Autor Tema: Blic se cudno ponasa  (Pročitano 3648 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Blic se cudno ponasa
« poslato: Avgust 09, 2015, 02:15:26 pre podne »
Imam jedno pitanje u vezi blica. Kada stavim snagu da bude veca od 1/8 blic okine ali slika bude potpuno crna, kao da nije radio.
Da li je problem u tome sto ga okidam preko commander moda i mog blica koji je ugradjen u aparat ili nesto drugo?
Razmisljao sam da kupim radio trigere , mozda bi oni resili problem.
Blic je Yongnuo 560 III , aparat Nikon D7000.
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Blic se cudno ponasa
« Odgovor #1 poslato: Avgust 09, 2015, 10:44:30 pre podne »
ne znam kako je kod nikona ali canon kada pica blic prvo pukne jednom malom snagom i izrsi potrebna merenja pa onda puknes snagom koju si odabrao (blic koji je ugradjen ili onaj koji navrnes na aparat)... ako time trigerujes externi blic moras na externom blicu da podesis da se okida na "drugi" a ne na prvi svetlosni signal... to radis tako sto biras slave S1 ili slave S2 mod. ne znam kako radi nikon ali ne verujem da je mnogo drugacije, dakle proveri slave modove na tom blicu koji trigerujes svetlom
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Blic se cudno ponasa
« Odgovor #2 poslato: Avgust 09, 2015, 12:21:00 posle podne »
ne znam kako je kod nikona ali canon kada pica blic prvo pukne jednom malom snagom i izrsi potrebna merenja pa onda puknes snagom koju si odabrao (blic koji je ugradjen ili onaj koji navrnes na aparat)... ako time trigerujes externi blic moras na externom blicu da podesis da se okida na "drugi" a ne na prvi svetlosni signal... to radis tako sto biras slave S1 ili slave S2 mod. ne znam kako radi nikon ali ne verujem da je mnogo drugacije, dakle proveri slave modove na tom blicu koji trigerujes svetlom

Externi blic sam postavio na S1 a blic na aparatu (kojim trigerujem) sam postavio u commander mod i stavio mu snagu na najmanje.
To sve lepo radi i okida , sve dok ne povecam snagu na externom blicu na 1/8 ili vise.
Kada to uradim externi blic okine ali meni slika na aparatu bude potpuno crna - kao da nije okinuo.
Brzina okidanja je bila 1/125 , tako da nije problem sa brzinom sinhronizacije blica i aparata.
Da li se ovo nekome desavalo?
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Blic se cudno ponasa
« Odgovor #3 poslato: Avgust 09, 2015, 02:41:54 posle podne »
da li si probao s2?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Blic se cudno ponasa
« Odgovor #4 poslato: Avgust 09, 2015, 05:57:38 posle podne »
da li si probao s2?
Probao sam sad , radi. :)
Nije mi bilo bas jasno zasto nije moglo i u S1 , nema ni veze , bitno da je problem resen. Hvala ti. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Blic se cudno ponasa
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2015, 08:08:26 posle podne »
da li si probao s2?
Probao sam sad , radi. :)
Nije mi bilo bas jasno zasto nije moglo i u S1 , nema ni veze , bitno da je problem resen. Hvala ti. :)

pa valjda sam ti objasnio, u jednom modu on okida na prvi a u drugom na drugi okid tvog blica, to sto si na manjoj snazi/brzini imao neko svetlo to je bio samo zaostatak neki ... znaci bitno ti je da znas S mod koji ti je odgovarajuci za to kako se tvoj "master" ponasa... ja sam nekad znao tacno koji je 1 koji je 2 ali odavno koristim RF trigere pa sam u medju vremenu zaboravio
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu