Autor Tema: Izgubljen u šumi - pomoć  (Pročitano 14010 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Izgubljen u šumi - pomoć
« poslato: Mart 05, 2015, 07:27:40 posle podne »
Pozdrav forumašima !
Ovakva tema je već X puta otvarana ali ... eto ... moram da potražim pomoć.
Treba da kupim foto aparat i sad ... muke velike,treba mi malo saveta i možda drugačijeg pogleda jer ja više od šume možda ne vidim drvo.Da olaksam onima koji bi se pridružili ovoj diskusiji ...  Nisam početnik... mislim ... skoro 35 godina sam u svetu fotografije,amaterski.Od komora u kupatilima i kojekakvih improvizacija pa sam i 12-13 godina radio svadbe,krstenja,maturante... ptice,cvece... cak i prve book-ove za miss sveta (ozbiljno). Dođe digitalna fotografija a ja sam se nekako opirao ... koliko sam mogao i praktično ostao u tom svetu. Kasnije sam pokušao (pogrešno) sa nekim prosumercima (FUJI) .... ali to nije ni blizu onoga što sam mislio. I dan danas mi se društvance smeje jer i kad mi daju neki kompakt da ih fotkam za uspomenu ja mahinalno krenem sa njim ka licu ....
Da skratim ... imao sam trilemu D90 , D7000 ili D7100 i to za početak sa 18-105mm a onda je D90 otpao.Možda klinački rezon ... ali sam ga otpisao jer je ipak stariji model (možda grešim) ... iskreno gledam i polovne aparate a D90 je zaista teško naći da je u stanju ’slikala se tetka samo za maturu’.
Nemam iskustva sa digitalcima ... koliko mi znači veća pikselaža izmedju ova dva modela, jer ostalo je .. pa tu negde (osim senzora bez AA filtera) i još nekih stvarčica. Koliko realno i racionalno veliko povećanje mogu napraviti sa D7000 a da to bude o.k.Ovim ne mislim na fotografije za bilborde ... ali za kuću ili galeriju da.Papir i proračun su jedno ali praksa i iskustvo često pokažu nešto drugo. Razlika je oko 200 evra (i u polovnoj i u novoj varijanti) , pa vredi li to ili bolje uzeti neki prajm (35 ili 50 mm).
Stormove testove sam pročitao i .... ako bude potrebe da se negde deklemuje napamat eto me ;).
Eto, tako pa .... pomozite jer jako je zajebano kad pedesetogodišnjak >:D krene ponovo ....

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2015, 08:51:20 posle podne »
Ja koristim d7000. Više sam nego zadovoljan, toliko da me najiskrenije uopšte više ne zanima šta izlazi od novih tela. Jedino kasnije može da dođe do promene ako rešim da pređem na FF.
Ja sam uzeo d7000 kada je izašao d7100 rukovodeći se tvojim rezonom da uzmem i 50mm 2.8. Da sam imao sredstva tada uzeo bih d7100 sa tim objektivom pošto mi je u suštini važniji objektiv od tela. To još više dođe do izražaja kada koristiš objektive 85.mm 1.8 i 12-24mm 2.8.
Mogu ti samo reći: boljim (jačim) objektivima možeš dobiti maksimum od d7000 ili d7100. Znači, ne treba mnogo da se dvoumiš da li d7000 ili d7100 jer ne možeš da pogrešiš, ali svakako te čeka nabavka objektiva jačine minimum 2.8. Ako ti treba prvenstveno za makro onda je  d7100 bolji izbor. Meni su bitne sledeće stvari: da vidim scenu 100%, da imam motor u telu, da mogu da postavim braketiranje, da imam komande za postavku vrednosti ISO, to imaju oba ova tela. Pošto si do detalja čitao kritike onda ti je jasno šta d7100 ima što d7000 nema pa odluči.
Kada uzmeš telo prvo sažvakaj do sitinica sve opcije menija i šta one stvarno znače. Postavkama u menijima praviš jako vidljivu razliku!
Ništa ti ne sugerišem samo sam izneo svoj stav. 

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2015, 09:17:40 posle podne »
Prvo pa muško! Mislim neko ko zaista koristi jedno od ova dva tela. Pa i sad se sprema D7200 koji me interesuje samo u smislu nekog pada cene ova dva modela oko kojih se lomim. Jesi li pravio povećanja (80x60, 60x40 ..) i kakva su. Možda je tu neka moja velika dilema. Da li će mi 'veći' senzor tu doneti vidljivu prednost  ili je to za te dimenzije povecanja na nivou akademske rasprave? Ako razlike nema..... onda ... jeftinije telo i jos neki objektiv. Ili ...?

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2015, 10:39:59 posle podne »
Možda ti pomogne ova tabela, a imaš dosta o tome i na linku:

http://digitalphotographylive.com/megapixels-vs-print-size/
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2015, 11:14:22 posle podne »
Hvala Stalker! Ovo je sve o.k. Tako kazu i svi proracuni. To znaci da bi neki maksimum (ugrubo) bio sa D7000 40x30 cm a sa D7100 oko 50x35 cm. za odlican print od 300dpi. To mi nekako 'malo' . Da li je neko radio povecanja sa ovim rezolucijama (16Mp i 24Mp) i kakve su. Koliko se razumno moze ici sa dimenzijama na 300 dpi a da to bude korektno? To me izgleda i lomi oko ova dva aparata. Napominjem opet da ne nameravam da pravim foto tapete i bilborde .. ali ... tu negde do max 80x60 (a najcesce 10x30 i 60x40). Na sta bi to licilo sa jednim i drugim?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2015, 11:20:22 posle podne »
Možeš otprilike da vidiš nivo detalja u poređenju nekoliko aparata na dpreview  http://www.dpreview.com/reviews/nikond7000/21
Pretpostavljam da D300s ima slican senzor kao i D90.
Ako znaš kakva si uvećanja dobijao sa filmom i uz gornju tabelu, nekako ćeš već steći utisak.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #6 poslato: Mart 05, 2015, 11:27:55 posle podne »
Moje misljenje je da je 16MP dovoljno za vecinu stvari. Prvo, ne gleda se sa iste razdaljine print 30x40 i 60x90. Ako je kvalitet printa od presudnog znacaja onda se nece ni raditi veci print od 30x40. Zasto? Zato sto u Srbiji bar koliko ja znam(neka me neko ispravi ako misli drugacije) nigde za razumne novce ne moze da se nadje odlican print veceg formata. Najbolje printove daju fotomasine, po meni kod nas Noritsu 37HD u BG Elitu. Ako se pak radi veci print verujem da je tu vece ogranicenje ploter nego rezolucija ako je vec 16MP ili vise.
« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 11:30:13 posle podne od strane Lzvijer »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #7 poslato: Mart 05, 2015, 11:36:20 posle podne »
Hm, i mene zanima gde u Srbiji moze da se napravi najkvalitetniji print i to na razlicitim materijalima. Recimo na platnu. Mada vidim da je u svetu postao hit da se printa na aluminijumu :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #8 poslato: Mart 05, 2015, 11:42:51 posle podne »
Da li to znaci da do 40x30 prakticno je svejedno D7000 ili D7100 (ne uzimajuci u obzir detaljniju fotku zbog senzora bez AA) ? I da ustvari zavisim od plotera,fotomasine... Pa onda mi je sve jedno i da imam D4. Ili nije bas tako ?

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #9 poslato: Mart 05, 2015, 11:47:57 posle podne »
Hm, i mene zanima gde u Srbiji moze da se napravi najkvalitetniji print i to na razlicitim materijalima. Recimo na platnu. Mada vidim da je u svetu postao hit da se printa na aluminijumu :)
Dalibore , ajd' se prvo dogovorimo oko razumnog formata za 'kucno' kacenje  sa ova dva modela, pa da trazimo majstore za stampu. ;) Pozdrav!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #10 poslato: Mart 05, 2015, 11:53:11 posle podne »
Moze, ja imam par 10x30 i jedan 30x40, preko toga mi je preveliko za stan :)  Mislim da ce iskusniji da ti nadju resenje :)
« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 11:58:17 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #11 poslato: Mart 06, 2015, 12:02:54 pre podne »
Uf, to je i meni problem... valjalo bi menjati stan  ;)
Da ne otvaram novu temu posto se jos nisam odlucio ... kakva su vam iskustva sa ovima sto donose iz Madjarske ili odakle vec ne.Garancija,pouzdanost...
I da ... kad ce vec jednom D7200 ...pa da kupim D7x00 sa nizom cenom  ::) Ima li neko da je radio povecanja sa D7000 i kakva? Pa da prelomim ... blizi mi se rodjendan. ;)

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #12 poslato: Mart 06, 2015, 12:05:31 pre podne »
Mozda nisam bio dovoljno jasan, ali sve preko 16MP ce ti zadovoljiti potrebe sigurno. Evo na primer ovo mi prvo pada na pamet https://www.youtube.com/watch?v=7VHuY4cIrSk&hd=1 Na linku su fotografije sa D3s tj. 12MP. Za 'kucno' kacenje kod nas je mislim najisplativije (sto zbog novca, sto zbog velicine prosecne 'kuce' u kojoj se kace fotke) 30x40.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2015, 12:09:02 pre podne »
A i ti si mu ga Stalker dao u merama iz predprošlog veka :)

@vedus

Koja ti je veličina monitora? Stavi neku fotku na ekran i uporedi sa 30x40 cm, pa vidi da li ti je to dovoljno...
« Poslednja izmena: Mart 06, 2015, 12:11:07 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #14 poslato: Mart 06, 2015, 12:25:23 pre podne »
Nije problem koliko mi je dovoljno.Imam u stanu fotografije mahom formata 40x30 (doduse radjene sa filma) .....
Sta se desava ako zelim 80x60 sa 300 dpi sa D7000. Vredi li to i da li ipak da idem na D7100 pa da tu razliku od ~ 200 evra  ne potrosim na jos jedan objektiv sa prvom kombinacijom (D7000) Mislim ako je malte ne isto? Ili nije?

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #15 poslato: Mart 06, 2015, 12:33:15 pre podne »
Najjednostavnije resenje ti je da uzmes od nekog 16MP file i odradis print velicine koju zelis. Vidis rezultat i znas da li ti odgovara ili ne.  ;)

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #16 poslato: Mart 06, 2015, 12:46:31 pre podne »
Ne moram da uzimam ni od koga .... imam ih gomilu a mogu uzeti i test fotke sa Storm-ovog testa ( i 16 i 24 Mp) ... ali ... mislio sam da je neko na forumu to vec probao sa D7000 i 7100 pa da mi pomogne da prelomim da li mi znace tih 8 Mp za te stvari ili ne. Da ostanem na 7000 i dobacim jos jedan objektiv ... al' vuce onaj AA filter opasno .. :-\

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #17 poslato: Mart 06, 2015, 12:50:25 pre podne »
Sta se desava ako zelim 80x60 sa 300 dpi sa D7000.
Ništa se ne dešava, to je nemoguće. Maskimum sa D800 je 40x60 cm i to ti je.

Citat
Vredi li to i da li ipak da idem na D7100 pa da tu razliku od ~ 200 evra  ne potrosim na jos jedan objektiv sa prvom kombinacijom (D7000) Mislim ako je malte ne isto? Ili nije?
Vredi samo ako ćeš da koristiš to. Vidim kod ovih da 60x90cm na foto papiru izlazi 2700 din. Plus još neko uramljivanje ili ako stampas na platnu ima lako da te ispadne preko 50 EUR.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #18 poslato: Mart 06, 2015, 01:15:36 pre podne »
Mislim da nećeš primetiti bitnu razliku u rezoluciji između D7000 i D7100.
Retko se u praksi postiže maksimalna oštirna kada fotografišeš... osim u studiju u kontrolisanim uslovima.
Mali promašaj fokusa ili strešena slika i rezolucija pada na svega nekoliko Mpix, a nekad čak i ispod 1 Mpix!
Po meni je bolje da ideš na bolje objektive.

Ja ti mogu samo dati moj skroman lični primer jer se ne bavim ovim stvarima u fotografiji:
U mom slučaju sa 18 Mpix sam bio sasvim zadovoljan sa fotografijama cele figure i još malo prostora gore i dole (oko 2m visine).
Na 100% cropu se lepo vidi tekstura kože, svaka obrva i trepavica zasebno, itd... Većina fotografa ne bi imala zamerku na oštinu i ne bi ni znali da gledaju 100% crop. To je otprilke i maksimum koji se može postići sa tom rezolucijom.
Nisam probao da štampam ništa veće od 20x30cm i ta veličina papira nije mogla da isprati sve detalje koji su bili u fajlu.

P. S. Pusti neku dobru sliku na dobar monitor ili TV pa vidi detalje. u full screenu je to najčešće samo 2 Mpix (Full HD).
        Ne znam šta više reći; imaš gore dovoljno odgovora. Ipak je na kraju na tebi da odlučiš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #19 poslato: Mart 06, 2015, 01:54:30 pre podne »
BTW i ovde još jedan glas za objektive. Meni se čini da se bespotrebno opterećuješ rezolucijom, jer do pre 5 godina većina je slikala na 10 MPix aparatima i opet su im problem bili dobri objektivi.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #20 poslato: Mart 06, 2015, 08:05:37 pre podne »
Dovoljna je rezolucija bilo koji da uzmes ( 7000 ili 7100 ) , meni su za potrebe izlozbe radili fotografiju velicine 110x100 fotografisane kompaktom Canon A 510 7mpx i bila je ok ( jeste da je posmatrana sa 3-4 metra jer je bila postavljena vislje na zidu.
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #21 poslato: Mart 06, 2015, 08:43:18 pre podne »
E, pa ... djaniru ... ovo su vec konkretni primeri . Hvala. Sto kazu jedno je papir a drugo je realnost. Mislim da se šuma polako proređuje i da ću polako i naći drvo ;). Gde da potražim najpovoljnije? Kakvi su ovi preko oglasa (Bgd,Subotica,N.Sad) što donose iz Mađarske? Nisam gadljv ni na neki test primerak  ::), malo presao ili neki od 'tetke,fotkala samo za maturu i rodjendan' .... Po redovnim prodavnicama 'malo' šibaju po ušima sa cenama ali valjda i to ima smisleni razlog. Mada .....

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #22 poslato: Mart 06, 2015, 10:47:12 pre podne »
Gde god da kupiš aparat, gledaj da ima garanciju koja SIGURNO važi kod nas.
Imao sam više polovnih tela, ali na novom sam imao ozbiljan kvar, tako da...

Baci pogled na sajtu ovog foruma  http://pcfoto.biz/539_Nikon-D7000
Možda i dobiješ malo popusta od Ljube  ;)
Tačno je da ima nešto malo jeftinije po oglasima, ali pitanje je garancije.
« Poslednja izmena: Mart 06, 2015, 10:55:27 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #23 poslato: Mart 06, 2015, 12:30:01 posle podne »
Ljuba je car! Neces nigdje bolje proci nego u saradnji sa njim!!!

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #24 poslato: Mart 06, 2015, 02:11:31 posle podne »
Minorna razlika koju bi imao kupujući robu iz Mađarske nije isplativa, jer nećeš dobiti srpsku garanciju, a Ljuba je u nekim slučajevima čak i jeftiniji od "mađara". Cene za D7000:
http://pcfoto.biz/Pretraga
« Poslednja izmena: Mart 06, 2015, 02:13:49 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #25 poslato: Mart 06, 2015, 04:59:38 posle podne »
Pa ... i  "madjari" pominju neke garancije a i nemam pojma ko je Ljuba. Firma,vlasnik,posrednik ... ? Uzeo bih aparat za duzi period. Nemam nameru bas da menjam sa godisnjim dobima ili proizvodjackim ciklusima. Foto berza pa i kupujem prodajem nisu bas nesto sto se tice dobre (kolicinski) ponude onog sto mene interesuje. Ima li toga jos negde? Kako se dogovarate sa Ljubom? Mozda su pitanja blesava ali eto ... pitam.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #26 poslato: Mart 06, 2015, 05:10:19 posle podne »
Ljuba ti je cudo  :) Ljuba je vlasnik sajta, foruma i vlasnik radnje sa foto opremom. svi na forumu smo imali vise nego odlicnu saradnju sa njim  :) Madjari daju garanicju ali mislim da ne mozes da odes u domaci servis i da potegnes tu garanciju :)

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #27 poslato: Mart 06, 2015, 05:15:15 posle podne »
A kako mu poslati mail ? Telefon? Pije li kafu sa potencijalnim musterijama? Sigurno ima celicne zivce ! ;)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #28 poslato: Mart 06, 2015, 05:17:26 posle podne »
Vedus ovo ti je naslovna stranica  sajta, tu imas sve - http://pcfoto.biz/ref/104454  :)

Ljuba, nick sa foruma - Crni_bombarder
Administrator
« Poslednja izmena: Mart 06, 2015, 05:23:49 posle podne od strane Desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #29 poslato: Mart 06, 2015, 05:18:56 posle podne »
Ljuba je legenda!

Kontakt:0652316580

Pozovi coveka i dogovori se, bices 100% zadovoljan
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #30 poslato: Mart 06, 2015, 05:35:28 posle podne »
Koliko ja znam, Nikonov servis u Beogradu priznaje mađarsku garanciju samo ako pokažeš potvrdu da je roba ocarinjena. Problem sa "mađarima" je što, ako ne daj Bože, aparat ili staklo nisu ispravni, moraš da se cimaš da "mađaru" šalješ robu poštom ili je nosiš lično njemu da bi je on nosio u servis u Mađarskoj, pa onda opet sve ponovo da bi popravljenu robu dobio nazad...kod Ljube lepo odeš, sedneš, isprobaš aparat i staklo, popiješ kafu i odeš zadovoljan. Ja sam lično od njega kupio aparat, tri objektiva, torbu i kartice i potpuno sam zadovoljan i pride dobio na poklon torbu. I drugačije je kad kupuješ od nekoga ko voli fotografiju i razume se u istu.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #31 poslato: Mart 06, 2015, 09:08:22 posle podne »
Godinu dana je garancija ako uzimas od madjara, dok ja mislim da je 2 godine ovde po bg-u da uzmes u nekoj radnji :)


Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #32 poslato: Mart 09, 2015, 11:23:24 pre podne »
Ja se izvinjavam sto se ubacujem u temu ali se povela rasprava o Nikon-u D7000, mene isto zanima ovaj aparat, pa sam hteo da pitam da li vredi platiti 400 eura taj aparat polovan koji je ispucao 50k slika? :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #33 poslato: Mart 09, 2015, 04:27:12 posle podne »
Nekako mi se "javlja" brojka 350 kao max cena. Ipak je nov oko 600E.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #34 poslato: Mart 10, 2015, 04:14:07 posle podne »
Prvi aparat d3100 sam uzeo kod ljube. d7000 sam krenuo kod prodavaca u Bgd,  jasno pitao koja je najnža cena za d7000, plaćanje kešom.  najnižu cenu sam dobio u prodavnci na NB, na žalost svuda drugde je bio skuplj. Aparat ima normalnu RE foto garancju.
Za d7000 koji je spucao 50k je mnogo 400e. Proguglaj sajtove polovnih u Nemačkoj i Austriji, možeš naći mnogo povoljnije uslove. Mada, ako daješ 400 za polovan, napni se još 200 pa uzmi novo. Novo je novo.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #35 poslato: Mart 10, 2015, 07:22:49 posle podne »
Prvi aparat d3100 sam uzeo kod ljube. d7000 sam krenuo kod prodavaca u Bgd,  jasno pitao koja je najnža cena za d7000, plaćanje kešom.  najnižu cenu sam dobio u prodavnci na NB, na žalost svuda drugde je bio skuplj. Aparat ima normalnu RE foto garancju.
Za d7000 koji je spucao 50k je mnogo 400e. Proguglaj sajtove polovnih u Nemačkoj i Austriji, možeš naći mnogo povoljnije uslove. Mada, ako daješ 400 za polovan, napni se još 200 pa uzmi novo. Novo je novo.
Budzet mi je oko 700e pa sam mislio taman da uzmem telo i dva prajma 35 i 50mm , ovo mi se bas uklapalo ali cu videti da li ima malo jeftinije, da uklopim i neki stativcic. :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #36 poslato: Mart 10, 2015, 10:31:30 posle podne »
Imas na kupujem prodajem 2 komada za lepse pare i ispod 40k okidanja :)

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #37 poslato: Mart 13, 2015, 12:00:14 pre podne »
Zapoceo sam temu pa ... evo i da privodim kraju. Kupljen je D7000 sa 18-105, sa TIFFEN polarizacijskim i UV filterom, Dve SanDisk memorijske od 16Gb class 10 i NIKON torba za 640 eura. Aparat ispucao 6100 fotki. Tako da ja sam ovu pricu zavrsio  .... hvala svima na savetima i dobrim forama i ... sad malo da se upoznamo u tri oka pa se javljam u drugim temama.
Sto se mene tice moze off, ali ako smatrate da je post zanimljiv jos nekom ... ostavite.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #38 poslato: Mart 13, 2015, 02:59:10 pre podne »
@Vedus     Odličan si aparat uzeo, nećeš se pokajati.

@Blahhh   Što tako bliska dva prajma? Dosta ti je za početak jedan  iz tog žižnog opsega.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže vedus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #39 poslato: Mart 13, 2015, 09:02:27 pre podne »
Hvala cronnin .... jos se upoznajemo (kad sam sinoc legao da spavam ... sam Bog zna) pa ce da vidim ....
Onaj savet za blahhh-a  ... pa ,.. da ... mozda 85 umesto 50  ako vec mora samo dva zbog budzeta ?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #40 poslato: Mart 13, 2015, 10:33:01 pre podne »
Kad smo vec kod ovih dilema i lutanja po sumi, da ne otvaram novu temu...
Da li se isplati prelazak sa Nikona D3200 na D7000? Da imam d3100, ne bih se uopste dvoumio, ali ovako....ni sam ne znam... Odavno razmisljam o seriji 7, ali nikad nisam ozbiljno razmisljao kao sad.

Znam sve karakteristike i jednog i drugog, ali me interesuje realno misljenje, a ne cisto poredjenje.

Najvise me privlace tri stvari. Bolji AF, motor u tijelu, i bolja ergonomija. Zaptivenost mi nije bitna, jer ionako ne koristim aparat po pljusku, a onoliko koliko je d3200 zaptiven, to mi je i vise nego dovoljno. Tj, pokoja kapljica ili pahuljica snijega ako padne na njega, to je sve sto kod mene moze da mu se desi.
D7100 bi bio najbolji izbor, ali, "malo" mi je iznad mojih mogucnosti...

Ili mozda da ipak cekam jos neko vrijeme, pa uzmem d7100, najbolje kad izadje i d7300 pa obori cijenu svima. :D :D :D

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #41 poslato: Mart 13, 2015, 08:28:07 posle podne »
To da li se isplati zavisi samo od tvog pogleda, jer individua sama oseti da li joj i šta nedostaje kod imajućeg aparata. Ako osećaš da ti nešto nedostaje menjaš za telo koje to ima a ne i za telo koje to ima i još mnogo čega što tebi ne nedostaje. To je moje mišljenje oko ''isplativosti''.
Ti si naveo tri stvari: ergonomiju, motor u telu i AF sistem.
Međutim, razlika između serije 3xxx i 7xxx je ogromna, i tu nemojmo da se zavaravamo.
Samo neke ''sitnice'': d7000 ima 39 tačaka (9 kstastih), Viewfinder 100% (vertikalno i horizontalno), bracketing (ekspozicije i blica), veću veličinu piksela na senzoru, Raw 14 bit, Contionous 5, Shutter Speed 1/8000, Max Flash Sync 1/250, dve opcije koje mogu mnogo da znače U1 i U2, dva komandna točkića i drugu dugmad koju d3200 nema, kontrolni monitor sa gornje strane (pa to samo vredi para u odnosu na seriju 3xxx).
I kada detaljno i strpljivo uporediš opcije svih menija biće sve još mnogo jasnije.
Pazi, ni jednog momenta nisam rekao da je d7000 bolje telo od d3200, samo iznosim razlike i svako kome ne nedostaju te razlike nema opravdanje da ulaže novac u višu seriju.
Svakako kada izađe d7200 bolje je da pazariš d7100 (verovatno novih d7000 neće ni biti), bolje je i sada, jer znam ljude koji koriste FF tela ali su zbog makro fotografije uzeli i d7100

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #42 poslato: Mart 14, 2015, 07:23:54 pre podne »
Ma znam ja sta su prednosti serije 7, koristio sam ja d7000, doduse, nije bio moj.
Nego se dvoumim zbog senzora.
Mislim da je ipak bolje sacekati da d7100 jos malo izgubi na cijeni, pa onda njega uzeti.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Izgubljen u šumi - pomoć
« Odgovor #43 poslato: Mart 14, 2015, 03:15:16 posle podne »
Svakako d7100 ima veće mogućnosti. Ali je sigurno da nikada neće značajnije izgubiti na ceni. On gubi nešto u evrima, balkanske valute padaju pa ti nekeko dođe da je sve gore i gore....