Autor Tema: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa  (Pročitano 10725 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« poslato: April 07, 2015, 08:31:14 posle podne »
Zdravo, ja sam njanja  ;D
Obozavam fotografiju, radim to iz ljubavi kao hobi. Volim da fotografisem hranu i ljude (ne znam gde je tu slicnost ali volim).
Dugo imam na raspolaganju Nikon D3100 sa objektivima 18-55mm i 55-200mm.  Dosla sam do viska para, ne nekog velikog viska ali recimo da je u pitanju oko 400e. Zelim da prodam d3100 i da kupim jednostavno malo ozbiljniji fotoaparat. Negde najvise sam se zakacila za d7000. Da li mozete da mi predlozite aparate u vrednosti do 700e, a da su ipak bolji od trenutnog izabranika   :-[
Ne planiram da kupim nov aparat. Inace nisam do sada imala dodira sa canon aparatima tako da ako i tu ima neki predlog slobodno mi recite  ^-^

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #1 poslato: April 07, 2015, 09:22:06 posle podne »
Milim da za 700e vec moze da se nadje d7100 , a to je bas ozbiljno dobar fotoaparat..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #2 poslato: April 07, 2015, 09:28:20 posle podne »
Ima ga za 650 u odlicnom stanju, ako te interesuje 7100 javi se na PP posto bi ja da prodam svoj (razlog je prelazak na FF)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #3 poslato: April 07, 2015, 09:33:04 posle podne »
Ja ću opet da ispadnem dilbrejeker pa da predložim upgrade objektiva. Naravno da je D7000 nešto bolji aparat, ali ako ti taj radi posao nema potrebe da ga menjaš.

Tu bih prvenstveno obratio pažnju na to kako radi autofokus i da li imaš previše šuma na slikama? Ima li nečeg od toga? Zašto ti je uopšte palo na pamet da ti treba bolji aparat? Šta je to što ne možeš da postigneš sa trenutnim modelom, a želela bi?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #4 poslato: April 07, 2015, 10:32:32 posle podne »
Ja ću opet da ispadnem dilbrejeker pa da predložim upgrade objektiva. Naravno da je D7000 nešto bolji aparat, ali ako ti taj radi posao nema potrebe da ga menjaš.

Tu bih prvenstveno obratio pažnju na to kako radi autofokus i da li imaš previše šuma na slikama? Ima li nečeg od toga? Zašto ti je uopšte palo na pamet da ti treba bolji aparat? Šta je to što ne možeš da postigneš sa trenutnim modelom, a želela bi?


Hvala vam na odgovorima :)
Koji objektiv bi preporucio za nesto poput d3100?
Recimo ja sam bila uzasnuta sa 55-200mm. Nisam imala priliku da isprobam neke bolje objektive u kombinaciji sa mojim modelom. Pogledacu sta ima po forumu na tu temu, ali ipak od trenutka kada sam dobila priliku da fotografisem malo sa d7000, sve sa d3100 je nekako postalo meeh  :-[ ::)

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #5 poslato: April 07, 2015, 11:16:51 posle podne »
Ja ću opet da ispadnem dilbrejeker pa da predložim upgrade objektiva. Naravno da je D7000 nešto bolji aparat, ali ako ti taj radi posao nema potrebe da ga menjaš.

Tu bih prvenstveno obratio pažnju na to kako radi autofokus i da li imaš previše šuma na slikama? Ima li nečeg od toga? Zašto ti je uopšte palo na pamet da ti treba bolji aparat? Šta je to što ne možeš da postigneš sa trenutnim modelom, a želela bi?


Hvala vam na odgovorima :)
Koji objektiv bi preporucio za nesto poput d3100?
Recimo ja sam bila uzasnuta sa 55-200mm. Nisam imala priliku da isprobam neke bolje objektive u kombinaciji sa mojim modelom. Pogledacu sta ima po forumu na tu temu, ali ipak od trenutka kada sam dobila priliku da fotografisem malo sa d7000, sve sa d3100 je nekako postalo meeh  :-[ ::)
Da li si nekad koristila prajm objektive? Moja preporuka je da kupis jedan od sledeca dva objektiva:
35mm 1.8/f G verziju ili 50mm 1.8/f G verziju, i jedan i drugi su polovni oko 150 eura.
50-ica ti je bolja za fotografisanje portreta i sigurno je ostriji nego 55-200.
Najbolje bi bilo da ti neko pozajmi neki od navedenih objektiva, sigurno bi ti bilo lakse da uvidis sta ti treba. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #6 poslato: April 07, 2015, 11:20:27 posle podne »
Mogu misliti kako je sa D7000 tek D7100,ali mozda eto nikon 50mm 1.4 ili 1.8.....takodje nikon 85mm 1.8...iskreno na krop telu mislim da su to vrh stakla a i na ff telo..Mozda tako nesto da probas,pa ako ne ide optiku ostavi na njoj se nikad nije izgubilo samo kasnije zameni telo.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2015, 01:41:35 pre podne »
Ako si osetila sama potrebu da zameniš d3100 onda ne slušaj nikoga nego postpupi po svojim osećanjima. Razlika između d3100 i d7000 još više d7100, je OGROMNA. Da ne objašnjavam, d3100 je stvarno siromašano telo.
Obavezno da uzmeš 50mm i 35mm 1.8. Oduševićeš se, ne znaš koji je bolji. Ali. Imaš ove objektive sa motorom i bez motora u objektivu. Bez motora su mnogo jeftiniji ali na d3100 nemaš onda automatski fokus jer ovo telo nema motor u sebi. Eto jedne ''sitnice'' zašto zameniti d3100.
Slušaj svoja osećanja i ne možeš da pogrešiš.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #8 poslato: April 08, 2015, 02:26:50 pre podne »
Prvo ti uzmi 50/1.8g, pa posle vidi šta ćeš dalje. Evo vidim da ovde na forumu jedan ide za 130 EUR. To inače u kombinaciji sa tvojim telom treba da izgleda ovako:

https://www.flickr.com/photos/anna-li/8731956972
https://www.flickr.com/photos/anna-li/8375911993
https://www.flickr.com/photos/anna-li/8558424598

Poslao sam ti na PM još desetak linkova, da ne bih ovde opterećivao temu. Da bi dobila dobre fotke u principu će ti trebati i razni filtri i stativ i dosta obrade u PS-u i najvažnije dobro svetlo.



@Petko Jeste bolje telo, ali je pitanje da li njoj to treba. Da li joj treba brži AF, zaptivenost tela, ogroman burst, itd...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #9 poslato: April 08, 2015, 10:29:20 pre podne »
Hvala za savete za objektive. Tu sam najvise i zapela zato sto mi je jako tesko da procenim sta mi je potrebno tj kako bi to izgledalo sa mojim aparatom. Cekam u svakom slucaju da se moj proda pa da kupim d7000. d7100 mi je nazalost preskup.
Koja je realna cena za d3100? Ako je u pitanju aparat u savrsenom stanju koriscen amaterski :)

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #10 poslato: April 08, 2015, 11:02:58 pre podne »
Da, treba joj bolje telo a objasnicu i zasto.
Tela iz serije 3 i 5 nemaju podesavanje fokusa u telu sto i nije neki problem kad koristis objektive od f3.5 ali ako zelis da koristis 50 f1.8 ili ne daj boze f1.4 videces da vrlo cesto fokus nije gde treba da bude (pricam o G seriji koju vecina koristi na takvim telima), a tek ako pozelis da kupis Sigmu e tu pocinje igranka.
Drugi razlog je ogranicen izbor objektiva zbog nedostatka srafcigera u manjim telima.
Takodje nepostojanje komander moda ukoliko zelis da se poigras malo sa svetlom van aparata.
Ovo su neki osnovni razlozi zasto je bolje koristiti naprednjije klase aparata.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #11 poslato: April 08, 2015, 01:21:32 posle podne »
Ako postaneš vlasnik d7000 evo ti neke osnovne preporuke da se brže privikneš na ovo telo.
Osnovno da shvatiš da sistem AF čine:
3 režima: AF-S, AF-C i AF-A,
4 oblasti: 1 tacka, 9, 21 i 39.
9 podešavanja u meniju Custom Settings.
Imaš sijaset kombinacija za AF i ovo omogućava da pravilno fokusiraš u svim situacijama.
Jako važno da odmah shvatiš kada se fokus zaključava pri pritisku okidača do pola a kada se ne zaključava.
Neka najosnovnija pravila:
Za fotografisanje statičnog subjekta koristiš AF-S, oblast : 1 tačka. Kad god možeš koristiš oblast 1 tačke i ako u ovom režimu može da se odabere i oblast 39 tačaka.
Ovu postavku AF-S i oblast 1 tačke koristiš uglavnom kod fotografisanja pejzaža, mrtve prirode i trdicionalnog portreta. Ovde u menijima možeš postaviti prioritet okidača.
U principu: ljude i životinje koji se kreću hodom sa postavkom: AF-C a oblast 9 tačaka. Ako se subjekat kreće nepredvidivo onda koristiš oblast 21 tačke. Za veoma brze subjekte i nepredvidivo kretanje koristiš oblast 39 tačaka i moraš aparatom da pratiš subjekat.  Ako nećeš da pratiš subjekat aparatom koristiš oblast 39D. I ovde u podešavanjima menija obavezno postavi prioritet fokusa.
Upotreba LIVE WIEV pruža još bolje rezultate ali traži i vežbanje.
Slobodno, bez ustezanja u otežanim uslovima osvetljenja koristi ISO do 800, što je krš kod d3100.
Stvar značajno olakšava upotreba dodatnog blica, i normalno ako praviš fotografije u formatu NEF upotreba par klizača iz Lightroom.a. kada ne radiš sa slojevima već samo vršiš strogo fotografska editovanja obavezno koristi Lightroom a ne ACR jer je superiorniji.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #12 poslato: April 08, 2015, 01:40:52 posle podne »
Niti treba da se bavi objektivima bez šrafcigera, niti treba da je zanima Nikonov IR komander mod.
Što se tiče fokusa, ispade da su tela tipa D3200 ili D5200 maltene beskorisna i da ih ne vredi ni kupiti. A ona slika ljude i hranu.

Po meni, čak ni sa D7100, ona lično trenutno ne dobija ništa, a može da ostane i bez 35mm ili 50mm ako potroši pare na telo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #13 poslato: April 08, 2015, 02:01:07 posle podne »
I ako ne znam zašto se javljam kada pogledam naslov teme , ali dobro... ;)

u principu stara dilema...prvo dobar fotoaparat, ili prvo bilo kakav fotaparat + dobar objektiv/objektivi.
Najbolji odgovor bi bio i jedno i drugo..
Sad kojim redom, po meni to nije toliko bitno jer se i onako na kraju svodi na isto.
Ja bi krenuo prvo od objektiva i ako je varijanta prvo fency fotoaparat verovatno atraktivniji potez.
Jednostavno razlika u rezultatu je ovako daleko uočljivija nego obrnuto.
 
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #14 poslato: April 08, 2015, 02:07:27 posle podne »
Pa ljudi zaboravili ste da joj preporučite stative, softboxove, rasvetu, zaštitne rukavice, kacigu ;) 
Pojasni nam prvo kako slikaš ljude npr.
Da li su to portreti, na ulici, u klubovima ili studiju.
Tu može da bude velike razlike među telima ako loviš ljude u pokretu i mraku. Za kontrolisane uslove praktično nema veze.
Opet je izbor na tebi. Naravno da je woow kada posle D3100 uzmeš u ruku D7000, a da li će napraviti bolju sliku zavisi samo od tebe i tvog saznanja da li ti treba drugi objektiv ili telo.
Ni jedan objektiv što si navela ne daje lošu sliku ako se pravilno koristi.
Malo sam te iskritikovao, izvni.
« Poslednja izmena: April 08, 2015, 02:10:06 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #15 poslato: April 08, 2015, 02:43:22 posle podne »
Ja bih isto u njenom slucaju isao na objektive. A tijelo nekad kasnije, kad bas dodje do granice kod d3100.

Ja imam d3200 i razmisljam odavno da predjem na seriju 7, samo mi se ne prelazi na d7000 nego cekam da jos malo pojeftini d7100. Komander mod mi ne treba, ali zato ima nekih drugih stvari iz serije 7 koje mi trebaju.

Sto se tice serije 3, za vecinu "hobi i amater" fotografa je i vise nego dovoljna. Mnogi cesto ni nece doci do njegovih granica pa da moraju preci na neko bolje tijelo. Ja imam kolegu na poslu koji ni sa najobicnijim kompaktom ne zna da napravi dobru fotografiju, nego mu ispadnu nakrivo, stresene, sa losom kompozicijom i sl. Njemu da das d4s ne bi napravio nista bolju fotografiju...

Ja bih isto predlozio 35mm f1,8 i 50mmf1,8. Za ukupno 300 eura polovni, a odlicni.

18-55 je solidan za pocetak, ali se vrlo brzo dodje do njegovih granica. Ne znam zasto si imala losa iskustva sa 55-200, kojeg svi prilicno hvale. Ja ga licno nisam nikada koristio pa ne mogu nista da kazem za njega, ali 18-55 jesam i prilicno brzo sam dosao do njegovih granica.

Pored 35 i 50, u obzir moze da dodje i 18-105, kao objektiv "za svaki dan". Ako nemas para za sva tri, uzmes 18-105 i 50. I progledas. ;) Pogotovo sa 50mm. :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #16 poslato: April 08, 2015, 02:48:07 posle podne »
Vidim da si iz NS.
Javi mi se na PM ako želiš da probaš nešto od opreme. Imam neke prijatelje Nikonce.
Nešto najbliže ovde pomenutim telima i objektivima... recimo D7100 i 50/1,4
« Poslednja izmena: April 08, 2015, 02:50:24 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #17 poslato: April 08, 2015, 03:42:12 posle podne »
Ne kazem da su beskorisna ali za ono sto trazi i sto hoce da radi treba joj ono sto sam naveo.
Cemu taj fiksni od 50 f1.8 ako ne smes da ga otvoris do kraja sto se vrlo cesto desava, a za fotkanje hrane ipak treba blic van aparata.
Ako to zeli da radi na uperi i pucaj sistem cemu onda DSLR.

Van mreže pedja

  • Član
  • **
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #18 poslato: April 08, 2015, 08:09:01 posle podne »
ja sa mojim 55-200 sam vise nego zadovoljan.slike su ostrije nego sa 18-55.ja sam isto imao u planu da menjam d5100 za d7000 ali sam odustao.uzecu uskoro 35 ili 50.
ali opet ne znam koji od dva objektiva uzeti?
nikon d5100 18-55*55-200* canon 400d rebel xti
http://www.flickr.com/photos/30207060@N05/?donelayout=1

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #19 poslato: April 09, 2015, 09:15:11 pre podne »
Prelazak sa D3100 na bilo koje telo (pa makar i D7200) ne bi doneo praktično NIŠTA, ako će se fotografisanje nastaviti istim objektivima.

Da bi se dobio bolji look, treba ići na prajmove. Kad se imaju objektivi, tela se mnogo lakše menjaju, jer greške u takvim zamenama obično nema. Međutim, kad su objektivi slabi, onda menjanje tela nema nikakvog efekta, ni logike.

Da su objektivi barem iz srednje klase, prelazak na bolje telo bi imao smisla. Ovako bi to bilo samo bacanje para. Ergonomija, dugmići i ostalo - svaka čast tim prednostima D7x00, ali sve to nema nikakvog bitnog uticaja u fotografskim žanrovima koji su ovde pomenuti. Kada se iznosi predlog, mnogo je dobro ako se obrati pažnja na ono što je pokretač teme pisao.

A osim toga, senzor je (pored fotografa) ono što u kombinaciji sa objektivom, fotografiju čini onakvom kakva jeste, pa je s te strane bolje ići na Nikon D5300, koji ima daleko bolji senzor nego D7000 i identičan onome koji nudi D7100, a za bitno manje love.

Eto tako...

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 09, 2015, 09:17:44 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #20 poslato: April 09, 2015, 01:25:05 posle podne »
Nigde ne zurim sa kupovinom tako da sam zato i postavila par pitanja. Svakako i za D7000 planiram neke objektive samo ne mogu sve od jednom da kupim  ;)
Razmatram i tu opciju da jednostavno vidim kako ce drugi objektivi ici sa ovim d3100. Pa posle da uzmem drugo telo i cenim to sto ste bili iskreni i pomogli mi tako da zelim da se zahvalim  ^-^
Ovo je moj blog sa mojim fotografijama (nista wooow) tako da bez osudjivanja haha samo eto da steknete osecaj sta ja fotografisem najvise, a u tom smeru zelim najvise i da se razvijam. Nemam nikakva osvetljenja za nekog ko je pitao, stativ imam.
ps. Ne znam da li smem da ostavljam link ali evo pa ako nije dozvoljeno javite :)
http://expontofood.blogspot.com/

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #21 poslato: April 09, 2015, 02:10:05 posle podne »
Ja cu ti opet ponoviti isto sto sam vec rekao, a sto se poklapa sa Stormovim razmisljanjem.

Uzmi 50mm f1,8G i kad vidis kolika je razlika u kvalitetu u odnosu na ona dva sto sad imas, pogotovo u odnosu na 18-55, neces promijeniti tijelo neko duze vrijeme sigurno, nego ces na kraju uzeti jos neki fiksni, mozda 35mm ili 85. :)

Razlog sto sam ti predlozio prvo 50mm a ne 35 je taj sto si rekla da bi da fotografises ljude i hranu, tako da pretpostavljam da bi ti 35mm bio sirok a sa 50mm imas i puno ljepsi bokeh. To je moje razmisljanje. Jer je 50mm puno bolji za portrete od 35. Mozda na kraju prodas ta dva sto imas, pa odlucis da zadrzis 50mm i jos uzmes 35 i 85 i budes sretna kao nikad u zivotu. :) :) :)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #22 poslato: April 09, 2015, 02:12:24 posle podne »
Sad sam pogledao tvoj blog. Za hranu bi ti ipak dobro dosao i 35mm.

Prodaj ti ta svoja dva, ako mozes (iskreno, ne znam kako ljudi uspiju prodati 18-55, jer ih ima nenormalno puno na trzistu... nije da te obeshrabljujem...) i uzmi odmah 50 i 35. Ili prodaj bar 18-55, a 55-200 ostavi i dokupi ova dva.

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #23 poslato: April 09, 2015, 04:17:20 posle podne »
Sad sam pogledao tvoj blog. Za hranu bi ti ipak dobro dosao i 35mm.

Prodaj ti ta svoja dva, ako mozes (iskreno, ne znam kako ljudi uspiju prodati 18-55, jer ih ima nenormalno puno na trzistu... nije da te obeshrabljujem...) i uzmi odmah 50 i 35. Ili prodaj bar 18-55, a 55-200 ostavi i dokupi ova dva.

Hvala na savetima :)
Videcu sta se nudi od objektiva pa cu nekim redom mozda malo da se igram prvo sa objektivima posle da menjam telo.  :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #24 poslato: April 09, 2015, 04:34:46 posle podne »
Evo sad pregledah blog. Jeu li sve fotografije tvoje? Meni vrlo lepo izgledaju. Primetio sam na par mesta da su postavjlene u velikom formatu. Ako ti to nije cilj, slobodno ih smanji da bi se brže učitavala stranica.n Nadalje se slažem sa Blackbeast. Postoji mogućnost da će ti 50mm biti preusko na kropu. Najlakše je da uzmeš svoj 18-55 i da postaviš zoom prsten na 50 mm pa da vidiš da li ti sve što je potrebno ulazi u kadar. Uradi isto to i na 35 mm, pa odredi koja ti žižna daljina više pasuje.

E, sad, posle ovoga što videh, nisam siguran zašto uopšte sada menjaš ni objektiv ni aparat :) Fotke su dobre što se tog dela tiče, eventualno svetlo i WB nisu najsjajniji. Ja bih pre za ovakvu vrstu fotkanja razmišljao u ovom pravcu, npr:

http://photography.tutsplus.com/articles/creating-your-personal-tabletop-studio--photo-11046


"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #25 poslato: April 09, 2015, 07:51:38 posle podne »
e, odlican ti je onaj blog ...  :icon_thumleft:
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #26 poslato: April 09, 2015, 10:03:41 posle podne »
Palacinke od tikvica. :)

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #27 poslato: April 10, 2015, 08:58:17 pre podne »
Osim one crno bele ostale su moje :)
Hvala puno za link  ^-^ odlicni saveti.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #28 poslato: April 10, 2015, 01:14:28 posle podne »
Lep je blog. I solidne slike.
Fali boljeg svetla, ali rešićeš to.
Ako treba još neka pomoć ili saveti, tu smo.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže njanja

  • Junior
  • *
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #29 poslato: April 11, 2015, 01:24:36 posle podne »
Lep je blog. I solidne slike.
Fali boljeg svetla, ali rešićeš to.
Ako treba još neka pomoć ili saveti, tu smo.


 ;D Hvala
Nadam se da cu kroz vreme napredovati i imati sve bolje fotografije. Volela bih da mi preporucite mozda neku literaturu za citanje, po mogucnosti na srpskom da lakse shvatim ali moze i na engleskom  ;)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Velika nedoumica potrebna pomoc iskusnih fotografa
« Odgovor #30 poslato: April 11, 2015, 03:31:53 posle podne »
Naleteh slučajno na ovo tragajući za fotkom za drugu temu.U jednoj slici je objašnjena logika u vezi svetla. Sa one strane sa koje dolazi jako svetlo stavljaš nešto da rasipa i ublažava svetlo, a sa druge strane stavljaš nešto da odbija svetlosne zrake i da popunjava delove fotke koji su u senci. Do koje mere ćeš ići sa ovim zavisi do koje mere želiš da ubiješ senke na fotki. Princip je isti i kada imaš više izvora svetla, samo senke postaju kompleksnije i treba ponekad paziti na različitu boju svetla. Pravi modifikatori svetla u fotografiji rade isto ovo, samo što se prave sa idejom da će biti transportovani, premeštani, za nešto fiksirani i da će se u njima nalaziti veštački izvor svetla. To ti je u stvari svetlo za poneti. E, da, mogla bi na blogu da pređeš u puni font.

https://fstoppers.com/natural-light/take-your-food-photography-out-kitchen-3762
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D