Autor Tema: Blic, saveti za pocetnika?  (Pročitano 4778 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Blic, saveti za pocetnika?
« poslato: Jul 31, 2015, 08:21:57 posle podne »
Konacno sam kupio prvi blic, u pitanju je Yongnuo 560 III. Uskoro planiram da kupim radio okidace i stativ za rasvetu. Brzo sam shvatio osnovne funkcije , ali mi jos dosta toga nije jasno.
Koje bi ste mi najvaznije savete dali kada je u pitanju rad sa blicem? :)

Pokusao sam da odradim neke low key portrete ali svetlo ne mogu da namestim da osvetljava samo subjekat, obicno osvetli i zid iza ili nesto tako. Kako mogu da prevazidjem ovaj problem?
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Blic, saveti za pocetnika?
« Odgovor #1 poslato: Jul 31, 2015, 10:58:17 posle podne »
Evo ti malo fotki sa radionice Imre Saba na Berzi. otprilike sve to moze da se provuce i na blic. Kod tvog pitanja je poenta da svetlo ide koso, da je crna pozadina i bar tri metra udaljena iza modela.
Fotke su stesene, spora ekspozicija za mene, jedino poslednja izgleda pristojno ostra, ali vidi se svetlo sto je vazno.
I fotka br 3 je sa softboksom, nisam lepo obelezio.
« Poslednja izmena: Jul 31, 2015, 11:01:11 posle podne od strane bobanf »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic, saveti za pocetnika?
« Odgovor #2 poslato: Jul 31, 2015, 11:58:06 posle podne »
Vrlo je jednostavno. Probaj ovo, praktika počinje na 2:24. Ako ti je engleski frka, javi, popisaćemo sve po stavkama...

https://www.youtube.com/watch?v=pnOofosv0W0
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Blic, saveti za pocetnika?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 01, 2015, 02:53:26 posle podne »
Prvo da se zahvalim na odgovorima. :)


@cronnin

Juce sam bas taj tutorijal gledao ali nisam uspevao nikako, izgleda da je problem bio to sto je subjekat bio previse blizu zida. Danas sam ponovo pokusao i dobio sam bolji rezultat nego prvi put.

Zanima me sta jos moze da se uradi da bih dobio bolji rezultat? Saveti i kritike su dobrodosli. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Blic, saveti za pocetnika?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 01, 2015, 05:15:34 posle podne »
To je u principu to. ISO na najmanje, zatvarač ubrzaj na najviše koliko daje sa blicem (1/180-1/250).

Proveriš (sa isključenim blicem) do koliko maksimalno možeš da otvoriš blendu a da pozadina ne počne da izbija do mere u kojoj ti smeta pri obradi. Ti naravno možeš da pucaš blic na punoj snazi ali obrati pažnju kako se ponaša. Ako ne moraš, nemoj da ispucavaš duge serije i daj mu vremena da se ohladi ako je na 1/2 ili 1/1 snage, pa će ti duže i trajati uređaj. Da bi umerio svetlo, zumiraj blic na maksimum (105 mm), a ako ti to nije dovoljno, možeš da praviš neke usmerivače svetla. Isto obrati pažnju na pregrevanje kad god zatvoriš blic u nešto.

Ako ti se svetlo rasipa na pozadinu, znači da treba da je odaljiš tj. nađi veći prostor :) To će verovatno doći do izražaja kada budeš koristio neki softbox ili kišobran. Kako oni sami po sebi jedu svetlo, a traže i dodatnog  prostora da se pozicioniraju lepo, moraćeš da pojačavaš blic i da otvaraš blendu.

Obrati pažnju da ne spališ kožu nigde, da bi posle to mogao lepo da obradiš. Na ovom primeru ti je vrh nosa i srednji deo brade otišao, pa bi trebalo da smanjiš jačinu. Pronađi na netu ideju za neku lepšu poziciju svetla, a možeš kao dodatno svetlo da koristiš i neki odbijač svetla - zilbericu, beli papir/karton/hamer, ploču stiropora ...
« Poslednja izmena: Avgust 01, 2015, 05:22:28 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Blic, saveti za pocetnika?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 01, 2015, 05:30:14 posle podne »
To je u principu to. ISO na najmanje, zatvarač ubrzaj na najviše koliko daje sa blicem (1/180-1/250).

Proveriš (sa isključenim blicem) do koliko maksimalno možeš da otvoriš blendu a da pozadina ne počne da izbija do mere u kojoj ti smeta pri obradi. Ti naravno možeš da pucaš blic na punoj snazi ali obrati pažnju kako se ponaša. Ako ne moraš, nemoj da ispucavaš duge serije i daj mu vremena da se ohladi ako je na 1/2 ili 1/1 snage, pa će ti duže i trajati uređaj. Da bi umerio svetlo, zumiraj blic na maksimum (105 mm), a ako ti to nije dovoljno, možeš da praviš neke usmerivače svetla. Isto obrati pažnju na pregrevanje kad god zatvoriš blic u nešto.

Ako ti se svetlo rasipa na pozadinu, znači da treba da je odaljiš tj. nađi veći prostor :) To će verovatno doći do izražaja kada budeš koristio neki softbox ili kišobran. Kako oni sami po sebi jedu svetlo, a traže i dodatnog  prostora da se pozicioniraju lepo, moraćeš da pojačavaš blic i da otvaraš blendu.

Obrati pažnju da ne spališ kožu nigde, da bi posle to mogao lepo da obradiš. Na ovom primeru ti je vrh nosa i srednji deo brade otišao, pa bi trebalo da smanjiš jačinu. Pronađi na netu ideju za neku lepšu poziciju svetla, a možeš kao dodatno svetlo da koristiš i neki odbijač svetla - zilbericu, beli papir/karton/hamer, ploču stiropora ...
Hvala ti na opsirnom odgovoru, uglavnom blic korstim na najmanjoj snazi ili na 1/64 ali ga postavim blizu subjekta ili ga drzim u ruci. Planiram da nadjem neki stativ za rasvetu pa cu posle imati vise prostora za experimentisanje sa pozicioniranjem blica. :)
Softbox ili kisobran ce mi takodje biti neka od narednih investicija i verujem da cu tu vec da vidim kako i sta treba da se radi.  :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III