Autor Tema: Manzanares  (Pročitano 5357 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Manzanares
« poslato: Januar 26, 2015, 07:59:32 posle podne »
Rečica Manzanares izvire na planini Guadarama, koja se uzdiže iznad Madrida i od čiste i bistre planinske reke, pretvara se u mirni tok koji lenjo teče kroz glavni gard Španije. Guadarama je lepa planina, puna planinarskih staza, a Manzanares je dogadjaj za sebe. Evo nekoliko fotografija sa tog lepog mesta

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #1 poslato: Januar 26, 2015, 08:13:32 posle podne »
Lepo :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2015, 09:47:20 posle podne »
Svidja mi se!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #3 poslato: Januar 26, 2015, 10:29:47 posle podne »
Oldtimer, ja retko komentarisem tudje fotke, jer mislim da ima pozvanijih i strucnijih da to urade od mene. Mislim da dva pozitivna komentara bez analize ne pomazu ni oldiju ni drugima koji zele da unaprede svoju fotografiju. Sve vise vidjam takve komentare i mislim da ne pomazu napretku tog fotografa. Pricali smo o tome Serb :)

Oldi, molim te da shvatis ovo kao iskljucivo dobronamernu kritiku tvojih fotografija, jer mi je stvarno zelja da ti pomognem, ako uspem sa svojim skromnim znanjem :)

manzanares 5 - Kompozicija mi je malo off. Ne znam koji je ovo format, ali mi je cudan s obzirom da je slobodno moglo da se kropuje ovo suve granje sa strane. Sve sto je interesantno se nalazi na levoj strani fotke, sto mislim da je i bio cilj kad si fotografisao. Ne znam zasto si toliko ostavio sirine sa desne strane. Gledajuci tok reke, uz mozda portrait format i malo drugaciju poziciju, mozda je mogao da se uhvati tok recice.
Cini mi se da ti je cilj bio duza ekspozicija, pa me malo bune podesavanja aparata. ISO 200 uz f18. Ja bih digao blendu toliko jedino ako zelim da produzim ekspoziciju koliko mogu, ali onda se pitam sto nisi spustio na ISO 100 ili cak 50. Uz to je fotka blago podekspinirana. Taj senzor bi dozvolio blagu pre-eksponiranost i vracanje u postu za uzvrat duze ekspozicije. Dobro bi dosao i ovoj fotki neki dodge and burn da se da na znacaju vodi, a ne svetlim partijama svetla u pozadini i sa strane. Previse stvari odrvaca paznju i nije jasno definisano sta je subjekat fotke.

manzanares 6 - Ponovo se ne istice subjekat i nije bas jasno oku gde treba da gleda. Mnostvo detalja, ali nijedan se ne istice posebno. Travica van fokusa u prednjem delu, suvo granje, , Ista podesavanja aparata kao i na prethodnoj slici. Uz to, fali joj kontrasta i poprilicno je "flat", sto kazu na engleskom. Cini mi se da je i ona pod eksponirana. Takodje, opet mi se cini da su najvetliji delovi fotke tamo gde fokus posmatraoca  ne bi trebalo da bude. Svetle partije privlace oko.

manzanares 7 - Po meni najbolja fotka iz serije, kompozicijski mi najvise prija od svih. Mozd ase varam, ali deluje mi i da je svetlo bilo bolje (to se tesko kontrolise, ali zato landscape fotografi cuce na jednom mestu 10 dana). Opet mi se cini kao da su posvetljene senke i da se na tome zavrsilo. Probaj da povuces blacks u programu kojem obradjujes unazad malo, fotka ce mnogo dobiti na kontrastnoj dinamici. Voda je mogla slobodno da bude svetlija i mislim da bi to jos vise doprinelo kompoziciji (D&B, highlights, lights).

manzanares 8 - Ne bih imao sta posebno da zamerim sem loseg, ostrog svetla. Jako je tesko dobiti dobru fotku po ovakvom svetlu, u bilo kom zanru fotografije

manzanares 11 - Opet imam primedbi na kompoziciju. Nekako oko vuce skroz u donji levi deo fotke i stvara nelagodu. Kao kad snimatelj hvata nesto, a vi bi voleli da pomerite kameru :) Ako je vec ovo izabrano, trebalo je potpuno iskljuciti ovaj beli trag vode dole levo, jer privlaci paznju i oko "trazi" da se vidi sta je dole

Poslednje dve, da se ne ponavljam, imaju slicne probleme. Svetlo, kompozicija, obrada.

Opet ponavljam, ovo je moje vidjenje stvari i nadam se da ce nekom komentari pomoci :)



 


Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2015, 06:51:17 pre podne »
Serb, Tviti hvala na prijateljskom hrabrenju
Smarko naravno da se ne ljutim, sve komentare prihvatam kao dobronamerne i sa zahvalnošću. Uostalom, u najvećem delu komentara se slažem sa Tobom. Manzanares je zaista lepa rečica i celo mesto, svestan sam da je trebalo drugačije kadrirati, i još mnogo toga o čemu Ti pišeš. Pravi fotograf bi, na primer, ušao u reku da dobije bolji ugao i kadar, a ja sam se uzdržao jer ipak je i u Španiji, na planini, januar leden. Medjutim, ja nisam sasvim ne zadovoljan. Za dugo godina meni je pejsažna fotografija bila tabu tema. Šta god da snimim izgledalo je tragično. Na fotografijama Manzaresa činimi se ipak ima...nečeg, iako je sunce sijalo kao ludo, senke bile duboke... Znači, krećem se u dobrom pravcu. Hvala na komentarima, sledeći put će biti bolje. Barem se nadam, kao što se nadam da ću još koji put na Manzanares pa ću tada, ako treba i vodu da gazim. Inače sa tog mesta imam puno fotografija (stene su impresivne) ali neka to ipak ostane u mom računaru!

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2015, 09:52:37 pre podne »
Bilo bi mi mnogo zao ako bi te moj poslednji komentar obeshrabrio, mozda sam u zelji da pomognem sve to uradio pomalo nespretno. Namera mi je bas suprotna, da pomognem kao sto su ljudi pomogli meni pre par godina i uvek sam zahvalan za takve korektivne kritike.
Retko se srece takav zaljubljenik u fotografiju i entuzijazam, tako da samo napred i hrabro, napredak se sigurno vidi! :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2015, 11:57:55 pre podne »
Meni se čini da je i Oldi svestan da nije odradio posao kako treba, tj. nam nije preneo u punoj meri svu lepotu prizora koji je njega oduševilo. Što se tiše Smarkove primedbe za ISO ona stoji, ali npr. na prvoj slici ne bi mu vredela ta ekspozicija od 2 sekunde, ako nije imao stativ.

Što se tiče samih fotki, u suštini je bitno da postoji napredak u odnosu na prethodne koje je neko radio na istu temu, a možda bi mogao da baci br. 8 i 9. na fotorazgibavanje jer mi se čini da u PS-u može da se izvuče još više iz toga. Ionako se dugo nismo igrali. Nekako mi deluje da ove fotke nisu impresivnije, više zbog nedostataka "adekvatne" obrade nego zbog terenskog dela posla.
« Poslednja izmena: Januar 27, 2015, 12:01:02 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2015, 03:28:37 posle podne »
Smarko odmah da kažem i to bez rezerve: vrlo si pomogao. Tvoja primedba nije u stilu "ne valja" već su dati i konkretni saveti. Verujem da sam i sam podsveno znao da to nije to...Dakle, primio sam poruku baš kako treba - sa zahvalnošću i u nadi da ću nekada ipak napraviti nešto što bi bilo na nivou Neonaca, Psyhioa ili Vita (recimo to neskromno, ali ako čovek ne teži dobrom, čemu život!). Na Manzanares sam stigao kao gost, u podne, po jarkom planinskom suncu, prohladno, bez stativa i sa samo jednim staklom...da sam išao sam, imao bih više vremena da se izujem i zagazim u ledenu vodu (bih!) ili barem da se malo više skoncentrišem na kompoziciju. Ovako..
Cronin hvala na savetu, vrlo rado ću donirati jednu od fotografija, recisamo koju. Baš me interesuje šta se može "izvući" iz tih "negativa". Ja snimam u RAW a pošto je d600 FF, fajlovi su prilično golemi. Kako da ih pošaljem? 

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #8 poslato: Januar 27, 2015, 03:46:21 posle podne »
Samo napred Oldi, svidjaju mi... ali kao sto rekose kolege mozda bi moglo i bolje.

slike mozes da uplodujes preko sendspace.com i pustis link.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #9 poslato: Januar 27, 2015, 07:22:28 posle podne »
dalibort...čovek koji mi je vazda davao podršku, na čemu sam neizmerno zahvalan. Uvek pozitivan i veliki fotograf! Ja se tako razočaram u svoj rad, padnem, poželim da odložim kameru trajno, ali se nekako zalečim, ponovo podignem  a sve u nadi da će biti i boljih fotografija.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #10 poslato: Januar 27, 2015, 07:57:15 posle podne »
Oldi, baci ovu poslednju Manzanares9, tamo u Pomoć prijatelja. Postavi, kao što reče Dalibor na Sendspace.
« Poslednja izmena: Januar 27, 2015, 08:19:09 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #11 poslato: Januar 27, 2015, 08:08:11 posle podne »
Kada čovek ide negde turistički jako je mala verovatnoća da će da se nađe na nekom prelepom mestu baš u momentu kada ima dobro svetlo.Pejzaž je disciplina gde treba da se poklopi mnogo kockica da bi fotograf dobio dobru fotografiju.U ovoj seriji nedostaje različitih kadrova i obrada je šarolika.Recimo mogle su ovde da se izdvoje 2 fotografije kao deo serije.Ja kada nemam neki širi objektiv kod sebe napravim uvek nekoliko panorama sa 40mm palačinkom koja je uvek uz mene i eto širine.U svakom slučaju postoji napredak kod oldija u ovoj oblasti fotografije

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #12 poslato: Januar 27, 2015, 09:06:01 posle podne »
Neo još jedna podrška koju sam, da budem iskren, očekivao. Hvala, podrška od majstora je uvek dobrodošla.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #13 poslato: Januar 27, 2015, 09:59:37 posle podne »
Pa znate kako, mislim da je smarkova kritika pozitivna (kamo srece da ih ima jos vise na forumu) posto je skoro svaku fotku detaljno analizirao i mislim da ce ti puno znaciti u daljem radu. Tako da ja tu kritiku vidim kao ohrabrenje.Neverujem da je imao nikakve namere da te obeshrabri Svakako njegova poruka je korisnija nego moja :) Ja kazem da je lepo i to mislim, ali da li su fotke kao vitove, neove, boletove nisu  i sad se postavlja pitanje da li treba  , komentarisati  fotku u odnosu na neke "najbolje" sa foruma ili u odnosu na prethodni rad forumas ???


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #14 poslato: Januar 27, 2015, 11:15:31 posle podne »
Bez namere da izigravam pametnjakovica i da se pravdam, ali cisto moj neki pogled... Dovoljno mi je sto je oldtimer shvatio na pravi nacin.

Rodic je napisao fenomelan tekst o tome kako treba da prihvatimo kriiku. Mislim da to ne vazi samo za fotografiju. Na okupljanju, prokomentarisao sam da imam osecaj da je konstruktivne kritike sve manje, da uglavnom komentari dolaze od manje iskusnih clanova i to tipa: "bravo", "odlicno", "svidja mi se". To je sasvim OK, ali mislim, bar je u mom slucaju tako, da ukazujuci na pozitivne aspekte i na stvari koje su mogle da se poprave, mnogo se vise pomaze fotografu. Ja ne komentarisem makro fotke Devila, pejzaze Vita itd... Kako da komentarisem kad nemam sta da kazem, mogu samo da gledam i da se divim. To otvorim s vremena na vreme kao svojevrsna referenca kako treba raditi. Neki ljudi sa ovog foruma ce mi ostati zauvek u secanju kao primer ljudi koji su mi pomogli, slicnim kritikama i savetima. Cak mislim da su bili blagi kad pogledam neke fotke ranije :D
Znam da svaku kritiku treba poceti sa tim sta je pozitivno u svemu, to sam dodao u drugom postu i to je nedostajalo u prvom.
Svestan sam i da ljudi nisu isti i da sa nekim treba blaze, dok neko "cuje" samo ostriji pristup.
Prvi sam imao za svaku izgovore nakon klritike: "Nisam mogao ovako jer... nije bilo dobro svetlo jer... da sam se pomerio u levo, pao bih u kanjon". To sto je neko spomenuo da bi bilo bolje da se drugacije kadriralo, da je bolje bilo sacekati bolje vreme itd, ne znaci da covek kome je upucena kritika to ne zna. Ali mozda i ne zna? Ako zna, odlicno, ako ne zna, zna sta treba da promeni sledeci put.

Na svaku kritiku se moze ovako reagovati:
- Budala ne zna sta prica
- U vecini stvari lupeta, ali ovo mogu da iskoristim
- Ovo nisam imao pojma, probacu sledeci put

I svaka reakcija je validna. Zahvaliti se i nastaviti dalje :)
Poenta je, svaku kritiku covek moze prihvatiti ili odbaciti, ali svaka kritika je korisna za potvrdu svojih stavova ili za zdravu promenu koja moze doneti boljitak.

Izabrao sam oldimerove fotke, jer sam mislio da imam sta da kazem i da jasno ukazem sta moze bolje i zato sto najvise fotkam pejzaze. Ali komentar vazi i za neke druge teme. Neke fotke za koje se ocigledno ima sta reci pozitivno i korektivno, ne dobijaju to sto sam ja dobijao kad sam pocinjao i mislim da je to steta za fotografe.

Necu vise da pametujem, cisto da razjasnim da je namera iskljucivo bila dobra, pogotovo prema oldtimeru, za koga sam stekao utisak da ce umeti to da shvati kako treba, kao sto i jeste ;)

PS. Ja bih bio najsrecniji i vema zahvalan kad bi, recimo Vito, svaku moju fotku iseckao na komade i popljuvao onako dobrano :D ili bar otkrio kako pravi onu maglu, vec pocinjem da sumnjam da nosi neku dizel masinu sa sobom koju pusti da radi u pozadini :D
« Poslednja izmena: Januar 27, 2015, 11:19:36 posle podne od strane smarko »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #15 poslato: Januar 27, 2015, 11:23:34 posle podne »
hm, ma najbolje je to pretresti sa više strana druže Serb... ;)

Oldy meni ovde dosta toga smeta iskreno ali samo u tehničkom smislu, ali ne znam kakve si ciljeve postavio sebi.
Ja prevashodno komentar gledam da prilagodim postaviocu kada shvatim koje je ciljeve i domete sebi postavio.
Onda gledam da kažem nešto korisno ako mi to znanje u konkretnom slučaju dopušta, a to nažalost nije tako često  ;D ;D

Mene je ovde najviše dotakla tvoja želja i trud da nam dočaraš neku rečicu u Španiji za koju verovatno niko od nas nikada ne bi ni čuo a kamoli video da nije bilo tebe.
S tim u vezi ja bi voleo da nastaviš jer nema mnogo forumaša koji postavljaju fotografije iz te inače jako lepe zemlje.
A za tehničke nijanse ne brini, dotera se to vremenom i kroz rad se stalno otkriva nešto novo.

« Poslednja izmena: Januar 27, 2015, 11:28:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #16 poslato: Januar 27, 2015, 11:54:30 posle podne »
Druže Smarko,
pa ne moraš se toliko pravdati, svima je jasno da je OK što si napisao i posebno Oldiju - opušteno, samo QL   :occasion14: 

Što se tiče slika, voleo bih da vidim raw, nešto mi ovde ne štima sa kvalitetom slike. Verovatno je takva obrada.
« Poslednja izmena: Januar 27, 2015, 11:57:51 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #17 poslato: Januar 28, 2015, 07:15:05 pre podne »
Smarko Ti si u velikoj prednosti nadamnom, tačno znaš šta pišeš i šta kritikuješ i zato imaš pravo da kritikuješ. Dakle, od Tebe ima šta da se čuje. Ja sam sa druge strane svestan da tih znanja, a verovatno i urodjenog osećanja za fotografiju, nemam i zato sve svoje komentare svodim u dve grupe: prva je da oćutima ako mislim da nešto nije valjana fotografija a drugi je da kažem nešto što mi se rodi u glavi kad otvorim sliku a to je obično varijanta reči "bravo, dobra je". Meni i svakom drugom kome je stalo do fotografije Tvoj način komentarisanja mnogo vredniji. To smo razrešili. I inače, veliki plus ovog foruma jeste to što on nikako nije mesto kompeticije, sujete i dokazivanja, već prostor na kome se prijateljsku ukazuje, pokazuje... I da poentiram, ne zameram ja Tebi ništa, na protiv, no zameram sebi što i pored dobre opreme i mnogo ljubavi za digitalnu fotografiju...nastavak znaš. Da se ne ponavljam.
Pericha upravo sam u procesu iznalaženja načina kako da pošaljem RAW na forum pa da svi zajedno prodjemo obradu. Biće korisno meni, ali i mnogim drugima, te u tom svetlu, moj Manzares ipak ispade nešto korisno. I pre no što si predložio da pošaljem RAW ja sam jednom od onih majstora što me preko youtube-a uče Photoshopu a koji svoja predavanja stalno završava sa "I pošaljite mi Vašu fotografiju pa onda..bla bla",  već poslao jedan Manzares sa molbom "Aman prijatelju Aarone obradi je ako Boga znaš". Ne verujem da će to da uradi, ipak moramo mi forumaši. Govoreći o obradi, mnogo lutam, slušam svakakve tutorijale, a neki od njih baš i nisu za slušanje i učenje. Iskreno.
Aragon da Španija je prelepa ex kolonijalna zemlja, ne zna se šta je lepše, priroda ili arhitektura. Za 15-tak dana provedenih u okolini Madrida nafotografisao sam se. Nadam se da si u pravu - da će vremenom moja tehnika doći na svoje. A u Španiju ću ponovo ići, tamo je nešto što meni mnogo (najviše!) znači, pa će biti popravnih ispita... Ovo što mi je sada u računaru, ne bih se usudio....Hvala Ti na podršci prijatelju.   

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #18 poslato: Januar 28, 2015, 09:25:17 pre podne »
Vidi Oldy druze  iz ovoga sto napisa smarko skapirao sam odmah u pejzaznoj fotografiji da se na svetlo mora ozbiljno racunati.  ;)
Recimo voda kao mleko mora da bude dominanta u odnosu na okolis koji treba biti zatamljen. Nisu to neke velike cake ali mogu mnogo da znace.
I kadar se lako popravi sledeci put. A obrada je mozda i najbitnija da malo popravi utisak.  :)
Evo sta mislim primerom. Malo levels, selective colors, dodge and burn tools...
Nadam se da se ne ljutis.  ;)
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Manzanares
« Odgovor #19 poslato: Januar 28, 2015, 04:36:48 posle podne »
Astra uz svu zahvalnost i komplimenti za dobru obradu. Čovek uči dok je živ...ili možda može i - živ si samo ako si spreman da učiš!