Autor Tema: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa  (Pročitano 5382 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« poslato: Jul 26, 2015, 09:13:14 posle podne »
Danas smo se vratili sa Krita, mrtvi umorni od puta, ali nisam mogao da odolim da postavim par slika.

Moja devojka i ja smo pocetici, skoro smo kupili sony a6000 i jos uvek imamo mnogo toga da naucimo.

Mislim da ona ima mnogo bolji osecaj za fotografiju od mene, iako se ja beskrajno trudim da savladam osnove. Nazalost ove nase pocetnicke (turisticke) fotografije ne mogu u potpunosti prikazati lepotu Krita i ova dva ostrva do kojih smo putovali 4 sata busom i sat i po brodom na samom severu ogromnog Kritskog ostrva.

Uglavnom sam ja slikao i promasivao pejzaze, a ona nalazila lepotu u drugacijim slikama poput bokeha, skutera, itd.

Na brzaka sam nesto pokusao da obradim ove fotografije, ali je to sve jako lose. Pokusavao sam malo preko PS, ali verujem da slike bile bolje da ih je ona obradjivala u onim online alatima, poput Ribeta, ali sta da se radi.

Sunce je na vecini slika peklo, jer jednostavno se u drugacije vreme nije moglo otici.

Svaki komentar, sugestija, kritika su dobrodosli.

Hvala unapred.

Sony A6000 16-50

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #1 poslato: Jul 26, 2015, 09:14:42 posle podne »
Jos slika
Sony A6000 16-50

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #2 poslato: Jul 27, 2015, 12:06:32 pre podne »
Prvo se pobrini da slike ne cure - da budu horizontalne.
Onda poboljšaj kompoziciju: Šta slikaš i kako. Pravilo trećina, prvi i drugi plan, gde i šta sečeš na ivici slike.
Ti se naravno odmah prisetiš letovanja kad vidiš papagaja i bokeh, ali oni mogu biti bilo gde snimljeni pa mani lično ne spadaju u ovu seriju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #3 poslato: Jul 27, 2015, 09:43:05 pre podne »
Hvala na savetu Pericha, nikada to sam ne bih uvideo. Vezbacemo, popravicemo se.
Ako neko ima jos koji savet/kritiku, slobodno recite.
Sony A6000 16-50

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #4 poslato: Jul 27, 2015, 09:57:00 pre podne »
Pericha ti je reko ono najvaznije, a da sve to na cemu budes radi ne bude corav posa na kraju, paralelno sa tim radi na obradi i budi maksimalno posvecen, rezultati nece izostati ;)

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #5 poslato: Jul 27, 2015, 03:34:15 posle podne »
Hvala na savetu Nenade.
Iskreno, mislim da pre obrade moram da naucim osnove. Nekako me obrada od svega toga najmanje interesuje, osim osnovnih stvari tipa krop itd. Ne znam, jednostavno ne volim da gubim vreme pored ekrana obradjujuci (cak i da znam da obradjujem) iako shvatam koliko je danas obradna fotografija bitna.
Videcemo, ima jos dosta toga da se nauci, tek sam na pocetku.  :)
Sony A6000 16-50

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #6 poslato: Jul 27, 2015, 05:17:21 posle podne »
Vidi prvo nema obrade na brzinu, drugo za pocetak za ovakve fotke koristi lightroom jer je laksi, trece potpisujem perich-ino misljenje...

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #7 poslato: Jul 27, 2015, 05:29:16 posle podne »
Nikada nisam koristio Lightroom, probacu svakako, hvala Goxy.
Pripremio sam dosta literature za citanje o fotografiji ovog leta, pa se nadam da ce naredna serija biti puno bolja nego ova.
Evo jos par slika.
Sada kada gledam slike na racunaru, ipak mislim da bih mnogo bolje prosao da sam nosio stalak. Imam neki problem sto rece Pericha sa curenjem slika, sve ih nekako iskrivim, verovatno lose drzim aparat.
Sony A6000 16-50

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #8 poslato: Jul 27, 2015, 06:42:36 posle podne »
Sve su to klasične dečije bolesti. Mora da prođe vreme i puno prakse i sve će doći na svoje.
Pokušaj da odmah u aparatu dobiješ dobru sliku.
Ima mnogo tutorijala na temu šta uraditi pre stiskanja okidača, a u momentu ih je teško sve imati na umu.
Neki su pravili podsetnik: Proveri ISO, bendu i ostale parametre, razmisli šta slikaš i pravilno kadriraj, da li nekom raste drvo iz glave itd...

Obrada je važna, ali ne mora biti zahtevna. Npr. ako slikaš jako kontrasnu scenu pa namerno podeksponiraš da ne bi spalio nebo.
Posle samo izvučeš senke. Takođe ovih par slika gore možeš malo popraviti, recimo samo da ih ispraviš.
Vremenom ćeš verovatno doći do toga da slikaš RAW i da "nema obrade na brzinu", naravno ako slika vredi. 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #9 poslato: Jul 27, 2015, 10:06:28 posle podne »
Hvala Pericha, mora da se vezba, to sigurno. Mislim da mi je ovo drugi-treci put da sam imao par dana druzenja sa aparatom, uglavom sam ga koristio za video do sada.
Sugestije mi puno znace. Verujem da kada naucim da kadriram i imam onaj "osecaj" za sliku i momenat, moracu da paznju posvetim obradi.
Uostalom, ovaj forum mi i sluzi kao inspiracija, gledajuci kakvi majstori zanata su ovde, pa moracu kad-tad da napredujem uz sve vas.
Sony A6000 16-50

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #10 poslato: Jul 28, 2015, 04:56:45 posle podne »
Pavle i ja delim perichine dobronamerne savete, i dodajem samo jedan: pokušaj da fotografije ne budu preopterećene nepotrebnim detaljima, da na neki način na njoj bude baš ono što ti je privuklo pažnju, a da pri tom nema opterećujućih i nepotrebnih detalja. Inače, sva podrška i samo napred, ima tu lepih fotografija a biće ih i još i boljih.

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Krit, Balos Laguna, Piratsko ostrvro Gramvousa
« Odgovor #11 poslato: Septembar 14, 2015, 10:57:03 posle podne »
Imao sam ogromnu srecu da provedem jos 10 dana na Kritu. Moji drugi obilazak ovog prelepog ostrva ovog puta zavrsio se sa manje "egzoticnih" slika. Primecujem da i dalje lose rukujem aparatom, jer vecina mojih pejzaza i dalje "curi", pokusao sam da popravim nesto u PS, ali osim toga, nisam zeleo da obradjujem nista.

Elafonisi ostrvo, Agios Nikolaos, i jos po nesto.

Zao mi je sto i pored gomile slika ,imam samo nekolicinu za koje mislim da su prosecne, ostale su bas lose. Nervira me bas ovo curenje, pa se nadam da cu uspeti da popravim. Vecinu vremena proveo sam igrajuci se portretima sa manualnim objektivom, pa cu mozda okaciti i te slike u odgovarajucoj temi.
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2015, 11:06:02 posle podne od strane pavle »
Sony A6000 16-50