Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 151165 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #40 poslato: Avgust 14, 2015, 03:06:32 posle podne »
Citat
Da li moze neko da mi objasni sta fuji ima bolje od canona? Posebno u odnosu na daliborvu kombinaciju?

Evo ja cu ti reci :)
Nema nista osim te velicine koju si naveo :)
I smekerski je sistem trenutno ;D

Case closed.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #41 poslato: Avgust 14, 2015, 03:11:44 posle podne »
Hehehhe necu ja skoro menjati sistem  a ni aparat:)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #42 poslato: Avgust 14, 2015, 03:16:05 posle podne »
Od Daliborove kombinacije objektivno nema ništa bolje, ali baš ta činjenica sadrži jednu slabost...
Šta kad ti to dosadi i kad se zaželiš promene? Šta onda da kupiš??

7D2? neeee....
D800? neeeeeeeeee,...
SonyA7 hm,hm...maby...   
Fuji? yeaaeeeeees   ;D ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #43 poslato: Avgust 14, 2015, 03:17:26 posle podne »
Polako ljudi, logika je jednostavna, naravno da nije bolji od ovoga sto imam trenutno, ali desava mi se da zbog tezine posle sat vremena fotografisanja pocne da mi drhti ruka, pa je sreca ako ubodem fokus, pa jos na f/1.2 :D . ali ono sto sam ja testirao je "priblizno" dobro za manje para i manje gabarita. A da i Fuji magija ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #44 poslato: Avgust 14, 2015, 03:25:47 posle podne »
Samo nemojmo u to sta je bolje... taman mi prija ova opustena atmosfera. Nekom bolje ovo, nekom ono. Postoje licna gledista i to je to :) bas juce sam ispipao sve ove fuji-e i ono, moze da mi se madje u inventaru jedino ako mi neko to pokloni za rodjendan :) opet neki moji razlozi. Sony sa adapterom i L stakla, tek tu frankestajn napravu ne mogu da zamislim. 56 da zameni 85 u slucaju dalibora... pa moze, kao sto je savicevica jednom zamenio maslovar u zvezdi :) fudbal se igrao i dalje...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #45 poslato: Avgust 14, 2015, 03:27:44 posle podne »
Ja pitam sa tehnicke strane , ko ce sta da kupi njegov izbor, uvek podrzavam svaciji izbor :) Pitam mozda fuji ima nesto bolje a ja da ne znam (ozbiljan sam nisam sarkastican) :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #46 poslato: Avgust 14, 2015, 03:31:20 posle podne »
Vidis Dalibore, ni to mi nije jasno. Meni bi recimo pre pocele da se grce ruke od plitkog gripa i sabijenih komandi. Tezinu na ramenu i gabarite ranca razumem. Ali za duze fotkanje, zakleo bih se da je svaki canon bolji od onog sto sam video u izvedbi bilo kod MILC-a. Za neobavezno fotkanje da. Za planinarenje i dugo pesacenje, bolesna ledja itd... opet da. Za intenzivan rad ja bas imam skroz drugaciji pogled.
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2015, 03:33:39 posle podne od strane smarko »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #47 poslato: Avgust 14, 2015, 03:34:18 posle podne »
Ja mislim da bi ti trebalo da pazaris 85L i nastavis tradiciju. :)   Videcemo da li sam pogresio, ali svakako cu imati par tisuca u dzepu i zeljeni aparat.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #48 poslato: Avgust 14, 2015, 03:37:03 posle podne »
Sve dok subjektivno igra ulogu, sve može da zameni sve. A objektivno, 85-icu L na FF može da zameni samo... pa, 85L mk III na FF ;)

Meni je u celoj priči problem to što se često subjektivno pokušava zabašuriti kvazi-objektivnim, pa se u formulu o uštedi na masi zanemaruje tip opreme koji je do prelaska korišćen. Pa naravno da će MILC sa 2 objektivčića biti lakši nego FF sa punim rancem. Problem je u tome što ni upotrebljivost nije uporediva, baš kao ni masa. Ako dođemo do toga da vagamo šta kome radi posao, onda dolazimo i do onog mog stanovišta (više puta ponavljanog) - ko lako pređe na nešto jednostavnije, činjenica je da mu ono prvo nije ni bilo neophodno.

Realno, zamislite majstora koji Bosch ili Makitu zameni baterijskim Žong-Šung odvijačem, jer je manji i lakši? Koga briga?

U takvom scenariju, može biti samo da majstor u startu nije ni imao potrebe za profi alatom ili da se u njegovom poimanju tehnike rada nešto drastično promenilo (u slučaju fotoopreme, to mogu biti zdravstveni razlozi ili čista mrzovolja).

Sve u svemu, nema potrebe porediti, pošto ta dva nisu ni predviđena za poređenje.

EDIT: Da dodam još i ovo...

ČINJENICA 1: ni u jednoj sličnoj diskusiji nisam dobio odgovor na pitanje o tome kako se postiže ekvivalencija prilikom ovakvog prelaska, s obzirom da ni jedan MILC sistem ne raspolaže nekim objektivima koji su na DSLR-ovima sasvim uobičajeni, a oni koji raspolažu, toliko su glomazni, da se cela priča o uštedi mase i gabarita ruši kao kula od karata.

ČINJENICA 2: najbitnije je da u celoj toj switch-to papazjaniji korisnik bude zadovoljan. Ako jeste, totalno je nebitno da li nešto može ili ne može objektivno da bude zamenjeno jednostavnijim sistemom.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2015, 03:51:29 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #49 poslato: Avgust 14, 2015, 04:00:42 posle podne »
drugar (iskusan dosta u foto sw i foto hw) mi rece juce vezano za pricu oko raw->jpg na kompu i na aparatu vezano za fuji i rece mi da to sto sam ovde cuo "nema veze sa pamecu" posto je fuji direktno sa adobom razvijao algoritam za prebacivanje raw u jpg i kako samo u LR-u treba podesiti dole neku opciju za kameru i tada LR konvertuje raw u jpg identicno kao aparat + imas jos brdo opcija (koje naravno nemas na aparatu).. ako sam ja dobro zapamtio to je tamo u "camera calibration" treba da se stravi umesto "adobe standard" nekji od "camera *" npr "camera faithfull" i onda dobijes obradu prema kameri, za fuji fajlove dobijes algoritam za konverziju koji je pisao fuji koji je identican kao u aparatu

takodje sam kod njega video dobru foru, adapter koji ima jedno staklo (neko mega kvalitetno, ne primeti se degradacija slike iako je sigurno ima ali ja je video u na velikom zumu nisam), koji prebacuje FF objektive na crop, tj spusti ti objektiv na krop tako da kad zabodes 50mm FF objektiv na njega on bude stvarno FF objektiv i nakrop senzoru + dobijes dodatnog svetla tako da je bas dobra fora, ozbiljan adapter :)

@serb, ne znam kako vi profi fotografi, verovatno trosite svuda stativ pa vas bas briga sto aparat ima 6kg sa objektivom, al mene lakad ubija, saka me ubija, zglob na saci vristi .. sve to naravno zaostalo od rvanja i od kucanja po tastaturi ne od fotografisanja, tako da kad uzmem tezak aparat, koliko god da mi lepo cuci u ruci 50d + grip, tesko bre prijatelju, a posle po cuke / cuku slikanja krece rame da boli, ledja da se koce ... da ne spominjem sto je veliko pa cak i sa najmanjim 50mm plastikanerom je poveliko da "uvek imas sa sobom" .. sa druge strane milc + mali objektiv mozes da imas sa sobom uvek, ko mobilni telefon sto imas uvek sa sobom, a kad ti zatreba za nesto posebno ti napunis ranac sa objektivima i vozi misko .. (ok ja licno nikad ne bih presao sa FF na CROP, ja recimo hocu da predjem sa crop dslr na ff milc) ... tako da kontam da ko god ne radi to nesto 8h dnevno u studiju, ima razlog da ima i milc .. sad znam da ja nikad ne bi prodao mk3 al to je vec druga prica :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #50 poslato: Avgust 14, 2015, 04:04:55 posle podne »
@storm, mislim da gresis .. pre 2 godine ako si hteo ok sliku (cak i ovu dokumentarnu za projekte sto ja radim) morao si da uzmes dslr posto sve ostalo nije bilo upotrebljivo, tako da si morao da drzis 5 kila u ruci i jbg sta je tu je .. danas sa ozbiljnim milcom mozes da uradis brdo stvari i ako je to ono sto ti treba milc je bolje (jeftinije, laganije..) resenje od dslr-a... naravno ako fotkas fudbalere ili formulu jedan sigurno neces zameniti svoj mk3 ili dx1 sa nekim fuji-em, ali ako slikas jabuke i banane.. sto da ne? dakle za isti posao si pre dve godine morao da uzmes dslr (znaci nisi ga uzeo sto si mogao nego sto si morao) a danas ne moras ... e sad i dalje ima posla za koji moras da uzmes dslr ali ako ne moras, sto bi teglio
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #51 poslato: Avgust 14, 2015, 04:06:00 posle podne »
Dalibore, bolju kombinaciju od mk3 i 85 1.2 neces naci, a ni imati. To je jedno.
Da ponovim pre nastavka... bolju kombinaciju od mk3 i 85 1.2 neces naci, a ni imati. :)


E sad, postavlja se pitanje da li mi opremu posedujemo samo zato sto je najbolja ili zato sto iz nje izvlacimo maksimum koji zahteva posao? Meoze li nesto drugo odraditi posao u meri koja zadovoljava klijenta?

7dmk2 ? Cemu? to je usko profilisana sprava, i iz mog ugla samo bi ga sputavala. Zasto bi kupio 7dmk2... zato sto ima najbolji AF na planeti?
A7r ? ok, ali ima li Sony bolja stakla od Fujija? Nema! Radi li mu posao A7r? bojim se a ne.
D800? Zasto bi pobogu kupovao Nikona, kad vec ima Mk3 i stakla koja poseduje? Ima vecu rezoluciju... treba li mu?


Ako to sto je najbolje, postane teret... i to fizicki teret, onda to dobija drugu dimenziju.

Mislim, zalazimo u neki deo pojasnjavanja gde je nemoguce  povucu adekvatnu paralelu a da ona ne zazulja neciju sujetu.

Kao sto rekoh,... a rekao sam to i Daliboru preko telefona, da bolju kombinaciju nece naci nikada nigde.
Ali ga sa druge strane podzavam da isproba Fuji, i cistu sumnjam da ce se razocarati u ovaj sistem, narocito ne sa staklima koje namerava da kupi, i narocito ne sa talentom koji poseduje.

Gadno je kad se covek zakopa u stereotipe, i pogresno proceni svoje stvarne potrebe i mogucnosti, pa se drzi toga ko pijan plota.
Milc aparati nisu polufabrikati kao sto su bili pre neku godinu, i nisu vise besmisleno skupi. Sto se tice konkretno Fuji aparata, mnogi jos ne shvataju da je ovo najbolji APS-C senzor na trzistu. Takodje jos uvek se ne veruje dovoljno u pricu koliko su kvalitetna stakla. Salite se da 35 1.4 ne valja ili da je 18-55 prosecan objektiv?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #52 poslato: Avgust 14, 2015, 04:10:46 posle podne »
Arhi, ja slabo vucem sa sobom stativ osim kad fotkam pejzaze u studiju nikad ne fotkam sa stativa modele , a hranu pola koristim pola ne koristim stativ (zavisi od ugla). Cesto radim i napolju  kad radim za stock nikad stativ nisam poneo. Fokao sam tri sata (pauza za cigaru i njihvo presvlacenj) yogu u valjevu u reci (mislim da je crna reka slagacu te) sa d800 i 24 70 (najteza kombinacija koju ja imam) i nije mi tesko plao uopste. Mnogo mi je gora bila hladna voda u kojoj sam stajao nego tezina opreme. Sad na tari sam vukao dorbu sa apratom i tri objektiva i stalkom isto mi nije smetalo. Poenta je da meni ta tezina ne smeta , meni licno je ta prica oko tezine skoro pa nebitna. A i da hocu nesto lakse ima c/n dobre male skladne aprate. Evo d750 sjajan aparat a nije tezak kao d800 :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #53 poslato: Avgust 14, 2015, 04:16:30 posle podne »
takodje sam kod njega video dobru foru, adapter koji ima jedno staklo (neko mega kvalitetno, ne primeti se degradacija slike iako je sigurno ima ali ja je video u na velikom zumu nisam), koji prebacuje FF objektive na crop, tj spusti ti objektiv na krop tako da kad zabodes 50mm FF objektiv na njega on bude stvarno FF objektiv i nakrop senzoru + dobijes dodatnog svetla tako da je bas dobra fora, ozbiljan adapter :)
Vec drugi put ponavljas ovo, a niko ne reaguje. Posto nemam pojma kakvo bi to cudo i alhemija mogla da bude, preporucujem tom drugaru da patentira taj proizvod i postane milijarder.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #54 poslato: Avgust 14, 2015, 04:16:39 posle podne »
7dmk2 ? Cemu? to je usko profilisana sprava, i iz mog ugla samo bi ga sputavala. Zasto bi kupio 7dmk2... zato sto ima najbolji AF na planeti?
A7r ? ok, ali ima li Sony bolja stakla od Fujija? Nema! Radi li mu posao A7r? bojim se a ne.
D800? Zasto bi pobogu kupovao Nikona, kad vec ima Mk3 i stakla koja poseduje? Ima vecu rezoluciju... treba li mu?


Pa zato se ja i cudim :) Sve sto si rekao je tako ,mislim da ni sa jednim nebi dobio ne znam koju prednost u odnosu na ono sta sad ima, a sa fujiem samo moze da izgubi i to pre svega zbog stakala koje poseduje .  Da nema ovakva stakla nista  meni tu ne bi bilo cudno. Evo ja kao "nikonac" obozavam canonska stakla , posebno 85 i 135. Jbg sad sam vec poceo da se mesam u daliborovu odluku a to mi nije bio cilj, pa mi nemoj dalibore zameriti na mojim pisanjima:)

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #55 poslato: Avgust 14, 2015, 04:25:58 posle podne »
takodje sam kod njega video dobru foru, adapter koji ima jedno staklo (neko mega kvalitetno, ne primeti se degradacija slike iako je sigurno ima ali ja je video u na velikom zumu nisam), koji prebacuje FF objektive na crop, tj spusti ti objektiv na krop tako da kad zabodes 50mm FF objektiv na njega on bude stvarno FF objektiv i nakrop senzoru + dobijes dodatnog svetla tako da je bas dobra fora, ozbiljan adapter :)
Vec drugi put ponavljas ovo, a niko ne reaguje. Posto nemam pojma kakvo bi to cudo i alhemija mogla da bude, preporucujem tom drugaru da patentira taj proizvod i postane milijarder.


Arhi prica o speed boosteru, original je napravio metabones koji cak i poboljsava MFT,a kinezi imaju par puta jeftiniju varijantu, koja ipak degradira sliku ali kosta oko 120$ i zaista radi ovo sto je arhi opisao..

evo i linka:

http://www.metabones.com/products/?c=speed-booster
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #56 poslato: Avgust 14, 2015, 04:26:25 posle podne »
Uopste nije upitan kvalitet koji daje 85 f/1.2 ili 135 f/2 mm? Ovde se postavlja pitanje da li njemu to u ovom momentu zaista treba u meri da mu posle zamene ostane 2.000 evra u dzepu i manji ranac, sa prilicno ozbiljnim sistemom.


Covek prodaje majbaha, a vi ga ubedjujete da ga honda accord ne moze odvesti od Zajecara do Novog Sada, ili do Madrida?

Pritom, zaista pitam... da li su diskutanti ikada drzali neki Fuji u rukama? Koliko vas je uopste ikada pogledalo kroz elektronsko trazilo? Ko je drzao taj A7 u rukama? Oly, Panasonic?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #57 poslato: Avgust 14, 2015, 04:34:34 posle podne »
Nije bas to isto poredjenje Zoki. Da je tako zasto na prvom mestu i kupovati 1.2 a ne 1.8 , u ostalom zasto kupovati L stakla?  Nadam se da razumes sta hocu da kazem. Zavisi zasta ti treba oprema naravno, ali onakve micro kontraste koje se dobija sa 85 1.2 mislim da ces tesko dobiti sa fuji staklima, da ne pricam da 1.2 vise nece ni imati :) Imamo sam prilike da fotkam sa olyem i da vidim fajlove . Fujia nisam siguran da li mi je I Love Deadline pokazao :)  Elektronsko trazilo meni jako smeta , ne znam kako je reseno na fujiu ali na olimpusu mi se cini samo sto ne dobijem epilepticni napad, mada verujem da je to stvar navike :) :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #58 poslato: Avgust 14, 2015, 04:46:04 posle podne »
Nisam nikad fotkao sa njima (kao ni sa m3, d800...), ali redom sam detaljno pogledao, bas juce kao sto rekoh:

x-e1, x-t1, x-pro 1, a7 II, a7r, a7s :)

Odmah posle toga sam uzeo 5d3 i 7d2 u ruke i ono... dupe i oko sto se kaze :) MENI! Video sam i kako izgleda 56 1.2 i 18-55. Sve je to fino, deluje mi kao bolja izrada od vecine C/N crop objektiva. E sad, a gde je cena tih stakala? Koliko mora da se da para za crop sistem da bi dobio iste fokalne duzine? 10-24, 18-55,55-200...

Sad, ono sto je ocigledno takodje, to u dzep ne moze da stane. Znaci, hoces li da nosis 1,5kg ili 5kg opreme u rancu. To mogu da razumem i da se poistovetim sa logikom. 



Fuji ima smisla za dizajn, definitivno. Sony mi je nasminkan i uopste mi se ne svidja taj glossy izgled.

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #59 poslato: Avgust 14, 2015, 04:47:18 posle podne »
Pa mislim da smo vec vise puta ponovili, canon > fuji, nikon, sony itd itd nema govora. Ali da li je Canon toliko puta bolji koliko je skuplji od Fuji-ja ? Da li ono sto fuji moze zavrsava Daliboru posao ? Dalibor je gledao sta se moze sa fujijem i ocigledno mu se cela ta prica svidja. Iako bi ja na njegovom mestu ipak malo sacekao i probao prvo za svaki slucaj, jer ako pogresi izgubice dosta para u toj zaebanciji ;) Tako da Dalibore ne zaleci se, polako :) Strpljiv covek, spasen covek :P
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2015, 04:52:58 posle podne od strane maxa151 »
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5