Autor Tema: Staracka svakodnevnica  (Pročitano 6827 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Staracka svakodnevnica
« poslato: Februar 16, 2015, 08:24:45 posle podne »
U zadnje vreme retko fotkam onako za svoju dusu, juce lepo vreme, pa sam odlucio da posetim dedu i babu:) Proveo sam par sati , pa sam zabelezio par fotki :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2015, 09:02:42 posle podne »
Vremešne starine, ali guraju i dalje što bi se reklo... :)

Nekoliko fotki su po meni veoma dobre/odlične :  Grandfather i Grandfather2, recimo

Moram da primetim da je deda u odnosu na baku dobio puno bolje svetlo a po meni i vedriju obradu, što opet rezultira drugačijim ukupnim utiskom...
Godine kada pritisnu to je tako kako je, pa daj bar neka bude vedro ono što može biti....A to je osmeh i ta ukupna atmosfera..
Grandfather2 pruža i mogućnost da se drugačije cropne recimo...sličnije prvoj , ali ok...
U glavnom uz malo razmišljanja i rada neke su mogle i na stock..

 Grandmother2 bi izbegao recimo...prosto, nisi pripremio "model" za fotkanje.. :)
Dakle, baku si trebao da počešljaš, popraviš joj garderobu,  pa tek onda da fotkaš...
A inače ko što rekoh, sa ovim fade efektom cela atmosfera izgleda po meni malo "teže" nego što je to nužno..

Onako tehnički je meni ovo sve ok, ali tako je to kada fotka drug Serb.. :)

Naravno, ja to sve onako bez onih kurtoaznih izvinjenja da nekog tobož ne uvredim...;)
« Poslednja izmena: Februar 16, 2015, 09:15:08 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #2 poslato: Februar 16, 2015, 09:21:08 posle podne »
Hvala drug na iscrpnom odgovoru:)

Sto se tice vedrine fotki, verovatno i nesvesno bezim od vedrine i fotki gde je sve lepo , a to je rezultat stocka...Tamo mora sve da je lepo:) Pa ni sam ne znam :)Mislim da obrada ide u skladu sa njihovim godina, replika starog filma its (ali to je neki moj trip)...Deda je imao vise srece u tom trenutku bilo lepse svetlo :) Sto se tice cropa deda 2 namerno nisam cropovao da se vidi neka interakcija izmedju dede i babe , njena glava dedina glava i ruka prave meni neki zanimljiv trougao :) Sto se tice babe i namestanja , tesko da ce neko blizu 90 godina da se nesto preterano modira , zabelezio sam onako kako je u kucnoj atmosferi (sebe bolje da ne belezim kakav sam u kucnoj atmosferi ceo iscepan) :)

Hvala jos jednom na pisanju i sam znas koliko cenim tvoje misljenje :D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #3 poslato: Februar 16, 2015, 11:15:37 posle podne »
Meni su sve dobre :) Odlicno
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #4 poslato: Februar 16, 2015, 11:20:02 posle podne »
I meni se čini da si baku uhvatio u nekom međuizdanju. Kontekst mi se ne sviđa, u smislu telefona i kablova u pozadini, sudopere i sitnica. Na grandfather1 je licu okrenuto skoro skroz od kamere, nalazi se u neosvetljenom delu slike i ne vidi se ni lice ni šta deka radi. Na grandfather3 je šoljica pregorela što mi se ne sviđa kada je toliko blizu lica i kada je ona bitan učesnik u priči. Ima tako baš dosta sitnica zbog kojih bih te vratio na popravni :) Možda je bolje da si pokušao sa sitnim detaljima i nekim pogledima ili izrazom lica, nego ovako da uhvatiš scenu u ceo kadar?
« Poslednja izmena: Februar 16, 2015, 11:26:30 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2015, 12:05:54 pre podne »
Hvala Dalibore:)

Hvala Ico :)

Nazalost moracu da se ne slozim sa nekim stvarima Ico :) Ovo nije neko fashion ili komercijalno fotografisanje, nije fotkano napolju pa da sam izbegavo bandere krosnje drveta, nemirnu pozadinu i slicno, tako da akcenat nisam stavljao na urednost "scene". Ti kablovi su tu svaki dan, ti sudovi takodje itd...Naravno mogao sam da uzmem poskidam kablove spremim krevet, babi stavim kilo sminke, obucem je kao da ide na slavu i onda bi verovatno vecini bile lepse i urednije... To radim dva puta dnevno kad radim za stock i ovo je totalna suprotnost od onoga sto inace radim. Ove fotke imaju da kazemo neki polu dokumentarni karakter , tako da nisam hteo da sve bude savrseno bas naprotiv onako je kako moje oko vidi u datom trenutku. Da sam sve to uradio i da sam jos namestao babu i dedu mislim da bi bile previse subjektive a manje objektivne zato to nista dirao i nisam. Da odes npr u staracki dom ili neki izbeglicki kamp da fotkas, da li ces da sredjujes sobe ili ces prikazati onako kako jeste?

Sto se tice fotke gde deda sipa kafu , mislim da se dovoljno vidi sta radi i mislim da bi fotka bila skroz besmislena da sam mu rekao e aj djede okreni se jedan osmeh i sipaj kafu, a i fotka je u kontekstu dalje radnje :D Fotke su i poredjane nekim hronoloskim redom, dolazim do njih baba klopa , jedan siri kadar , hvatam neku zamisljenost dok jede a u prvom planu je slika mladjih ljudi (kao neki kontrast, mada slabo se vidi), jedan uzi kadar i odmor posle klope, bila je tu i cetvrt fotka ali sam je za....ro... Deda: ulazim smeska se sedi, djede moze kafa , moze (kuva kafu i dok sam popricao sa babom baba skuvala kafu a ja propustio kuvanje), zatim sipa kafu, seda uzima kafu i na kraju osmeh posle gutljaja :)

Za soljicu si upravu to sam prevideo:) Naravno Ico sve sitnice za popravani su dobro dosle , zato i kacim fotke  :)

P.S Da li bi fotke bile likovno lepse bez telefona sudova itd sigurno bi , ali bi bile previse subjektivne i fotografijom ne bi preneo stvarno stanje tog popodneva a u ovom slucaju mi je to bio cilj :D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #6 poslato: Februar 17, 2015, 01:37:59 pre podne »
Slažem se, nisam ni misilo da šminkaš baku i da previše šteluješ scenu. Kontam i ja da je telefon gore da bi neko ko sedi ili leži tamo mogao da odgovori na poziv, ali mi jednostavno smeta taj beli kabl u bluru, i ja bih ga pre fotkanja skinuo odatle. OK, javiće se valjda i ostali pa će reći šta misle da li je trebalo i do koje mere nameštati scene.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #7 poslato: Februar 17, 2015, 01:39:52 pre podne »
To je i car fotografije, nikad ne moze sve da bude idealno :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #8 poslato: Februar 17, 2015, 01:52:01 pre podne »
Znas kako Ico , opet zavisi iz kog ugla posmatras fotkanje odredjenog dogadja :)Jako je bitno zasta i koji je kontekst fotke:) Da je ovo fotka starijih ljudi za prodaju zivotnog osiguranja i za tu svrhu namenjena onda nema govora , telefonski kabal i sve ostalo mora da se skloni :) Ako radis dodgadjaj koji nema nikakav komercijalni karakter vec suporotno onda po mom nacinu shvatanja fotografije je skroz besmisleno namestati i subjekte i scenografiju :) Naravno postavlja se pitanje da li je trebalo i fotografisati uopste ako sve nije cakum pakum:)
Ja se sa tobom slazem u svemu sto si napisao, samo iz drugacijeg konteksta posmatramo fotke , zato se u konacnici i ne slazemo:) Da je komercijalno fotkanje da obavezno, ovako da ali ne obavezno :) Nadam se da me razumes sta hocu da kazem:)


Dalibore opet kazem ako imas komercijalni zadatak i ti kontrolises uslove treba probati da bude sve idelano, ako radis neku dokumentarnu fotku , pa zar je bitno da li je nekom nesrecnom izbeglici ruka skupljena ili mu viri dzak krompira iza glave :)

p.s Ico ne kazem da su ove fotke savrsene i dobre (nije na meni ni to da kazem) samo iznosim moj nacin razmisljanja koji ja primenjujem u fotkanju i komentarisanju drugih fotki :) Uvek posmatram kontekst same fotke pa na osnovu toga komentarisem ili stvram neku fotku:)

« Poslednja izmena: Februar 17, 2015, 01:58:35 pre podne od strane Serb »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #9 poslato: Februar 17, 2015, 01:58:17 pre podne »
Znajuci koliko je Serb opsesivan kad namesta scenu i kako ima dobro oko za detalje, siguran sam da je sve to primetio.
Nekad previse gledamo tehnicku stranu fotografije (ja prvi), a manje pricu. A gledajuci naslov teme, ovo je bas ta prica i vec mogu da zamislim njihov zivot.
Pozitivno je da je odmah na prvi pogled jasno da ovo nisu snapovi, jer se vidi kompozicija i tacno koje je detalje hteo da uhvati (recimo Grandfather2, kabl koji okruzuje soljicu, a ne dodiruje je, par slika sa starinskim ramom iznad, a ujedno govori o dedinoj svakodnevnici... verovatno mu je ispijanje kafe jedan od highlight-a dana. Onda, dok vraca soljicu se vidi kako baba lezi i jasno se vidi da je namerno ostavljena u kadru... po meni stvarno mnogo detalja koji pricaju pricu, a ne narusavaju previse kompoziciju). Takodje, pravilo eksponirana lica, obrada kako dolikuje prici.
Najslabija fotka je po meni Grandfather, zbog kablova koji strce iz tela i stvarno odvracaju paznju i neki izraz lica na kome se vidi da nije bas najkomforniji da bude subjekat. Takodje, mozda samo za mrvu ova zuta obrada, sem ako nije hteo da doprinese pomalo depresivnoj atmosferi. I za to je imao objasnjenja, od svih stock srecnih lica, covek se umori i od tolike vestacke srece na licima i veselih boja :)
Treba uzeti u obzir da su to stariji ljudi, u istoj prostoriji i da verovatno nisu bas ushiceni sto ih neko fotka u njihovom najopustenijem izdanju. Po meni, izvukao je bas dosta iz ove serije :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2015, 02:05:46 pre podne »
Cronin po meni imaš pravo, i ja ga evo pomalo kritikujem ali na PP... ;)  ;D


-----------------------------------------------------------------------------------------------
A znate šta je najludje...
Što ja ove kablove u bluru na Grandfather fotki nisam ni primetio koliko sam bio oduševljen licem u prvom planu

« Poslednja izmena: Februar 17, 2015, 02:10:03 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2015, 02:08:22 pre podne »
Hvala smarko , kao da si mi citao misli kad sam fotkao :)

Argon me kritikuje pa kritikuje nista novo :D Te kupi canona , te canon bolji itd ;D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #12 poslato: Februar 17, 2015, 02:11:10 pre podne »
hm....
Paa, naravno da je bolji kad ima bolji senzor  ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #13 poslato: Februar 17, 2015, 02:20:03 pre podne »
Samo vi nastavite o tome preko PP-a, pleeeeeease! :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #14 poslato: Februar 17, 2015, 02:24:12 pre podne »
Šali se Serb, naravno...

Pa ja o tim stvarima ne pričam nikada bez minimum dva svedoka.... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže donworkinson

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • donworkinson
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #15 poslato: Februar 17, 2015, 05:27:41 pre podne »
Odlicne. Dekica mi je hit. Kakav je to smesak  ;D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #16 poslato: Februar 17, 2015, 09:33:29 pre podne »
Slazem se u potpunosti sa Serbom(ovo u vezi komercijalne fotografije i namjestanja - i slikanja za svoju dusu!).Nekad je lijepa fotografija sa svim onim sto ima na fotografiji, dosta puta sam naisao na komentare za fotkanje protesta/demonstracija-u stilu;"Sto nisi rekao policajcu/specijalcu da se pomjeri malo u desno/lijevo, smeta pozadina...."i tako slicnih komentara.Ili recimo da nesto kloniram na fotoreporterskim fotografijama, kao smeta kanta za smece, ovo, ono....to se ne smije raditi u fotoreportizmu!
Ovdje konkretno mi se svidja svjetlost, i opustenost babe i dede, sto su fino saradjivali, sve u svemu svidjaju mi se fotografije.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #17 poslato: Februar 17, 2015, 10:54:58 pre podne »
Hvala Don :)

Hvala Tviti :)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #18 poslato: Februar 17, 2015, 01:40:45 posle podne »
Jako dobri radovi, meni je ovo super bas!

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Staracka svakodnevnica
« Odgovor #19 poslato: Februar 17, 2015, 02:50:54 posle podne »
Hvala Goxy :)