Autor Tema: Optčki zum i megapixeli  (Pročitano 13199 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Optčki zum i megapixeli
« poslato: April 15, 2015, 10:47:57 posle podne »
  Nisam stručan za fotoaparate,ponekad napravim neke slike...Zanima me nešto...
  Na netu se može svašta pročitati.
Da li je za kvalitet slike OPTIČKI ZUM važniji od MEGAPIXELA?

Na primer jedan fotoaparat ima samo 3,2 megapixela a 10 X optički zum.

http://www.heise.de/preisvergleich/jenoptik-jendigital-jd-3-3z10-11256-a77380.html
« Poslednja izmena: April 15, 2015, 11:05:37 posle podne od strane makis »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #1 poslato: April 15, 2015, 11:25:10 posle podne »
pre svega ovo je neki aparat iz 2003god pa je poprilično prevazidjen.
Za kvalitet slike je prevashodno važan senzor koji je kod ovih fotoaparata mali, i optika koja kod ovih fotoaparata blago rečeno - nije neka...

Ovo 10x zoom označava samo da ako mu raspon recimo počinje sa 28mm, kraj raspona mu se završava sa 10X većim, tj. 280mm.
Kad god imaš tako veliki raspon u jednom objektivu to znači da ta optika ne može biti Bog zna kakva, ali ako korisnik nije preterano zahtevan ona mu završava posao.
« Poslednja izmena: April 15, 2015, 11:30:33 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #2 poslato: April 15, 2015, 11:32:44 posle podne »
Neki aparati ne primaju ni SD ni MMC karticu...
Navedeni aparat ne prima nijednu od ove dve kartice...Koja bi biula odgovarajuća?

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #3 poslato: April 15, 2015, 11:39:21 posle podne »
u principu kada bi znao koji je uopšte ovo fotoaparat, onda bi lako izgooglao tu informaciju sa neta, ali gle ovako...
Kao prvo ne mogu da skapiram koja te muka tera da se u današnje vreme uopšte baviš ovim fotoaparatom.
Šta god da nadješ u današnjim oglasima i za bilo koje novce biće bolje od ovoga. Pri tom mislim na baš sitne novce...one najmanje.
« Poslednja izmena: April 15, 2015, 11:43:03 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #4 poslato: April 16, 2015, 05:46:15 pre podne »
To bi trebalo da je ovo to piše u naslovu  - Jenoptik Jendigital JD 3.3z10 i on prima SD karticu.

http://www.digimanie.cz/recenze-jendigital-jd-33-z10-alias-rollei-dp3210/658
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #5 poslato: April 16, 2015, 09:39:00 pre podne »
   Imam nekoliko boljih aparata i taj ne koristim ali me zainteresovalo zasto ne prima SD karticu kada pise da može koristiti.Na mojoj kartici piše 
 SD pq1

1.Da li ima više vrsta SD kartica?

2.-Da li postoje aparati koji uopšte neće da rade i slikaju ako se ne ubaci odgovarajuća kartica?Navedeni aparat neće da slika(meni i podešavanja aparata radi) i stalno stoji upozorenje na displeju da se ubaci kartica

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #6 poslato: April 16, 2015, 10:01:34 pre podne »
Mozda mu je otisao citac kartica? Ili je sama kartica neispravna?!

Mislim da su ti ostali dobro rekli... Ne vrijedi da se mucis oko neceg toliko starog...
Druga stvar, vecina aparata nema svoju memoriju, pa nema ni logike da "slika" ako nema na sta da snimi to... Na vecini danasnjih dslr-ova mozes da okines nekoliko fotografija, jer ih smjesti u bafer, ali cim ugasis aparat, one se brisu. Zamisli to kao ram na racunaru. Privremena memorija...

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #7 poslato: April 16, 2015, 10:11:47 pre podne »
   Nemam nameru da koristim taj aparat jer imam nekoliko boljih,samo volim da  čačkam,pa me zainteresovalo zašto ne prima kartice.
  Inače i kod drugih boljih aparata sam primetio da ne primaju više vrsta kartica....
   Drugi problem je što kada se povežem sa lap-topom preko USB kabla-ne dogadja se ništa.To sam probao sa nekoliko fotoaparata.
Da li treba poseban način instalacije?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #8 poslato: April 16, 2015, 10:18:07 pre podne »
Daj malo vise detalja. Koji aparat, koji OS...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #9 poslato: April 16, 2015, 01:39:25 posle podne »
I koju si karticu probao u tom aparatu?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #10 poslato: April 16, 2015, 03:35:25 posle podne »
   Moguće je da kartica ne valja ali...
   Kartica je nova,kupio sam pre nekoliko godina paket od 2 kartice-jedna mikro-kartica za mobilne i ta SD pq1 koja je pretpostavljam za fotoaparat,pošto je odgovarajuće veličine i ulazi u svaki fotoaparat.Na njoj piše pored SD pq1 ADAPTER.

   Ni na jednom aparatu da kartica ne odgovara.Jedan aparat čak neće ni da se uključi sa tom karticom a sa drugom hoće.
Kartica nije korištena,nova je...
  Možda nije za fotoaparate???



« Poslednja izmena: April 16, 2015, 04:16:29 posle podne od strane makis »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #11 poslato: April 16, 2015, 04:38:35 posle podne »
Kartica jeste za fotoaparate, kao i sve druge uređaje koji imaju SD slot. Tebe izgleda zeza taj adapter, a ako nije to kartica je crkla.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #12 poslato: April 16, 2015, 05:35:27 posle podne »
   Na koji adapter misliš? Na toj kartici piše   pq1 MICRO SD ADAPTER.Ja je stavljam u fotoaparate...

Kako kartica može da "crkne"?Nije oštećena...Godinama nije korištena.Ako karticu ubacim u fotoaparat koji ne podržava SD da li može onda kartica da crkne?

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #13 poslato: April 16, 2015, 06:00:28 posle podne »
Nema sta da ne podrzava.
Cim moze da udje, onda je podrzava.
Mozda nije formatirana kako taj fotoaparat zahteva, ili je to mozda preveliki kapacitet za njega . . .
Kod tako staroga aparata moze svasta da bude . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #14 poslato: April 16, 2015, 06:01:17 posle podne »
Ček, da razjasnimo. Ova tvoja kartica nije klasična SD kartica, već se sastoji od dva dela - mikro SD kartice i adaptera koji omogućava da se ona metne u klasičan SD slot?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže vsasa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #15 poslato: April 16, 2015, 06:23:49 posle podne »
To sto ti stavljas u aparat uopste nije kartica nego adapter u koji stavis tu malu karticu,pa sve zajedno u aparat.

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #16 poslato: April 16, 2015, 10:05:35 posle podne »
 
   -Kako se formatira kartica?Ja sam tu malu karticu stavljao u mobilni i koristio?

   -Da li to znači da treba da stavim tu malu karticu u veliku(adapter) i onda bi trebalo da radi?
« Poslednja izmena: April 16, 2015, 10:07:40 posle podne od strane makis »

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #17 poslato: April 16, 2015, 11:20:49 posle podne »
  Stavio sam malu karticu u veliku(adapter),probao na nekoliko aparata i sada piše da je kartica zaključana ili  error...
Mala kartica radi kada je stavim u mobilni...Memorija nije puna.
Da li mora biti baš sve obrisano sa kartice pre nego je  stavim u fotoaparat?Možda na kartici ima nekih formata,videa,koji nisu podržani od fotoaparata?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #18 poslato: April 17, 2015, 12:54:05 pre podne »
Nije ti najbolji adapter pa je zaključao karticu. Imaš sa leve strane slajder da to promeniš i pazi da ga ne vrati ponovo nazad dok guraš karticu unutra.
Kada ubaciš karticu i aparat je prepozna, onda je formatiraj unutar aparata. Naravno tako gubiš sav prethodni sadržaj sa kartice.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #19 poslato: April 17, 2015, 04:57:09 pre podne »
@makis, molio bih te da adapter prestanes da zoves KARTICA. To i jeste upravo to, ADAPTER, sa kojim mozes tu microsd da koristis u nekom uredjaju koji koristi SD kartice, ili npr u citacu kartica na laptopu.

Moj savjet bi ti bio da uzmes neku normalnu SD karticu, a ne o ve microSD kombinacije sa adapterom, jer se neces tu puno usreciti i nakon nekog vremena ces se naci u problemu, posto se najcesce na tim adapterima poje*e upravo taj "mehanizam" za zakljucavanje. Koji djavo su ga uopste stavljali, nemam pojma. Pisao je i Arhi prije nekog vremena u nekoj temi o tome.




p.s. vec sam pomislio da nas malo zaje*.... sa ovim...

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #20 poslato: April 17, 2015, 09:54:12 pre podne »
  - Kada ubacim u aparat,kako se formira kartica?
  -Ako formiram u jednom aparatu a posle ubacim karticu u drugi aparat,da li opet treba da formiram?
  -Da li uvek brise sadrzaj ako se ponovo formira?
   

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #21 poslato: April 17, 2015, 10:25:03 pre podne »
  - Kada ubacim u aparat,kako se formira kartica?
  -Ako formiram u jednom aparatu a posle ubacim karticu u drugi aparat,da li opet treba da formiram?
  -Da li uvek brise sadrzaj ako se ponovo formira?
 

opet mijesas pojmove. Formiranje i Formatiranje kartice su dva razlicita pojma. Tj, ne znam tacno ni sta bi bilo formiranje... Mozda onaj dio formatiranja kad mijenjas fajl sistem... nebitno...

1. odes u meni, pa nadjes opciju za formatiranje kartice.
2. ne, mada je pozeljno, jer svaki aparat ima svoju strukturu foldera u koje upisuje sadrzaj. Mada ce on obicno pri prvom okidanju napraviti ono sto treba, tako da formatiranje nije ni potrebno u vecini slucajeva
3. logika kaze da ako ja ispraznim kantu za smece, ona je prazna. Dok je ne napunim... hint: analogija vazi i za karticu.

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #22 poslato: April 17, 2015, 03:44:03 posle podne »
   Čemu uopšte služi prekidač LOCK na adapteru???
Kada se adapter ubacuje u aparat sam se pomeri i zaključa...Možda bi bilo bolje da stavim kap lepka i zalepim ga u položaju otključan

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #23 poslato: April 17, 2015, 04:14:18 posle podne »
   Čemu uopšte služi prekidač LOCK na adapteru???
Kada se adapter ubacuje u aparat sam se pomeri i zaključa...Možda bi bilo bolje da stavim kap lepka i zalepim ga u položaju otključan

Opet cemo malo analogije. Kad zakljucas vrata, ne mozes uci u kucu. Logicno, zar ne?

Moze biti da je puklo unutra nesto tako da taj klizac samo seta i nema svoju ulogu.

Opet cu ponoviti. Kupi brate mili normalnu sd karticu, nemoj se drndati sa starim aparatima i microsd karticama sa adapterom!

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #24 poslato: April 17, 2015, 05:01:40 posle podne »
  Na koje stare aparate misliš?Onaj aparat koji sam naveo jeste star ali mi ne služi za slikanje,samo sam probao karticu ...Imam nekoliko boljih...

 Postoje li SD kartice bez adaptera?
Nisam mnogo tražio na internetu ali sam uglavnom nailazio na SD kartice sa adapterom.
Mala kartica je dobra zato sto ide i u telefon i za čas prebacim slike preko blootot-a u laptop.Isto tako imam USB internet modem koji ima mesto za malu karticu.

Inače,nešto mi ne ide povezivanje fotoaparata preko USB sa laptopom.Kada se povežem ništa se ne dogadja.
« Poslednja izmena: April 17, 2015, 05:19:44 posle podne od strane makis »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #25 poslato: April 17, 2015, 08:01:02 posle podne »
Citat: makis
Kada se adapter ubacuje u aparat sam se pomeri i zaključa...Možda bi bilo bolje da stavim kap lepka i zalepim ga u položaju otključan.

Da, uradi to. Stavi kap super lepka na papir, a onda čačkalicom nanesi mali deo te kapi na unlock ćošak i onda prebaci prekidač u taj položaj.

Citat: makis
Postoje li SD kartice bez adaptera?
Naravno. Većinom su bez adaptera. Slažem se da je prednost malih kartica što mogu svuda da idu, ali upravo to im je i konstrukcijska falinka.

Citat: makis
Inače,nešto mi ne ide povezivanje fotoaparata preko USB sa laptopom.Kada se povežem ništa se ne dogadja.
Povežeš USB kablom aparat i računar. Uključiš aparat, i operativni sistem ne prepoznaje da je preko USB povezan nikakav uređaj?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #26 poslato: April 17, 2015, 10:02:11 posle podne »
  Baš tako...Kada se povežem ne dogadja se ništa.
  Sa drugim aparatima kao sto su MP3,mobilni telefoni i drugo,čim se priključim pojavi se nešto na ekranu za instaliranje,kada su fotoaparati aparati u pitanju-NIŠTA!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #27 poslato: April 18, 2015, 08:42:28 pre podne »
Možeš eventualno da probaš da instaliraš drajvere sa diska ili da ih skineš sa zvaničnog sajta ako nemaš disk.

A pre svega, probaj da li taj aparat uopšte upisuje išta na karticu. Islikaj nešto, ubaci SD karticu u card reader od laptopa i proveri šta ima na njoj?
Probaj odmah sa 2-3 kartice i završti dijagnostiku tog dela. Previše se smaraš oko gluposti.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #28 poslato: April 18, 2015, 09:29:53 pre podne »
Mala kartica je dobra zato sto ide i u telefon i za čas prebacim slike preko blootot-a u laptop.

Nije li jednostavnije da ubaciš karticu u laptop i kopiraš ono što ti je potrebno?

Van mreže makis

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #29 poslato: April 18, 2015, 04:45:04 posle podne »
   Fotoaparati memorišu automatski na karticu  sve što slikam.
Nakon toga mogu malu karticu(bez adaptera) da ubacim u USB internet modem i prebacim u laptop ili da malu karticu stavim u telefon i preko blututa ubacim na komp.
  Zanimalo me je zašto neče nijedan fotoaparat da se poveže sa laptopom

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #30 poslato: April 18, 2015, 08:19:47 posle podne »
Verovatno nema drajvere da ga prepozna. Mogao bi da izguglaš na netu šta ti je potrebno za konkretan model i OS. Uostalom, većina ljudi uglavnom i prebacuje materijal preko čitača kartica, jer je jednostavnije nego preko kablova.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #31 poslato: April 19, 2015, 09:19:12 posle podne »
Moze biti da je puklo unutra nesto tako da taj klizac samo seta i nema svoju ulogu.

kao na audio ili video kasetama taj klizac ne stiti fizicki nista, nije spojen uopste sa elektronikom kartice vec na citacu tu imas pipu koja proveri da li je klizac tamte ili kukuriku i u odnosu na to oce ili nece da pise po kartici .. dakle nema unutra sta da pukne
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Optčki zum i megapixeli
« Odgovor #32 poslato: April 19, 2015, 10:57:10 posle podne »
Moze biti da je puklo unutra nesto tako da taj klizac samo seta i nema svoju ulogu.

kao na audio ili video kasetama taj klizac ne stiti fizicki nista, nije spojen uopste sa elektronikom kartice vec na citacu tu imas pipu koja proveri da li je klizac tamte ili kukuriku i u odnosu na to oce ili nece da pise po kartici .. dakle nema unutra sta da pukne


Pa na to sam i mislio. Obicno se unutra odlomi komadic i taj klizac onda samo seta, a obicno kad ga stavis u citac, on se pomjeri u polozaj za zakljucano.