Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 153760 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #300 poslato: Oktobar 28, 2015, 08:36:45 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #301 poslato: Oktobar 28, 2015, 09:23:35 posle podne »
^Kako da zanemarimo prvu?

Druga vest je definitivno velika stvar (ja do skoro nisam bio siguran da li je XT-1 nekakav naslednik XPro1 ili paralelni model), ali je prva veća. Pad profita najvećeg profitera je za potrošače dobra vest. Jer - ili će da potonu, ili će da naprave nešto veliko. Ako naprave veliko, podstaknuće i ostale da obore cene i više se potrude. Ako ne naprave, nikom ništa, iskopaće sebi raku i doživeti sunovrat, ignorišući sve što se dešava oko njih (kao do sada). Činjenica je da je MILC počeo da im otima profit i da će morati da se okanu idiotluka poput sadašnjeg EOS-a M. Izbacivanje navodnog "entry-level" EOS-a M (10) je ništa drugo do sprdnja.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2015, 09:25:17 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #302 poslato: Oktobar 28, 2015, 10:47:04 posle podne »
Nisu oni ugroženi od milca, oni su ugroženi od Nikona.

Već godinama na listama tipa DxO i onim koji preuzimaju njegove rezultate a ima ih podosta, direktni takmaci Canona su puno bolje plasirani a to jako deluje na nove kupce.
Malo ima danas onih koji pre kupovine ne konsultuje net sa pitanjem "ovo ws ono" ili sl...
Čim kao kupac prvu informaciju ugledate ono što ugledate, vi pomislite da je stvar potpuno jasna.

Jednostavno predugo to traje a niko ne čini ništa da takvu sliku, koja je realna/nerealna ali neprestano prisutna na netu, promeni.


« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2015, 10:49:16 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Na mreži arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #303 poslato: Oktobar 29, 2015, 12:47:33 pre podne »
Čim kao kupac prvu informaciju ugledate ono što ugledate, vi pomislite da je stvar potpuno jasna.

ja da "danas" prvi put kupujem bilo koju opremu za foto ne bi mi canon posle jurcanja i guglanja po netu bio ni treca vec tek mozda cetvrta opcija! sve ono gde je canon dobar to znas tek posle nekog vremena ozbiljnog udubljivanja u problem, a i tu je pitanje dal je i dalje tako
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #304 poslato: Oktobar 29, 2015, 01:00:38 pre podne »
Vidis, ja imam drugacija iskustva :)

U poslednje 2 godine, ne mali broj ljudi me je pitao za savet u vezi kupovine ozbiljnijeg fotoaparata. Sve ja stavim na papir, sta ce najvise da fotka, probam da procenim realne potrebe i mogucnosti coveka da iskoristi potencijal predlozenog resenja, ozbiljnost u zelji za napretkom i ucenjem itd...
Ako ne predlozim bolji kompakt, onda sam u ogromnoj vecini dosao do Nikon kropa. Gledajuci samo value for money. Uvek sam polazio, verovali ili ne, od MILC-a i odmah batalio, jer:
- 95% ljudi mi je reklo da im razlika u velicini nije toliko bitna
- To sto bih uzeo ne mogu ni pred Bogom ni pred svetom da opravdam za cenu koju se prodaju. Uglavnom inace i izlece iz budzeta pre nego sto zavrsim prvu stavku na listi

Nakon mog saveta, (uglavnom da se uzme Nikon DSLR), ljudi su najcesce uzimali Canon :D

Da me ubijes ako razumem zasto :) Odgovor je bio uvek: "Ipak je Canon - Canon". Tako da njihova marketinska sluzba i dalje radi dobro, a brend se jako dobro kotira.
Jako sam srecan sto su dobili po nosu, KONACNO, zasluzeno.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #305 poslato: Oktobar 29, 2015, 01:00:54 pre podne »
Da li neko negde naleteo na podatak tipa> os svih prodatih dslr tela u toku godine procenat onih koji kupuju prvi dslr je toliki.... Ili od svih bezogledalnih tela procenat onih koji takvo telo kupuju prvi put je toliki....
Ova dva podatka bi uputila na mnoge odgovore.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #306 poslato: Oktobar 29, 2015, 02:19:19 pre podne »
Nisu oni ugroženi od milca, oni su ugroženi od Nikona.

Već godinama na listama tipa DxO i onim koji preuzimaju njegove rezultate a ima ih podosta, direktni takmaci Canona su puno bolje plasirani a to jako deluje na nove kupce.
Malo ima danas onih koji pre kupovine ne konsultuje net sa pitanjem "ovo ws ono" ili sl...
Čim kao kupac prvu informaciju ugledate ono što ugledate, vi pomislite da je stvar potpuno jasna.

Jednostavno predugo to traje a niko ne čini ništa da takvu sliku, koja je realna/nerealna ali neprestano prisutna na netu, promeni.
Neverovao ti ili da, faktičko stanje na terenu je totalno drugačije od želja tih "što se babi snilo" sajtova i njihovih fanova. Canon, uprkos očiglednom zaostatku u nekim aspektima poređenja senzora, tržišno i dalje apsolutno dominira, što u paketu sa (ne)potrebom da aktivno deluje, čini svojevrsno vrzino kolo. Da bi se oni maknuli iz učmalost, potrebno je da ih nešto trgne. To nešto može biti samo pad profita. A pad profita neće uslediti dok god se dobro prodaje. A dobro se prodaje jer većinu kupaca zabole jae za DxO. Oni koji najviše provode vremena u kliktanju po tabelama, umesto u fotografisanju, nisu ni ciljna grupa. Oni koji znaju šta kupuju, kupiće Nikon, Canon, Sony, Fuji... bez obzira šta DxO kaže. Uostalom, kako objašnjavaš činjenicu da je Fuji napravio odličan rezultat u poslednjih godinu dve, a na DxO-u fakat vlada bojkot aparata ove firme?

Dakle, niti je Canon toliko lošiji koliko se to tamo potencira, niti DxO može da utiče na opštu reputaciju i popularnost. Može samo da nervira one koji navijaju ili one koji imaju tri čiste o čemu se tu radi. Dobar DR je super, ali u prakti on ne učestvuje previše, ukoliko fotograf ume da eksponira ili ne fotografiše non-stop u pećini. Kada su detalji u pitanju - da, mogao bi i Canon konačno da skroz makne AA filter, ali je i u ovom trenutku po pitanju oštrine/detalja više nego konkurentan. U nekim primerima i najbolji u tom smislu (5Ds npr).

Poenta je da upravo MILC otkida jedan deo profita u poslednje vreme i to onaj dosta ozbiljan, koji generiše Rebel klasa. Nije slučajno to što je 760D poklopio 70D svojim osobinama. Zašto misliš da se to desilo? Zbog D5500? Teško. D5500 je ozbiljan aparat, ali se nikad nije prodavao dobro kao Rebel. Ne zato što je loš, nego zato što je to jednostavno tako. Razlozi nisu previše bitni. E sad, kako je gomila entuzijasta skontala da im za uobičajeno fotografisanje nije neophodan DSLR, tako je i Rebel klasa počela da gubi kupce. Canon se batrga sa 760D, ali je pitanje koliko će moći da se odupre. Iz vesti o prvom padu profita vidimo da se prelomni trenutak može desiti i mnogo ranije.

Pitanje je samo kako će reagovati... da li će nasrnuti na MILC ili će krenuti u novi litografski proces i tehnologiju proizvodnje senzora... možemo samo da nagađamo...

@arhi
Nije mi sasvim jasno kako si došao do te računice, ali cenim da bi se ozbiljno zeznuo bazirajući izbor na guglanju i strogo ličnoj proceni... Mislim, možda i ne bi. I tako je najbitnije šta svakom od nas individualno treba. Kome treba najbolji DR ili high ISO, nema sumnje da treba da gađa Nikon (Sony je prevarant u ISO poređenjima, pa ga ne razmatram kao ozbiljnu opciju). Kome trebaju detalji i AF... pa mislim da nema potrebe da navodim šta se onda bira. U smeru kompaktnosti - nema druge nego MILC. Ako je video, ima nekoliko varijanti itd. Postoje rešenja za svačije potrebe, samo je pitanje ko koliko ume da iskoristi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2015, 02:26:44 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #307 poslato: Oktobar 29, 2015, 08:36:02 pre podne »
samo da ubacim jednu moju licnu opservaciju. u posljednjih godinu dana sam dosta putovao, i to uglavnom po "turistickim" mjestima i ono sto sam ja primjetio (ili mi se makar ucinilo) onako bez previse udubljivanja jeste da kod klasicnih turista koje sam sretao a da imaju dslr oko 50-60% (mozda cak i vise!) su bili dx nikoni, gotovo iskljucivo 3xxx i 5xxx serije. ostalo je otpadalo na canon, sony, vidio sam i pentax tu i tamo. milceve sam vidio dosta rijetko, tu negdje malo cesce od pentaxa ili adje da kazem koliko i sony aparata ukupno. za milceve me ne iznenadjuje jer je to ipak relativno nova stvar.
kod FF mislim da je podjela bila oko 50:50 nikon canon s tim sto bih rekao da sam i tu vidio bar u nekom procentu vise nikona.

e sad, nemam nikakvu namjeru da osporavam zvanicne cifre sto se tice prodaje bilo koga od njih, samo iznosim moje zapazanje. i bas sam svaki put u tim situacijama pomislio na komentare odavde kako canonu ne pada prodaja tako da ih bas boli uvo, i kako mi je to bilo cudno jer na terenu mi prosto nije izgledalo tako.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #308 poslato: Oktobar 29, 2015, 08:52:20 pre podne »
Storm, ti jednostavno previse znas o svemu tome, pa logicno tako i razmisljas.
Ne znam da li se neko kao ti uopste moze stavi u polozaj nekog ko o tome ne zna nista, ili skoro pa nista.
A takvi prvo zaglave na net i u tabele... i ne traze manje, vec uglavnom sto vece crne aparate da im se sto bolje vidi, jer su neke male (kompakte) obicno vec imali..
I na nasem forumu MILC ne vidim da je kupuo ni jedan pravi pocetnik vec ljudi koji umeju da prepoznaju prednosti milca i ne jure taj wow efekat velikog crnog aparata, prosto jer ih je to proslo..

Mozda gresim, ali i ako je tehnicki MILC (uglavnom) konkurent nizoj klasi DSLR-a nisam bas siguran da imaju iste kupce...

@Tayler

I meni se cini tako..
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2015, 08:54:22 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #309 poslato: Oktobar 29, 2015, 09:24:42 pre podne »
samo da pojasnim, kad kod dx aparata kazem "ostalo je otpadalo na canon, sony..." to znaci da je oko 30-40% otpadalo na canon, a ovih 10% su sony pentax milc...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #310 poslato: Oktobar 29, 2015, 09:48:12 pre podne »
@ Argon  Ako pogledas DXO favorizuje Sony, u svim tabelama Sony vodi, cak je i njihov senzor proglasen za senzor godine, pa cak su i njihovi objektivi najbolji po njihovim statistikama, cak bolji i od Otusa...pa ti vidi koliko je taj DXO koristan i objektivan.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #311 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:02:17 pre podne »
Ma dajte ljudi, pa zar je moguce da se jos uvek dxo uzima kao bilo kakav reper za bilo sta? Prosto mi je vise nezamislivo da se on spominje bilo gde, osim u temama saljivog karaktera.

Jos samo da udje na Farmu ili velikog buraza :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #312 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:23:39 pre podne »
@tyler, i ja sam isto primijetio, kod onih koji imaju dslr, vecinom je Nikon d3xxx ili d5xxx, ali sto me jos vise zacudilo jeste da d5xxx vise drze zene u rukama. Da li je do onog pokretnog ekrana, ne znam, ali sam kod njih vise vidjao seriju 5 nego seriju 3, koja je kod muskaraca.

Dok, sa druge strane, kad neko hoce da uzme dslr (a prije toga nije nikad koristio), u vecini slucajeva uzme Canon. Iako ja preporucim Nikon. :)

Nema nikakve nauke u ovome, to je cisto moje opazanje.

Fuji nisam nigdje uspio vidjeti, a bas sam se trudio da zagledam u svaki aparat koji neko nosi. :) Pored C/N, vidjao sam po koji Sony i par puta Pentax, ali Fuji nikako... Doduse, nisam u zadnjih godinu dana puno bio u "daljem romingu", vecinom ovde u bivsoj YU, pa vjerovatno zato ni nema Fuji-ja, zbog cijene.

Ali me jedna stvar nekako iznenadila. Vidjao sam par puta kod malo vece djece (mozda 13-15 god) neke dosta skupe "igracke". Recimo, prosle godine ja mislim, cura neka (posle sam skontao sam zive u Njemackoj) hoda sa Nikonom d7100 i cini mi se 18-140. Ipak je on relativno skoro tad i izasao, i cijena tog kompleta je prilicno visoka. Pa se pitam, da li ti roditelji djeci kupuju tako skupe stvari samo zato sto im se "moze"? Jer ne vjerujem da moze iskoristiti i 10% mogucnosti tog aparata...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #313 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:29:03 pre podne »
@Argon & Tyler
Pa... šta da vam kažem... očigledno se krećete po letovalištima gde se okupljaju Nikondžije... ;D

Šala mala, ali realno je lična statistika u vidu brojanja onoga što vidimo na plaži, malo neprimenjiva na stvarnost. Desilo se meni u Nemačkoj da u istom danu vidim dva Pentaxa. Da sam u tada boravio tamo samo 1 dan, statistika bi bila takva da 30% ljudi koristi Pentax u Nemačkoj. E sad, to što ih posle (za skoro dva meseca kontinualnog boravka tamo) nisam video nijedan, šta nam govori? :)

OK, ako zvaničnim podacima ne verujemo (iako ih kačimo ovde veoma često), pošto su se Japanci pokazali kao žešći muvatori glede prikazivanja poslovnih rezultata, onda bismo barem morali da verujemo onima koji nemaju interesa da protežiraju određene brendove. Primera radi, situacija na Amazonu je ovakva otkad je predstavljen 300D. Menjaju se samo modeli. Rebel je čak uvršten kao #1 na vanvremenskoj listi Amazona (Best Of All time), koju su objavili pre godinu-dve. Ne uspevam to sad da nađem, ali ne sumnjam da je moguće.

Pozdrav

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #314 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:42:14 pre podne »
Sve to zavisi od percepcije. Licno sam se iznenadio velikim brojem 5d3 sa kitom (24-105) kod ljudi koji ocigledno ne znaju ni kako se drzi kamera. Ne mogu da kazem da je pogresan izbor, ali mislim da je cena za taj aparat i dalje bezobrazno visoka s obzirom kad je izbacen. Valjda ce uskoro i taj 5d4, pa da konacno ovo cudo padne ispod 2k.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #315 poslato: Oktobar 29, 2015, 10:53:06 pre podne »
ja sam napisao da ne sporim zvanicne podatke, ni najmanje. ovo je samo moje opazanje.
pri tom, ovo je bila konstanta, prakticno za svo ovo vrijeme ne za jedan dan, ili neki kraci period.. jednostavno taj odnos je bio manje vise takav stalno.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #317 poslato: Oktobar 29, 2015, 11:42:54 pre podne »
@Tyler
Ja iskreno nisam primetio bilo kakve promene u smislu koliko čega vidim u DSLR klasi, ali se zato primeti veće prisustvo MILC aparata. A obišao sam poprilično lokacija u poslednje dve godine.

Uostalom, treba primetiti da je ovo prvi ozbiljniji Canonov PAD PROFITA, a ne gubitak, što konkurencija već godinama beleži. Nikon je uspeo da napravi gubitak čak i pored hype-a koji je (opravdano) napravljen oko D800. Delovalo je da će D800 satreti 5D Mark III na tržištu, a na kraju nije. O mk3 bukvalno možeš da se sapleteš na ulici... o D800 malo teže. Očigledno je da statistika ne ide uvek u korak sa očekivanjima.

Na sve to, Nikon napravi onaj salto mortale sa D600 i totalno ugasi prodaju u jednom trenutku. Samo zato što nisu hteli da priznaju ono što svi vide. Tako da, nema mesta čuđenju. Zato i kažem da ti se učinilo. Ili vlasnici ostalih brendova kriju aparate od tebe... ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2015, 11:46:10 pre podne od strane StORM48 »

Na mreži arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #318 poslato: Oktobar 29, 2015, 02:35:26 posle podne »
@arhi
Nije mi sasvim jasno kako si došao do te računice, ali cenim da bi se ozbiljno zeznuo bazirajući izbor na guglanju i strogo ličnoj proceni... Mislim, možda i ne bi.

bas sam mislio na MENE a ne na "nekog klasicnog usera" .. dakle znam kako ja trazim stvari koje kupujem, sta probam, sta gledam .. i ja da nemam istoriju nikakvu sa aparatima i da hocu da kupim aparat, prvo bih vrlo verovatno danas uzeo neki od ovih besnih aparata koji ne znam ni kako se zovu, izmedju kompakta i dslr-a/milca .. ono sa fixnim 1200mm zoom objektivom a ne dslr, ali ako bih isao na dslr to bi bio nikon, prosto zbog odabira koje su napravili vec moji drugari (svi imaju nikon, uglavnom zato sto ja znam vise ljudi koji rade video a njima je navodno nikon bolji zato sto snimak ima "iste boje kao sa sony video kamera" i to im je bitno), i zbog razlike u tekstovima koje citam na netu .. dakle ja da ga danas uzimam, sa informacijama koje su mi generalno dostupne, bez da racunam istoriju koju imam vec, nikon bi bio 99.9% .. bez istorije ja ne bi razmisljao o ponudi koju nikon ima u staklima vs canon, ne bi razmisljao o mnogo toga, fokusirao bi se generalno na tome sto vecina drugara ima nikon, sto kada stavim 1:1 specifikaciju canon vs nikon(sony) senzora nikon na papiru zvuci bolje, kada pogledam raw iz jednog i drugog nikon izgleda bolje (low light, ne pricam o drugom) .. def bi bio nikon, opet ako bi uopste otisao na dslr, opet kazem, verovatno bi uzeo neki fix mega zoom aparat
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #319 poslato: Oktobar 29, 2015, 02:51:16 posle podne »
Jasno i većim delom si u pravu... osim za onaj deo o videu. :)

Tu je Nikon najtanji, ali ne toliko zbog tehničke izvedbe (koja recimo škripi u domenu kontrola, na svim osim na najskuplja dva modela - D810 i D4s), koliko zbog bajoneta koji je krajnje ograničene upotrebne vrednosti (nemogućnost adaptiranja nekih popularnih objektiva u video branši, što je na drugim sistemima čista pesma).

Naravno da mnogi razmišljaju kao ti i zbog toga ne živi samo Canon, žive i ostali brendovi. Nikon je jako mnogo uradio u tehnici, a skoro ništa u smislu pozitivnog odnosa prema kupcima. Olympus je napravio najbolji posao otkad je prešao u digitalnu eru, jer dok je prespavao DSLR revoluciju, držeći se po strani, u MILC kategoriji je pionir, a sistem koji su formirali je definitivno broj 1 po širini izbora.

Fuji je etalon kvalitetnog razvoja. Nisu brzali, nisu srljali da bi tek zadovoljili formu i rezultat je tu. Na žalost, u početku su zaposlili tetkice iz održavanja prostorija da im odrade softver, pa su bili predmet podsmeha, ali je ubrzo i to leglo na svoje mesto.

Sony... šta znam... svima je poznat moj stav prema njima - ja imam neki hladno/topli stav. Čas me oduševe, čas me iznerviraju, a u poslednje vreme je ovo drugo dominantnije. Nikako da počnu da deluju ozbiljno i stabilnih ciljeva. Funkcionišu baš onako kako je Zoran nedavno opisao - neemotivno prema foto-sistemu koji imaju, jer ga najzad i nisu formirali od nule, nego kupili gotov.

Canon i Nikon... pa malo je reći da je sramota ovo što su dosad pokazali u MILC sferi. Canon je jedno vreme još bio i dobro kotiran (čak dugo bio №1 na Amazon listi po prodaji - očigledno usled inercije kupaca koji znaju da je Canon - Canon), dok je Nikonov doživljaj MILC-eva... pa jednostavno skandalozan. Prcvoljasti senzor i tovarenje objektiva na njega... ne znam, ali to mi ni na koji način ne zvuči kao mudra investicija. Oni koji kupuju MILC (složismo se) većinom znaju šta rade, umeju s aparatom generalno i imaju ideju šta sistem znači. I onda njima ponudiš senzor tek malo veći od onog u standardnim kompaktima? Nerazumno, ali dobro... valjda će i njima doći iz dupeta u glavu.

Pozdrav