Autor Tema: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom  (Pročitano 4224 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« poslato: Mart 06, 2014, 11:18:15 pre podne »
Molim da ne zamerite sto sam razvukao ovoliki carsaf u prilogu... ali je prilicno informativan, i jako koristan za neke buduce diskusije na temu pretakanja o tome ko koliko, sta i zasto. Ko se zaneo u predvidjanjima i koliko je uopste cebe dugacko.

What Happened to the Photography Industry in 2013?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #1 poslato: Mart 06, 2014, 12:20:04 posle podne »
Da, citao sam jutros uz kaficu...
Ovde ima materijala za polemiku i dobro je da si otvorio temu :)
Iskren da budem, ni malo me ne cudi ovakva situacija. U neku ruku, to je samo preslikano stanje kakvo se moze naci i u drugim granama industrije i tehnologije.
Ne bi da sirim razmatranje na auto-industriju, ali paralela je vise nego ocigledna. Svi "kukaju" kako prodaja opada vec duzi niz godina, ali su razlozi kuknjave potpuno suprotni.
Proizvodjaci, njihovi menadzeri, inzinjering, advertising agencije se "zale" na prodaju, a odavno su izgubili vezu s realnoscu i sto je najgore i dalje ubiraju basnoslovne marze.
Kupci, potrosaci(najveci deo), jednostavno nisu vise u stanju da prate korak, sto zbog nemastine, sto zbog neinformisanosti. Toliki je izbor svega i svacega, kako u fotografiji tako i u drugim granama, da covek bude pre zbunjen ponudjenim nego naucen.
U gradu u kojem zivim, ne mogu da se pozalim na izbor i raznovrsnost fotografskih potrepstina. Ako nesto zelim da kupim i znam sta mi treba, to cu i da nadjem.
Problem nastaje, ako covek ne zna sta mu treba, a zeli da ima. Koliko puta sam doziveo kako prodavci postavljaju pitanja tipa: "Imate li vec filter, pribor za ciscenje, torbicu...?"
Ako u tom kontrirate s pitanjem, da se interesujete vise za kalibrator ili "Colorchecker" ili sivu kartu, rizikujete da od usluznog prodavaca najednom pred vama stoji teleci izraz lica.
Bogu hvala, postoje izuzeci...ipak, velika vecina je ovo sto sam vec opisao.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #2 poslato: Mart 07, 2014, 04:14:19 posle podne »
Cedjenje suve drenovine je gotovo, korporacije zele da uzimaju svake godine uz minimum troskova maksimalan profit. Jednom i to mora da se zavrsi, nigde u egzistencije ne postoji konstantan rast, mada ce ljubitelji i vernici liberalkapitalizma, daun dzonsona i ostalih laznih pažuljica da vam srčano tvrde suprotno.
Koropracije nam ne nude ništa novo, pomaci su minimalni a cene paradoksalne. Tržište je zasiceno, ljudi imaju manje novca, prioriteti se menjaju, globalna ekonomija je u dip šitu, uprkos optimističnim kreveljenjima sa teve ekrana naših malih prijemnika.
Smartfonovi su druga priča...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #3 poslato: Mart 07, 2014, 04:17:19 posle podne »
U ala ste zacrnili. :) Pa nije baš tako. Napredak je poslednjih godinu i po do dve bio prilično veliki. Nema razloga da ne budemo zadovoljni.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #4 poslato: Mart 07, 2014, 05:24:43 posle podne »
Najveći napredak je bio prelazak sa analognih na digitalna tela, i naravno da je bum tada bio najveći.
Kada se to završilo onda je prodaja logično počela da usporava. Napredak sa starijih digitalnih tela na novije sigurno da je evidentan ali se mnogi pitaju da li im je to toliko neophodno.
Naravno profesionalci uvek moraju da su u trendu i to nema govora,ali velika većina nema taj problem. Evo ja prvi tvrdoglavo ne žurim da promenim svoj 40D.
Najveći broj onih sa  5D2 i ne pomišlja za te pare da predje na 5D3.
Kako tek ubediti vlasnike 550D da predju na 700D...hm,verovatno nikako.

I naravno sad kuku i lele , pala nam prodaja....e ne, nego će da vam skoči.

« Poslednja izmena: Mart 07, 2014, 05:40:01 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #5 poslato: Mart 07, 2014, 07:22:07 posle podne »
Pazi nije to ni tako loše. Mislim na korisnike. Sad pošto svi imamo manje/više ono što nam treba možemo slobodno da se posvetimo fotografiji bez da nas oprema ograničava, a nad teškom situacijom i market share-ovima neka kukaju proizvođači. Evo kad krenem da razmišljam malo glasno... za stock teškod a će mi skoro trebati više od ovih 36 mpix. Sad da izbace 50 čisto sumnjam da bih išao na to osim ako se na stock-u ne stvore zahtevi za takve rezolucije.
Šta je ono što bi me možda povuklo? Svakako da se poradi na DO još jer toga uvek treba i highISO ali ne u smislu da fotkam na ISOpola_miliona nego da mogu da fotkam na ISO2500 fotke koje su sasvim prihvatljive za stock, a da one na ISO640 ili 800 u uslovima slabijeg svetla budu kao sada recimo ISO200 ili 400. To bi mi sigurno bilo zanimljivo. To bi me možda povuklo na upgrade. Ovako... autofokusi, rafali, EVF-i i ostale trice i kučine - JOK!

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #6 poslato: Mart 07, 2014, 07:30:41 posle podne »
slažem se.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Dakle, ovako stoje stvari sa foto opremom
« Odgovor #7 poslato: Mart 07, 2014, 08:51:40 posle podne »
Evo kad krenem da razmišljam malo glasno... za stock teškod a će mi skoro trebati više od ovih 36 mpix. Sad da izbace 50 čisto sumnjam da bih išao na to osim ako se na stock-u ne stvore zahtevi za takve rezolucije.
Na žalost, iako i sam delim to mišljenje, mislim da se atmosfera "nasušne potrebe" jako lako stvara i to je najveći problem - niko ne zna za šta će mu više, ali mu, eto, treba.

Za ostalo se takođe slažem - DO može još malo (mada je već doterao mnogo više nego što sam očekivao, realno. A slažem se i za ISO - glavna stvar bi bila da se nekako dobaci do potpuno čistih 1600-3200. Tada bi se u realnosti moglo štošta raditi i van studija, a da to ipak ne bude neka razmrljotina.

Nego, sad nešto čitam svoj post, pa mi prosto bezveze sa se u svemu slažem.   ;D

E da... a boje na Nikonu?  >:D

ŠAAAALIM SE! :D

Pozdrav