Autor Tema: Moji portreti!  (Pročitano 121634 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #60 poslato: Februar 27, 2015, 01:54:23 posle podne »
Mozda moze ovo da ti pomogne prilikom DB kontura lica da dobijes na trodimenzionlanosti. Ovo koriste profesionlani sminkeri, ali jako je primenljivo i u DB tehnici.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #61 poslato: Februar 27, 2015, 02:08:55 posle podne »
Slazem se da je ovo mnogo vaznije nego sama tehnika. Tehniku je mnogo lakse savladati nego znanje kad i sta primeniti.

Mislim da ovo ne radi u svakom slucaju, zavisi mnogo od konture lica, sminke i najvise, od svetla. Ako je dobar sminker, lako je pratiti i samo potencirati sta je on radio. Ispraviti losu sminku je mnogo teze nego unaprediti dobru.

Naravno, sati i sati vezbanja svega navedenog, sto mogu da kazem da je nije moj slucaj, jer najmanje radim beauty retouch, koji je i najzahtevniji sto se tice portreta mislim. Lako je biti pametan u teoriji :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #62 poslato: Februar 27, 2015, 02:11:52 posle podne »
Mare, moze da se radi i sa cetkicom naravno ,ali nisam siguran da ima vece kontrole vece sa cetkicom. HB uzima neku srednju vrednost izmedju razlike u tonovima, tako da cesto prelazi budu prirodniji..,.Ja koristim 80 post HB a cetkicu ostatak, mada je daleko brze sa cetkicom. Problem je sto moze da se pretera i za to treba malo vise iskustva, zato kazem djoletu da to izbegava bar sad u pocetku:)

Dalibore ovo je vrlo korisno. Mene zato cudi da sminkerka nije uradila nesto bar slicno sa djoletovim modelom...bar ja ne vidim da je uradila:)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #63 poslato: Februar 27, 2015, 02:16:19 posle podne »
Nema ovo veze sa sminkom nego sa isticanjem kontura portreta. Samo je preneseno iz sveta sminke. Korisno i jako efektivno, daje suptilan efekat trodimenzionalnosti portretu, i najvaznije kontrast tako da portret izgleda ostrije. Ja ovo primenjujem lokalno i kada radim konture.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #64 poslato: Februar 27, 2015, 02:17:29 posle podne »
Igore, a sta radis ako je razlika u tonovima toliko drasticna da ce samo da razmaze te tonove i dobijes prelaze, ali pogresne? Sa cetkicom cak mozes da ublazis luminocity tacno onoliko koliko zelis. Ne znam, meni ne deluje da imas vecu kontrolu ako pustas da ti PS logaritam odredjuje srednju vrednost. Prakticno nikad nisi siguran kako ce on to da smucka. Svakako, u nekim slucajevima moze, ako treba samo prelaze smeksati.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #65 poslato: Februar 27, 2015, 02:18:19 posle podne »
A sta radi sminka nego istice konture lica Dalibore? Kako onda nema veze sa sminkom?

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #66 poslato: Februar 27, 2015, 02:22:39 posle podne »
Mare bas tih 20 posto sto koristim cetkicu koristim za takve situacije ali u ustalim slucajevima HB. Pritom ne znam koliko si radio sa nasminkanim modelima i modelima koje imaju lice za beuty. Uglavnom se i sam model bira  sa cistim licem plus sminka tako da nekih vecih problema neces imati.

Sto se tice sminke , itekako ima veze sa sminkom i sminkerka to mora da zna i da radi..Moja sminkerka obavezno razlicito tonira delove lica..

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #67 poslato: Februar 27, 2015, 02:28:09 posle podne »
Zvanicno nisam radio mnogo, ali nezvanicno jesam eksprimentisao jako mnogo :) Hocu reci, tehniku po tehniku, do besvesti vezbao, ali jako retko full retouch gde kombinujes razlicite tehnike. Sto ce reci, nemam tacno razvijen svoj worklow, nego vise idem po osecaju, sto je verovatno pomalo neefikasno. Uvek ispitam sve mogucnosti i izaberem koja meni najvise odgovara. Takodje, olovka daje tu mnogo slobode, jer ako izvezbas osecaj, onda tek postaje mocan alat. To sa HB nemas.
Mislim da stvarno zavisi od situacije, sta retusiras, koje su ti namere i sta hoces da postignes.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #68 poslato: Februar 27, 2015, 02:34:00 posle podne »
@ smarko Nema veze sa sminkom jer ovaj metod DB-a mozes da primenis na portret bez sminke ili na portret zivotinja, to je samo tehika skinuta od sminkera. Da dobijes na dubini i trodimenzionalnosti fotografije. Stvara se iluzija trodimenzionalnosti. Probaj :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #69 poslato: Februar 27, 2015, 02:36:18 posle podne »
Bas naprotiv Mare, razlicite tehnike su pozeljenje da iskoristis maksimum iz retusiranja. U ovom slucaju ne koristis razlicite tehnike samo razlicite alate. Zato je najbolje da se kombinuju. Imas odlicnu kontrolu sa HB samo  treba vezba. Npr Michael kombinuje cetkicu (ranije je vise koristio cetkucu ali posto je izbacio maqltene skroz FS sad ne znam) i HB,Julija  uglavnom radi sa HB , alikoristi i cetkicu , patch tool                                                                                                                                     (za zile na vratu)i clon stampo za delove oko usana...Nemoj da se ogranicavas samo jednim alatom. Naravno svako treba raditi na nacin koji njemu najvise odgovara :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #70 poslato: Februar 27, 2015, 02:47:29 posle podne »
Dalibore, ti i ja kao da pricamo mandarinski kad treba nesto rascistiti :)

Igore, da ne idemo pod konac. Ja prvi ne koristim jednu tehniku (alat) i ne ogranicavam se, bas sam naprotiv rekao. Sve zavisi sta hocu da postignem, koliko vremena mi treba, da li vredi truda (recimo, za 90% posla ti treba 10% vremena ili obrnuto), nekad koji mi daje vecu kontrolu itd... Gledao sam i Juliju i Michael-a i jos bar 10 ljudi koji rade FS i svaki ima nesto svoje posebno. Stvarno mislim da zavisi od preferenci, potreba, vremena i svrhe i na kraju tvog izbora.
Svaki retuser ce ti reci da isti ili jako slican rezultat mozes da dobijes na bar 5 razlicitih nacina. Na tebi je da izaberes koji.

Mislim da u sustini govorimo iste stvari. Ti sa tvojim svetlom, color chekerom i nasminkanim modelima imas potrebe da radis tako, ja sa nenasminkanim modelima, prirodnim svetlima razlicitih boja imam potrebe za necim drugim...

Ja sam naucio mnogo tehnika za landscape, koji radim vise, ali ih ne koristim u 99% slucajeva. Dobijes 95% obrade koju hoces i shvatis da za tih dodatnih 5% ti treba jos 100% vremena... kad budem radio za klijente, mozda... i to samo ako ce klijent da primeti tu razliku od 5% :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #71 poslato: Februar 27, 2015, 03:05:43 posle podne »
Slazemo se mi isti nam je pogleda, nego kazem koji nacin meni daje najbolje rezultate :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #72 poslato: Februar 27, 2015, 03:07:37 posle podne »
Pa, ocigledno da tvoj nacin radi vrlo dobro. Ja mogu da kenjam o teoriji koliko hocu, ali ako hocu da potvrdim moje pisanje, moracu to i da dokazem u praksi :D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #73 poslato: Februar 27, 2015, 03:09:40 posle podne »
Mozda pricam mandarinski hahah :)  Samo pokusavam da objasnim ono sto prva slika ilustruje koju sam zakacio, da mozes portret devojke bez sminke na dnevnom svetlu da poboljsas ovom tehnikom. Nema veze sa izborom svetla ili sminke. To je tehnika koji koriste i Kuzmenko i Michael.. samo oni to nazivaju Conturing.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #74 poslato: Februar 27, 2015, 03:14:57 posle podne »
Ja tvoj mandarinski razumem, ali ti moj bantu izgleda ne :)

Ja samo hocu da kazem da sminka radi istu stvar. Znaci, kad radis D&B, ti prakticno radis slicnu stvar koju radi i sminker. Sto ce reci, ako je model nasminkan, ako je sminka dobra, sa D&B mozes jos vise da naglasis tu dobru sminku. Ako je sminka losa, onda ces se namuciti da popravis (a u vecem broju slucajeva ne mozes da ispravis). Ako je model nenasminkan, crtajuci konture ti na neki nacin radis sminkanje i naglasavas delove na slican nacin na koji radi i sminker.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #75 poslato: Februar 27, 2015, 03:18:11 posle podne »
Pa to ti pricam celo vreme :) Sporazumeli smo se hahah
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #76 poslato: Februar 27, 2015, 03:20:13 posle podne »
 :hello2: :occasion14: :blob3: :headbang:  :binkybaby: :binkybaby: :binkybaby: :binkybaby: :binkybaby:

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #77 poslato: Februar 27, 2015, 04:27:06 posle podne »
Evo i originalnih fajlova!...cisto da uporedite!
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #78 poslato: Februar 27, 2015, 04:28:11 posle podne »
E sad mene zanima, ako je model dobro našminkan, zašto, da li, kada i do koje mere treba nešto ispravljati?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lzvijer

  • Junior
  • *
  • Poruke: 40
    • Pogledaj profil
Odg: Moji portreti!
« Odgovor #79 poslato: Februar 27, 2015, 04:35:53 posle podne »
@Cronin
Evo meni su najlepse nenasminkane devojke na prirodnom svetlu.  >:D