Autor Tema: Sicilija, i još ponešto  (Pročitano 7548 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Sicilija, i još ponešto
« poslato: Februar 09, 2015, 10:37:16 posle podne »
Kad naiđe hladno vreme, a dok se sneg snebiva i svoje mesto velikodušno ustupa dosadnoj kišici, ponekad se šćućurimo u svom domu i prisećamo se nekih toplijih dana... Eto baš tako, sad našli malo vremena da prekopamo uspomene od prošlog leta, pa da neke podelimo i ovde :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2015, 10:37:44 posle podne »
(nastavak)
« Poslednja izmena: Februar 09, 2015, 10:40:43 posle podne od strane BugA »
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2015, 10:45:42 posle podne »
Lep putopis! Kad vidim da si slikao kompaktom, zaista lepo zabelezeno :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2015, 10:56:27 posle podne »
Prelepo :-)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2015, 11:55:36 posle podne »
Hvala, drugari :) Bole, volim i ja nErandže... no ne staju u džep ;D
« Poslednja izmena: Februar 10, 2015, 12:01:01 pre podne od strane BugA »
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2015, 06:07:35 posle podne »
Sve su lepe ali su mi 4,5 i 11 nekako najviše "legle".
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2015, 06:16:56 posle podne »
Svidja mi se :)

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2015, 06:47:31 posle podne »
odlicno  :)

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2015, 07:01:26 posle podne »
Lepo zabeleženo - baš bih voleo da tamo jednom odem....

Nego, interesuje me fotografija 11 - šta je "ono crveno" na vrhu? Deluje kao da je lava  :o
A opet, s druge strane vidim da ste se slikali na vrhu? Ili sam nešto pogrešno "ukačio"?  ;)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2015, 08:03:45 posle podne »
Hvala svima :)

@sanja, i meni su #4 i #5 među favoritima, gde #4 ima i interesantnu (iz današnje perspektive :P) priču koja je dovela do ideje za fotografiju, a na #5 sam malo više utesnio kadar, pa sam capnuo čamac... >:(

@lecko, sve si dobrano povezao, na slici #11 jeste lava. Etna nas je "počastila" erupcijama tokom celog našeg boravka na Siciliji, a slivanje lave i sve duža ''vatrena zmija'' se lepo videla sa dobrog dela turističke obale (noću, preko dana se uglavnom video samo trag dima). A jesmo se i slikali na vrhu - suština je upravo u onome što si i sam rekao, mada u drugom kontekstu - ''sa druge strane'' ;)

Organizovane ture vode do vrha Etne, ali samo (ili ''samo'') do podnožja aktivne kupe vulkana (čija se najviša tačka nalazi nekih par stotina metara iznad), i prilazi se sa strane koja je izdignuta (lava se sliva sa druge strane)... što je valjda i logično :D Mrmljanje i nakašljavanje vulkana su prilično upečatljivi, kao i trenutak kada shvatiš da ne počinje kiša već te po glavi lupkaju komadići vulkanskog pepela :) (nakon čega isti posle danima spiraš s tintare, doduše kažu da je izuzetno hranljiv... :D)

Dve slike Etne koje sam postavio su zapravo davno ugašeno i neaktivno grotlo, na par minuta hoda od aktivnog. Evo par čisto dokumentarnih fotki da vidiš i aktivnog ''mališu''... a i sneg u njegovoj blizini :D (vulkanski pepeo je izuzetan izolator). Poslednja fotografija je nastala kad smo se već malo udaljili, a prvih par slika je napravljeno otprilike sa mesta gde se na poslednjoj vidi praznina izmedju dve grupe ljudi.

Ako ti se ukaže prilika da posetiš Siciliju, moja topla preporuka, mislim da vredi obići, zanimljiva istorija, ljudi, priroda.
« Poslednja izmena: Februar 10, 2015, 08:06:58 posle podne od strane BugA »
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #10 poslato: Februar 10, 2015, 08:31:05 posle podne »
Lepa i interesantna serija  :)

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #11 poslato: Februar 10, 2015, 08:40:44 posle podne »
...fenomenalno. Ove poslednje baš daju pravi vizuelni prilog opisu. Eto, šta je priroda a i koliko smo svi mali prema njoj.. 

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2015, 09:58:57 pre podne »
BugA Ima puno lepih, mene impresioniraju ove "vulkanske". NIsam tako zamišljao Etnu...

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2015, 06:00:35 posle podne »
Hvala, ljudi :)

oldtimer, iskreno, nisam je ni ja tako zamišljao, a ukratko bih svoje poimanje Etne mogao opisati kao - jedna velika, garava oranica :D Doduše, i dalje lebdi pitanje kako je zapravo sa one druge strane vrha, gde se glavna radnja i odvija, gde zemlja ključa, a vazduh gori...
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #14 poslato: Februar 24, 2015, 12:10:33 pre podne »
Prvo da kažem - odlična serija!
Baš sam uživao gledajući jednu po jednu fotografiju i kao i Bole, naviknut na rasipanje s opremom, zdravo-za-gotovo uzeo da je u pitanju neki DSLR.

Da Bole nije pomenuo, ne bih ni obratio pažnju na EXIF.

E tu dolazimo do jednog od važnih pravila fotografije - nije bitno čime, nego gde i kada!
Osim toga, fotografije koje gledamo, kako po pitanju izabranih motiva, tako i realizacije (kompozicija pre svega, a onda i tonalitet, uklopljena geometrija itd), mnogima koji su izabrali da se uče na skupim DSLR-ovima, može biti čas kako se to radi. Na žalost, mnogi i dalje misle (pri čemu ne mislim ni na koga ponaosob, nego na generalnu pojavu u svetu i kod nas, poslednjih godina), da će samom kupovinom skupe opreme, dobre fotografije početi da ispadaju same.

Drug BugA pokazuje da uslov za odličnu fotografiju nije skupi DSLR, već volja, talenat, smisao...

Pozdrav

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #15 poslato: Februar 24, 2015, 09:46:02 posle podne »
Hvala StORM48, sav sam se zarumeneo... :-[ Ja ponekad, doduše sramežljivo, napomenem da je slikano nekim kompaktom (kakve su inače sve moje fotografije), tek da malo prizemljim očekivanja korisnika naviklih na dSLR (;)), ali se ipak trudim da ne preterujem, da ne pridajem previše tome na značaju.

Međutim, realno gledano, mislim da je razlika u kvalitetu prikaza (pa i pojedinim mogućnostima/ograničenjima - dubina polja, dinamički opseg, rad pri slabom osvetljenju) u poređenju sa dSLR-om evidentna, nekad manje, nekad mnogo više, što je i sasvim razumljivo, ali su kompakti jednostavno moj trenutni izbor upravo i pre svega zbog te kompaktnosti, mogućnosti da sa sobom imaš aparat i uslikaš neki životni trenutak, a da sa druge strane gotovo nisi ni svestan da ga nosiš sa sobom. Kad uspeju da spakuju neki "dSLR-like" da stane u džep, a da performanse ne trpe mnogo, eto možda i mene sa te strane, do tada ćemo se ćerati ;D

Uživam u fotografiji, pre svega u životnim trenucima u kojima nastaje i koje dokumentuje, kao podsetnik, vremepolov za buduće dane, a malo se trudim i da upijam, gledam i čitam šta drugi, iskusniji rade (radite :)), pa eto, ponekad ispadne nešto zanimljivo. Iako slikam pre svega radi sebe (i dragih osoba oko mene), svakako da prija pohvala, još i više od strane ljudi koji su u fotografiju zašli mnogo dublje, i teorijskii i praktično, i veliko hvala na tome.

p.s. Nisam ja sujetan ni na kritike, pa slobodno raspalite kad nešto zapadne za oko :D, samo molim da ne zamerite ako nešto ne prihvatim odmah - čujem ja vrlo dobro, i stalno analiziram, tako da savet nikako nije bačen; samo se ja fotografije još uvek igram, i trudim se da eksperimentišem, nekad i bez previše razmišljanja, pridajući veći značaj subjektivnoj emociji trenutka nego li samoj tehnici. Sa takvim, pomalo lenjim pristupom, možda mi bude trebalo malo (više) vremena da neke stvari utuvim u glavu, ali ja nigde ne žurim, a i smatram da ono u čemu uživamo treba gustirati... 8)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #16 poslato: Februar 27, 2015, 02:48:33 pre podne »
Evo ulogvao sam se u 15 do 3 iza ponoci samo da kazem kako je ovo odlicna serija. :) Kao i ostali clanovi foruma, nisam ni pomislajo da je uradjena kompaktnim aparatom. Moji favoriti su 4,5,6,10 i 11.
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #17 poslato: Februar 27, 2015, 12:52:58 posle podne »
Lep putopis definitivno. Par odlicnih i ostale jako dobre, samo tako nastavi.  ;)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #18 poslato: Februar 28, 2015, 01:42:51 pre podne »
Hvala, ljudi :)

Evo ulogvao sam se u 15 do 3 iza ponoci samo da kazem kako je ovo odlicna serija. :)
;D ;D ;D
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sicilija, i još ponešto
« Odgovor #19 poslato: Mart 01, 2015, 06:24:56 posle podne »
sto kaze Storm nije bitno sa cim
Kakva destinacija I super serija! najbolja fotka mi je prozor VS covek ova crnobela
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson