tacno razlozi za to.
Prepoznati dobru fotografiju nije isto sto i umeti je napraviti, a nije lako ni odabrati fotoaparat prema svojim potrebama i uskladiti to sa finansijskim mogucnostima. Fotoaparati se kupuju prema karakteristikama, a vizuelni identitet ulazi u igru SAMO kada imas dilemu izmedju nekoliko modela slicnih karakteristika.

Da je fotografija laka, onda verovatno ne bi postojali forumi poput ovih, silne knjige ili skole koji se bave njome. Logika koju sada sledis, neminovno vodi ka nezadovoljstvu nakon kupovine, pa sve i da posedujes sistem vredan vise hiljada evra.
''Ne moze da svane pre zore''