Autor Tema: Portret pocetnika  (Pročitano 4176 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Portret pocetnika
« poslato: Jul 01, 2015, 07:12:48 posle podne »
Od par kolega sa foruma dobio sam sugestiju da otvorim temu kako bi lakse dobio odgovore na moja pitanja i savjete za bolje fotografije. Tek prije nekoliko dana kupio sam Nikon D3200 sa kit objektivom, ali naravno prije kupovine, poprilicno sam citao forume i tekstove o pojedinim tehnikama fotografije i samom aparatu, kako bi skontao nacin funkcionisanja i sto manje provodio u auto rezimu. Tako sam, danas pokusao da u rezimu A napravim portret fotku, da definisem lice a da pozadina bude zamagljena...Kada sam pogledao fotografiju na displeju aparata ucinila mi se solidnom, medjutim kada sam prebacio na racunar, druga prica. E sad, nemojte me grditi zbog mozda vama bezazlene stvari, znam da se od kit objektiva ne moze ocekivati aman ekstra fotografije, al me zanjima da li se moze dobiti bolja ostrina ili sta vec...? I usput koji program mogu koristiti za doradu NEF fajlova ali da radi na win XP?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #1 poslato: Jul 01, 2015, 08:39:56 posle podne »
Ovako stoje stvari ova fotografija je mutna skroz, ali skroz, sad nema fotografija exif (pokusavaj da ga ostavis uvek) da bih mogli reci zasto je mutna ali verovatno je mala expozicija ili si promasio fokus... Potrudi se da bolje kadriras, nadji bolje svetlo napolju fotkaj, pokusaj da ti ruka bude sto mirnija... Kad ufotkas fotografiju zum obavezno da vidis dal je oke ili nije... Za obradu photoshop izgooglaj koji radi na xp, sad imas ja mislim da ga nadogradis za nef, a mozes uzeti i lightroom on je super za to, ne koristim takve stvari pa nisam pametan ali recice ti vec neko sa foruma ko koristi RAW, NEF :D
Sa 18-55 mozes savrsene fotke i ostrine dobiti samo trud, rad i superiska, srecno kaci da gledamo :)

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #2 poslato: Jul 01, 2015, 09:17:45 posle podne »
Hvala na sugestijama. Mozes li mi objasniti gdje i kako da vidim exif, rado cu ga staviti ovdje kako bi mi mogao pomoci?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #3 poslato: Jul 01, 2015, 09:20:29 posle podne »
Ok.  Hvala na sugestijama. Nego kako i gdje da vidim exif podatke i rado cu ih staviti?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #4 poslato: Jul 02, 2015, 09:17:17 pre podne »
Izvinjavam se adminu, pisao sam peko mibilno pa sam dva puta slicnu poruku poslao. Nego, Exif kaze:Nikon d3200, Color representation: sRGB, no flash, Focal lenght 34mm, F-number:f/5, Exposure time: 1/8 sec, ISo 100, Aperture priority.
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #5 poslato: Jul 02, 2015, 03:24:05 posle podne »
E vidis gde je greska da si stavio iso 400 onda bi ti brzina zatvaraca bila bar 1/30, i onda bi dobio malo bolje od ovog, sad u svakom slucaju mora ti expozicija biti uvek veca od 100 ako ti se trese ruka da bi bobio nesto bas cisto... Igraj se malo i videces svasta ce se desavati :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #6 poslato: Jul 02, 2015, 03:25:13 posle podne »
Kod ovih podešavanja problem ti je duga ekspozicija i to je jedan od razloga neoštre fotografije.Za takvu fotografiju se obično kaže da je strešena.Mogao si ,recimo, da ideš bez problema na auto ISO i na neku kraću ekspoziciju.Ja bih ti preporučio neku foto literaturu koja bi ti pomogla da naučiš osnovne stvari oko podešavana aparata.Nije to sveto pismo i brzo se nauče osnovne stvari.Sama činjenica da si na foto forumu govori u prilog tome da interesovanje postoji pa..knjigu u šake  :)

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #7 poslato: Jul 02, 2015, 04:14:18 posle podne »
Moze preporuka literature, s tim da imam od Djulijana i Kelbija :)
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #8 poslato: Jul 02, 2015, 04:16:22 posle podne »
Kod ovih podešavanja problem ti je duga ekspozicija i to je jedan od razloga neoštre fotografije.Za takvu fotografiju se obično kaže da je strešena.Mogao si ,recimo, da ideš bez problema na auto ISO i na neku kraću ekspoziciju.Ja bih ti preporučio neku foto literaturu koja bi ti pomogla da naučiš osnovne stvari oko podešavana aparata.Nije to sveto pismo i brzo se nauče osnovne stvari.Sama činjenica da si na foto forumu govori u prilog tome da interesovanje postoji pa..knjigu u šake  :)
A jel auto ISO i eksp se ne mogu menjati u A modu?
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Portret pocetnika
« Odgovor #9 poslato: Jul 02, 2015, 04:17:25 posle podne »
Za pocetak su tu dovoljne te dve knjige :) njih kad procitas i malo provezbas videces ogromnu razliku :)  i procitaj upustvo za aparat od korica do korica, to je prva stvar koju moras da  uradis :)