Autor Tema: Kapija Slobode  (Pročitano 6084 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kapija Slobode
« poslato: Septembar 01, 2015, 04:56:08 posle podne »
12.09.1916. godine, oporavljene srpske jedinice su se spremale za konačan proboj ka domovini. Britanske snage su nadirale kroz dolinu Vardara, a za one “sa jeftinijim životnim ulaznicama” bio je spreman teži put koji je obećavao puno žrtava ionako iskasapljene vojske. Taj put je vodio preko planine Nidže (Ili Voras) i vrha Kajmakčalan na 2.521 mnv. Vrh je držala Bugarska vojska i posebno ga je utvrdila. Dali su mu moćan naziv “Borisov grad” i prilično se osećali sigurno jer je sama planina praktično golet bez zaklona.
Srpska vojska je posle 18 dana žestoke borbe i podršku francuske artiljerije, uz velike žrtve, osvojila vrh Kajmakčalan. Cena je bila 5.000 poginulih sa srpske strane.

Već duže vreme mi se vrzma po glavi da bi trebao tamo da odem…..neka vrsta hodočašća, ne znam ni sam….ali jednostavno, unutrašnja potreba da budem na tom mestu.

Ovog leta, pre odlaska na more, sa suprugom i decom smo otpešačili 4 km uspona do vrha Kajmakčalan i poklonili se žrtvama nesrećnog vremena.  Ostaci “Borisovog grada” I dalje postoje, rovovi su i dalje vidljivi, a na vrhu je spomen crkva posvećena Sv.Prorku Iliji sa ogradom od ostataka granata I bodljikave žice sa fronta. Na žalost u prilično je lošem stanju ali i dalje, zajedno sa kosturnicom, dominira predelom.

U nastavku je par fotografija “Kapije Slobode” - kako su je naši junaci zvali. Vremenski uslovi su jako promenljivi na toj visini. Dan je počeo kao sunčan, a onda, je Sv.Ilija “odlučio” da pokaže koliko je “sunce milije” – tmurni oblaci su prekrili vrh dajući zaista dramatiku kakvu mesto i zaslužuje.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #1 poslato: Septembar 02, 2015, 07:44:55 pre podne »
Lecko hvala za fotografije i podsećanje, eto to bi bio moj komentar. I dobro je što si odabrao c/b izraz, on mnogo više priliči temi.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2015, 08:00:49 pre podne »
Ne znam je li do mog monitora, ali meni ovi oblaci djeluju nekako cudno. Vidim neke debele linije, pogotovo na zadnjoj. Ili je do mojih ociju...

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2015, 09:16:03 pre podne »
@oldtimer - to je nekako bio moj licni utisak. C/B verzija mi je vise legla....

@blackbeast - ne znam....te linije ja ne primecujem. Oblaci su zaista bili jako "preteci" a ja sam ih dodatno intenzivirao. Posle sam sve provukao kroz Silver Efex preset 024.....Dalje nisam dirao nista...

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2015, 09:54:51 pre podne »
Kao što reče Oldy, hvala za podsećanje i na dobro dočaranoj atmosferi sa vrha Kajmakčalana. Ja sam videla i kolor verziju ali i ja dajem prednost CB varijanti. I ako može jedna info, koliko vam je vremena bilo potrebno da u porodičnoj varijanti pređete tih 4 km do vrha?
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kapija Slobode
« Odgovor #5 poslato: Septembar 02, 2015, 10:22:14 pre podne »
Hvala neonka.
Do vrha nam je trebalo 2.5 sata. Cak su najmladja deca (10 god) najlakse "izgurala" rutu. Pubertetlija mi je povremeno gundjao a supruga verno pratila muza naravno :-)
U tih 2.5 sata su uracunate i 3 pauze od po 10-tak minuta.
Uspon uopste nije zahtevan. Planinari ga klasifikuju kao 2/10. Ja bih ga uporedio kao setnja od centra Kopaonika pa do Pancicevog vrha.....

Spust nazad je bio brzi - sat vremena. U stvari, prilicno smo se prepali oblaka i magle koja je polako krenula. Kada si sa decom, to daje dodatnu dozu nervoze. Zbog toga smo i malo skratili boravak na vrhu sto mi je jako zao....

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #6 poslato: Septembar 02, 2015, 10:46:59 pre podne »
E pa odlično si nam poređenje dao, obzirom da smo "osvojili" Pančića koliko u junu  ;) A sam ambijent me podseća na Nebeske stolice, pa čak i vremenske prilike koje su totalno nepredvidive  ! I nama su ti preteći oblaci stvarali nervozu obziorm da nije baš prijatno da te neko nevreme zadesi u sred šume na vrhu planine bez obzira da li si sam ili sa porodicom :) Jeste mali off, ali u takvim slučajevima dobra aplikacija za vremensku prognozu zlata vredi! Nama je to mnogo pomoglo na Kopu, jer da smo se uzdali samo u pogled u nebo ( koje je bilo puno tamnih i pretećih oblaka) verovatno ne bismo ni izlazili iz apartmana.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #7 poslato: Septembar 02, 2015, 01:12:17 posle podne »
Da, slazem se. Ja sam pratio vremensku prognozu svaki dan. I kao za baxuz, posle mesec dana prelepog vremena, dan pre naseg dolaska je pocelo lose vreme. Cak smo imali i srece sto je vreme makar delimicno bilo lepo.
Inace, pogled sa 2500 m je predivan, kako na GR stranu tako i na MK stranu.

Jos jedna informacija - postoji prilaz i sa MK strane ali je on zahtevniji i duzi. Obicno ga praktikuju planinarska drustva jer zahteva i malo vecu logistiku.


Evo i jedne fotografije u koloru....jedino su cvetovi ovog korova (i polje divizmi negde na pola uspona) razbijali monotoniju boje rastinja. I ova pcela je delila moje misljenje....

Van mreže gorozup

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
    • https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #8 poslato: Septembar 02, 2015, 04:26:20 posle podne »
@lacko

Pohvale za sam poduhvat, svaka vam čast, celoj tvojoj porodici jer mali je to napor koji ste učinili usponom u odnosu na muke i strahote koje su se tu desile pre 100 godina i budite ponosni na to što ste se poklonili senima predaka. Fotografije (a i same vremenske prilike kako i sam kažeš su doprinele) verno prikazuju kakva je to gola zaravan i kako je tu užasno teško bilo (što broj žrtava i pokazuje) ostvariti pobedu. Još jednom da kažem od mene svaka Vam čast i kapa dole! 
Canon Rebel T3; EF-S 18-55mm IS STM; EF-S 10-18mm IS STM; EF 50mm f/1.8 STM; Yongnuo YN568 EX II

https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #9 poslato: Septembar 02, 2015, 08:08:13 posle podne »
Hvala na komentaru  :occasion14:
Vredelo je a imao sam i vremena da usput bas puno razmisljam o svemu tome....

Van mreže BlackRaven

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • “Your first 10,000 photographs are your worst.” ―
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #10 poslato: Septembar 16, 2015, 05:07:35 pre podne »
Bravo Lecko,za tebe i tvoju porodicu... ne bih da ponavljam ono sto su ljudi iznad vec rekli .... Neka im je vecna slava i hvala,svim junacima koji su prestizali francusku konjicu peske,noseni zeljom da vide svoje najmilije i oslobode majku Srbiju...Od petorice mojih cukundedova samo je jedan stigao kuci...

Nikon D80 / Zenit M
 < Nikkor 50mm 1:1.8 ><Nikkor 18-105 1:3.5 - 5.6 >< Helios 44-2 58mm 1:2 >

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2015, 06:59:32 posle podne »
Sve su mi dobre i kao sto neko rece odlicno  su legle u bw varijanti.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kapija Slobode
« Odgovor #12 poslato: Septembar 17, 2015, 07:35:23 pre podne »
BlackRaven nema kuće u Srbiji koja nema neku od ovakvih medalja, Karadjordjeve svih redova, Obilićeve, Albanske... Bili smo veliki narod, ali su nas i vodili veliki ljudi. Napoleon bi rekao "Vojska lavova sa lavovima na čelu". Čekajući na lava, dobro je pogledati ove medalje povremeno, tek da ne zaboravimo i ne izgubimo svaku nadu i trajno i zauvek.