Autor Tema: Darktable  (Pročitano 7522 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Darktable
« poslato: Mart 24, 2014, 02:44:35 posle podne »
Posto sam "linuxas", za "razvijanje" RAW fajlova koristim Darktable. Prije njega sam direktno uvozio fajlove u Gimp, a UfRaw ih je razvijao, kao plugin za gimp, mada postoji i standalone verzija.
Posto dartable ima neuporedivo vecu funkcionalnost od ufraw, tj, pruza puno vise opcija prilikom izrade, onda sam samo njega poceo koristiti. Medjutim, primijetio sam jedan problem, kojem u pocetku nisam pridavao puno vaznosti, jer sam mislio da ja negdje pogrijesim pri podesavanju parametara. Problem u ogromnoj kolicini suma, koji nikako ne mogu posle da uklonim. Ali, imaju dvije strane problema.
Obicno sam do sada raw fajl uvozio u darktable, i izradjivao u jpg, pa taj jpg posle jos malo dotjerivao u gimp-u. E sad. Kad neku sliku otvorim u nekom obicnom vieweru, ona cesto ima puno izrazenog suma. Znaci, cak i fotografije nastale po danu i lijepom vremenu i nizim iso vrijednostima (200-400). Ali, nije to uvijek slucaj... Ali vecinom jeste.
E, ono sto me dodatno zacudi jeste to da je taj isti sum neuporedivo manje vidljiv kada tu istu fotografiju otvorim u gimp-u. Kada uvecam prikaz (na preko 50%), on je i dalje prisutan, nego u obicnom view-eru.
Najgore je to sto ja taj sum ne uspijevam nikako da uklonim. Logicno, kada ga smanjim na neku dosta manju rezoluciju, sum je dosta manje primjetan.
Medjutim, zbunjujuci faktor je to sto ufraw taj isti raw fajl sasvim korektno uveze i izveze, i nema suma uopste... Znaci, kad ga koristim samog, ili kao gimp plugin, sve je dosta bolje. Puno manje suma ima... Malo sam cackao po netu i vidio da dosta ljudi ima isti problem, u pomenutoj kombinaciji (NEF sa D3200 i Darktable).

Okacicu danas 1-2 primjera gdje je to bas izrazeno. Recimo, u onoj temi sa Tare, one prve tri fotografije spadaju u te problematicne. Jednostavno, suma ima nenormalno puno. Kazem, nisam u pocetku tome davao veliku paznju jer sam mislio da ga ja mozda greskom nekako napravim, ali sad vidim da ipak nije do mene.

Okacicu i RAW i jpeg iz darktable-a i jpeg iz ufraw, za poredjenje.


Najzalije mi je sto mi je puno fotografija propalo zbog toga...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #1 poslato: Mart 24, 2014, 06:36:14 posle podne »
http://www.sendspace.com/file/oljsjv

Evo original raw fajl. Uskoro cu okaciti i jpeg.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #2 poslato: Mart 24, 2014, 07:46:07 posle podne »
Ovo je iz darktable-a

http://www.sendspace.com/file/w669y1


A ovaj iz ufraw-a

http://www.sendspace.com/file/v806fp

Nemojte obracati paznju na WB, ovo sam samo na brzinu odradio, da pokazem kolicinu suma.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #3 poslato: Mart 25, 2014, 02:19:36 posle podne »
Je li iko bacio pogled na ovo?!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #4 poslato: Mart 25, 2014, 05:13:35 posle podne »
Bacamo, ali ne znamo da li je pametno da se hvatamo u koštac sa Linuxom :)
Ako sam dobro shvatio ovo je problem?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #5 poslato: Mart 25, 2014, 05:36:57 posle podne »
Ja sam bacio pogled ali iskreno nista ne znam o tome, pa da ne lupam bzvz :)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #6 poslato: Mart 25, 2014, 07:07:39 posle podne »
Problem je ta ogromna kolicina suma... Ako uradim dvije fotke u istim uslovima, jednu u raw, jednu jpeg direktno iz aparata, raw ima neuporedivo vise suma koji tesko mogu da uklonim posle..

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #7 poslato: Mart 25, 2014, 08:40:38 posle podne »
Meni je malo nelogično da RAW fotografiju prebacuješ u JPG, pa je onda sređuješ u GIMP-u (ako sam dobro shvatio?). Onda skoro pa da možeš odmah da pucaš JPEG direktno iz aparata.
Sa druge strane, ako imaš i dalje NEF fajlove ništa ti nije propalo, moći ćeš i za 10 godina da ih otvoriš u nekom PS CS8 i da ih središ po želji.

Što se tiče konkretne stvari, mislim da ne mogu da pomognem jer nemam Linux pri ruci pa ne mogu da "rekreiram" problem.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Darktable
« Odgovor #8 poslato: Mart 26, 2014, 10:39:49 posle podne »
A jesi razmišljao da probaš nešto treće?

Npr. RAWTherapee?

Pozdrav

P.S. Ova aplikacija je multiplatformska, tako da je mogu probati i oni koji nisu na Linuxu. ;)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #9 poslato: Mart 27, 2014, 08:48:21 pre podne »
Imam i njega. Daje mi identicne rezultate kao i darktable... Jedino kad koristim ufraw, dobijem konacni fajl koji je relativno pristojnog kvaliteta.

Okacicu danas popodne i neki od snimaka po danu, gdje je isto dosta primjetan sum, kada ga izvezem preko darktable-a.
Storm, je li ti problem da skines onaj moj fajl gore, pa da prebacis u jpeg iz rawtherapee sa win-a, a i da okacis jednu verziju iz cega vec ti razvijas... Ili neko drugi, ako nadje vremena. Ne treba je nista dodatno sredjivati, samo direktno prebaciti i smanjiti.

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #10 poslato: Mart 27, 2014, 09:20:13 pre podne »
Ti u raw fajlu nemas mnogo suma. Ako otvorim raw i sacuvam ga kao jpeg u ACR dobijem opet fajl koji nema nista znacajno suma. Ti ocigledno radis u obradi nesto sto ne treba.

Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #11 poslato: Mart 27, 2014, 10:54:24 pre podne »
To se i meni čini. Meni sasvim dobro ispadne fotka razvijena iz NEF-a preko Win>PS kombinacije.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #12 poslato: Mart 27, 2014, 01:43:36 posle podne »
Najgore sto nikako ne mogu skontati gdje je problem.

Znaci, cak i kad bez ikakvih podesavanja u darktable-u izvezem, imam suma stvarno puno. Vidjeli ste na ona prva dva primjera gore, sto sam okacio.

Cronin je to dobro pokazao, na primjeru sto je prethodno okacio, na pocetku teme. Kad on razvije kod sebe, i ono sto je meni izaslo...

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #13 poslato: April 13, 2015, 03:36:59 posle podne »
Malo da obnovim ovu temu.

Isprobao sam sve sto ima na linuxu a da moze da izradjuje raw. Darktable, RawTherapee, Photivo (njega sam najduze koristio), ufraw, i na kraju sam probao jedini koji se placa, a to je Corel AfterShor Pro. I ostao sam na Corelu. Jedino sa njim nemam onih problema sa sumom. Ne znam u cemu je fazon, ali moze biti da svi ovi opensource koriste neke zajednicke biblioteke koje ne daju najbolje izlazne rezultate...

Prilicno sam zadovoljan sa AS. Ima dosta opcija, prilicno je brz i jednostavan za koristenje. Photivo je bio veooooma spor, jer on za svaku promjenu neke vrijednosti sve iz pocetka primjenjuje.

Jedina "mana" kod AS je da se placa, ali ni to nije problem. ;)

AS je nastao tako sto je Corel kupio Bible, isto placeni softver, i vremenom ga poboljsao. Ovo je sad verzija 2 AS Pro. Ima i obicna verzija, ali ne znam sta joj nedostaje u odnosu na pro verziju.
Ima i dosta pluginova, koji solidno obavljaju funkciju.

Uglavnom, ako neko jos koristi linux, preporucujem nabavku AS Pro.

Van mreže st.bluesman

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #14 poslato: April 13, 2015, 05:05:18 posle podne »
Meni Darktable sasvim regularno izvozi u JPEG onako kako podesiš, ako nema šuma u RAW-u nema ni u izvezenom JPEG (bez uklanjanja šuma,znači open raw, export u jpeg).Proveravao sam sa fajlom iz Nikona d7000, pošto tvoj link nije više dobar.
Koju distribuciju linuxa koristiš, ja imam voyager linux (fork xubuntua)?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Darktable
« Odgovor #15 poslato: April 13, 2015, 06:40:30 posle podne »
Koristim OpenSuse, zadnje 2-3 godine. Prije sam koristio Arch, jedno 5 godina.

Ma meni se sum javljao i gdje ga ima i gdje ga nema. Cak na iso 200 je bilo nenormalno puno suma u izlaznom fajlu...

Sad, na Corel AfterShot Pro, nema nikakvih problema, i prezadovoljan sam.