Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 153484 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #220 poslato: Avgust 18, 2015, 06:57:41 posle podne »
Pa sad, drsko ili ne... ali je to ono sto pricamo ovde od sredine teme.

Zamisli da kacis kuhinjski element, i da busis desetkom zid a imas obicnu bosh i hilti busilicu. Obe  izbuse rupu za par sekundi, i u toj konstelaciji bosh je odradio identican posao kao i hilti. Rupa ko rupa, duboka 6 cm :)
Caka je sto na hilti mozes staviti burgiju i probusiti zid od 20 cm a sa ovim ne mozes.

Sad malo upotrebi mastu pa povezi sa ovim sto mi ovde pricamo od pocetka.... :) ... konkretno ja ne busim zidove od 25cm vec pravim rupe od 6 cm, a znam ih previse koji imaju hilti i buse neke rupice za slike na zidu, jednom godisnje. :)

Dakle,  nagledao sam se stotine primera gde se kolicina detalja na 100% kropu ne razlikuje, i kada su tri aparata u igri... a najcesce je to bio Oly, d800, mk3 i neki fuji. Prosaraj po netu pa ces videti. RAzlika je na nekom drugom polju, ali to izgleda nikog ne zanima :)
Ali, aparat ko aparat... senzor ko senzor, tesko ces videti razliku. Objektivi prave razliku!!!

Sto se tice detalja, sto da ne? Fuji nema aa filter a d800 ga ima. 35 1.4 je odlicno staklo ... kazi mi i jedan razlog zasto ne bi bili uporedivi na 100% ?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #221 poslato: Avgust 18, 2015, 08:14:16 posle podne »
I nema sum na ISO100 ;-)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #222 poslato: Avgust 18, 2015, 08:31:17 posle podne »
A nikon d800 ima sum na 100 iso?

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #223 poslato: Avgust 18, 2015, 08:41:17 posle podne »
Ne znam za Nikon ali 5dmkiii ga ima, nije strasno ali opet ima ga
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #224 poslato: Avgust 18, 2015, 09:56:26 posle podne »
Mozda gresim, zar ovaj Fuji ne ide od ISO 200?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #225 poslato: Avgust 18, 2015, 10:04:51 posle podne »
Ima prosireni opseg.... pa se moze "natjerati" na 100. Ali pocetno je 200.

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #226 poslato: Avgust 18, 2015, 10:53:16 posle podne »
Mozda gresim, zar ovaj Fuji ne ide od ISO 200?

ISO 100 postoji ali samo u JPEgu .Kada se fotka sa RAW onda od 200 pocinje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #227 poslato: Avgust 18, 2015, 11:12:36 posle podne »
Ako bih stvarno iskreno napisao šta mislim o nekim izjavama, nekog bih uvredio. Zato to neću uraditi i neću više ni učestvovati u temi. Fućka mi se bre da neko stalno izvrće napisano tako da ispadne da ja ovde nekog guzim jer je prešao na Fuji.

Kad neko neće da pročita ono što sam doslovno napisao,  nego i dalje tupi o nekim besmislicama,  to je znak da smo lupili o zid.

Over & out.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #228 poslato: Avgust 18, 2015, 11:51:25 posle podne »
@Storm   Zezam se malo, rekoh da dolijem ulje na vatru hehehe :)  Zamrela nam tema.

@ Zoran Rodic   Ovo je druze samo za tebe, ogledaj i uzivaj :D

https://www.youtube.com/watch?v=Q6j1uyiXzX4
https://www.youtube.com/watch?v=elevkKw7T4M
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #229 poslato: Avgust 19, 2015, 12:14:02 pre podne »
@ Dalibor
Fuji drugačije radi i pixeli sa senzora do RAW-a prolaze drugačiji proces nego kod ostalih. Moguće je čak i neki blagi NR. A JPEG procesor je odličan.
Ne znam što ostale firme ne rade tako nešto sa JPEG-om nego dozvoljavaju da se godinama priča kako se iz RAW-a može mnogo više izvući što i jeste tačno u njihovom slučaju.

Mislim da je ovo suština:
"What Fuji does isn't magical (and it's not even related to the sensor), but it is good design. You can emulate all of those features with a bit of thought and some post-processing with other cameras with similar sensors. But Fuji makes it easy for anyone to get these effects by just using the camera. Even those who are just shooting JPEGs."

Ceo tekst: http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2015/05/noise-for-headroom-fujis-x-trans-sensor.html
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #230 poslato: Avgust 19, 2015, 12:55:47 pre podne »
Зоране, као што онај манипулише са садржајем видеа тако и Ти манипулишеш са бургијом и рупом. Теби треба рупица од 6мм, а шта ћеш кад ти затреба од 36мм? Оваквим ставовима овај форум губи на озбиљности и поричу се тврдње изречене у неким ранијим месецима и годинама. Неозбиљно. Ја ни једном речју нисам никог осудио што мења систем, нити ме то дотиче, само ме излуђују нека упоређивања, еј овај фуји и д800, или канон 5-це.
Пошто подуже скупљам лову за д800, а убедисте ме да уместо 2500 могу дати 500 еврића и добити боље тело, одустајем од даље дискусије, враћам се када купим фуји. 

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #231 poslato: Avgust 19, 2015, 12:57:53 pre podne »
I mene ubedi ovaj klip da prodam d800 ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #232 poslato: Avgust 19, 2015, 02:45:40 pre podne »
Mene mrzi da čitam sve ovo  >:D Ispričaćete mi uživo :D Odoh da pogledam neke Simpsone pa na spavanje :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #233 poslato: Avgust 19, 2015, 07:28:53 pre podne »
Зоране, као што онај манипулише са садржајем видеа тако и Ти манипулишеш са бургијом и рупом

Tu imas dva aspekta, prvi je sto ljudi ne veruju sta sve moze da se uradi sa ''slabijom'' opremom. Cek, stavimo prst na celo... pa pre neku godinu si  bio opaki profi igrac kada si imao aparat slabiji od onog sto danas nude milcevi. Senzori su bolji, ISO je bolji... sve je bolje. I upravo mislim da ovakvi stavovi doprinose ozbiljnosti na forumu, jer se ne ponasamo kao leminzi, ponavljajuci jednu te istu mantru. Jesam bio najgori kriticar mirrorless aparata, ali su oni promenili sebe... pa sam i ja promenio svoj stav prema njima. Sasvim prosto. Prenosim svoje utiske i saznanja, ne teram nikog ni na sta... ali ti dajem mogucnost da napravis izbor na osnovu mojih i utisaka nekog drugog.

Drugi aspekt mozes videti ako stavis sebe u ulogu direktora svoje novoosnovane firme. Hoces li kupiti pikap, kombi, kamion ili leksus... to zavisi o posla kojim se bavis. Hoces li iznajmiti poslovni prostor od 100m2 ili 4000m2? Hoces li angazovati mikrobiologa ili komercijalstu? Porucices robu iz kine. Hoces li napuniti kontejner do pola, ili ces videti da ti se isplati tako sto ces ga napuniti celog. Ili ces mozda uzeti dva, dok je drugi prazan. Nikakve razlike nema kada u ovu jednacinu stavis fotoaparat i opremu koja uz nju ide.

Sad, to sto si skeptican... ne znam sta da ti kazem. Ja ti prenosim svoje utiske na osnovu svih ovih aparata sto su mi prosli kroz ruke, na ovaj ili onaj nacin, i na osnovu primera na netu kojih ima koliko hoces. Pitanje je samo, hoces li obratiti paznju na njih ili ne.

Mislim, ako ti treba d800... kupi... ti donosis odluku u skladu sa svojim potrebama. Cilj svih ovih pisanija nije da umanje vrednost 5d, d800 ili cega vec... vec da se ti kao kupac mozda bolje pronadjes u svemu ovome.

i da
Теби треба рупица од 6мм, а шта ћеш кад ти затреба од 36мм?

Nije mi zatrebalo, pa zato i ne kupujem Hilti. Tu i jeste poenta cele price.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #234 poslato: Avgust 19, 2015, 08:52:30 pre podne »
@ Petko    Zasto mislis da manipulise, covek je samo objasnio vezano za raspravu na njegovom YT kanalu. Covek je ubrzao svoj rad i nije izgubio na kvalitetu. Ali to ne mora da znaci da svako treba to da uradi.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #235 poslato: Avgust 19, 2015, 09:23:41 pre podne »
Jesam rekao da napuštam diskusiju,  ali moram samo ovaj citat da obradim:

Citat
Zoran Rodić: Jesam bio najgori kriticar mirrorless aparata, ali su oni promenili sebe... pa sam i ja promenio svoj stav prema njima.

Jedini problem koji ja vidim u ovoj izjavi je to što nije baš bliska stvarnosti, jer modeli MILC-eva koji su doveli do ove katarze upravo i sežu iz doba kada je baš o njima pisano kao o polufabrikatima (ne i s moje strane,  pošto je mene nervirao jedino Xpro1, jer sam ga detaljno ispipao i smorio se ko puž,  koliko je njegov softver bio nedorađen). MILC-evi (osim A7)  vec duže vreme nisu polufabrikati.  Načelno sa OM-D.  Sony excluded, jer se oni zajebavaju sa svojim kupcima.

E sad,  kako je to jedan isti model tada bio polufabrikat,  a danas naprasno nije,  rad sam da saslušam. Aspekt cene,  podvlačim,  ne može proizvod svrstati u red polufabrikata,  jer je to TEHNIČKI, a ne ekonomski termin.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2015, 09:28:34 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #236 poslato: Avgust 19, 2015, 09:32:47 pre podne »
Pa ne bas. Xpro1 je od mene dobio naziv polufabrikat, sto Xe1  nije. XE1 je upravo ispravio sve ono zbog cega je Xpro1 imao taj epitet.
Epitet poluabrikat se odnosi na pojedine modele, a na celokupni milc opus.

Milance je skoro iskopao negde tu temu gde sam pisao o XE1 koji je trebao tek da se pojavi na nekom od sajmova, stavise u toj temi sam i prvi put blago nagovestio svoj prelazak na milc. A to je bio kraj 2012. kada se suskalo da ce izaci ovaj model. Vec 2013. ima postova gde se pise kako su me pojedini iz bliskog okruzenja pretekli,  i sa Canona presli na milc.

PS
Nije ni Canon nesto bog zna sta napredovao ni sa senzorom, a jos manje sa ergonomijom od tog perioda. Kada je Fuji XE1 pao sa 1.000 evra na 400 .... stvari su postale drugacije.
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2015, 09:42:35 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #237 poslato: Avgust 19, 2015, 09:44:08 pre podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #238 poslato: Avgust 19, 2015, 09:54:35 pre podne »
Evo jedno zanimljivo i saljivo poredjenje :)

https://www.youtube.com/watch?v=rfnv9pRUJrU
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #239 poslato: Avgust 19, 2015, 10:44:05 pre podne »
E, a jedno pitanje.

Zavjesica na dslr-u je deklarisana na, recimo, 150 hiljada okidanja. A kako je to kod milc-a rijeseno? Isto je mehanicki sistem "prekrivanja" senzora, pa mi nije bas to najjasnije, jer nigdje nije naveden vijek trajanja. Plus, sto ima duplo vise pokreta, a ni to mi nije jasno zasto.

Ovde je to fino prikazano:

https://www.youtube.com/watch?v=zV0iMoT-3F8