Autor Tema: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori  (Pročitano 105449 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #40 poslato: April 03, 2015, 01:49:50 posle podne »
A da kupis Nikon? :D

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #41 poslato: April 03, 2015, 02:00:10 posle podne »
ma ja se zapravo svakodnevno oduševim koliko je ovaj 7D ustvari dobar, al ajd...
Menjao bi ga samo za neki FF Nikon iskreno...Ali, radoznalac u meni proradi povremeno pa moram da si dam oduška.  :)
« Poslednja izmena: April 03, 2015, 02:05:40 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #42 poslato: April 04, 2015, 09:16:38 pre podne »
Šta da kažem...vise zvuči kao dobra ideja nego što je praktičan...Teško da će ovo da ostvari masovnost u realnom svetu.
Po meni ovo je pre za neke zaklete radoznalce i frikove, negoli za običan svet.

ne znam sta bih ti rekao, ako ti ne radi posao - ne radi ti posao ... izgubis malo vremena i vidis dal je to to, ako nije batalis ... ja sam ga na moj aparat stavio iz 3 razloga
1. da probam, da vidim da li mi mozda pukne neku ideju da ja dodam u sam kod da doprogramiram neku funkciju
2. video (50D normalno nema video, sa ML ima i normalan h264 video i RAW video)
3. za fokus stacking, da mogu da montiram aparat i da on sam promeni fokus za po milimetar i skljocne fotku i tako n puta

[1] - nije mi nista palo na pamet
[2] - zakljucio sam da video na DSLR-u nije za mene abitno da li je u pitanju 50D ili 60D ili 5 mark 200 ili 7D .. prosto nacin na koji video radi na DSLR-u nije ono sto meni treba, ja snimam malo dete, treba mi nesto brzo, agilno, ne fixna blenda, fixni fokus, stativ, klapa, ajmo sad scena 2465 dvaessesti put
[3] - ovo radi DO JAJA, te zato drzim ML na aparatu
[4] - pronasao sam da u LW modu moze da mi markira sta je u fokusu sto se ispostavilo kao jako korisna opcija (to 50D normalno ne radi)

a sto se tice "masovnosti", ja u amerikama nisam video profi fotografa sa canon-om na oracle manifestacijama (a to su sve vrlo skupi fotografi) da ne tera ML, takodje bio sam u amerikama na 3 svadbe, na jednoj je cela ekipa bila sa nikonima, na dve su bili canon-i i svi canon-i su bili sa ML. Diznilend - svi oni fotografi sto fotkaju za pare koji imaju canon - svi teraju ML, san diego water world - svi canon-i sa ML ... na svadbama u srbistanu video sam 10tak canona sa ML-om (sto je mozda 30% canona na domacim svadbama, moram da priznam da mnogo cesce vidim nikona na domacim svadbama) ... ovako iz mog ugla hebeno je masivan bas ga svuda primecujem ..

takodje kad citas tamo pitanja po forumu vidis da brdo tih ljudi zivi od fotografije

e sad, po meni, najveci problem ML-a je dokumentacija, tj manual. za onu "stabilnu" verziju od pre hrista je bio vise manje dobar pdf ali ta verzija nije imala brdo mogucnosti ... ova nova verzija u nightly builds je modularna i svaki modul treba da ima svoj doc, na zalost treba iscitas pola foruma da bi skontao gde je objasnjeno sta zadnja verzija modula radi :( .. to ce vremenom sigurno biti odradjeno, vidim vec neke ozbiljne pokusaje da se organizuje dokumentacija ali za sada jbg .. momci se trude da usilje kod (Vidis i linux da su digli :D ) a community bi bilo korisno da odradi dokumentaciju .. na zalost kao i svuda, community nije odradio svoj deo posla
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #43 poslato: April 04, 2015, 11:00:04 pre podne »
Ajde za pocetak ako neko zna kako da instaliram dual iso modul (vec imam nightly built instaliran). Trazio sam desetak minuta po netu i smorio se...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #44 poslato: April 04, 2015, 11:03:41 pre podne »
Nasao sam, ne treba :)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #45 poslato: April 04, 2015, 11:53:06 pre podne »
Pa po belom svetu sta se radi stvarno ne znam, ali ovde kod nas na forumu uglavnom niko s kim bi mogao da izbistrim ovu problematiku ( Neo koji je bio zadnja nada, brzo je nažalost izgubio priključak  ;D )
A još je ovde bilo kritika da je ovo Canonski forum, gde se mnogo Canoniše...Šta bi tek bilo da je drugačije.
Toliko o toj masovnosti, bar kod nas...

Al sve u svemu Arhi drago mi je da se pojavi bar jedan koji je ovo koliko toliko izgleda savladao. Naravno koliko vidim programer, što samo ide u prilog mojoj tezi da ovde treba prvo mašala znanja iz nekoliko drugih oblasti.

Elem konkretno.... koristim trenutno Adobe-ov converter , i on kao uradi sve to što se od njega očekuje.
Medjutim kada kasnije DNG fajl uvezem u PS nisam zadovoljan kako se taj fajl ponaša u obradi (skroz čudno reaguje na uobičajene stvari iz Adjustmenta, a zatim i krajnji rezultat bude lošiji od clasične obrade RAW fajla.

Zato sam mislio da probam sa drugim converterom, ali neki jednostavno neće da rade, a neki se izgleda i plaćaju (što tu i tamo ima nekih svojih mana...jeli). ;)

Konkretno ovaj converter koji si mi ti dao http://acoutts.com/a1ex/cr2hdr.zip , ne znam kako da instaliram.
Klikom na bilo koji od ona tri  .exe fajla, samo malo na tren sevne Command prompt i to je to...o pokretanju neke instalacije ni govora.
Ade da vidim prvo to da rešim ako može, pa da vidimo dalje... ;)
« Poslednja izmena: April 04, 2015, 12:04:26 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #46 poslato: April 04, 2015, 02:40:59 posle podne »
Da nije verzija bez gui-ja? Probaj iz konzole, tj, command prompt-a.


Linux progovara iz mene... :D

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #47 poslato: April 04, 2015, 02:55:56 posle podne »
Ta opcija za fokus stacking mi je jako zanimljiva, iako slabo radim macro za sada, tako da sam na ivici da instaliram taj ML i probam, al ne bih da ubijem aparat pa se jos uvek odupirem zelji... :) :) :)
mada...znajuci sebe...omg...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #48 poslato: April 04, 2015, 07:38:58 posle podne »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #49 poslato: April 05, 2015, 05:49:46 posle podne »
Pa po belom svetu sta se radi stvarno ne znam, ali ovde kod nas na forumu uglavnom niko s kim bi mogao da izbistrim ovu problematiku ( Neo koji je bio zadnja nada, brzo je nažalost izgubio priključak  ;D )
A još je ovde bilo kritika da je ovo Canonski forum, gde se mnogo Canoniše...Šta bi tek bilo da je drugačije.
Toliko o toj masovnosti, bar kod nas...

pa sad, ja znam licno jedno 10tak ljudi koji fotkaju svadba, pola nikoni pola kanoni, svi kanoni su sa ml i nijedan od tih 10 ljudi nije na ovom forumu .. znam jos par koji rade profi fotke tj zive od toga vec 20+ godina, nijedan nije ovde na forumu, tako da ne bi gledajuci ovaj forum preterano zakljucivao o rasirenosti necega ... no ja kazem ja primecujem ML svuda, koliko je stvarno rasiren morao bi reci neko iz tog posla, ja se fotografijom ne bavim

Medjutim kada kasnije DNG fajl uvezem u PS nisam zadovoljan kako se taj fajl ponaša u obradi (skroz čudno reaguje na uobičajene stvari iz Adjustmenta, a zatim i krajnji rezultat bude lošiji od clasične obrade RAW fajla.
bem li ga nisam expert za fotosop ali DNG je neki ozbiljniji standard od CR2 koliko sam ja cuo od ljudi .. a da krajnji rezultat obrade raw fajla mora da bude losiji to se podrazumeva, krajnji rezultat ima manje boja i manji dynamic range jer je to limit klasicnih jpg/png i slicnih formata .... osim ako tvoja zamerka ovde nije bila da sa dual-iso -> dng -> jpg dobijas losije rezultate nego cr2 -> jpg .. ak oje to onda prosto nesto ne radis kako treba posto - video si fotke koje su ljudi stavili, znaci def. moze ako umes :D ... e sad ja da umem ja bi ti reko al kao sto rekoh od pocetka mene dual iso nije nesto zanimao zbog toga kako radi sa mojim aparatom a ceo hdr koncept me ne tangira nesto preterano posto se, jeli, ne bavim fotografijom ... a za moje zahe*cije 2xblic + 2-3 bat. lampe = vise nego zadovoljavajuci izlaz :D .. jos kad se smorim pa namontiram kisobran i jos 2 blica ima bude pesma :D iso nece se pomera sa 100 ni u kom slucaju :D

Konkretno ovaj converter koji si mi ti dao http://acoutts.com/a1ex/cr2hdr.zip , ne znam kako da instaliram.

ne instalira se nista tu, to je exe koji zahteva da ga startujes iz command prompta i das mu parametre sta da radi

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #50 poslato: April 05, 2015, 06:14:13 posle podne »
ako ti je komplikovano da koristis cli, reko sam ti da imas gui za njega: https://bitbucket.org/0xsepa/barracudagui/downloads/
samu mu kazes gde su cr2hdr i exiftool exe-i iz one arhive
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #51 poslato: April 05, 2015, 07:59:30 posle podne »
@argon, daj mi jedan cr2 koji si slikao sa dual iso da vidim
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #52 poslato: April 06, 2015, 01:07:16 posle podne »
Da...evo ga..
Eee, sad je to potpuno druga stvar. Converter je definitivno bio u pitanju.
Mada uopšte mi nije jasno zbog čega ovaj deo price mora da bude ovoliko komplikovan, ali ajde...
Da se razumemo, da nije bilo pomoći sa foruma tj. druga Archi-a verovatno iz ovog sam nikada ne bi isplivao...A i ovako mi se čini da sam dosta toga nab'o slučajno ... ;)
Sada se ovaj DNG fajl ponaša normalno u obradi i može sa njim lepo da se radi.
Čak mi se čini ono...hm,da prvi rezultati obećavaju...

E sada bi verovatno bilo dobro napraviti jedan test sa kontrasnom scenom, sa i bez Dual Iso-a pa da vidimo jel sve ovo vredilo truda, bar što se mene tiče.
U tu svrhu najbolje bi poslužila neka pejsažna fotografija ili sl. pa ću da vidim šta mogu da uradim.
Čim dodjem malo do vremena okačiću primere, ali ajd da ne obećavam puno.
Već sam jednom obećao nešto pa nisam ispunio zbog nedostatka vremena..

Mogu samo zaključiti da sada to provereno RADI!...što u mom slučaju spasava ovaj ML od momentalne deinstalacije jel mi je strpljenje stvarno bilo pri kraju...

Hvala ti druže Archi!.. ;)
« Poslednja izmena: April 06, 2015, 01:21:57 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #53 poslato: April 06, 2015, 02:46:20 posle podne »
nema na cemu, imas tu par tih nekih opcija u tom konverteru, ako koristis gui ides na file/settings i tamo podesis sta oces .. e sad tu te opcije su neke fotografske stvari u to se ne razumem nemam pojma sta koja radi :D posebno on onesto mix-curve, iso-curve, fullres-curve .. kompresija zahteva da imas nesto externo instalirano (on onda propusti dng kroz to nesto da ga kompresuje) kapiram da je to beskorisno, mesto nad isku nije skupo :D, fast kapiram da nesto radi brze ali losije dakle ne treba :D, e sad mean23 i ovi cs* to je nesto bitno ali nemam pojma cemu sluzi, trebao bi neko ko se razume u to da proba razlicite te opcije pa da kaze sta rade :D ... ovo sa bad-pix to je ono sto sam pricao, znaci nekad se pojave artefakti, to ih opravlja, artefakti se ne pojavljuju na svakom senzoru i ne pojavljuju se uvek tako da ako dobijete artefakte (tipa zelene tacke usred slike) sa tim se opravlja ... sta znam nije bas idiot friendly ali bi trebalo da se provali relativno brzo sta kako radi ko razume fotografiju :)

nego ono sto me iznenadilo, nightly build od juce i na 50D (tj ne znam dal taj ili neki raniji, ja sam do juce drzao neki iz avgusta 2014) dual_iso ladno radi bez da 2x skljocne .. kako to radi nemam pojma izgleda su izvalili opet neki undocumented feature na mom senzoru kao sto su za video u radili posto na 6D i 7D senzor dokumentovano moze da izveze dual iso data ali moj senzor na 50d po dokumentaciji to ne moze, e ovi sad na 50D rade dual iso, kako - pojma nemam mora pojurim forum :D


inace kao sto spomenuh vec - sve te neka fancy opcije koje ML ima zahtevaju da se izlazni fajlovi obrade posebno nekim programom - kao na primer ovaj dual_iso sto zahteva posebnu obradu sa tim cr2hdr programom tako i druge neke stvari (npr raw video) zahtevaju posebnu obradu... neki programi vec umeju nativno da otvaraju te magic lantern "budzene" fajlove (npr najnoviji adobe after effects ume da cita magic lantern raw video fajl, ne mora isti da se konvertuje u dng nisku fajlova pa da se uvozi u after effects, ali npr premijer ne ume da otvori doticni fajl jos uvek.. verovatno u sledecoj verziji bude i on umeo) .. tako da ko zna mozda sledeci fotosop bude umeo da prepozna ML'ov CR2 i obradi ga kako valja :D
« Poslednja izmena: April 06, 2015, 02:50:11 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #54 poslato: April 06, 2015, 04:14:03 posle podne »
btw za odgovor "zasto" mora ovo i ono odlican txt je http://acoutts.com/a1ex/dual_iso.pdf
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #55 poslato: April 06, 2015, 04:58:34 posle podne »
elem evo napravih mali test sa 50D (na kom ovo do skoro nije bilo moguce :D )

zamracio sam sobu (soba cca 30m2, svi prozori sa spustenim roletnama, dakle mrak, jedini izvor svetla je ovo malo podignuto na jednoj roletni), napolju je bilo do pre sekund sunce ali naisao oblak tako da je jako svetlo ali nije sunce. namestio sam exp/blendu da to vani izgleda ok

iso100.jpg - ova slika je to sto sam slikao sa iso100 bez promene bilo cega samo konvertovo u jpg i smanjio
iso100-prosvetljena.jpg - ova slika je kao raw dignuto osvetljenje da se vide slike na zidu, snimljeno u jpg i smanjeno (nista drugo nije radjeno)
iso100-dualiso.jpg - ovo je slikano sa dualiso (100-800 ako se dobro secam), konvertovano u DNG sa cr2hdr-20bit (experimental konverter, meni onaj original cr2hdr ne radi ok uopste za fajlove koje napravim na 50d, bas sam se zalio tamo na forumu malopre) i onda u adobe fotosopu (tj camera raw je ono sto otvori DNG) samo selektivno povecao expoziciju za sve osim za prozor (ove crne linijice sam cisto obrisao taj brush kojim sam povecao expoziciju da se vidi sta je "ispod") prozor je dakle ostao expozicija+0 a ostatak sam podigao expoziciju+4 (ostalo nista nisam dirao) prebacio u jpg i smanjio
 
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #56 poslato: April 06, 2015, 05:24:25 posle podne »
Odličan rezultat arhi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #57 poslato: April 06, 2015, 05:32:25 posle podne »
Zaista impresivno kao da si umetnuo nov senzor u 50D :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #58 poslato: April 06, 2015, 07:19:02 posle podne »
pa nije to do mene, napravili ljudi izgleda dobro .. kapiram da to jos mnogo bolje radi na 5d mk3 za koji je originalno pravljeno

i da moze da se ovo isto kombinuje sa shift to right stim da me mrzelo i sa tim da se igram, reko daj da probam suv dual_iso
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #59 poslato: April 06, 2015, 08:08:52 posle podne »
Mislim da je u prvoj turi bio napravljen za 5D3 i za 7D, ali nije tako bitno..
Vidim da sada radi na svim modernijim canonima, a polako prikljucak hvataju i oni stariji.

Uglavnom, izašao sam danas i opalio par fotki u nekim realnim situacijama u nameri da ih okačim ovde ali kao za inat, na sunce se navukli neki debeli oblaci i napravili klasičan difuzor.... :facepalm:
Nekog golemog kontrasta ni u tragovima.
Ali ipak lepo sve to radi kod mene na 7D. Bez greške što bi se reklo...

Inače ne klikne on 2x nego samo jednom, a kako to izvede bojim se da mi nije poznato.

Fajl ovako dobijen je dosta žilaviji koliko mogu da primetim, što ostavlja više prostora za rad u senkama ili npr na oblacima što pejsažnim fotografima recimo, može dosta da znači.

Inače ovaj ML ima jako puno mogućnosti i funkcija, i trebalo bi dosta rada i vremena da bi se ušlo u sve to.
Medjutim, meni lično to nije ni bila namera.
Ako sam nešto naučio u vezi sa softverom svih ovih godina a i elektronikom uopšte, to je da je besmisleno upustiti se unapred u provaljivanje čega sve tu ima i čemu sve to može da služi.
Količina vremena koja se može na taj način izgubiti vrlo lako se može meriti nedeljama, mesecima, pa i godinama.
Od svega toga treba se držati po meni samo onoga što ti lično treba . Ako zatreba još nešto jednog dana onda...o tom po tom.
Osim Videa na koji se ovde odnosi najveći deo price, čak i ovaj focus stacking koji je generalno odlična stvar mene recimo ne zanima, jer me ne zanima macro.
Ono, šta ću... ali kada spazim te kukce ili žohare uglavnom se pre faćam za sprej za muve negoli za fotoaparat..  ;D

Ali ovaj Dual Iso je generalno dobra fora, pa planiram sve u vezi njega da dobro istražim i da vidim kako može da unapredi rezultat.
Medjutim jedno je već sada jasno....Nikonci i ostali Sony izotopi - Stižemo !   ;D ;D



« Poslednja izmena: April 06, 2015, 08:43:52 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8