Autor Tema: Moze li se boja popraviti ?  (Pročitano 10974 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Moze li se boja popraviti ?
« poslato: Februar 07, 2015, 03:49:37 pre podne »
U restoranu fotkano (sa meni ocajnim osvetljenjem) na brzinu bez razmisljanja.
Mogu li se nekako ispraviti ove ocajne boje ?

650D,A650

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2015, 10:12:48 pre podne »
Mogu, potrebno je u obradi podesiti balans bele (white balance). Dok se ne javi neko vicniji tome, evo dve brzinske obrade, tek da vidis da moze, Photoshop - veca korekcija balansa bele, ali "pregoreli" svetli detalji, i Lightroom - manja korekcija balansa bele (mada izgleda maksimalna koju program dozvoljava, ali nisam siguran), ocuvaniji svetliji detalji.

Da napomenem da ukoliko jos imas RAW fajlove (pored ovih JPEG), tek tada nema zime, balans bele se da srediti, boje ce izgledati jos prirodnije, a "pregorele" detalje ces lakse povratiti/sacuvati 8)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #2 poslato: Februar 07, 2015, 12:00:59 posle podne »
Ja sam uspeo ovo da izvucem. Probaj ovu tehniku. https://www.youtube.com/watch?v=7nzc82SCrzA
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #3 poslato: Februar 07, 2015, 12:54:58 posle podne »
Uvek može nešto, al kako si ono dobio? Jesu sevala neka svetla?

@BugA Pitao je samo za boje :) Nek se sam bavi ekspozicijom u RAW :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #4 poslato: Februar 07, 2015, 03:36:57 posle podne »
Jel' ima neki poseban razlog da su lica sakrivena?
Deluje mi kao "tajna vecera" :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pedja

  • Član
  • **
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #5 poslato: Februar 07, 2015, 04:14:28 posle podne »
mozda bi najbolje bi bilo u crno belu

nikon d5100 18-55*55-200* canon 400d rebel xti
http://www.flickr.com/photos/30207060@N05/?donelayout=1

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #6 poslato: Februar 08, 2015, 12:08:35 posle podne »
@BugA
Na zalost, supruga je koristila aparat i nije znala da podesava nista a JPG je koriscen zadnji put iako sam prije toga napravio 2-3 K u RAW+JPG :(

@blahh
Probao vec dosta tutorijala ali nekako uvijek mi nesto fali

@cronin
Svjetla u restoranu su bila nekako kao plava LED svjetlost (vidio sam slicno u nekim zemljama kao ulicno svjetlo)

@Bole
Osim sto ne znam da li bi se neko ljutio drugi razlog nema

@pedja
I meni se najvise dopada u cb ali sumnjam da bi se to njima dopalo  - inace je sve ovo na drugarskoj bazi

Znaci,problem je u originalnom osvetljenju koje je bilo kao sto trekoh najblize BLUE LED .
Hvala na pomoci a ako ima neko jos neku ideju ili tutorijal bas bih voleo da me uputi - ovo mi je sada postala opsesija s obzirom da normalne slike sa raznim opcija totalno promijenim mislio da li moze i obrnuto (znate ono o akvarijumu i ribljoj corbi :))
poz
650D,A650

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #7 poslato: Februar 08, 2015, 01:36:52 posle podne »
@BugA Pitao je samo za boje :) Nek se sam bavi ekspozicijom u RAW :D
Pa jest`, ja prosirio pricu... :D

crnirg, primer akvarijuma i riblje corbe je primeren ;) S druge strane, ovo sto je cronnin "izvukao" meni deluje sasvim korektno, da ne kazem fenomenalno, uzimajuci u obzir pocetnu fotografiju (i boje, i JPEG).

Svetla jesu "problem", ako se to tako gleda. Recimo ja licno vise volim da ostavim fotografiju kakva jeste (eventualno uz neke sitne korekcije), nego da balans bele boje podesim po "pe-esu"- u (p.s., "pravila sluzbe" :P) a da pritom slika onda nema veze sa atmosferom koja je zaista bila na licu mesta - a ovde kod tebe jesu sigurno bila takva svetla, makar priblizno, cim ih je aparat tako uhvatio. Mozda ne u toj meri izrazeno (senzor aparata ipak ima svoja ogranicenja i nedostatke u odnosu na ljudsko oko), ali manju korekciju je lakse izvrsiti nego doterati sliku da izgleda kao da je bilo ukljuceno neko (za balans bele) idealno osetljenje, kad nije.

Opet, cronnin je pokazao da je cak i to (skoro) moguce, pa mozda jos jedino da dopise na brzinu sta je i kako koristio, pa da probas sam, ako vec hoces da "ublazis sareNIlo" :)

p.s. pedja je dao jedno nadasve lukavo resenje - boje nisu problem, boja nema... :D E sad, ako to vec nije prihvatljivo (sto si vec pomenuo, i sto moze biti sasvim razumljivo), onda je za sad ono sto je uradio cronnin po meni favorit.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #8 poslato: Februar 08, 2015, 03:29:19 posle podne »
Najbojle je da fiksira WB na neku vrednost (u zavisnosti od belog svetla), a onda nek pusti obojena svetla da šaraju i prave stmosferu. Ako nisi siguran ubodeš 5-6000K i posle možda malo doteruješ.

Ovo sam dva puta za redom provlačio kroz ACR. Prvi put sam oba slajdera odmah odvukao do kraja (vidi sliku), a onda drugi put preciznije štelovao WB. Oba puta sam pomerao onih donjih nekoliko slajdera za ekspoziciju, (onako odokativno) samo da zadržim normalan izgled svetlih i tamnih delova, a na kraju sam još malo u PS-u doštelovao  levels, brigtness i contrast.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #9 poslato: Februar 08, 2015, 03:33:04 posle podne »
Probaj da maskom izdvojis odredjene korekcije boje.
Evo grubo:
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #10 poslato: Februar 08, 2015, 06:05:49 posle podne »
Ovo sto je @cronin uradio je meni OK - i ja sam dobio slican rezultata pomocu CURVES (bela,crna,siva) ali mi je skroz pregorio gornji deo i nijesam posle mogao da detalje - drugim rijecima nema i jare i pare.

Ako hocuu,izgleda,ne mogu i boje i detalje . Ali svejedno, ostaje mi kao odlican materijal za ucenje PS i slicnih programa.

@blahhh-ov video nudi zaista najpriblizniji rezultat s kojim sam koliko-toliko zadovoljan.

@Fibonacci moze ukratko korake za koriscenje maski .

@cronin posto mi mozak sporo radi mozes li mi samo reci svrhu (ideju) prvog koraka (slajdei desno do  kraja) ?
« Poslednja izmena: Februar 08, 2015, 06:09:54 posle podne od strane crnirg »
650D,A650

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #11 poslato: Februar 08, 2015, 08:30:19 posle podne »
- pa, svaki adjustment layer koji dodas ima vec masku . . .
Samo uzmes crnu cetkicu, podesis kako ti odgovara i crtas po masci. Time otkrivas sloj ispod adjustment sloja.

Evo, napravio sam nekoliko slojeva, da vidis.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #12 poslato: Februar 08, 2015, 08:57:56 posle podne »
Moracu ove maske mnogo bolje prouciti !
Digitalija, digitalija ...
650D,A650

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #13 poslato: Februar 08, 2015, 09:04:49 posle podne »
Jel' ima neki poseban razlog da su lica sakrivena?
Deluje mi kao "tajna vecera" :)

Pa ovo u prvom planu ti je Trilaterala, sto u ostalom vidiš i sam..
A ovo pozadi je... paa, sve suva masonerija uglavnom... :)

A ček,ček...
Jel, a što se ti raspituješ nešto si mi sumnjiv skroz... ;D ;D
-------------------------------------------------------------------------

šalu na stranu, zar postoji aparat koji ima ovako loš AWB, ili je to možda u startu bilo podešeno kako nevalja...
« Poslednja izmena: Februar 08, 2015, 09:12:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #14 poslato: Februar 08, 2015, 09:25:21 posle podne »
@crni Nisam uspeo iz prvog puta direktno da namestim WB, već sam gurnuo gornju skroz u desno, a donji skroz u levo. Tako sam sačuvao sliku, pa sam onda sledeći put gurao gornji još u desno :)
Kada uzmeš pipetu da obeležiš beli stolnjak, on ti sam odvuče  Temp u +100, a Tint u -100. Znači mora još da se tera.
« Poslednja izmena: Februar 08, 2015, 09:54:08 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže crnirg

  • Junior
  • *
  • Poruke: 48
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #15 poslato: Februar 08, 2015, 09:49:32 posle podne »
@cronin - hvala na odgovoru - ja uopste ne gledam vrijednosti numericke vec samo na oko (sto bi se reklo).
Zanimljivo koliko sam povrsan - nazad u klupu - te maske te kanali te tinte - uf uf
650D,A650

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #16 poslato: Februar 08, 2015, 10:10:01 posle podne »
Kada uzmeš pipetu da obeležiš beli stolnjak, on ti sam odvuče  Temp u +100, a Tint u -100. Znači mora još da se tera.
E to je meni bilo cudno, sto je spucao vrednost do kraja, vidim da treba jos, a nema gde vise, rekoh 'ajde nisam se udubljivao, verovatno postoji neka fora, a nisam razmisljao da snimim, ucitam ponovo, pa 'ajd' Jovo... :D

Postoji li neko logicno objasnjenje za ovo ogranicenje, ili je to cisto preventiva, da korisnici ne preteraju, pa da posle kazu "los program, vidi sta napravi"...? :P
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #17 poslato: Februar 08, 2015, 10:43:41 posle podne »
E pa ne znam, radije je pisalo tačno u kelvinima, ali su u CS6 izbacili. Uopšte ne znam šta im je tih +100. Neko zna kako da se namesti kelvin skala?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #18 poslato: Februar 09, 2015, 12:05:41 pre podne »
Poigraj se malo i sa selectiv colors, pa iz bele izbaci sta ti ne odgovara

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #19 poslato: Februar 09, 2015, 12:13:04 pre podne »
E pa ne znam, radije je pisalo tačno u kelvinima, ali su u CS6 izbacili. Uopšte ne znam šta im je tih +100. Neko zna kako da se namesti kelvin skala?
Zapravo, sad tek skontah, kada ucitas JPEG, onda je skala od -100 do +100 (necega, krompira, procenata valjda :P), a kada ucitas RAW fajl, onda je skala od 2000 do 50000 Kelvina :) (Lightroom v5.7)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moze li se boja popraviti ?
« Odgovor #20 poslato: Februar 09, 2015, 01:41:09 pre podne »
@BugA   E, bravo :) Ja sam skroz istripovao da su već nešto promenili :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D