Autor Tema: Adobe Unveils Lightroom CC  (Pročitano 9226 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #1 poslato: April 21, 2015, 09:23:52 posle podne »
Povlacim rec, jos jedna korisna stvar RAW HDR :)

https://youtu.be/JgApMJR8kZk
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #2 poslato: April 22, 2015, 07:56:11 posle podne »
Malo sam se bavio testiranjem i na prvu bas brzo radi, i to osetno brze od starije verzije. HDR RAW radi odlicno za sada :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #3 poslato: April 22, 2015, 11:33:54 posle podne »
Koriscenje GPU, plus HDR i panorama bez potrebe za pokretanjem PS-a zvuce dovoljno interesantno... prepoznavanje lica je bonus, za one kojima je to potrebno :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #4 poslato: April 23, 2015, 02:30:23 posle podne »
meni ovo radi sporije od petice, bas sam se razocarao...

www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #5 poslato: April 23, 2015, 07:29:44 posle podne »
Zar moze sporije? :)

Ne bih da zvucim kao matori dzangrizavi deda, ali slabo da sam za sve ove godine video veci bloat od softvera. :) Drugar probao na 16-jezgarnoj mašini sa 64gb rama, i doziveo blagu dilemu... koje su krajnje granice njegovih potreba.

Da ne pricam sto verovatno nikada necu shvatiti poentu sa katalozima.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #6 poslato: April 23, 2015, 08:32:27 posle podne »
Katalozi imaju poentu, ako obradjujes veliku kolicinu raw-ova, i hoces da ostavis to sa svim podesavanjima kako si obradio raw. Kao i zbog lakseg snalazenja sa fotkama, ko nema neke svoje metode cuvanja u hardu...

Medjutim, neoptimizovan je strasno. Od ove sestice sam mnogo ocekivao u smislu da ce raditi brze, ali sam se razocarao onoliko koliko sam se obradovao kad je bila najava da koristi graficku. Cak sam bio i za to da platim softver, jer mi stvarno treba i svakodnevno radim u njemu. Al' jbg, us*ali su ga da nema dalje...

Samo se nadam opet da ce ga malo resiti u nekoj 6.1 verziji :)
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #7 poslato: April 23, 2015, 08:49:52 posle podne »
Goshke ne znam koju si verziju skinuo, kod mene radi osetno brze. Slazem se ima tu i tamo po neki bag. Pokusaj cistu verziju da instaliras jer se razlikuje arhitektura. I obrisi sve vezano za prethodnu verziju.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #8 poslato: April 23, 2015, 08:51:06 posle podne »
Pa pazi, uopste mi nije jasno kako neko ko radi sa velikim brojem rajlova nema razradjen sistem kod sebe na hardu. Ja nisam zapeo ni u momentima kada sam 1500 raw fajlova morao da skockam za nedelju dana. Pored svakog raw fajla imas i sacuvana podesavanja, tako da ne vidim problem.
Mislim, na sta to lici posle par godina koriscenja? na Windows Vistu?

Iskreno, volim intuitivne softvere... a meni to LR nije. Licni utisak naravno :)

Da citiram neke, LR ti je starleta među softverom :D nabudzena, napucena i beskorisna. :)

Nemoj neko da mi se naljuti :) ovo je zaista licni utisak.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #9 poslato: April 25, 2015, 12:33:32 pre podne »
Ja imam skroz suprotno misljenje od Zorana sto se LR tice :) Po meni jako dobar softver na kojem mogu da se uradi dosta stvari za kratko vreme.

Moj pocetak je uvek LR...Kad radim veliku seriju, kolor pasos i wb kocka su odlicno optimizovani (njihov softver) sa LR tako da taj deo price jako brzo zavrsim...U prethodnom LR su dodali i auto ispravljanje fotke (sto odlicno radi u vecini slucajeva), a ima i lep lenjir za ispravljanje horizonta... Nije lose i da napravis preset za celu seriju gde su svetlosni uslovi slicni pa fljusnes na sve fotke (mana je sto za razliku od PS ne mogu opacyty da smanjujem)...Nois jako lepo skida, to me je odusevilo...I meni bitna stvar tethered capture koji odlicno radi..Ima on jos neke dobre stvari koje ja uglavnom i ne koristim.

U svakom slucaju prvo sto uradim kad sredjujem fotku u LR sredim, wb, distorziju, isravljanje fotke i onda se prebacujem na PS...Ozbljnije stvari moraju da se rade u PS ali kao pocetak samo procesa nije LR los...Naravno moze sve to da se odradi i u Camera raw ili Capture one pro ali ja navikao na LR...

Inace kazu da je ovaj novi Capture one pro odlican, ali nisam imao prilike jos da ga probam:)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #10 poslato: April 25, 2015, 04:53:46 posle podne »
Ja ne znam kako da zivim bez lajtruma...toliko sam se navikao na njega, da su mi ostali programi bezveze...ubacim 400 fotki, izaberem 250-300 komada, i ako su slicne, sredim ih poprilicno brzo... :)

Fotosop otvorim kada mi trebaju lejeri ili opacity, mada poprilicno retko. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #11 poslato: April 25, 2015, 08:49:34 posle podne »
Pa OK, kao sto rekoh... stvar navike i licnih afiniteta. Kada sam prvi put instalirao Photoshop, i od kada ga koristim... zaista ne znam, ali je bilo jako davno, pre nego se uopste Lighroom i pojavio u planovima.
Dakle, stvar navike.
Drugo, Photoshop je veci i kompletniji u svakom smislu, i generalno... ti u PS mozes da napravis sve sto moze LR, ali ne i obratno. Ako izuzmemo te kataloge... jelte. Hocu reci, mozes da zivis samo na PS, ali ako imas Lightroom ipak ti zatreba Photoshop.

Sve u svemu, ja ga dozivljavam bas onako kako sam ga i opisao. Suvise sam mator da bih menjao navike i filozofiju obrade fotografija. :)

Druga stvar, Lightroom je koliko kapiram jeftiniji... tako da tu moze biti prednost. Kod nas, to i nije neki adut? :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #12 poslato: April 25, 2015, 09:02:08 posle podne »
Sve ovo sto rece Rodic pa +1.
Mislim, Pamela je Pamela...   ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #13 poslato: April 25, 2015, 09:20:34 posle podne »
Pa OK, kao sto rekoh... stvar navike i licnih afiniteta. Kada sam prvi put instalirao Photoshop, i od kada ga koristim... zaista ne znam, ali je bilo jako davno, pre nego se uopste Lighroom i pojavio u planovima.
Dakle, stvar navike.
Drugo, Photoshop je veci i kompletniji u svakom smislu, i generalno... ti u PS mozes da napravis sve sto moze LR, ali ne i obratno. Ako izuzmemo te kataloge... jelte. Hocu reci, mozes da zivis samo na PS, ali ako imas Lightroom ipak ti zatreba Photoshop.

Sve u svemu, ja ga dozivljavam bas onako kako sam ga i opisao. Suvise sam mator da bih menjao navike i filozofiju obrade fotografija. :)

Druga stvar, Lightroom je koliko kapiram jeftiniji... tako da tu moze biti prednost. Kod nas, to i nije neki adut? :)

I nije. Kod nas na svakom drugom kompu ima instaliran kompletan Creative Suite. Kod mene ne, naravno. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #14 poslato: April 25, 2015, 09:45:35 posle podne »
Pa upravu si da mozes samo sa PS, naravno...Moje iskustvo u postprodukciji mi kaze da je najbolje kombinovati LR i PS...LR za neka globalna podesavnja i t.capture , a ps za ozbljniji rad...Opet kazem,da bi mogao i samo sa PS ali mi lr dosta ubrzava neke stvari sto je meni  bitno kad imam veliku seriju slicnih fotki:)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #15 poslato: April 25, 2015, 09:48:20 posle podne »
A Corel? A AutoCad, ArhiCad, matlab :) ... da se nadje. Nikad ne znas kad ce da zagusti :D

@Serb
Pa cekaj, i u ACR ti mozes da otvoris vise raw fajlova, da ih selektujes sve i da mincas grupno sta hoces.

EDIT v2
Evo slikice kako sam unakazio grupno u dva poteza (wb i exposure)  4 fotke. Mislim, super tema... hajde mi kazite koji to klizac ima LR a ACR u PS nema :)

« Poslednja izmena: April 25, 2015, 10:05:28 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #16 poslato: April 25, 2015, 10:11:49 posle podne »
Lightroom ima presete heheh ;-) Zato ga vole siroke narodne mase...

Ja ga koristim kad radim seriju fotografija,  uglavnom ACR :-)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #17 poslato: April 25, 2015, 10:15:21 posle podne »
Mozes naravno, mozes i capture one, mozes i camera rawu, ali ja navikao u lr. Poenta je da lr nije starleta :) Ja preste koristim samo one koje ja napravim :) ne znam zasto kad kucam sa fona uvek mi izbrise pola poruke ???

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #18 poslato: April 25, 2015, 10:24:23 posle podne »
Pa i ACR ima presete. One koje napravis, i one koje uvezes.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #19 poslato: April 25, 2015, 10:28:52 posle podne »
Sve u svemu svako ima svog favorita , ali pobednik se zna PS :D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #20 poslato: April 25, 2015, 10:35:13 posle podne »
Ma, nema pobednika... svako koristi ono na sta je navikao i ono sto mu odgovara. Htedoh samo reci da LR nije uber alat kakvim ga predstavljaju, i da ne moze biti nikako bolji od PS, jer je to njegov derivat. Pravi ga ista kompanija. LR je zapravo abartovani ACR i nista vise.
Ako radi, posao... radi... i tu se stavlja tacka. Ali generalno, ja ga ne volim i svaki put kad sam ga stavio da vidim dokle se stiglo... samo sam pogubio zivce.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #21 poslato: April 25, 2015, 10:39:26 posle podne »
U pravu si ne moze da se poredi sa PS :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Adobe Unveils Lightroom CC
« Odgovor #22 poslato: April 25, 2015, 10:55:33 posle podne »
Lajtrum je fotografski alat, i poprilicno je pregledniji od acr-a, plus, u sekundi mozes da postavis da se eksportuju fotke u maloj i velikoj rezoluciji. Fotosop je alat za fotografe, dizajnere, i svasta jos nesto, tj, multifunkcionalan je, sto je u neku ruku dobro u neku ne.
Kada ubacim 400-500 fotki, mnogo se brze pregledaju, obelezavaju od acr-a, lista preseta je odma' tu, kao i sva podesavanja, ne moram da klikcem, kako bih usao u split toning, hue/saturation, itd, sve radim pomocu skrola, sto je mnogo lakse.
Ako radim neku fotku u studiju, onda odradim veci deo posla u lajtrumu, posle prebacim u fotosop, sredim i vratim u lajtrum i onda eksportujem, ako radim bilo sta drugo, fotosop ne palim...u lajtrumu imam i cetkice koje mi trebaju i spot removal, itd, tako da ne vidim poentu fotosopa u tim trenucima. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com