Autor Tema: Panasonic GH4  (Pročitano 8543 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Panasonic GH4
« poslato: Mart 17, 2015, 07:08:41 posle podne »
2008. godine se pojavio Nikon d90, upisan kao prvi dSLR sa opcijom snimanja video zapisa. Tako je  započeta nova era vizuelnog identiteta uređaja sposobnih da snimaju video. Mnogima je i danas neprihvatljivo da fotoaparati ozbiljnih gabarita snimaju video, ali sa druge strane broj onih kojima je opcija izbora objektiva prilagođenog trenutnim potrebama, značila mnogo. Ozbiljni senzori i ozbiljni objektivi su omogućili da ozbiljni kamermani naprave ozbiljan video materijal, sa manje ozbiljnim količinama novca. Panasonic je pronašao slobodan prostor u šesnaestercu, i ušetao se tako reći veoma lako. Nije imao APS-C a još manje FullFrame, ali je svoj micro four thirds senzor iskoristio na najbolji mogući način. >>> nastavak na blogu

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2015, 08:46:12 pre podne »
Par gresaka:
Telo za zaptiveno
Palac i kašiprst su

Pa recimo, ako znamo da je 1 byte = 1 bit


Od kad je ovo 1 = 1? Koliko se ja sjecam, 1 bajt ima 8 bitova...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #2 poslato: Mart 18, 2015, 10:33:40 pre podne »
Hvala,... greske u kucanju u brzini. Tesko je pregledati greske teksta koji si sam kucao, jer neke recenice citas ne gledajuci slovo po slovo.

Sto se tice bita i bajta, i to je bila greska u kucanju... imas u nastavku 200mbps je zapravo 25MB/s jer 200 :8 = 25

Bilo bi bzvz da sam ga sa delio sa 1 :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #3 poslato: Mart 18, 2015, 11:04:24 pre podne »
Gledao sam neki dan test fokusa sa ovim aparatom. Poredjenje ovog, Fuji xt-1, Olympusa em-1 (ja mislim) i nekog sony-ja, sa NIkonom D4, u brzini i preciznosti autofokusa.
Naravno, D4 je kilometrima ispred, ali ovaj Panasonic ne zaostaje puno. Osim cijenom :). Najsporiji se pokazao Fuji.

Mada, sudeci po ovom tvom testu, ovo je vise okrenuto ka videu?! Doduse, ja nisam ljubitelj videa i to me ne interesuje, tako da bih ja iz FOTOaparata izbacio video... Ali dobro, to sam ja... Ocigledno da ima potraznje za foto-video aparatima.

E sad se postavlja realno pitanje, zasto uzeti dslr kao sto je d4, ako za dosta stvari ovako nesto moze zavrsiti posao?!

Ako bi se poredilo sa nekim "obicnijim" dslr-om, onda definitivno dslr ima prednosti, po mnogo stvari, ali najprije po cijeni, jer su cijene ovih bezogledalnih tijela nenormalno visoke. A i cijene objektiva za njih su jos nenormalnije....

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #4 poslato: Mart 18, 2015, 11:50:17 pre podne »
Po meni tu ne moze biti dileme, i ja tu ne vidim ama bas nista uporedivo. GH4 je usko orijentisan ka videu, a u tim vodama vaze sasvim druga pravila.
Zaista nisam ljubitelj banalnih poredjenja aparat razlicitih dimenzija senzora, ergonomije i namene, jer postoje ljudi koji tacno znaju sta i zasto kupuju to sto kupuju.

Tako da tu dilemu GH4 ili D4 ... postavlja se pitanje, koji posao zavrsava?

Evo, meni posao zavrsava i Nex3n. Ima APS-C senzor, lagan je, nabodem ga na stativ i ne skidam, SD kartica se vadi sa strane, ima fenomenalan LCD i live view i uz kontrolisanu rasvetu koristim iskljucivo 50 i 135mm i samo manual focus. Za web i 800*600 i previse.
Izadjem li malo iz tog kruga, mogu da se slikam. :)
Hocu reci, mozes da mi das 5dmkIII + 100mm 2.8 L macro, i da isto ovo  radim... razliku na 800*600 neces primetiti. (cak cu imati i problem zbog plitkog DOF-a )

Tako isto sa GH4 i d4s. Onome koji snima video, taj d4s ne znaci ama bas nista, koliko i nekom kome treba d4s, a das mu GH4. Obojica mogu u djubre da ih bace.

Na primer, dobijes ta dva aparata + oktokopter da fotkas Dijamantsku ligu. Da li bi d4s okacio na drona a sa GH4 fotkao sa zemlje?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 10, 2015, 10:26:34 posle podne »
Drustvo, ne znam da li neko od vas snima sa GH4, ali ja sam poceo, pa da vidim ima li jos takvih da mi pojasni neke nedoumice koje ne mogu da razresim pomocu Gugla . . .
Naime, nikako ne mogu da ga nateram da snima taj 200mbps.
U svakom modu koji bi trebalo da snima taj bitrate, efektivno dobijam od 35 do 45, a jedino u 1080 60p dobijam oko 110.
Koliko sam ja shvatio, fps ne bi trebalo da pravi razliku. Mislim, cemu onda 24p 200mbps?
Ne znam u cemu gresim jer ima gomila uslovnosti u opcijama koje nisu propracene u upustvu, a nisu ni objasnjene u samim opcijama i onda ne mogu da zakljucim sta ga sprecava. Kontam da bi opcija za 200mbps 24p bila nedostupna ako nisam ostvario sve uslove . . .

Druga stvar koju sam primetio jeste da mi .raw prikazuje uvek u 4MP u FS-u, dok jpeg normalno vidi u 16MP.
U PS-u nisam uspeo da otvorim .raw jer ga ne podrzava Camera raw . . .

Jasno je da sam ga kupio zbog videa, kao i da su male sanse da cu 200mbps 24p uopste koristiti; eventualno 60p, ali voleo bih da upoznam sve mogucnosti . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 10, 2015, 11:46:19 posle podne »
Treba ti dobra memorijska kartica... UHS Speed Class 3 (U3),  deklarisana za upis 30MB/s (240mbps)a o  tome sam i pisao u tekstu. U vreme kad sam se bavio tom tematikom bile su aktuelne tri kartice: Transcend 64GB U3 SDXC, SanDisk Extreme 64GB U3 SDXC  i SanDisk Extreme Pro 64GB U3 SDXC ... a sad treba probrstiti po ponudama i videti sta sve radi posao.


Sto se tice ACR podrske, potrebno je da instaliras neki noviji i to je to.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 11, 2015, 01:48:46 pre podne »
Hm . . .
Ja sam procitao negde da aparat prekida snimanje ako kartica nije dovoljno brza . . .
Ova, koju ja koristim, je deklarisana na 94MBs, sto bi teoretski bilo vise nego dovoljno za 200mbps video. Ili gresim?
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Panasonic GH4
« Odgovor #8 poslato: Septembar 15, 2016, 08:27:21 pre podne »
Pise ti cak i u upustvu da kartica za 4k mora da bude class10 u3. Meni Lx100 ne snima 4k na u1


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #9 poslato: Septembar 15, 2016, 10:23:14 pre podne »
@Fibonacci
To je istina... problem leži u tome što niko ne tuži proizvođače kartica za falš marketing. Ta deklarisana brzina nikad nije potpuno sigurna. Veoma često se dešava da je to ustvari brzina čitanja, a ne upisa, što je čisto zamajavanje, jer brzina čitanja nije bitna ni za šta, osim za brzinu pukog kopiranja materijala na komp. Negde stoji i brzina upisa, ali opet sa tim "ALI"... predstavlja se brzina u idealnim uslovima na najbržim mogućim uređajima. Znači opet patka.

Bukvalno se na prste jedne ruke mogu nabrojati kartice koje će muški da isteraju ono što piše na deklaraciji.

Pozdrav

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Panasonic GH4
« Odgovor #10 poslato: Septembar 15, 2016, 05:57:33 posle podne »

Probao sam 4k na lx100 na kartici sa slike radi ali neide glatko, dosta secka.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #11 poslato: Septembar 16, 2016, 01:09:04 pre podne »
Drustvo, ja sam izgleda skroz zaboravio na ovu temu.
Ali, evo da napravim mali "update". Letos sam u B&H-u kupio Lexar karticu, onu srebrnu 1000x, U3, UHS-2 i i dalje ne dobijam taj bitrate . . .

EDIT:
Samo da se nadovezem na Nenadapple-ov post.
Meni ne secka, samo ne dostize 200mbps . . .
Znaci, nije problem 4k. On se snima na 100mbps i to sam mogao i sa starom karticom i bilo kojom koja je klasa 10, ali 200 vec nece . . .
« Poslednja izmena: Septembar 16, 2016, 01:11:29 pre podne od strane Fibonacci »
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Panasonic GH4
« Odgovor #12 poslato: Septembar 16, 2016, 09:12:05 pre podne »
HDD te koci drug moj...