Autor Tema: Sta uzeti za stock?  (Pročitano 4795 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Sta uzeti za stock?
« poslato: Avgust 21, 2015, 01:17:50 pre podne »
Odlucio sam da se oprobam u stock fotografiji, od opreme imam Nikon D7000 i objektiv Nikkor 50 mm f/1.8 G + blic. Shvatio sam da mi ovaj objektiv ne odgovara za ovu vrstu fotografisanja jer ne moze da fokusira objekte koji su mu blizu.
Sta mi preporucujete da uzmem kao zamenu? Bitno mi je da moze da se koristi i na FF telima i da je do 250 eura.
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2015, 01:24:18 pre podne »
Sta planiras da fotografise najvise?

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 21, 2015, 01:44:17 pre podne »
Sta planiras da fotografise najvise?

Sitne predmete uglavnom, neke mini skulpturice, mozda nakit i slicno. To je sto se stock-a tice, ovako uglavnom radim portrete. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 21, 2015, 02:13:58 pre podne »
pa onda macro objktiv , mozda tamron 90 mm  ili nikon 40  mm macro mislim da je on oko 250 evra( ali nikad nisam radio sa njim pa bas i ne znam kakav je), ali verujem da ce neko dati bolje predloge:)Nikad se ne zna sta ce se na stocku prodavati ali mozda nije lose da probas kako tako da se boris sa tom 50 i tim nakitom , da vidis da li ce te sitne stvari uopste prodavati Sa 50 com mozes da fotkas hranu komotno, imas za portrete itd... Moje neko misljenje je da se baziras na fotkanje hrane,  ljudi (life i slicno) uz te ideje koje imas i da vidis sta ce da ti se prodaje najvise i onda u skladu sa tim pazaris opremu. U slucaju da nakit ne krene da se prodaje , nisi kupio opremu koja ti ne treba. A ako vids da se prodaje nakit lako ces kupiti :)

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 21, 2015, 03:29:41 pre podne »
pa onda macro objktiv , mozda tamron 90 mm  ili nikon 40  mm macro mislim da je on oko 250 evra( ali nikad nisam radio sa njim pa bas i ne znam kakav je), ali verujem da ce neko dati bolje predloge:)Nikad se ne zna sta ce se na stocku prodavati ali mozda nije lose da probas kako tako da se boris sa tom 50 i tim nakitom , da vidis da li ce te sitne stvari uopste prodavati Sa 50 com mozes da fotkas hranu komotno, imas za portrete itd... Moje neko misljenje je da se baziras na fotkanje hrane,  ljudi (life i slicno) uz te ideje koje imas i da vidis sta ce da ti se prodaje najvise i onda u skladu sa tim pazaris opremu. U slucaju da nakit ne krene da se prodaje , nisi kupio opremu koja ti ne treba. A ako vids da se prodaje nakit lako ces kupiti :)

Tek sam usao u stock fotografiju, zahvaljujem se na savetu, uopste nisam razmisljao o tome da fotografisem hranu, pokusacu sa tim. :)
Sacekacu malo da vidim kako ce da ide, ako krene prodaja onda necu morati previse da razmisljam. :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 21, 2015, 01:55:39 posle podne »
Sitne predmete uglavnom, neke mini skulpturice, mozda nakit i slicno. To je sto se stock-a tice, ovako uglavnom radim portrete. :)

uzmes macro tube za svoj aparat, navijes taj tvoj 50mm na macro tube i vozi misko :D
pogledaj ovde koliko mozes sa 50mm da se priblizis sa velikom tubom: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/makro-fotografija/test-makro-truba/
pogledaj kad uzimas tube da imas visedelne pa da mzoes da biras razmak (ova moja je iz 3 dela razlicitih sirina pa imas dosta kombinacija koliko ces da odaljis objektiv, dobijas povecanje i fokusiras na blizu) .. npr sa 29mm i sve tri tube fokus je otprilike na 3-4mm ispred sociva objektiva .. kada skratis tubu fokus bude na par cm .. sa 50mm je sve malo udaljenije i lakse za rad (ja sam ovo samo isprobavao dal i kako radi) ..

uzmi tube sa bypass-om za elektroniku da bi mogao da menjas blendu na objektivu to ti je znacajno

takodje imas foru da objektiv obrnes naopacke (radicu test toga uskoro pa cu okaciti tamo, verovatno sad za vikend) tu isto imas jednostavan adapter za male pare .... tako da za 250eur mozes da uzmes kvalitetne tube + adapter za naopacke sa electronic bypass-om (ja imam za canon ne znam ko pravi za nikon ali proguglaj)

naravno makro objektiv je bolja fora od ovih budza ali za manje pare ovde resis posao brzo posto 250e i nije bas puno para za staklo a dovoljno je para za super kvalitetne tube .. na primer za 40$ imas makro sa postojecom opremom:

http://www.ebay.com/itm/Electronic-Mount-AF-Macro-Auto-Focus-Extension-Tube-Caps-Set-for-Nikon-Camera-/231457344856?hash=item35e3eecd58
http://www.ebay.com/itm/Meike-Auto-Focus-Macro-Extension-Tube-FOR-nikon-af-af-s-dx-fx-f-mount-dslr-/371006952250?hash=item5661bcd33a

obrati paznju imas i za 6-7$ tube, one isto rade ali sa manuelnim objektivima (ne mozes blendu da menjas sa aparata) tako da za taj tvoj ovi malo skupljo od 40-80$ su resenje

ovo je isto do jaja fora:
http://www.ebay.com/itm/Macro-Extension-Bellows-TUBE-for-NIKON-F-mount-camera-D4-D600-D800-D3200-D5100-/151139120973?hash=item233097f74d

imas tocak i biras koliko ces da odmaknes objektiv od aparata, bas super fora, jedini problem je sto taj nema pass trough za datu tako da je ok samo za manuelne objektive ..

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2015, 02:13:27 posle podne »
Sitne predmete uglavnom, neke mini skulpturice, mozda nakit i slicno. To je sto se stock-a tice, ovako uglavnom radim portrete. :)

uzmes macro tube za svoj aparat, navijes taj tvoj 50mm na macro tube i vozi misko :D
pogledaj ovde koliko mozes sa 50mm da se priblizis sa velikom tubom: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/makro-fotografija/test-makro-truba/
pogledaj kad uzimas tube da imas visedelne pa da mzoes da biras razmak (ova moja je iz 3 dela razlicitih sirina pa imas dosta kombinacija koliko ces da odaljis objektiv, dobijas povecanje i fokusiras na blizu) .. npr sa 29mm i sve tri tube fokus je otprilike na 3-4mm ispred sociva objektiva .. kada skratis tubu fokus bude na par cm .. sa 50mm je sve malo udaljenije i lakse za rad (ja sam ovo samo isprobavao dal i kako radi) ..

uzmi tube sa bypass-om za elektroniku da bi mogao da menjas blendu na objektivu to ti je znacajno

takodje imas foru da objektiv obrnes naopacke (radicu test toga uskoro pa cu okaciti tamo, verovatno sad za vikend) tu isto imas jednostavan adapter za male pare .... tako da za 250eur mozes da uzmes kvalitetne tube + adapter za naopacke sa electronic bypass-om (ja imam za canon ne znam ko pravi za nikon ali proguglaj)

naravno makro objektiv je bolja fora od ovih budza ali za manje pare ovde resis posao brzo posto 250e i nije bas puno para za staklo a dovoljno je para za super kvalitetne tube .. na primer za 40$ imas makro sa postojecom opremom:

http://www.ebay.com/itm/Electronic-Mount-AF-Macro-Auto-Focus-Extension-Tube-Caps-Set-for-Nikon-Camera-/231457344856?hash=item35e3eecd58
http://www.ebay.com/itm/Meike-Auto-Focus-Macro-Extension-Tube-FOR-nikon-af-af-s-dx-fx-f-mount-dslr-/371006952250?hash=item5661bcd33a

obrati paznju imas i za 6-7$ tube, one isto rade ali sa manuelnim objektivima (ne mozes blendu da menjas sa aparata) tako da za taj tvoj ovi malo skupljo od 40-80$ su resenje

ovo je isto do jaja fora:
http://www.ebay.com/itm/Macro-Extension-Bellows-TUBE-for-NIKON-F-mount-camera-D4-D600-D800-D3200-D5100-/151139120973?hash=item233097f74d

imas tocak i biras koliko ces da odmaknes objektiv od aparata, bas super fora, jedini problem je sto taj nema pass trough za datu tako da je ok samo za manuelne objektive ..

Imam ja tube ali one najjeftinije, bez kontakta, znam da one ne mogu da rade sa G objektivima, pogledacu ove sa kontaktima. :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 21, 2015, 02:54:49 posle podne »
te sto sam ti linkovao su sa kontaktima ...

nego, i sa tim bez kontakta ce ti objektiv biti otvoren max i mozes da vidis da li je to kadar koji ti zadovoljava to sto si hteo da slikas i da li je to kvalitet koji si hteo da postignes ... pa onda sa kontaktima (40$) dobijes punu funkcionalnost (realno blenda, fokus ces valjda za stock da radis manuelno) tako da onda znas da li da ulozis 40$ u valjane trube ili da ides na nov objektiv .. tj. da li ti 40$ odradjuje posao sa trubama "za odma" a onda prikupis kintu i kupis "malo kasnije" bolji objektiv za vise para (posto mi 250e deluje nekako malo za dobar objektiv mada ne znam cene kod nikona)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #8 poslato: Avgust 22, 2015, 07:55:18 pre podne »
Ovo sto Arhi predlaze je OK, ali je sa tubama ipak pomalo suzen upotrebni kapacitet. Meni recimo tube sjajno rade posao, jer ih koristim jednom do dva puta mesecno, i samo u jednu svrhu... sto si mogao videti na onom linku sto ti je Arhi okacio.

E sad, posto ti uplivavas u stock vode... i ne znas gde ces i sa kojim motivima zavrsiti, ipak bih poslusao Serba i pronasao Tamrona 90mm. Odlican je to objektiv, tako da ga preporucujem u svakom slucaju.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Sta uzeti za stock?
« Odgovor #9 poslato: Avgust 22, 2015, 03:09:41 posle podne »
Zahvaljujem se svima na odgovorima. :)

@Zoran Rodic Odradio sam neke fotografije vec za stock sa ovim objektivom koji imam, poslao sam i sada cekam da vidim da li ce da prodju. Ako ih prihvate i ako krene prodaja , onda cu da cuvam pare za pravi makro objektiv. :)

Sa tubama bez kontakta je dof premali za ovo sto sam pokusavao da radim ,jedino da pokusam focus stacking , za sada jos experimentisem. :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III