Autor Tema: Pravi put...?!  (Pročitano 8525 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Pravi put...?!
« poslato: Avgust 11, 2015, 11:01:45 posle podne »
Prije nego okacim fotografije, hocu da se zahvalim, goxyju, tvitiju, daliboru, svjetlani, neu, cronninu, serbu, petku i ostalim, na nesebicnoj pomoci, savjetima, i strpljenju na svakakva pitanja totalnog pocetnika. Skoro dva mjeseca od kada sam kupio D3200 i od tada procitao Kelbija i Djulijana i odgledao more tutorijala na yt, pokusavam da napravim bar milimetarski pomak sa mrtve tacke. Evo nekih skorasnjih fotki, a na ovoj temi je prva fotografija koju sam objavio. http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/portreti/portret-pocetnika/
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #1 poslato: Avgust 11, 2015, 11:07:10 posle podne »
Samo napred druze, drago mi je da sam ti na neki nacin pomogao i rado uvek cu pomoci, jer su i meni pomagali :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #2 poslato: Avgust 11, 2015, 11:43:07 posle podne »
Prva je dobra :) Druga je previse isecenja , kad radis portret, nemoj da seces oci , usi usne , da si uhvatio sri kadar nista ne bi izgubio. Treca i cetvrta isti problem secenje bez neke potrebe (4 iseceno uvo)...

Za prvi put nije lose uopste, ovladao si sa osnovnim stvrima , focus , wb , dof itd...samo povedi racuna o kadriranju i secenju modela :)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #3 poslato: Avgust 12, 2015, 12:01:38 pre podne »
Prva mi je dobra zamisao, e sad kao sto serb kaze malo si ti to hteo da napravis umetnicki pa si malo preterao u toj umetnosti, vidi tek si poceo. Kada fotkas gledaj da juris sve sto realnije da se sve vidi pa uzmi posle i kropuj fotku vidi kako moze sta moze i kad ovladas znaces posle kako treba da bude umetnicki a dobro :) Samo napred :)

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #4 poslato: Avgust 12, 2015, 12:31:55 pre podne »
Meni se dopada prva fotka :)
Samo napred druze, sve sto se radi sa uzivanjem vremenom ce davati sve bolje rezultate... Imas ispravan pristup dodaj na sve to prakse sto vise mozes, posveti vreme obradi i nista ne brini, forum je tu za sve sto te zanima kao i uvek. Bitno je da si na dobrom mestu okruzen pravim ljudima ;)

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #5 poslato: Avgust 12, 2015, 07:35:49 pre podne »
Ljudi hvala do neba, dajete mi krila. Svjetlana mi je poslala link kako se smije sjeci nikako preko isiju, laktova,prstiju...ali modeli mi bas nisu bilo raspolozeni a vise sam jurio da ubodem podesavanja. I posto razmisljam o fiksnom staklu, cesto fotkam na 35 i50mm kako bi odlucio koje da kupim :)
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #6 poslato: Avgust 12, 2015, 04:17:48 posle podne »
Imaš dosta piksela na tom senzoru, pa zato slobodno idi malo šire nego što planiraš, a posle opseci u fotošopu taman kada budeš ispravljao horizont.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 26, 2015, 09:44:14 pre podne »
Nakon duzeg vremena...
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2015, 09:53:38 pre podne od strane neonka »
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 26, 2015, 09:54:05 pre podne »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 26, 2015, 09:57:37 pre podne »
Sorry, nece se ponoviti :)
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:14:53 pre podne »
Ima ovde boljih portret majstora, ali nesto sto bih ja nasao:

- Svetlo mi se jako svidja. Prozorsko svetlo retko kad omane :)
- Fotka je stresena. Ne znam da li je zato sto se on pomerao ili ti nisi dovoljno mirno drzao kameru, ali fotka nije dovoljno ostra.
- Posto mu je glava okrenuta na jednu stranu, mislim da bi bilo bolje da si kadrirao samo malo desnood njega.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:25:16 pre podne »
Kadrirano je u desno ali je seceno jer je nepravilna linija okvira prozora pa je zato skraceno...Pocetnik sam, ne znam kako da dobijem pravu ostrinu, ovo je slikano sa stativa sa iskjljucenom stabilizicaijom a da se on pomerao, jeste...i cak je malo u ps izostrena.
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:35:46 pre podne »
Ne pomaze tu ostrenje. PS jos nema pravi alat da popravi stresenu fotku ili motion blur. Moze da se popravi donekle, ali uglavnom je stresena fotka nesto najgore sto moze da te snadje.

Doci ce iskustvom kako da prepoznas koji pokret zahteva koju brzinu okidanja. Generalno je 1/40 malo za fotkane dece. Narocito jer pokusavamo da uhvatimo njihove momente, a najbolji momenti su uglavnom kad se pokrenu, ne da stoje mirno kao kipovi. Nema tu filozofije, jos malo ISO gore pri ovom svetlu... Ne znam kojim objektivom je fotkano, ali ja svakako blendu ne bih menjao u ovom slucaju jer mu oci nisu u osi i smanjivanje DOF-a bi dovelo do jednog ostrog i jednog zamucenog oka.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:44:20 pre podne »
Nikon d3200 i kit objektiv je u pitanju, i nadam se da sa ovom stock opremom mogu bolje fotke da se prave, jos uvek se ucim... Hvala na sugestijama.
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 26, 2015, 10:57:35 pre podne »
Pa pazi, fptka uopste nije losa, naprotiv :) samo da si pobecao malo brzinu okidanja i super :)
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2015, 10:59:12 pre podne od strane smarko »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 26, 2015, 11:02:34 pre podne »
18-55 ne moze da iskoristi potencijal senzora u d3200. Ali nije bas toliko los.

Sto se tice iso-a, taj senzor moze bez problema na 800, a u mnogim situacijama i na 1600. Sve preko toga mu je previse

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 26, 2015, 12:20:08 posle podne »
Znaci li to da bi se senzor mnogo bolje iskorisio npr sa prajmom 50mm? A sto se ISo tice, znaci li da bez obzira na saklo, ne bi trebao da ide preko 1600?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:27:49 posle podne »
Da si blize, dao bih ti 50mm da probas. Razlika u odnosu na 18-55, pa i u odnosu na 18-105 (koji je dosta bolji od 18-55) je ogromna. Nisam mogao vjerovati sta se moze izvuci iz tog senzora, sa kvalitetnim staklom... Jos je kod mene starija, D verzija. G bi trebalo da je jos bolja...

Taj senzor moze da izgura iso 1600 bez vecih problema. 3200 mu je vec previse i treba ga koristiti bas ako nemas drugog izbora.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 26, 2015, 01:56:05 posle podne »
ja kad slikam mog klinca
 - ako pozira (retko retko retko .. ali recimo da je "zamisljen" tj udubljen u neku radnju pa ne vidi da ga slikam) onda 1/80 odradjuje posao
 - u svim ostalim situacijama 1/100 je minimum minimuma, 1/125 pozeljno ..
i to je sa 35mm ili 50mm .. cim prebaci 50mm 1/200 je minimum da se ukombinuje njegova jurnjava i moje tresenje ruku (od umora pokusavajuci da ga ujurim u kada pa jos i u fokus) .. npr sa 70-200 ispod 1/200 ni ne pokusavam i to na donjoj strani, na gornjoj strani bez 1/400 ili 1/500 fotke budu vidljivo mutne

sad na ovoj fotki deluje da je on tebi ovde pozirao, mozda je od ove mirnije dece (blago tebi :D moj nije ovoliko miran ni dok spava ) o kojoj slusam price da postoje :) .. onda mozda mozes da prodjes sa duzom expozicijom ali generalno, sto kraca expozicija to bolje...

e sad za sve ostalo ne umem da ti kazem nista .. meni je licno veliki problem kod slikanja malca "dvodimenzionalnost" fotke .. jbg crte lica su im mekane, pufnasti su, navatati dobro svetlo i onda posle toga odraditi dobru obradu je umetnost koju ja jos ni priblizno nisam savladao .. otprilike sam uradio foru da pravim puno slika i cuvam raw fajlove za kad nekad u buducnosti naucim da mogu da obradim :D .. ovako sada, sta god uzmem da radim fotki uvek je unakazim ... iako na zeni npr bez problema odradim dodge&burn, freq. sep. etc ... i fotka bude super (ok ne kao majstori ovde sa foruma ali bolja nego original) tako na detetu ne mogu nista da uradim da bude bolja slika :( ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 26, 2015, 03:24:38 posle podne »
Arhi poodavno sam slikao ovu fotku, ali mislim da nije bio bas toliko miran ida je ovde bio stativ sa odlozenim okidanjem i taman kad treba da okine on izgubi strpljenje ili pomeri oko iz fokusa...Dobo si rekao, tesko je sa klincima raditi :)
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pravi put...?!
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 26, 2015, 03:37:28 posle podne »
klinca sa stativa :D :D :D pobegne oko :D :D :D ... prijatelju .. ja stavim stativ, on je otisao u drugu sobu a ne pomerio oko iz fokusa :D :D :D... kad dodjem sa aparatom u sobu gde se on igra samo me izignorise i okrene mi dupe .. kako ga ja jurim tako mi on okrece dupe .. ako krenem da skljocam i tako da jurim trenutke kad mu se vidi deo face smori se pokupi i ode u drugu sobu .. uopste nije raspolozen za fotkanje :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu