Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 151232 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #140 poslato: Avgust 16, 2015, 10:00:25 posle podne »
Upravo po sred bela dana i na 1000px po dužoj strani je 99.99% fotki na netu i tu razlika ne može da se vidi, o tome i pričam. Sam Vito je izjavio da nema nikakve razlike. Kad budem imao vremena, mogu da nađem i citat. Izvinjavam se Vitu što ga posredno uvlačim u diskusiju, dok on radi nešto mnogo pametnije: rabi opremu koju ima.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #141 poslato: Avgust 16, 2015, 10:04:04 posle podne »
Što li ovi ljudi na forumu baciše tolike pare na opremu da mi je znati..
Da su ovo znali kupili bi smaretphone i pichi...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #142 poslato: Avgust 16, 2015, 10:04:13 posle podne »
Pa ako kupujes aparat za 1000 po duzoj strani po idelanim svetlosnim uslovima i da kacis na forum, onda je svaka rasprava besmislena. I naravno skroz si upravu.Ne postoji ni jedan razlog kupovine bilo kog aparata dovoljan je i dobar smart telefon.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #143 poslato: Avgust 16, 2015, 10:05:23 posle podne »
..ajd dobro.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #144 poslato: Avgust 16, 2015, 10:45:04 posle podne »
Pa ako kupujes aparat za 1000 po duzoj strani po idelanim svetlosnim uslovima i da kacis na forum, onda je svaka rasprava besmislena. I naravno skroz si upravu.Ne postoji ni jedan razlog kupovine bilo kog aparata dovoljan je i dobar smart telefon.

kraj price.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #145 poslato: Avgust 16, 2015, 10:51:53 posle podne »
Spinovanje iziskuje mnogo više... iskustva. Ajd uzdravlje.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #146 poslato: Avgust 16, 2015, 10:58:53 posle podne »
Stalker slazem se sa tobom, iz mog iskustva najveci trik je u postprodukciji. Recimo kad sam kupovao 85L gledao sam semplove danima na netu i bilo je 80% fotografija za koje sam se zapitao zbog cega je ovo staklo skupo toliko i bilo je 20% fotografija od kojih mi je vilica pala na zemlju. Tek kad sam upoznao staklo shvatio sam u cemu je poenta. Gledam i ovde na forumu, mnogo njih ne zna pravilno da smanjujue fotografije i  time fotografije pravljene "skupim staklima" gube rezoluciju i ostrinu prilikom nepravilnog smanjenja. I u obradi ubijaju boje i kontrast, sve sto odlikuje to staklo. Tako da nije sve samo u skupoj opremi. I ja imam kuci skup reket pa nisam Novak Djokovic.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #147 poslato: Avgust 16, 2015, 11:01:10 posle podne »
Upravo po sred bela dana i na 1000px po dužoj strani je 99.99% fotki na netu i tu razlika ne može da se vidi, o tome i pričam.

kakvo crno spinovanje druze. Odgovaram na ovu tvoju konstatciju.

Pitaj smarka da li ima veze koji objektiv koristi kad je npr rec o stoku i koliko je lakse da se izbegnu peripetije sa inspektorima sa boljim telom i boljim objektivom. Ja sebi ne mogu da dozvolim da mi zbog neostrine po krajevima , aberacije i slicno odbijaju fotke ili da mi propadaju cele serije zbog tehnikalija. Jednostavno nemam prostora za takva gubljenja vremena. A na stoku se sve gleda 100 posto uvecanje, milimetri promasenog focusa (bar na ss) se odbijaju , sto dovodi do velikog gublljenja vremna i energije. A ja moram mesecno puno fotki da posaljem da bi mi se isplatio rad. Ne mogu da opalim 5 fotki i da ceskam m....anca 2 meseca.  A da ne pricam o noisu i ostalim tehnikalijama.  Da li cu dobijati slicne rezultate sa slabijim telom i objektivom pa verovatno da , ali cu imati mnogo vise posla , nerviranja i gubljenja vremena.  Tako da ove price o o tome da vecina vidi isto sa cropom ff itd je besmislena prica, posto zavisno od potreba covek i kupuje aparat. U svakom slucaju kao i obicno tema je skrenula sa kursa.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #148 poslato: Avgust 16, 2015, 11:08:37 posle podne »
Dalibore posto se bavis retusiranjem predpostavljam da znas, da sa tom 85 i mark 3 ces daleko vise imati mesa da retusiras nego sa nekim crop telom i nekim drugim slabijem objektivom. O tim senkama i higlihtima koje pominjes, mnogo bolje ces ih izvlaciti sa tvojom kombinacijom nego sa npr argonovom.  Pre ce doci do pucanja istih, pojavljivanja noisa, diskoloracije, pucanja finih prelaza  )koje neces doduse ni videti na 1000 px ali kad stampas za bilbord itekako ces da vidis)  itd.Surovi profesionalci kupuju najace objektive i masine da bi imali prostora za tu post produkciju , a ne da bi bacali pare. Nisu bas svi oni mentalno retardirani da ne vide sta im treba (posto sve mi se cini da ovde ko ima na forumu ff i dobre objektive je bas to u zadnje vreme). 

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #149 poslato: Avgust 16, 2015, 11:11:21 posle podne »
A znate šta...evo pošto je to tako sve isto i svejedno, ja predlažem da se menjamo 1/1  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #150 poslato: Avgust 16, 2015, 11:14:46 posle podne »
Serb, delimicno mogu da se sloizm sa tobom, nema potrebe za izvlacenjem bilo cega ako pravilno pozicioniras osobu ili predmet koji fotografises u odnosu na svetlo i zeljnu izgled. To dosta umanjeuje obradu. Loginije je krenuti prvim koricima napred nego unazad. Ja sam video ljude koji pucaju rafalno pa kasnije izdvajaju fotografije koje koje su im "slucajno najbolje ispale", i provode satima u obradi. Ja licno ne zelim da provodim sate u obradi, meni je po fotografiji dovoljno 10-ak minuta. A ako pricamo o Fuiju FF vs Crop videcemo razliku kad stigne ;)

Hocu da kazem da kome je nesto potrebno on to i kupi, e sad da li ce dati dobre i li prosecne rezultate tu mu oprema nece pomoci mnogo.
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 11:17:02 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #151 poslato: Avgust 16, 2015, 11:18:19 posle podne »
ja ne vjerujem da se ovdje ozbiljno prica o ff vs. crop u smislu "sve je to isto".
prosto, ne mogu da objasnim to drugacije osim da nikad ff nisu ni probali.

Citat
Gledam i ovde na forumu, mnogo njih ne zna pravilno da smanjujue fotografije i  time fotografije pravljene "skupim staklima" gube rezoluciju i ostrinu prilikom nepravilnog smanjenja. I u obradi ubijaju boje i kontrast, sve sto odlikuje to staklo. Tako da nije sve samo u skupoj opremi. I ja imam kuci skup reket pa nisam Novak Djokovic.

sta je tacno zakljucak iz ove konstatacije?
neko ne zna da koristi skupu opremu, ili je kupio a ne treba mu realno, i iz toga proizilazi sta tacno?
da ni tebi ni djokovicu ne treba skup reket? da su i drveni reket i posljednja generacija titanijumskog dza bu reketa tu negdje? odnosno, ff i crop isto mu je, jer pera ne zna da resize-uje fotku :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #152 poslato: Avgust 16, 2015, 11:19:55 posle podne »
Pa zar treba da ponavljam ako nisi shvatio poentu da oprema ne cini fotografa nego upravo obrnuto, zato je rasprava besmislena.  Ako ce kvalitetnija i skuplja oprema pomoci pojedincu da pravi bolje rezultate naravno da treba da je ima.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #153 poslato: Avgust 16, 2015, 11:26:12 posle podne »
Dalibore obrni okreni i kad dobro sve eksponiras i dalje ces imati vise mesa da izvlacis i to dosta . Ovde se ne prica o tome sta treba da se radi  i kako valjda se podrazumeva da je fotka dobro uradjena na prvom mestu. Nazalost nemam vise fajlove sa nikonom d3200 i sa tamronom 90 mm i d 800 i 105 mm, koliko vise detalja  dobijam sa ovom drugom kombinacijom.  Koliko je ostrija kombinacija koliko vise detalja u oku imam i koliko mi daje vise prostora da budem kreativan i da opustim ruku. Naravno obe fotke su tehnicki dobre i na 1000 piksela razliku neces primetiti ali na 100 posto hoces. A da ne pricam razlikama u noisu izmedju razlicitih tela , one koze koje sam fotkao znas kad bi sa crop telom smanjio iso bez degredacije za stock nikad ( pricam o tehnickim zahtevima koje se od mene traze naravno , nois nije prepreka za svakodnevno fotkanje). Poenta price je da zavisno sta ti treba to i kupujes , besmisleno je pricati da se na 1000 piksela ne vidi nista, pa ne treba svakom aparat za 1000 piksela, evo meni je tehnicka savrsenost jako bitna za posao kojim se bavim.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #154 poslato: Avgust 16, 2015, 11:26:57 posle podne »
Ne tvrdim, nisam tvrdio i nikad neću tvrditi da DSLR i skupa stakla nisu neophodna za profesionalne poslove, a posebno za stock. Oni koji skupa DSLR tela i skupa stakla kupuju jer im to obezbeđuje zaradu znaju zašto to kupuju i svakako da će primetiti razliku.
Ono što ja tvrdim jeste da ogromna većina ljudi, i oni sa smartphonovima, i kompaktima, i dslr, i milcevima, fotografije koje su uradili koriste tako što ih smanjuju na web rezoluciju i kače na forume, instagram i facebook. Ogromna većina ljudi ne radi za NatGeo, ne zarađuje hiljade evra na stocku i ne štampa svoje fotografije u bilbord formatima i ne radi postprodukciju na kalibirsanim monitorima od 2k evra, ako uopšte i radi postprodukciju. Oni sasvim sigurno ne mogu da vide razliku, kao što ne mogu da je vide ni korisnici foruma na forumskoj rezoluciji na jeftinim monitorima. Mogu da napišem ovo ponovo, kopipejstovaću, ako još uvek nije jasno šta sam hteo da kažem.

@Dalibor: tako nekako i ja razmišljam. Ako neko kupi staklo od 2-3k evra i onda i pored tog stakla mora da provodi sate u postprodukciji, onda to nije dobra matematika.

Tema jeste skrenula, i pored početka koji je obećavao, a skrenula je zato što su se javili vlasnici dslr-ova koji nikako jadni ne mogu da razumeju zašto je pobogu neko prešao sa FF dslr-a na MILC, iako svi znaju da je dslr "bolji". I onda su vlasnici milceva morali da krenu da objašnjavaju zašto i kako, maltene da se pravdaju zbog svoje odluke, umesto da kažu "fuck y'all punk ass bitchez" i nastave da neometano rade i stvaraju.

Izvinjavam se, odgledao sam "The Wire" po četvrti put pa sam poprimio način izražavanja. >:D
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #155 poslato: Avgust 16, 2015, 11:30:37 posle podne »
Pa zar treba da ponavljam ako nisi shvatio poentu da oprema ne cini fotografa nego upravo obrnuto, zato je rasprava besmislena.  Ako ce kvalitetnija i skuplja oprema pomoci pojedincu da pravi bolje rezultate naravno da treba da je ima.

pa nije to poenta ako se ta poenta stalno presucuje a potencira se prica o tome kako eto sve mu to dodje na isto jer vazno je da si ti dobar fotograf.
taj dobar fotograf ce uraditi bolju fotku sa boljim aparatom, ne u svakoj mogucoj situaciji, ali u jednom dobrom procentu hoce, jer prosto limiti za odredjeni aparat/model postoje.

a ta prica o tome kako je fotograf glavni i daleko najveci faktor za dobru fotku je davno apsolvirana, i to zaista mislim da nema potrebe da se poteze stalno. to je apsolutno i nedvojbeno.
evo, da ponovim jos jednom - neki mnogo dobar fotograf ce uraditi bolju fotku sa kompaktom nego neki prosjecan lik sa ff. i tu nema spora!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #156 poslato: Avgust 16, 2015, 11:31:45 posle podne »
Serb, razumemo se ti i ja , za ono cime se ti bavis to je sto posto tacno, ali u mom slucaju ja nemam luksuz da odugovlacim za obradom, jer zahtevaju fotografije odmah :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #157 poslato: Avgust 16, 2015, 11:34:51 posle podne »
Ni to nije bas tacno dalibore. Foto oprema itekako cini fotografa u zavisnosti sta  radi i kojom se vrstom fotografije bavi . Tesko ce  majstor koji fotka sport da uspe da ubode veliki procenat uspesnih fotki sa sporim auto focusom i aparatom koji ne podnosi veliki iso.  Sa telefonom nece ufotkati i zamrznuti kristalno ostro lebrona koji zakucava.Tesko ce da ce fotograf da uradi dobre liquid fotke bez brzih blic glava. Postoje oblasti fotografije koje zahtevaju odredjenu foto opremu.  Dobru fotografiju ne pravi dobar aparat ali u kombinaciji sa dobrim fotografom velika je sansa da ce biti fotka dobra. I opet dolazimo do toga svako ima svoje potrebe i u to ne treba da se mesa sta odredjena oprema pruza :)

P.S Pa nemam ni ja vremena da odugvlacim moram da trpam kao na traci , zato pri fotkanju do detalja isplaniram sve da ne gubim vreme u obradi ali to je vec neka druga prica :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #158 poslato: Avgust 16, 2015, 11:35:38 posle podne »
@Dalibor82

...ko hoce fotke za odmah neka kupi Polaroid  ;)
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 11:39:10 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #159 poslato: Avgust 16, 2015, 11:35:59 posle podne »
@ Tayler   Naravno, nema spora oko toga.  Mene najvise pogadja kad vidim na Flickr-u ili 500px ili na onom Canon-ovom forumu da ljudi sa 6D ili markIII + 85L ili 135L izbace fotografiju koja je skroz degradirana (ne vidi se rezolucija, ostrina, kontrast ili boje tog stakla) i sto je najgore ne provaljuju to.  I onda se zapitam da li ljudi uopste razlikuju pravilnu ostrinu, kvalitet necega.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress