Autor Tema: Detlic Pera  (Pročitano 9134 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Detlic Pera
« poslato: Maj 15, 2015, 10:27:19 posle podne »
 :D
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #1 poslato: Maj 15, 2015, 11:11:15 posle podne »
hahahahah naslov opravdava fotku..svetlo odlicno, kada i obrada takodje...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #2 poslato: Maj 15, 2015, 11:19:13 posle podne »
Evo razlike izmedju originala i obrade
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #3 poslato: Maj 16, 2015, 01:49:47 posle podne »
Odlicno!
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #4 poslato: Maj 16, 2015, 02:24:04 posle podne »
Zanimljivo si svetlo napravio.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #5 poslato: Maj 16, 2015, 06:22:00 posle podne »
Odlična slika, a još više "lajkam" što si dao sooc i obrađenu fotku... :love4:
Mislim da bi toga trebalo biti ćim više na ovom forumu da mi amateri koji želimo biti napredniji fotografi da vidimo i te razlike i u kojem smjeru da i mi pokušamo raditi obrade..  :thumbsup:

Dalibore svaka čast na svemu.. Želim ti još veći napredak, ali da i dalje ostaneš i tako velikodušan sa sooc i obrađenim varijantama  :love7:

EXIF neću ni gledat, mora da je 85-ica ;)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #6 poslato: Maj 16, 2015, 07:33:07 posle podne »
Hvala, to mi je onako pala ideja na pament, ali nije problem mogu da stavim uvek za svaku :)  Ja volim minimalnu ali efektivnu obradu.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #7 poslato: Maj 16, 2015, 08:32:22 posle podne »
Portret je OK skroz ali budi fer pa priznaj posle ovog naslova da li je postojala mogucnost da ostanes bez opreme   :D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #8 poslato: Maj 16, 2015, 09:13:06 posle podne »
Hahha, naslov je ona sama birala, to joj je nik za drustvene mreze  :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #9 poslato: Maj 17, 2015, 02:46:26 pre podne »
Meni je obrada koju ti radis vrhunska, bas onako kako mom oku prija... Reci mi samo ovde nije koristen neki blic ili tako nesto ? Posto vidim SS 1/320 iso 400...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #10 poslato: Maj 17, 2015, 10:15:14 pre podne »
Sa leve strane su vrata sa staklom, iza nje ambijentalno svetlo  a blic sam odbio sa desne strane.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #11 poslato: Maj 17, 2015, 10:51:11 pre podne »
Sad me jos nesto zanima zasto SS 1/320 ? Zar se tako velikom brzinom okidanja ne umanjuje mogucnost da se pored modela koji je u prvom planu uhvati i nesto od ambijenta u kome se nalazi, da to ne bude dosata tamno, mislim na pozadinu ?

Juce sam kupio blic i malo se igrao sa njim, kada SS podesim na recimo 200, ako je iso ispod 1000 prostorija u kojo sam pravio probnu fotografiju ostaje gotovo crna zbog slabog svetla a model bude osvetljen i to sve zajdno izgleda prilicno neprirodno, kada sam SS spustio na 1/50 iso podesio na 1000 koliko je inace potrebno po svetlomeru da bi fotka bez blica bila pravilno eksponiran, tada sam dobio perfektnu fotku sa mekim senkama kakva nikada nije mogla da bude u tom predsoblju gde sam inace napravio bas dosta probnih fotografija, neke sam i postavio posto sam kroz obradu uspeo da ih sredim do te mere da su mi se svidele :P

Pored blica pazario sam i Gary Fong difuzor, mada bih reko po kutiji da nije orginal...

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #12 poslato: Maj 17, 2015, 11:05:38 pre podne »
Ne umanjuje se.
Inace sam si odgovorio na postavljeno pitanje

ako je iso ispod 1000 prostorija u kojo sam pravio probnu fotografiju ostaje gotovo crna zbog slabog svetla a model bude osvetljen i to sve zajdno izgleda prilicno neprirodno, kada sam SS spustio na 1/50 iso podesio na 1000 koliko je inace potrebno po svetlomeru da bi fotka bez blica bila pravilno eksponiran, tada sam dobio perfektnu fotku

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #13 poslato: Maj 17, 2015, 11:22:14 pre podne »
Kako se ne umanjuje ? Pa zasto je onda meni soba bila dosta tamna u pozadini sem modela koji je bi osvetljen blicem i to je sve izgledalo dosta neprirodno, bez i malo ambijentalnog svetla i senki koje to sevetlo pravi ? Podesavanje je bio iso100 SS 1/200 blic na auto... Tek kada sam promenio na navedene vrednosti fotografija je imala sve i dobro osvetljen model sa mekim senkama i ambijent kakav je inace u tom prostoru, isto tako dobro osvetljen, sve u svemu ekspozicija je bila bas dobra toliko da u obradi gotovo da nisam imao sta da obradjujem :P

@dalibort82
Izvini sto ti malo uzurpiram temu ovo mi je od zivotnog znacaja hehe :D

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #14 poslato: Maj 17, 2015, 11:26:50 pre podne »
Ajde da te ne mucim :)
Dobio si ambijentalno svetlo jer si promenio ISO sa 100 na 1000, podizanje ISO vrednosti ti je napravilo ambijent.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #15 poslato: Maj 17, 2015, 11:43:13 pre podne »
Evo ti tabela, kako promena različitih parametara utiče na ostvetljenost glavnog elementa (u koji je uperen blic), a kako na pozadinasko (ambijentalno) svetlo.
U stavki 2. postoji uticaj na pozadinu ako je prostorija mala i imaš dosta prosipanja svetla.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #16 poslato: Maj 17, 2015, 12:09:57 posle podne »
@Bugarin
To je meni potpuno jasno zato sam i pitao Dalibora vezano za vrednosti jer vidim da je fotka dobro eksponirana i da bez obzira je bez obzira na blic lepo uslikan, i ambijent, i model :) Nesto sam mislio da iso400 nije bilo dovoljan za to, ali ocigledno jeste, iz to nisam znao da brzina zatvaraca nema uticaja na eksponiranost pozadine.

Znaci da rezimiram da vidim da li sam dobro skapirao :P SS moze da ide na 1/200 + da bi se pored modela uhvatilo i nesto ambijnta potrebno je da iso vrednost ide na vrednost pribliznu vrednost koju svetlomer izmeri bez blica i pri nekoj nizoj brzini zatvaraca posto 1/200 sigruno nije neophodno da bi napravi portreta i sa i bez blica :)

Konkretno ja sam uradio sledece, posto sam dobio tu fotku sa losim ambijentom. Promenio sam SS na 1/50 iskljucio blic i stavio iso na auto, svetlomer je pokazao iso 1600 za dobro eksponiranu fotografiju bez blica, zatim sam ukljucio blic podesio iso na 1000 a SS je ostao isti 1/50, da sam kojim slucajem podigao SS na 1/200 krajni rezultat bi bio iste, jel tako ?

@cronnin
Hvala...

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #17 poslato: Maj 17, 2015, 12:20:28 posle podne »
I veci ISO i manja brzina okidanja ti izvlace ambijent, tj uticu na ambijent. Kod njega su bili takvi uslovi da je ta brzina bila dovoljna, a blic je samo malo doblicnuo prednji plan. Svaka situacija diktira odredjene parametre, nemoj dopustiti da razmisljas jednosmerno kao sad.

Zakljucak - na ambijent utice ISO-blenda-brzina okidanja, blic teorijski ne ucestvuje u osvetljenju ambijenta, ali prakticno utice i to ces skontati posle par desetina hiljada fotki sa blicem :D

Na jacinu blica ne utice brzina okidanja, dok ISO i blenda uticu. To kad se sve smuti kako treba dobije se korektno eksponirana fotografija :)

U sustini - blic ti dosvetljava subjekat a ostalim parametima utices na pozadinu.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #18 poslato: Maj 17, 2015, 12:32:56 posle podne »
@Goshke
Nikada ja ne razmisljam jednosmerno, samo sam pokusa da rezimiram da li sam dobro shvatio sta mi je receno, izgleda da nisam :P

"U sustini - blic ti dosvetljava subjekat a ostalim parametima utices na pozadinu."

Zbog ovoga sam i kupi blic i tako nameravam da ga koristim, ostalo pitam posto ne znam, a iz pedesetak fotki koje sam sinoc napravio zakljucio sam i ostalo sto si naveo, al me je ova Daliborova fotka zbunila pa sam zato postavio pitanje, a sustina je da su kod njega bili takvi uslovi pa je mogao sa navedenim parametrima da napravi dobru ekspozicju...

Meni je blic potreban da dosvetli subjekta u fokusu, pre svega senke koje nastaju zbog loseg svetla ili preko dana kada je u pozadini suncano nebo, tada je tesko napraviti dobru ekspoziciju bez da se nesto zrtvuje ili nebo ili senke, ni jedno ni drugo nije dobro preterano korigovati u obradi, ovako racunam da cu imati dobro osvetljen model uz dobro eksponirano recimo nebo u pozadini :)

Poslednje fotke koje sam postavio u svojoj temi portreta imale su taj problem, ekspozicija nikako nije mogla da bude doboljno dobra i za pozadinu i za model, ja sam pokusao da nadjem neko srednje resenje, ali nisam uspeo pa su morale seneke debelo da se izvlace itd...
« Poslednja izmena: Maj 17, 2015, 12:36:25 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #19 poslato: Maj 17, 2015, 01:32:11 posle podne »
Sto se tice blica i ekspozicije, uvek eksponiram ka ambijentu a blic sam dosvetli koliko treba, to jedna i prednost Canon sistema jer u AV modu telo sa blicem (TTL, i okjektiv koji salje povatne informacije) samo podeksponira ambijent a blic dodaje, pa s ekompezacijom osvetljava ili potamljuje pozadina.  U mom slucaju iasao sam na HSS jer cisto da se malo da svetla sa strane, da se uravnotezi ekspozicija.

Inace brzina zatvaraca potamnjuje i osvetljava ambijent, dok blenda odredjuje ekspoziciju blica dok ISO vuce i jedno i drugo ali on kad se jednom podesi za date uslove onda je samo potrebno korigovati ekspoziciju blica i ekspoziciju ambijenta :) zvuci komplikovano ali je jednostavno

P.S Taj Gerijev kondom koji vidim da kace na blic je obicna glupost samo rasipa svetlo okolo :)
« Poslednja izmena: Maj 17, 2015, 01:41:15 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #20 poslato: Maj 17, 2015, 03:22:20 posle podne »
Sve u svemu Detlic Pera dobija jedan lajk od mene. :thumbsup:
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #21 poslato: Maj 17, 2015, 05:53:57 posle podne »
P.S Taj Gerijev kondom koji vidim da kace na blic je obicna glupost samo rasipa svetlo okolo :)

Ne znam za ovo, probao sam sa i bez, znatna je razlika u ostrini i intezitetu senki, mekse su i nisu tako tamne...

Primetio sam neki zanimljiv efekat kada se SS spusti na vrednost ispod  1/50, na 1/20 sto nije dovoljno iz ruke da se fotka a da ne zamuti, sa blicem sve sto je u polju fokusa ostaje ostro dok po ivicama subjekta dolazi do nekog random zamucenja koje bas prijatno izgleda u kombinaciji sa nekim pozadinskim svetlom. Postavicu para fotki u svojoj temi samo da ih obradim, ovo je verovatno normalno samo ja se prvi put srecam sa tim, posto bez blica ako SS nije bio dovoljan zamiti se ceo kadar...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #22 poslato: Maj 17, 2015, 08:35:31 posle podne »
Veruj mi, vecina ne zna da koristi blic, niti procita uputstvo do kraja, a kamoli da balansiraju izmedju ekspozicije blica i ekspozicije ambijentalnog svetla. Po meni najkorisnijii dodatak blicu je ovo :)  Vrhunski radi ko zna da ga koristi :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #23 poslato: Maj 17, 2015, 08:57:28 posle podne »
I ovo

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #24 poslato: Maj 17, 2015, 08:59:38 posle podne »
Ako koristis ovo gore to ti ne treba :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Detlic Pera
« Odgovor #25 poslato: Maj 17, 2015, 09:12:07 posle podne »
Tek sam ga kupi polako, videcu vec sta i kako :)