Autor Tema: Yongnuo dilema  (Pročitano 5878 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Yongnuo dilema
« poslato: Jul 30, 2015, 02:52:00 posle podne »
Imam jednu dilemu. Odlucio sam da kupim prvi blic, budzet je ogranicen i ne mogu da dobacim do 200 eura za polovan SB 700. Opcije koje su u igri su:
1. Yongnuo YN-565EX II TTL
2. Yongnuo 560III + trigeri

Blic uglavnom ne bi stojao na aparatu nego bih ka postavljao gde mi odgovara i okidao bezicno. Nije mi tesko da se ucim na manuelnom blicu ,znam da je prednost prvog TTL ali mislim da ce mi biti bitnije da mogu da ga okidam sa aparata preko trigera.

Da li neko moze da mi da konkretan savet i primer iz licnog iskustva?:)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #1 poslato: Jul 30, 2015, 03:01:50 posle podne »
Ako ces da ga okidas bezicno onda yn560 III + rf603 ili rf605 jos bolje. Postoji i yn560 IV verzija ali ne dobijas nista za tih par evra vise, uzmi III. Ako bi da radis portrete svakako je bolje uzeti tu kombinaciju + neki kisobran/softbox nego bolji blic bez svega toga. Ako bi da slikas neke skupove, rodjendane i slicno onda gledaj ttl verziju.

Sad vidim da imas nikona. Za njega ne postoji 565ex II, samo EX, II verzija je kod Canona.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Yongnuo dilema
« Odgovor #2 poslato: Jul 30, 2015, 03:02:41 posle podne »
Kupi Yongnuo YN-565EX II TTL i trigere koji podrzavaju TTL i nema greske
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #3 poslato: Jul 30, 2015, 03:04:41 posle podne »
Daliborova opcija je jedno 100e skuplja od 560III i okidaca :)
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #4 poslato: Jul 30, 2015, 03:06:55 posle podne »
U tvom slučaju znaš razlike TTL i manuelnog blica pa tu nema problema.
Iz ličnog iskustva jako je poželjno da udaljeni blic ima mogućnost kontrole sa aparata. Mnogo brže ćeš tako namestiti svetlo nego svaki put da ideš do blica, pomeriš ekspoziciju pa se vraćaš da napraviš još jedan snimak i tako u krug. Ako se ne varam, YN560III može to da radi i ima ugrađen risiver.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #5 poslato: Jul 30, 2015, 03:15:29 posle podne »
Izgleda da cu ipak da idem na 560III + okidaci, to mi se uklapa u budzet taman. Ako ne budem zadovoljan posle cu da dokupim blic koji podrzava TTL, a ako budem zadovoljan onda cu verovatno da dokupim jos jedan 560III.

Zaboravio sam da kazem da ne bih jos uvek slikao rodjendane i skupove, vise bih neke portrete i slicne stvari gde imam vremena da sam experimentisem sa blicem i njegovim podesavanjima.

Hvala svima na odgovorima.  :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #6 poslato: Jul 30, 2015, 03:16:41 posle podne »
za 560iii ti treba samo 1 okidac, on ima u sebi integrisan to vec znas verovatno. Gledaj da uzmes rf605, sa njim mozes bezicno da kontrolises snagu, malo je bolji od rf603 modela.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #7 poslato: Jul 30, 2015, 04:52:23 posle podne »
1. Yongnuo YN-565EX II TTL

ne znam kako je na nikonu ali YN565ex II ttl za canon ume da bude slave i bez trigera, ako ti je vidljiv sam blic mozes da ga okines ugradjenim blicem sa svog aparata ... dignes dakle onaj popup, namest ga na min snagu ako neces da ti osvetljava previse to sto slikas, a YN namestis u S1 ili S2 (zavisno od toga kako tuces sa aparata dal ttl ili ne, posto S1 mod okida na drugi flesh a S2 na prvi, ako radis TTL aparat ima pre-flash pa flash tako da ako imas pre-flash slave namestas da okida na drugi, ako nemas pre-flash slave namestis da okida na prvi) .. takodje znam da novija ledja imaju IC diodu u samom fleshu na ledjima tako da mozes na aparatu da namestis da okine IC-om onog slave-a a da uopste ne krese sam blic tvoj sa ledja - ako hoces samo onaj blic da radi .. sve u svemu, ne znam tacno kako je na nikonu ali te neke opcije dobro razmotri (sta tvoja ledja podrzavaju) pre nego se odlucis ..

inace YN622 trigeri rade do jaja a znam da postoji kanon verzija tako da ti to nije isto losa ideja, ides na YN622N-TX+YN622N - taj par je oko 100$ i uzmes neki YN blic koji je TTL (565EX npr) koji je takodje tu negde u 100-150$ rangu (zavisi koji blic uzmes) i to ti je tvojih 200EUR budzeta a imas full resenje

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #8 poslato: Jul 30, 2015, 04:55:26 posle podne »
btw ako si u beogradu mogu ja (Za 10tak dana) da ti pozajmim jedan analogni YN blic i 2 yn trigera (analogni su trigeri kapiram da neam razlike izmedju nikona i kanona) ... trigeri novi, blic okinuo jedno 50 puta dok nisam skontao da nije to za mene i da je TTL keva .... cisto da vidis koji je smor raditi sa analognim pre nego bacis pare na to :D ... meni taj stoji od kad sam ga kupio do ovog trenutka se nisam ni setio da ga imam, sad sam se setio da mi stoji negde (mora ga nadjem prvo, no to tek za 10tak dana)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #9 poslato: Jul 30, 2015, 05:08:43 posle podne »
btw ako si u beogradu mogu ja (Za 10tak dana) da ti pozajmim jedan analogni YN blic i 2 yn trigera (analogni su trigeri kapiram da neam razlike izmedju nikona i kanona) ... trigeri novi, blic okinuo jedno 50 puta dok nisam skontao da nije to za mene i da je TTL keva .... cisto da vidis koji je smor raditi sa analognim pre nego bacis pare na to :D ... meni taj stoji od kad sam ga kupio do ovog trenutka se nisam ni setio da ga imam, sad sam se setio da mi stoji negde (mora ga nadjem prvo, no to tek za 10tak dana)

Hvala ti na ponudi , ja sam malopre narucio ovaj Yongnuo YN560 III , sutra ili prekosutra bi vec trebao da stigne tako da je to vec gotovo. Budzet mi je bio maximalno do 150 eura, da imam 200 uzeo bih odmah SB700 ali onda ne bih imao za kisobran , eneloop baterije itd.:)

Videcu kako ce da me sluzi ovaj, u svakom slucaju ce biti koristan kao rezerva ako mi ne bude odgovarao.  :laugh:
Planiram da vremenom kupim jos dva  YN560 III  + YN560-TX okidac i da tu zavrsim pricu na duze vreme. :)
« Poslednja izmena: Jul 30, 2015, 05:11:56 posle podne od strane Zeleni »
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #10 poslato: Jul 30, 2015, 09:45:33 posle podne »
pre nego krenes da ulazes u jos tih "glupih" bolje skupi pare za jedan TTL :D .. ima YN super modele sa TTL ..
takodje vidi kakav predajnik postoji u tvom aparatu pa mozda mozes da uzmes YN TTL bliceve sa takvim prijemnikom, ako ne onda vidi koji predajnik od YN koji ume TTL i onda bliceve YN TTL koji imaju takav prijemnik (da ne moras i prijemnike da uzimas) .. siguran sam da YN ima resenje za tebe samo dobro pogledaj ... meni su se pokazali odlicni... samo moras da gledas malo u dalj da bi mogao da optimalno potrosis pare ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Yongnuo dilema
« Odgovor #11 poslato: Jul 30, 2015, 10:18:59 posle podne »
 Yongnuo YN-560TX je prava stvar.Košta oko 40$ i daleko je najelegantnije rešenje za bliceve YN 560 III i IV.Postaviš ga na aparat i bežično podešavaš snagu bliceva  :) Nema šetnje  :laugh: Ne pamtim kada sam uradio neku fotografiju koristeći TTL.Ko radi veselja priča je drugačija, ali za neko terensko/studijsko fotografisanje druge vrste potpuna kontrola svetla je neophodna bez uplitanja TTLa u celu priču.