Autor Tema: Ulice Kinšase  (Pročitano 9064 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Ulice Kinšase
« poslato: Mart 02, 2015, 10:26:54 pre podne »
Evo da i ja otvorim jednu temu, pošto sam sticajem okolnosti (učešće u mirovnim operacijama) trenutno u Kongu.
Uzmite u obzir da ljudi u Kinšasi nisu blagonakloni prema uperenom fotoaparatu, naročito ako je sa druge strane neko bele puti i pri tom još u uniformi.
Ova fotografija je nastala prilikom obezbeđivanja šetnje UN osoblja kroz Kinšasu (redovna subotnja šetnja) gde sam ja predstavljao sanitetsku podršku. Fotografisano je iz vozila u pokretu tako da je kadriranje takvo kakvo je.
U budućim postovima ću se truditi da više pažnje posvetim tehničkim detaljima ako je moguće.
Inače aparat je Nikon D7000 a objektiv Nikkor 18-140mm.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #1 poslato: Mart 02, 2015, 11:59:07 pre podne »
praticu ovu temu vrlo :)

samo daj slika ;)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #2 poslato: Mart 02, 2015, 12:06:52 posle podne »
Daj jos fotki :) Pratim i ja temu :)

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #3 poslato: Mart 02, 2015, 12:14:23 posle podne »
Put od baze do aerodroma!

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #4 poslato: Mart 02, 2015, 12:52:08 posle podne »
Vrlo interesantno mada verujem da tebi baš i nije sve-jedno (ne znam koliko je zaista opasno ili ne....)
Ako ti nije teško, daj i neki "prošireni" komentar uz slike.  :occasion14:

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #5 poslato: Mart 02, 2015, 12:55:13 posle podne »
Zapratio i ja..vrlo interesantno
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #6 poslato: Mart 02, 2015, 01:12:20 posle podne »
+1 za prošireni komentar  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2015, 01:31:09 posle podne »
Na prvoj fotografiji je Pripadnica UN kontigenta iz Gane, i prilikom walk-a (MONUSCO walk) prolazi se kroz centar grada gde stalno ordiniraju beskućnici (kao ovaj na fotografiji) i očigledno je ili naduvan ili pijan ili samo što se probudio pa mu nije jasno ko su ovi ljudi što hodaju i rade vežbe pored njega. Inače, ako si nepažljiv pa ne zaključaš vrata od vozila sledi uvežbana procedura u kojoj ti jedan lik prilazi do vrata i zagovara te a sa druge strane drugi pokušava da ti otvori vrata i uzme bilo šta iz unutrašnjosti vozila.Naravoučenije, ulazak u vozilo i prva reakcija je zaključavanje svih vrata. Koleginici su tu otkinuli lančić sa vrata a drugoj su pokušali da otmu tablet iz ruke dok je fotografisala šetače (izašla iz vozila i fotografisala na ulici). Komentar za drugu fotku malo kasnije, sada imam obaveza!

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2015, 02:56:29 posle podne »
Druga fotografija je nastala na putu od baze UN do aerodroma, inače prvi kontakt sa Kinšasom je bio na tom potezu i bio sam, blago je reći u šoku, bulevar sa po tri trake u oba smera, ulicu prelazi kako ko hoće i gde hoće, automobili i kombi vozila skreću i okreću bez ikakvih signala (migavaca) a sa strana prizor , ako se ko seća buvljaka sa starim stvarima preko puta novobeogradskog buvljaka (Ispod nadvožnjaka),e pa još nekoliko puta gore, to vri od ljudi, blata, peska, sada sam već navikao potpuno ali taj prvi šok je bio nezaboravan. Inače ima u Kinšasi i lepih ulica, recimo centralni bulevar ali čim pređeš u neku poprečnu ulicu počinju rupe i blato pa mi je sada jasno zašto je najčešće prevozno sredstvo džip. Inače, ko se jednom prošeta glavnim bulevarom pomislio bi da je u Japanu, ne zbog kosookih nego zbog količine japanskih vozila, mislim da ovde ima više tojota nego u Srbiji stanovnika, od evropskih vozila samo poneki retki mercedes, ostalo samo tojote, nisani i mazde. Po nezvaničnim informacijama u Kinšasi ima preko 12 miliona stanovnika a grad je jedan od najskupljih na svetu. Prosečna plata onih malobrojnih što rade je oko 50 dolara, gužva na ulici je stalna, jedino nedeljom kada idu u crkvu možeš brzo da stigneš iz jednog dela grada u drugi.Pošto većina na forumu voli pivo, čisto informativno, pivo u limenci u marketu je oko dolar i po a u kafiću od 5 dolara pa naviše, zavisno od ekskluzivnosti, dnevna karta za bazen je 20 dolara a pica u običnoj piceriji je od 12 dolara pa na više.Komaraca ima, ne toliko kao u Srbiji ali su potencijalni prenosioci malarije  i uopšte ih ne čuješ da zuje.Službeno sam leteo i u Pretoriju (Južnoafrička republika) i razlika je nebo i zemlja između Kinšase i Pretorije a mogu reći i između Pretorije i Srbije. Iako nikada nisam bio u USA imao sam osećaj kao da sam tamo (široke ulice, sređene, bez rupa jednom rečju lepo), jedino što voze levom stranom pa mi je bilo nešto čudno. ;) Evo i jedne fotke iz Pretorije gde smo Nelson i ja zajedno!

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2015, 02:59:56 posle podne »
A onda povratak u realnost!

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2015, 03:08:37 posle podne »
Mogu samo da zamislim kako ovde može da te pojede mrak ,a da se niko ni ne osvrne  :(

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #11 poslato: Mart 03, 2015, 07:10:32 posle podne »
Nisam rasista, nemam predrasuda, ali sam nekako više za evropski turizam...baš zbog mraka o kome Neo piše. Da toga nema, bilo bi interesantno videti sve to što je drugačije i razlićito. I još jedna ažna stvar, Posale šetnje medjutoliko sirotinjom, bedom, ljudskim jadom i čemerom, teško bih zaspao uveče. I previše je ljudskog bola i ovde gde smo, dodatnu dozu  bi teško podneo.

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #12 poslato: Mart 03, 2015, 08:07:40 posle podne »
U pravu si, jedino što ja nisam turista pa moram. Sa druge strane zamisli kada se vratim u Srbiju kako će mi sve izgledati fino i lepo, bar ispočetka a posle možda i poželim da se vratim u Kongo :-[

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #13 poslato: Mart 03, 2015, 08:38:20 posle podne »
Meni je Afrika tako lep kontinetn....ali - govorim samo o geografiji, flori i fauni.
Na žalost, ostalo je veoma tužno. Beda, smrt, bolesti... jako mi je žao zbog toga.
Mada, ako bi se ukazala neka prilika, a da je iole bezbedna kombinacija, mislim da bih svakako iskoristio mogućnost posete. Pre par nedelja sam odgledao ponovo put do Kilimandžara naših Z101 - vrlo zavidno  :'(

Ostaje da gledam ovakve fotografije sa pomešanim osećanjima.... samo napred st.bluesman. Čekam dalje  ;)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #14 poslato: Mart 03, 2015, 09:11:06 posle podne »
Imam tri zelje u fotografskom smislu:) Prva je da odem u Afriku , druga da odem u Japan i treca da odem u J.Ameriku da uradim seriju portreta :) Ko zna mozda mi se jednog dana ispuni bar jedna od tih zelja :D

Super je tema samo napred :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #15 poslato: Mart 04, 2015, 05:19:56 posle podne »
Serb kad kreneš za Južnu Ameriku, javi, da se priključim. Ja niame sanjam Patagoniju. U japanu mi je malo gužva, ali .... interesantno. Afrika, napaćeni i izvarani kontinent je prelep, u smislu u kome govori lecko, samoda nije tuge, bede ui boleštine, a za sve to su ti jadni ljudi najmanje krivi..
bluesman neka ti je uteha to što radiš častan posao. Jednog dana će to biti uspomene, a Tvoje fotografije deo tih uspomena. Hvala što ih deliš sa nama.

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #16 poslato: Mart 05, 2015, 12:41:40 posle podne »
Hvala ti!
Ova fotografija je nastala u jutarnjim satima (malo posle 7), deca koja se igraju pored ulice su deca bezkućnika koji spavaju na ulici pod improvizovanim skloništima.Sve fotografije su nastale iz ambulantnog vozila u pokretu, ovom prilikom sa samsungom nx1000.
 

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #17 poslato: April 03, 2015, 11:25:53 posle podne »
U poseti ribarskom naselju izvan Kinšase.
Fotografisano Pentaxom K-x pošto više nisam vlasnik Nikona d7000, pa se uslužno koristim navedenim aparatom (hvala kolegi Bojanu).
« Poslednja izmena: April 03, 2015, 11:31:31 posle podne od strane st.bluesman »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #18 poslato: April 03, 2015, 11:30:23 posle podne »
Bluesman , da li mozes da uzmes aparat i da krenes da setas po ulicama i fotkas? Ili nije bas preporucljivo?

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ulice Kinšase
« Odgovor #19 poslato: April 03, 2015, 11:38:39 posle podne »
Možeš! 20 sekundi :'(
Posle toga bi ostao ili bez aparata ili bez ruke.
Šalim se, delimično, veoma su negativni prema fotografisanju, verovatno ima neke veze sa zlim duhovima ili nešto slično pa ne dozvoljavaju fotografisanje. Jedini način je da potplatiš policajca da ide sa tobom da te čuva a ti krišom da škljocaš kada te ne vide. U ovom ribarskom selu nismo imali problema ali je palo debelo čašćavanje na sve strane, graničarima (pošto je reka Kongo granica između dve države(Kongo i DR Kongo), policajcima, čamdžijama...
Naravno i deci ako ih fotografišeš, tako da se vara onaj ko kaže da fotografija nije skup hobi.