Autor Tema: Nekoliko početničkih  (Pročitano 3305 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Nekoliko početničkih
« poslato: Septembar 01, 2015, 11:04:54 posle podne »
Evo nekoliko početničkih slika, pa molim za komentare.

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nekoliko početničkih
« Odgovor #1 poslato: Septembar 02, 2015, 12:41:31 pre podne »
P.S. Šesta slika je postavljena greškom, vidi se da je neoštra, pa molim da je ne komentarišete jer sam i sâm svestan problema, ali nisam hteo da je brišem kada tema već stoji neko vreme.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Nekoliko početničkih
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2015, 07:28:06 pre podne »
Neša o, pa za početak sasvim dobro, samo napred! Nekima od nas (na primer Oldtimer!) početak nije bio ni približno dobar, bez obzira na solidnu opremu koja je korišćena. Mali savet: trudi se da mirno držiš kameru dok snimaš, pokušaj da ti pozadina ne bude izoštrena već neki prazan prostor ako je moguće, i probaj da uvek izoštravaš na oku insekta s tim da mu telo bude što je moguće više paralelno sa samim fotoaparatom. Sve druge stvari i detalji kao vetar, blenda, brzina zatvarača, oprema, veštačko svetlo, sve se to nadje i pročita na nakom boljem uputstvu o makrofotografiji kojih dosta ima na internetu (preporučujem članak deVila, em je na srpskom em je na ovom forumu). Pa, srećno!

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Nekoliko početničkih
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2015, 08:18:31 pre podne »
bubamara ali krupan plan mi je zapala za oko.
savete koje sam dobio ovde su zlatna vredni tako da si došao na pravo mesto. i naravno ono što je i meni rečeno nikako ptičija perspektiva kada su insekti u pitanju.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Neša

  • Junior
  • *
  • Poruke: 17
    • Pogledaj profil
Odg: Nekoliko početničkih
« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2015, 12:32:26 posle podne »
Hvala vam na odgovorima. Htedoh da pitam koji DeVilov članak je u pitanju? Našao sam onaj o focus stackingu i pinovanu temu na ovoj strani, a vidim da je na mnogo mesta priložio fotografije i davao odgovore na ovakva pitanja. Inače, ako je bitno za temu, koristio sam helios 44M 2/58, uz koji sam u nekim slučajevima koristio i tube, a nisam slikao svojim D3200, već sam koristio tuđi D300 koji sam hteo da isprobam.

Imam utisak da sam na nekim fotografijama imao problema i sa svetlom, tj. da su mi neki delovi kadra presvetljeni (npr. leptir na poslednjoj slici, tačkica na bubamari ili odsjaj na pčelinom krilu), pa htedoh da pitam da li bi trebalo da poredim i na svetlosnim parametrima.

Ako mogu još nešto da pitam, zanima me da li je kod makroa dozvoljeno seći biljke u kadru, ili važe pravila kao kod portreta. U priložene dve fotke me bune neki elementi: na DSC_448 imam presečeno cveće u donjem delu i sa leve i sa desne strane, dok na DSC_449 imam polovinu neke biljke dole levo, secnuti cvet sa druge strane, a mrlje koje se vide potiču od nekih travki. Naravno, znam da se sve ovo može ukloniti u PS, ali me zanima da li pri fotografisanju biljaka postoji malo više slobode nego kada su npr. u pitanju portreti.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nekoliko početničkih
« Odgovor #5 poslato: Septembar 02, 2015, 03:17:16 posle podne »
pokušaj da u PS ili u nekom drugom programu, smanjiš fotografiju na maximum 1000px po dužoj strani  pre postavljanja na forum... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8