Autor Tema: 8 Mpixela vs 2 Mpixela  (Pročitano 21047 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
8 Mpixela vs 2 Mpixela
« poslato: Novembar 18, 2008, 11:07:52 posle podne »
Zanima me sledece. Moj A720IS snima na 8 Mpixela. Ako neko, ko, recimo, ima pravo na to, zahteva od mene da fotografiju snimljenu na 8 Mpixela smanjim na 2 Mpixela i tako mu je posaljem, sta bi bilo bolje: ovako, kao sto ja radim, snimam na 8 Mpixela pa smanjujem na 2 Mpixela, ili bi bilo bolje da fotografiju snimim na 2 Mpixela i saljem je nesmanjenu, odnosno u snimljenoj velicini. U kojem od ova dva slucaja primalac dobija kvalitetniju sliku?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #1 poslato: Novembar 19, 2008, 01:42:34 posle podne »
Bolje je kako ti radis.

Uvek imas original sa 8 MP  ;)

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #2 poslato: Novembar 19, 2008, 03:03:16 posle podne »
Hvala, Zarko. Kratak, ali vise nego dovoljan komentar. Pretpostavljam da se podrazumeva da, i u jednom i u drugom slucaju, primalac dobija fotografije jednakog kvaliteta.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #3 poslato: Novembar 20, 2008, 10:09:32 pre podne »
Ako zadrzis isti nivo kompresije, onda se moze reci da DA.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #4 poslato: Novembar 22, 2008, 05:01:27 posle podne »
Nivo kompresije? Ufff, kako je tesko i nezahvalno biti pocetnik. Ne bih da se proslavljam laickim pitanjima. U svakom slucaju, ja smanjim fotku na 1600x1200, on ce jos da je smanjuje, pa neka on misli o kompresiji. Ako mu nesto smeta, poslacu je celu, imam ADSL. Zarko, hvala na trudu, meni je tesko pomoci.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #5 poslato: Novembar 24, 2008, 07:18:16 pre podne »
1600x1200 je rezolucija. U kavalitetu (velicini faila) konfigurise jos jedna velicina koja je izrazena u "%"  i zove se kompresija. Mozes da je odaberes po zelji.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #6 poslato: Novembar 24, 2008, 04:15:59 posle podne »
Zarko, postujem tvoj trud i dobru volju da pomognes. Hvala ti. Upravo sam u PS smanjio jednu fotografiju sa 4048 na 800 po duzoj strani. U postupku smanjivanja, nigde mi nije izisla brojka sa postocima, vec samo: Quality 12 (u kvadraticu) i: Maximum u polju, pa sam kliknuo OK. Fotografija je snimljena mojim starim Fuji FinePix S7000.  Da li je trebalo da ucinim nesto drugo, da bih odrzao optimalnu kompenzaciju? Evo smanjene slike:

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #7 poslato: Novembar 24, 2008, 04:26:12 posle podne »
Htedoh reci: optimalnu kompresiju.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #8 poslato: Novembar 24, 2008, 04:32:53 posle podne »
To je to... Quality na max...

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #9 poslato: Novembar 26, 2008, 12:56:13 posle podne »
Experimentom moras utvrditi za odredjeni tip fotke, koji je minimum (maximum) kompresije.

Treba da je od 65 do 96%.

Ako radis nebo, idi na manju kompresiju (veci kvalitet).

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #10 poslato: Novembar 26, 2008, 06:00:01 posle podne »
Opisao sam kako sam smanjio sliku u Adobe PS 7. Nigde se nije pojavila brojka sa postocima. Da li se to desava u nekom drugom programu? Nista na slici nije radjeno, tako je snimljeno. Ako budem negde nasao tu skalu, za ovakvu povrsinu neba, koju mi brojku na skali preporucujes?

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #11 poslato: Novembar 26, 2008, 08:15:50 posle podne »
Nasao sam tu skalu (Percent) na Adobe ImageReady. Medjutim, kada umesto 100 otkucam 66, tezina slike enormno skace (smanjena na 800x600 sa 200KB na 1,20MB a original 4048... sa 4,46MB na cak 70MB). Ovo se nadovezuje na jednu moju raniju nedoumicu: moj A720IS pravi slike od 1,78MB do 5,7MB (sa 8Mpixela rezolucije). Odakle tolika razlika u tezini izmedju pojedinih snimaka? Sa Fuji FinePix S7000 nije tako, on pravi slike od 4,4 do 4,8MB, sa 12,3 Mpixela rezolucije (interpolacijom sa 6Mpixela)

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #12 poslato: Novembar 26, 2008, 08:50:41 posle podne »

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #13 poslato: Novembar 26, 2008, 11:28:37 posle podne »
Mihailo, nije mi do kraja jasno sta je po sredi. Na Canonu sam uvek pravio slike na 8Mpixela (3264x2448), i uvek u JPEG formatu, ali se, pri istoj pikselazi, i u istom formatu, pojavljuje velika razlika u tezini, od 1,7 do 5,7MB. Bila je jedna preko 6MB,ali neuspela, pa sam je obrisao. Dakle, zanima me sta jos, osim pikselaze i formata, utice na "tezinu" slike, jer su pikselaza i format uvek jednaki, a "tezina" (broj MB) se izrazeno menja, od snimka do snimka? A sve to je stvar koju sam fotoaparat uradi, da ovde ne pominjemo onu jos drasticniju razliku,  koja se javlja pri obradi u Adobe ImageReady? Dakle, nije rec o RAW, vec samo o JPEG formatu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #14 poslato: Novembar 26, 2008, 11:39:27 posle podne »
Kod izbora rezolucije mozes da izaberes kvalitet kompresije, koliko se secam: fine, normal, superfine. To je jedan od faktora.
Takodje je bitno i sta fotografises, kolicina boje, svetla i detalja na fotografiji.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #15 poslato: Novembar 26, 2008, 11:50:23 posle podne »
Ta interpolacija se izvlaci iz RAW-a, pa posle konvertuje u JPG/JPEG... Za S7000... To je Zarko objasnio u temi koju sam naveo...
A sa A720 verovatno pucas u jpg, pa tu postoji razlika... LM probaj da slikas nesto sto manje na belom papiru ili beloj pozadini, dakle da zauzima sto manji deo kadra... Videces da ce se broj mb-a drasticno smanjiti! A neki pejzaz sa napucanim bojama i kontrastom ce pojesti veci broj mb-a... Zasto? Ne'am pojma, al sam dosao do takvog zakljucka, verovatno sto se nesto monotono(zrno graska na papiru :P ) gotovo i ne postprocesuira unutar samog aparata, a pejzazi sa puno detalja zahtevaju vise pp u aparatu... A verovatno je nacin zapisa drugaciji, na jednoj sve monotono, a na drugoj se preplicu boje non-stop...
Poz


Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #16 poslato: Novembar 27, 2008, 12:08:55 pre podne »
Crni, uvek fotografisem na suprfine. Na kolicinu svetla,boje i detalja sam i sam pomisljao, ali mi se ovolikoa razlika cini prevelika. Ovo me bas zainteresovalo. Evo, postavicu (smanjene, naravno) jednu fotografiju od 1,87MB i jednu od 5,59MB.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #17 poslato: Novembar 27, 2008, 12:14:13 pre podne »
Ova prethodna fotografija je od 5,59MB a ova je od 1,87Mb. Slikano je iz ruke, lose su fotografije, ali ovde nas zanima nesto drugo.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #18 poslato: Novembar 27, 2008, 12:54:14 pre podne »
Slika od pet i kusur megabajta smanjena na rezoluciju 800*600 ima 174.35kb, a ova od 1.87mb u rez. 800*600 ima 196.42kb?

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #19 poslato: Novembar 27, 2008, 09:54:34 pre podne »
Nema tu nista nejasno.
Ako ima vise detalja u prirodi, bice vise megabajta i obrnuto. Rezolucija je onakva kakvu je odaberes pre snimanja.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #20 poslato: Novembar 27, 2008, 05:05:17 posle podne »
@MIHAILO
Ja sam, nekom zabunom, mislio da je na ovom sajtu najveca dozvoljena tezina 200KB, pa sam u PS isao na File - Save for Web, Preset JPEG High, Progressive i ICC opcije iskljucene, Optimized ukljucena, Quality: 60, Blur: 0, Matte - nista. Kliknes na malu zelenu strelicu, u dobijenom prozoru otkucas 200, i ides na Save. Uvek dobijes nesto manje od 200KB. Moguce je da nisam sve parametre podesio kako treba, pa otud ova razlika. Provericu. Da sam u PS isao na Image - Image size, pa umesto 3264x2448 otkucao 800x600, dobio bih znatno vise od 200KB.
@Zarko
Hvala, mislim da su mi sad stvari jasnije.

Nazalost ovih dana je na Zlatiboru temperatura znatno ispod nule, pa se ne odlucujem da aparat iznosim napolje. Verujem da ona preporuka, da aparat ne treba koristiti na niskim temperaturama, nije tek tako napisana.

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #21 poslato: Novembar 27, 2008, 05:50:12 posle podne »
Dugujem objasnjenje. Jos jednom sam sve proverio. Zapravo je bilo ovako: prvo sam u PS na Image - Image Size smanjio slike na 800x600, i dobio 719KB za sumu, i 513KB za Curanov rep (pecurku). Posto sam mislio da sajt ne prima slike teze od 200Kb, onda sam isao u PS na File - Save for Web, podesio parametre kako sam vec naveo, kliknuo na strelicu na Optimized liniji, u dobijenom prozoru kliknuo na Optimize to File Size, a onda u dobijenom polju ukucao 200 i isao na Save. Ovog puta sam dobio 198,2KB za bukve, i 195,6KB za pecurke. Hvala na strpljenju, ako ste ga imali.

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #22 poslato: Novembar 27, 2008, 07:52:46 posle podne »
LM probaj da slikas nesto sto manje na belom papiru ili beloj pozadini, dakle da zauzima sto manji deo kadra... Videces da ce se broj mb-a drasticno smanjiti! A neki pejzaz sa napucanim bojama i kontrastom ce pojesti veci broj mb-a... Zasto? Ne'am pojma, al sam dosao do takvog zakljucka, verovatno sto se nesto monotono(zrno graska na papiru :P ) gotovo i ne postprocesuira unutar samog aparata, a pejzazi sa puno detalja zahtevaju vise pp u aparatu... A verovatno je nacin zapisa drugaciji, na jednoj sve monotono, a na drugoj se preplicu boje non-stop...


Slabo citas i zbog toga ti nije bas jasno...Ali evo pokusacu u par recenica da ti onjasnim malo stvari....
---
Normalo je da veca slika zauzima i vecu memoriju....
Recimo kao na primer za slicicu koja je dimenzije 6x4 inca ili 174x116 mm velicina slike moze da se iskalkulira na sledeci nacin ukoliko aparat slika sa recimo 180 dpi :
(6 inca x 180 dpi) x (4 inca x 180 dpi) = 1080x720 a to je jednako 777600 piksela...
Kako je slika sastavljena od RGB imacemo 777600x3 bice jednako na 2332800 bajta...
Ovo zadnje, zasto se mnozi puta 3 je zbog toga sto imamo 3 bajta na RGB kao info na svakom pikselu za 24 bitne boje , ustvari 3 vrednosti za jedan piksel, ili jedan 8-bitni bajt za vrednost svake RGB vrednosti, i ustvari ako racunas dobices 24 bitne boje...jednostavno zar ne???

Sta je tu sustina kada se prica o svemu ovome....Neko ce reci da nema pojma, neko ce reci da mu nije jasno, ali sve je veoma jednostavno, a to je da: Svaka nijansa boje ima svoju vrednost koju ja ne izmisljam nego neko je to izracunao i napravio neku tako da kazem tabelicu ili to bi odprilike izgledalo ovako:

Image Type         Bytes per pixel

1 bit Line art         1/8 byte per pixel
                                (1 bit per pixel, 8 bits per byte)
8 bit Grayscale         1 byte per pixel
16 bit Grayscale         2 bytes per pixel
24 bit RGB                 3 bytes per pixel
Most common for photos, for example JPG
32 bit CMYK         4 bytes per pixel
For Prepress
48 bit RGB                 6 bytes per pixel

Ovo je U vezi velicine slike.

Kada se prica u vezi memorije imamo sledece:

Ovo bi mu doslo....odprilike....E posto sada imate formulu, ako vas ne mrzi racunajte koliko i zbog cega tezi vasa slika :) Mozete da racunate u bajtima, mega ili kilo....
Pojavice se i razlika zbog toga sto "megabajti" i "milioni biti" nisu ista jedinica....
objasnjenje je: 1 milion bajti je  1000x1000=1000000 bajti ili 10 na sestu kako bi se reklo....
Za razliku od njih binarne jedinice se razlikuju i upotrebljavaju se kod memorije i normalno 1K iznosi 1024 i tako dolazimo do zakljucka da 1024x1024=1048576 bajti, a zato sto je ovo binarna jedinica osnova je 2 pa rezultat bice 2 na dvadeset......Ako neko ne veruje slobodno moze da uzme digitron i da preracuna....

Epilog ove proste matematike je sledeci....Jedan megabajt uvek ima malo vise nego sto ima jedan milion bita oko 5%  ;D

i? ::) :o ??? ;D
Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #23 poslato: Novembar 27, 2008, 08:34:49 posle podne »
Ova tabela nema veze sa nijansama boja, vec su to "sistemi" boja, ne bih znao tacno kako da ih nazovem... CMYK, ono sto stampaci "vide", RGB gde opet postoje varijacije, ali je to ono sto aparat zapisuje i sto mi vidimo na monitoru... RAW na novijim dSLR telima je 14bit-ni, 72 dpi! E sad ono sto si ti rekao, za velicinu slike si u pravu, ali o tome niko nije ni pricao! Kao ni o racunanju megabajta, sto mislim da svako zna... Ovde se pricalo o razlici u velicini slike(u mb) pri istoj rezoluciji...
Poz

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #24 poslato: Novembar 27, 2008, 10:33:55 posle podne »
---

Epilog ove proste matematike je sledeci....Jedan megabajt uvek ima malo vise nego sto imajedan milion bita oko 5%  ;D

i? ::) :o ??? ;D

[/quote]
Hvala, SaleSk, na iscrpnom objasnjenju, mada nemam utisak da sam se raspitivao bas za ono sto si ti objasnio. Kao sto rece MIHAILO, do sada smo pricali o razlici u velicini slike (u MB, u KB) pri istoj rezoluciji, i pokazalo se da ta razlika moze da bude prilicno velika, cak i na jednoj istoj fotografiji. U svakom slucaju, zaista ti hvala, tvoj tekst cu najpazljivije procitati kada budem proucavao tematiku koju ovde objasnjavas. Pozz
  Sve se svodi na ono sto je Zarko sazeto rekao.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #25 poslato: Novembar 27, 2008, 10:37:36 posle podne »
Tako je... Manje detalja, manje mb-a... Vise detalja, vise mb-a... Iskreno, i ne zanima me zasto je tako...

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #26 poslato: Novembar 27, 2008, 11:09:13 posle podne »
Sad, ovo nije zrno graska na belom papiru, ali nije bas ni vatromet boja. Svejedno, Fuji S7000 je ovu sliku uradio na 4,57MB, sto je priblizno isto kao da je radjen pejsaz sa mnostvom detalja i bogatim koloritom. Ljudi, mene zanima veoma jednostavno pitanje: zbog cega Fuji S7000 radi fotografije priblizno iste tezine, bilo da je rec o makro modu, portretu, pejsazu itd. (uvek od 4,4 do 4,8MB) na maksimalnoj pikselazi (12,3Mp), a Canon A720IS na maksimalnoj pikselazi (8Mp) radi fotografije od 1,7 do 5,7MB?

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #27 poslato: Novembar 28, 2008, 01:08:05 pre podne »
Pa ako pazljivo procitas tekst koj sam napisao dobices odgovor zasto slika tezi od 1,7 do 4, nesto...

Mihailo....nadam se da znas kako se dobijaju boje...Bar znas koje su osnovne jel da?
Jedan pix koliko se ja razumem u to je sacinjen od R, G i B tackice zar ne? Matematika je tu...
U aparatima se najcesce nalaze CCD cipovi...ako neznas kako rade mogu da napisem par statija, ali nemoram...Onda imas CMOS senzore itd...
Ne pricamo o tome...

Sto se tabele tice...samo je prikazano kako se dobija tezina slike...sta treba da koristish kada je racunas kao B&W, RGB ili CMYK...
U kom procesu je obradjena....Ne bi dalje da ulazim u sustinu mog posta, jer vidim da je dz...

Oko detalja i tezine si donekle u pravu ali pobicu te odmah smesta u to sto si rekao...Sta ce biti ako ja snimim crno u TIFF formatu??? Ili snimim crno u jpg???? jel ovo u JPG ce biti malo manje crnije nego ono u TIFF ??

Ili jos jednostavnije
evo ti belo?
bice belije???
Koliko tezi tiff?? koliko tezi JPG???
Koliko su pikseli aktivni kod belog a koliko kod crnog....

Nemam komentar dalje  ;)
pozz

Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Gabby-Baby

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #28 poslato: Novembar 28, 2008, 01:34:01 pre podne »
Tako je... Manje detalja, manje mb-a... Vise detalja, vise mb-a... Iskreno, i ne zanima me zasto je tako...

izvini MIHAILO sto upadam u rec...ali!? ALI???

ova tvoja izjava....dali si ti brate siguran za ovo sto si napisao? ja bi ti rekla da to fino lepo proveris pa da tvrdis... posto ipak si izlupao jednu gooooooooooooooooooooolemu glupost...

jednu istu sliku kad je slikas u razlicitim formatima tada imaju razlicne tezine... dali znas sta znaci prvo ekstenzija *JPEG, TIFF ili PSD format slike? pa onda da govorimo u RAW ili pokompliciranije...

ako mozes da mi das odgovor na to pitanje ondak cu da se potrudim stvarno da ti objasnim zasto je ova tvoja izjava najblesavija stvar sto sam ikada procitala na temu fotografije....


p.s. samo sam htela da ti pomognem da ne izlupas opet vakve neke fore na neko drugo ozbiljnije mesto.... pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #29 poslato: Novembar 28, 2008, 09:06:02 pre podne »
Sad, ovo nije zrno graska na belom papiru, ali nije bas ni vatromet boja. Svejedno, Fuji S7000 je ovu sliku uradio na 4,57MB, sto je priblizno isto kao da je radjen pejsaz sa mnostvom detalja i bogatim koloritom. Ljudi, mene zanima veoma jednostavno pitanje: zbog cega Fuji S7000 radi fotografije priblizno iste tezine, bilo da je rec o makro modu, portretu, pejsazu itd. (uvek od 4,4 do 4,8MB) na maksimalnoj pikselazi (12,3Mp), a Canon A720IS na maksimalnoj pikselazi (8Mp) radi fotografije od 1,7 do 5,7MB?

Nemoj mesati kolorit sa detaljima. Kolorit utice na "trezinu u MB" ali i detalji. Na primer kad snimas u sumi nema bas previse kolorita, ali detalja ima i zato su ti failovi veliki.

S7000 ima "los" algoritam za proracun JPGa pa su mu zato failovi podjednake tezine.


@Gabby-Baby nemoj unositi zabunu u temu.
VISE DETALJA je VISE MEGABAJTA u JPGu, i tacka.

« Poslednja izmena: Novembar 28, 2008, 01:58:27 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #30 poslato: Novembar 28, 2008, 01:36:05 posle podne »
@SaleSk i Gabby-Baby
Pricate o necemu, a niste dobro razumeli o cemu mi ovde diskutujemo!
Niko ne govori o razlici u tezini istih rezolucija u razlicitim formatima!!! Ovde se prica zasto slika sa A720 u JPG formatu "tezi" od 1.7 do 5.7 mb!
Prvo se raspitajte kako rade senzori u vasim aparatima pa mi posle mozete pricati o tome!
Dakle CCD...
http://www.dpreview.com/news/0809/08092210fujifilmEXR.asp
Svaki piksel je jedna tacka odredjene boje (RGB), tacke su postavljene po nekom pravilu, a medju vrednost se odredjuje na osnovu algoritma! Prosto...

Posle ide ono sto je SaleSk napisao da jedan pixel sadrzi sve tri boje, ali to vazi samo za FoveonX3 senzor!!!!!
http://www.foveon.com/article.php?a=69

JPEG - Joint Photographic Experts Group
TIFF - Tagged Image File Format
PSD  - PhotoShop Document

S7000 ima "los" algoritam za proracun JPGa pa su mu zato failovi podjednake tezine.
VISE DETALJA je VISE MEGABAJTA u JPGu, i tacka.

KRAJ!!!!

EDIT:
SaleSk, po onoj tabeli znaci da ce svaka slika iste velicine imati isti broj kb/mb??? Da li je to tako?
Pise tamo da 24bit-ni RGB= 3bytes per pixel... 600*400 npr... To je 240.000 pixela, jel tako? Puta 3bytes=720.000bytes=703.125kb! Da li je to tako?

Poz
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2008, 01:41:59 posle podne od strane MIHAIL0 »

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #31 poslato: Novembar 28, 2008, 03:00:46 posle podne »
Necu ovo da ispadne kao da se svadjamo....Daleko od toga....
Samo hocu da razjasnimo stvari, ustvari da razumes ono sto nisi do sada...
Ali Miho druze ti pokusavas da se svadjas...lepo sam napisao da  zavisi od senzora ako nisi lepo procitao...
Jedan pixel moze da bude crveni , zeleni, plavi, crni ili beli....KAKO?
Iskreno nemam nameru da objasnjavam...
Svaki cosak od 4 piksela kod CCD-ja je sastavljen od jednog filtriranog CRVENOG, jednog filtriranog  PLAVOG i dva ZELENA segmenta.....
a ako hoces malo vise da naucis dacu ti knjige da procitas ili ako bas vise volish mozes da proguglas....
imas skoro sve da procitas..za razliku od tebe necu da postujem linkove....mozes sam da ih pronadjes...

Necu da se dokazujem i da se prepucavam...Lepo sam napisao kako mozes da dobijes tezinu slike...Tezina nemoze da bude ista, sem ako ono sto si slikao nije idealno belo ili idealno crno....

Lep vikend i volite se.... :)))
nemojte da se svadjate...



Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #32 poslato: Novembar 28, 2008, 03:26:37 posle podne »
Necu ovo da ispadne kao da se svadjamo....Daleko od toga....
Slazem se!

Samo hocu da razjasnimo stvari, ustvari da razumes ono sto nisi do sada...
Nemam nista protiv, ali mislim da se Ti i ja ne razumemo!

Ali Miho druze ti pokusavas da se svadjas...
Ne pokusavam, izvinjavam se ako je tako delovalo...

Iskreno nemam nameru da objasnjavam...
imas skoro sve da procitas..za razliku od tebe necu da postujem linkove....mozes sam da ih pronadjes...
Pa ako mislis da mi objasnis moraces da mi das linkove ili lepo objasnjenje, a da ja sam trazim nesto(po Tvojim recima nesto sto ne razumem) i sam sebi objasnjavam, nece ici...

Zaglibili smo u bezpotrebnu problematiku, a odgovor na pitanje pokretaca teme je dao Zare:
Nema tu nista nejasno.
Ako ima vise detalja u prirodi, bice vise megabajta i obrnuto.


Pozdrav i svako dobro...

Van mreže SaleSk

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 465
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #33 poslato: Novembar 28, 2008, 05:14:08 posle podne »
 ;)
http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Physica-40-41/acta7.pdf
www.astro.uni.wroc.pl/ludzie/molenda/2004-CCDs-Introduction.ppt

ovo vise elektronika da bi razumeo bar malo od onoga sto sam hteo u nekoliko reci da kazem,a ako bas zelis da udjes u samu mikro strukturu evo ti link..
http://space.mit.edu/ACIS/cal_report/node63.html

http://www.betterlight.com/how_they_work.html

i ovaj link koj cita siroki auditorium, mada danas moze svako bilo sta da upise ....

 ;D

Dusevni bolesnik nikada ne napada bez razloga. U tome se razlikuje od normalnih ljudi.

Canon PowerShot S110 / Canon PowerShot A570 IS

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #34 poslato: Novembar 28, 2008, 05:21:24 posle podne »
@Zarko

Zarko, tvoja recenica "S7000 im "los" algoritam za proracun JPGa pa su mu zato failovi podjednake tezine.", jedina je, medju svim recenicama ostalih ucesnika u diskusiji, koja daje pravi odgovor na pitanje koje sam postavio, odnosno, odakle potice razlika koja je u pitanju. Uzgred, nisam ja mesao kolorit i detalje, vec je meni savetovano da slikam zrno graska na belom papiru, pa da vidim sta cu dobiti. Koliko ja uspevam da razumem stvari, dobio bih sledece. Ukoliko to zrno graska fotografisem sa S7000, buduci da on ima "los" algoritam za proracun JPGa, dobio bih, opet, sliku izmedju 4,4 i 4,8MB, kao i ostale slike koje radi S7000, u sta cvrsto verujem. Ukoliko bih to zrno graska fotografisao sa A720IS, koji ima "dobar" proracun algoritma JPGa, dobio bih, pretpostavljam, sliku sa manjom vrednoscu u MB. Ukoliko je ova moja poslednja pretpostavka tacna, iz nje proizlazi da je A720IS puno bolji aparat od S7000, koji daje priblizno istu MB vrednost, ma sta slikao, za razliku od A720IS, koji ima "dobar" algoritam za proracun, pa za njega vazi pravilo koje si naveo "VISE DETALJA JE VISE MEGABAJTA U JPGu, i tacka", dok to pravilo, ocigledno, ne vazi za S7000, odnosno, ne vazi za bilo koji aparat sa "losim" algoritmom za proracun JPGa, sto je mene i navelo da postavim ovo pitanje
      

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #35 poslato: Novembar 28, 2008, 05:26:48 posle podne »
A mene interesuje, zasto to Tebe toliko kopka? Slikaj, manje misli o glupostima! 'Es cuo Ti onu nasu: Rdjavomq*cuidlakasmeta?

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #36 poslato: Novembar 28, 2008, 05:54:47 posle podne »
@MIHAILO

Nijedna dlaka tu meni nije smetala. Bilo mi je logicno da se zapitam zbog cega jedan aparat, koji radi na velikoj pikselazi, i koji je do pre sest-sedam godina vazio za jednog od najboljih u klasi, pravi tako malu razliku u vrednostima izrazenim u MB, dok drugi, koji radi na puno manjoj pikselazi, pravi mnogo vece razlike u MB? Sada, kad mi je Zarko objasnio, bar znam o cemu je rec. Zbog cega je to, po tvojim merilima, razmisljanje o glupostima? Nisam nameravao da te iznerviram do te mere, da me smestas u kontekst nase cuvene narodne poslovice. Pozz MIHAILO, nadam se da ces se uskoro pojaviti sa fotografijom zrna graska i bar jednom dlakom na beloj pozadini, da i mi vidimo o kojoj MB vrednosti je rec.

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #37 poslato: Novembar 28, 2008, 07:31:21 posle podne »
Kod izbora rezolucije mozes da izaberes kvalitet kompresije, koliko se secam: fine, normal, superfine. To je jedan od faktora.
Takodje je bitno i sta fotografises, kolicina boje, svetla i detalja na fotografiji.

Nema tu nista nejasno.
Ako ima vise detalja u prirodi, bice vise megabajta i obrnuto. Rezolucija je onakva kakvu je odaberes pre snimanja.
Kolorit utice na "trezinu u MB" ali i detalji. Na primer kad snimas u sumi nema bas previse kolorita, ali detalja ima i zato su ti failovi veliki.

S7000 ima "los" algoritam za proracun JPGa pa su mu zato failovi podjednake tezine.

VISE DETALJA je VISE MEGABAJTA u JPGu, i tacka.

Eto, da ne bude da se pravim pametan, necu citirati nista sto sam rekao, vec ono sto su drugi rekli!
Ima puno faktora koji uticu na velicinu fotke u mb/kb, ali mislim da to nije vazno za Tvoje dalje bavljenje fotografijom!

Meni se cini, a vezano za los algoritam sto je Zare pomenuo, da Fuji svaki pixel zapisuje posebno, a Canon(ukoliko nema razlike, to je onaj beli papir sa zrnom graska) daje neki niz koji zavisi od krajnje i pocetne tacke, dakle od tacke 1 do tacke n svakoj tacki daj vrednost npr. bele boje! I zato nastaje tolika razlika u "tezini"!

PozZ

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #38 poslato: Novembar 28, 2008, 08:22:46 posle podne »
Ja sam fotografski pocetnik, Mihailo. Vec nekoliko godina posedujem S7000, a sada sam kupio i A720IS. Medjutim, vremena za fotografisanje imam retko, i fotografisem samo onda, kada mi je to potrebno za posao. Vise mi je stalo da fotografije budu verne, nego lepe. Ipak, uspevam da fotografije budu dovoljno kvalitetne za moje potrebe, uglavnom stoga sto sam kupovao relativno dobre (u odnosu na moje potrebe) fotoaparate. Ono sto se kod vas, iskusnijih fotografa, podrazumeva, sto ste vec odavno savladali i prevazisli, kod mene izaziva pocetnicke nedoumice. Nadam se da ovo malo moje fotografske radoznalosti, izazvanoj (za mene) velikom razlikom u MB, nikome nije zasmetalo. Hvala i Tebi, i svim korisnicima sajta, koji ste nastojali da mi pomognete. Pozz

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #39 poslato: Novembar 28, 2008, 08:27:08 posle podne »
Nema na cemu... ;D

Van mreže Nivas

  • Junior
  • *
  • Poruke: 56
    • Pogledaj profil
Odg: 8 Mpixela vs 2 Mpixela
« Odgovor #40 poslato: Novembar 30, 2008, 10:41:11 posle podne »
@MIHAILO ;D
 Ubuduce su nastojati da pitam nesto sto ti znas. ;D