Autor Tema: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende  (Pročitano 4277 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« poslato: Avgust 14, 2015, 09:15:03 posle podne »
uzeh neki matori sony cisto da vidim kako se ponasaju razni adapteri, kako se uopste ponasa milc na "duze koristenje" i slicno pre nego se izujem velike pare za pravi sony .. a posto kontam da koristim ipak bar neko vreme svoje stare objektive (canon) onda mi je upotrebljivost adaptera extra bitna ..

e sad, abitno sto je ovaj moj sony star ko biblija (nex3) mount je isti a kapiram i da je protokol identican sa najnovijim turbo mega giga sonijem ..

test:
 - zabodem FOTGA electronics smart adapter EF/EFS - NEX
 - u adapter zabodem 55mm plastikaner canonov ili 18-250 sigmu

aparat prikazuje datu koja ima smisla sa okacenim objektivom (raspon blende, zna dal je kliknut AF ili MF i slicno)
fokus radi (uzasno sporo + promasuje + + + ... no nebitno, aparat kontrolise fokus motor, dakle vrti ga tamo-vamo sto je bitno da znam da adapter radi posao)
ali blenda JOK.. dakle on meni pokaze raspon blende koji odgovara objektivu, cak i lepo menja koje su blende dostupne u odnosu na polozaj zuma na zoom objektivu, ali sta god na samom objektivu odaberem, polozaj blende se ne promeni?!

probacu veceras jos par stvari, moguce da on ne menja blendu real time nego da za vreme fokusiranja drzi max otvorenu blendu a da onda prilikom fotkanja postavi na odabranu vrednost pa vrati na max otvorenu (nisam jos skino slike sa njega samo sam malo klikao) al reko da proverim ako neko ima iskustva sa adapterima za EF/EFS oko transfera te date ..

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #1 poslato: Avgust 14, 2015, 09:31:25 posle podne »
pozurio sam sa kukanjem, beskorisna je tema moze admin da je brisne, kontrolise ok blendu kroz adapter nego postavi blendu pred skljoc pa onda vrati na najvise otvorenu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #2 poslato: Avgust 14, 2015, 11:27:10 posle podne »
Ma nije to losa tema... pusti ti to.
A bice i sve interesantnija .
Da je da neko isproba A7 +adapter+ canon, recimo...ih.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #3 poslato: Avgust 14, 2015, 11:29:09 posle podne »
Da je da neko isproba A7 +adapter+ canon, recimo...ih.

eh da je neko da mi da A7* na par dana ja bi sve to istestiro :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #4 poslato: Avgust 14, 2015, 11:39:39 posle podne »
Pa za pocetak bar imamo temu gde ces to sve lepo moci da zapises.. ;)
Mislim, mora od neceg da se pocne.. ^-^
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #5 poslato: Avgust 14, 2015, 11:40:12 posle podne »
Mislim da je ideja o Canon staklima na A7 lose koncipiran smer. Ako rasprodas to sto imas, mozes sastaviti pristojan sistem. Cinjenica je da oni imaju manjak stakala, ali sumnjam da ces koristiti tegle od ajvara... vec neko krsteno sony staklo.
Stavis na papir, pa procenis kuda i sta... vidis da li ima... ako ima, koliko kosta i gde si ti u celoj toj prici. Ali adapteri, to jedino ako umjetnicaris sa starim MF staklima. AF preko adaptera... ja bih to zaobisao.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #6 poslato: Avgust 14, 2015, 11:45:22 posle podne »
A o cemu se tu radi?.. U cemu je problem?..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #7 poslato: Avgust 14, 2015, 11:49:15 posle podne »
rasprodas to sto imas

svakako cu zadrzati svoj canon sistem, prosto to radi lepo za ovo sto meni treba po kuci .. i stakla i blicevi i ..

Ali adapteri, to jedino ako umjetnicaris sa starim MF staklima. AF preko adaptera... ja bih to zaobisao.

pa pazi svakako cu polako uzimati soni stakla ali
 - canon stakla vec imam
 - canon ima veci izbor
 - adapteri su bez optickih elemenata, sve sto adapter radi je konvertuje komandu za fokus motor i komandu za blendu iz jednog formata u drugi, to je elektronika koja je smesno jednostavna tako da ne vidim zasto bi adapter tu pravio bilo kakav problem

jedini problem koji ja vidim sa canon staklima preko adaptera (za sada) je to sto malo ubijaju poentu "manjih ledja" kad moram da nosim 5 kila objektiv tako da je fora dobaviti i lakse staklo

ali sto se samog slikanja tice, ne vidim ni da ce biti degradiranja slike niti da ce bilo sta sporije da se desava posto ta konverzija ide realtime
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #8 poslato: Avgust 19, 2015, 02:26:30 posle podne »
Video, ne video, isto ti se hvata. Sve to radi lošije, sporije netačnije i tako dalje.

Zvanična lista koju sam negde linkovao obuhvata dajbože 20% raspoloživih Canon stakala, a od tih 20%, recimo jedna desetina radi u potpunosti i bez ikakvih anomalija.

Odakle potiče problem? Upravo od te konverzije. Algoritam koji se koristi za fokusiranje je tajna i ne pruža se na uvid konkurenciji. AF na tim objektivima je prilagođen faznom fokusu i ume veoma loše da radi na kontrastnom. Rezultat je to što imamo - preskupi i polufunkcionalni adapteri.

To je gubljenje vremena, baš kao i sistem koji se sastoji iz više tela nego objektiva.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2015, 02:28:56 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #9 poslato: Avgust 19, 2015, 03:03:39 posle podne »
pazi polako se odgovaram od sonija posto ovo sto sam video do sada ne pije vodu...

elem ono sto mi nije jasno je "AF na tim objektivima je prilagođen faznom fokusu i ume veoma loše da radi na kontrastnom" .. meni to potpuno nije jasno .. objektiv nema autofokus ?! zar ne .. objektiv ima motor koji vrti fokus ring de mu kazes i to je to ?!  i objektiv je optimizovan da da do jaja sliku na senzor .. ti tu sliku u jednoj varijanti odbijas ogledalom u af senzore (i viewfinder) a u drugom slucaju tuces na senzor direkt .. ne vidim kako staklo moze da bude optimizovano za jedno ili drugo ?!?!

meni je ideja sonija to da je lak i da mogu turam adaptere "za sta oces" .. ako to sa adapterima n eradi to pada u vodu posto mi "lak" znaci puno ali mi se potire sa tim da mi je los grip (ja sam i na 50D dodao batt. grip da bi mi bilo lakse da ga drzim u ruci), ako to ne radi necu dajem tolike pare za sony onda mi je bolje da uzmem sta god je najlaksi valjan canon ff + taj famozni fuji pa na fuji da kacim ove manuelne exoticne objektive a canon da tera canon...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #10 poslato: Avgust 19, 2015, 03:33:04 posle podne »
Pa o tome se radi, to lak ti ne znaci nista ako nameravas da koristis Canon objektive. Cak to i nije prednost, nego mana, jer se narusava balans celog sistema i jos je teze upravljivo. Cak i da AF radi savrseno, ne vidim to kao jedinu opciju bilo kod coveka kome logika nije strana.
Takodje, tu prednost u senzoru takodje treba demistifikovati. Sem DR-a, ja ne vidim nikakvu drugu razliku. Cak imam utisak da ovi novi Canoni imaju fantasticne boje, bolji nego ranije. Ne znam odakle mi taj osecaj, ali tako mi deluje, da ima mnogo informacija u tom kolornom spektru, bar na osnovu samplova koje sam skidao. Iako bih ja prvi voleo takav DR, jer je to vrsta fotografije kojom se najvise bavim i tacno znam gde bi mi taj DR pomogao, mislim da se ipak previse to potencira kao neka odlucujuca razlika. Hocu reci, ne vredi mi taj DR toliko da bih se odrekao objektiva koje imam. Nema niko drugi to sto imam za te pare, nazalost...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sony - adapter e-mount na canon ef - kontrola blende
« Odgovor #11 poslato: Avgust 19, 2015, 04:18:26 posle podne »
@arhi
Drugačije to funkcioniše. Sa strane aparata jeste tako, ali iz ugla objektiva se štošta razlikuje. Zato objektiv i ima svoj FW, elektroniku i mogućnost kalibracije. Sa mehaničke strane, objektivi sa faznim fokusom rade brže jer fazni fokus veoma precizno "zna" daljinu, tj. otklon koji fokusni mehanizam mora da napravi da bi snimak bio u fokusu.

Kod CDAF-a to ide drugačije i bitnije je da objektivi budu veoma brzi u više uzastopnih otklona, zbog toga što je CDAF uvek takav, jer uoštrava merenjem kontrasta, a ne faznih razlika.

Otud i bitne brzinske razlike među objektivima optimizovanim za jedan ili drugi tip AF-a. To je najvidljivije na Oly sistemu, pa stari fourthirds objektivi (namenjeni inicijalno Oly DSLR-ovima) veoma loše rade na MILC-evima, osim na modelima poput OM-D EM-1, koji poseduje i fazne fokusne ćelije, pa to dovodi na dosta upotrebljiviji nivo. Problemi su najučljiviji kod kontinualnog fokusiranja, budući da je tu tečno pomeranje fokusne ravni i najbitnije.

Pozdrav