Autor Tema: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?  (Pročitano 7769 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« poslato: Februar 14, 2014, 07:27:43 posle podne »
Sto bi rekao Boldrik: "I have a cunning plan" :) :0

Predlazem da malo obogatimo ovaj deo foruma, i da ga donekle lisimo ''MAJKE MI'' pravca, i da krenemo konkretnim primerima predstavljati osobine nekog stakla. Dakle, plan je sasvim prost, vec vidjen na POTN-u i nosi naziv Lens Sample Photo Archive. E sad, posto je malo glupo otvarati poseban forum bez i jedne konkretne teme, onda bih predlozio da krenemo sa pravljenjem posebnih tema za svako staklo, pa kada se nakupi dovoljno, i ako predlog zazivi... onda lepo otvorimo posebno cose za objektive, i tamo prebacimo sve postojece srodne teme.

Dovoljno je da naslov teme nosi naziv objektiva, a da ona u nastavku sadrzi fotografije napravljene sa njime, kropove... i uopste, diskusiju, iskustva i komentare na temu tog stakla. Ako zelite da poredite dva objektiva, onda u naslovu izmedju ta dva stakla stavite VS... i to je to. Stavise, cak ne bih ni zamerio ako neko okaci dva puta istu fotografiju... u fotografskom delu foruma, i ovde.

Ono sto mene trenutno zanima jeste, postoji li uopste kriticna masa zainteresovana za tako nesto... sto definisete nekim svojim komentarom, predlogom, idejom... i sl.

Dakle?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #1 poslato: Februar 14, 2014, 08:42:13 posle podne »
Odlična ideja. Evo ja ću u toku dana da postavim fotografije, kropove itd. sa Nikonom 18-55, 18-105 i Tamronom 18-270 VC.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #2 poslato: Februar 14, 2014, 09:33:51 posle podne »
Odlicna ideja Rodicu...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #3 poslato: Februar 14, 2014, 10:09:50 posle podne »
Ne znam sta smo do sad cekali...valjda da nekom padne na pamet!!
Ziv bio Roki :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #4 poslato: Februar 14, 2014, 10:11:58 posle podne »
Lajkujem,,,

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #5 poslato: Februar 14, 2014, 10:40:43 posle podne »
Naravno, najveci benefit cele ove price ce biti kada na konkretnu dilemu nekog od clanova, jednim delom odgovorimo tako sto cemo linkovati ka temi prepunoj fotografija sa tim staklom. Iskreno, nisam nesto zamisljao da to bude neko prepucavanje Canon vs Nikon vs sta bilo... vec naprosto,  jedna baza informacija o nekom staklu, njegovih prednosti, mana... i sl.

Dakle, vise slika... manje price :D

Mislim da smo dosli do tacke kada forum ima dosta aktivnih clanova, i koliko vidim dobro su naoruzani ... pa sto to onda nekako i ne kanalisati.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2014, 11:54:25 posle podne »
Odlicna ideja...potpisujem odmah  :D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2077
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2014, 11:55:10 posle podne »
Odlična ideja!
Ja sam već hteo da besim slike sa EF 35/2 na pitanje mnogih i moje obećanje Škrabalici i Goshetu da će biti posebna tema za taj objektiv.
Međutim, nikako da se nakanim da napravim neke uzorne primere.
Pretpostavljam da u ovim budućim temema nije toliko bitan sadržaj već tehnička strana, fokus, bokeh, oštrina, boje, itd... može ?
« Poslednja izmena: Februar 14, 2014, 11:57:15 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2014, 01:17:26 pre podne »
Ideja je zaista ok i to bi moglo da upotpuni sadržaj foruma bez obzira što nešto slično postoji. Ima sajtova poput http://www.pixel-peeper.com/ sa pretragom i rejtingom za svako staklo i svaku fotografiju. Sad, šta bi se s tim postiglo funkcionalno i tehnički gledano? Mislim ne puno jer šta god ti nekome pokazao i ma koliko to dobro ili loše bilo na primeru neko će želeti da ipak više veruje đurablog.com-u ukoliko se review na tom blogu više podudara onome u šta ta osoba želi da veruje.

Ako izgleda bolje od onoga u šta on želi da veruje rećiće: ok, ali kod tebe je možda extremno dobar primerak jer je đurablog-er probao dva i oba su dali lošije rezultate.
Ako izgleda lošije nego što on želi onda će priča biti drugačija i ispašće da imaš extremno loš primerak, a da je kod đurablog-era baš onakav primerak koji oslikava pravo stanje stvari. I tako... Predrasude su čudna stvar i teško tu da išta može da pomogne ali svakako može da se proba i ako se zajednica odluči za takav potez ja samo mogu da se pridružim ;) U stvari već sam o nekim objektivima pisao veoma detaljno i propratio sve primerima pa to onda može samo da se prebaci u zasebne teme.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #9 poslato: Februar 15, 2014, 02:08:22 pre podne »
A LensTip je đurablog, pretpostavljam?  ???

Joj DuxX, stvarno ne znam šta bih Ti rekao na to. Ili do sada nikad nisi otvorio taj sajt ili si naprosto kontraš. Pa ako postoji jedan referentni sajt koji se bavi testiranjem objektiva u apsolutno naučnom smislu, onda je to upravo LensTip. I najveći ljubitelji DxO to kažu, pa eto - zaista sam zatečen ovim što čitam.  :o

Jesi pogledao makar njihov test filtera?
Na onom nivou NIKO NA PLANETI NIKAD nešto slično nije uradio. Ali dobro, čim 16-35 VR nije dobio 10 zvezdica na skali od 1/5, onda je to "đurablog" whatever... :icon_scratch:

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #10 poslato: Februar 15, 2014, 02:30:09 pre podne »
Nije problem u zvezdicama već u lupetanju dotičnih o nečemu što veze nema s realnošću. Alo, aberacije na 16-35 su najbolje kontrolisane od svih canonskih ultraširokih stakala. Daleko do toga da je staklo savršeno. Itekako ima mana i o tome sam pisao i mogu opet ako treba ali kada se sve sabere i oduzme dobija se izuzetno dobar paket po vrlo pristojnoj ceni.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #11 poslato: Februar 15, 2014, 07:52:52 pre podne »
Dakle, da pređemo na konkretna pitanja, to bi trebalo da izgleda manje više ovako:

-u podforumu Objektivi otvorimo temu posvećenu određenom staklu
-napišemo kratak esej o ličnom iskustvu sa tim staklom i o tome da li je to staklo ispunilo naša lična očekivanja od istog i da li je ispunilo svrhu zbog koje je kupljeno
-izaberemo određen broj fotografija koje bi prikazale osobine tog stakla vizuelno
-kropujemo delove fotografija?

Pošto sam vezan poslom i samim tim za kuću nije mi teško da kopam po hardovima. A recimo da ovde kačimo 800x600 i kropove, a full size fotku na neki file hosting?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2014, 09:14:43 pre podne »
Zorane evo jedan primer ovde kako je sve uredjeno...tu sam vec dao svoj doprinos i svidja mi se kako je organizovano..

http://photography-on-the.net/forum/forumdisplay.php?f=107
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #13 poslato: Februar 15, 2014, 10:08:58 pre podne »
@DuxX

Pa pazi, to sa pixel-peeper je daleko ozbiljnija prica, od ove koju predlazem. Ovo sa POTN (photography on the net) je upravo ono sto smatram primerenim ovom tipu foruma, i ono sto je prilagodjeno potrebama vecine clanova. Clanstvo je saroliko i ono ide od raspona vise upucenih, preko srednje do apsolutno neupucenih... i malo je zajebano pokriti ceo spektar. Ovo u svakom slucaju treba da posluzi kao neka baza objektiva koju bi neodlucni pregledali, i donekle im dalo neke smernice kuda da idu sa nabavkom i planovima uopste. I sam si svedok koliko se ljudi javi sa pitanjem... sta da kupim, 35mm ili 70-300 . Pocev od takvih, pa na dalje... vremenom bi taj deo foruma davao i odgovore na neka druga pitanja, poput sigma 35mm vs Canikon 35mm ... i tako dalje.
Mislim da je ok da se kace obradjene i neobradjene fotografije, s tim sto bi smo ovde bili oslobodjeni obaveze postovanja nekih elementarnih pravila estetike, kompozicije i slicno. Gledamo bokeh... uocavamo aberacije... sta znam...
Nadam se da razumes da za neku ozbiljniju pricu testiranja objektiva treba resursa i vremena, i da je to nesto sasvim drugacije od ovog.

@ Stalker
Tako nekako. Ali kao sto rekoh DuxX-u, ne mozemo od svakog clana ocekivati da isprati neki sistem predstavljanja, koji je proizasao iz nekog pravilnika. Mislim da cemo se snaci. ;)

@dalibort82
Sad cu da ti dam keca zbog nepaznje na casu. :D Isti link imas i u prvom postu, i on je zapravo i osnova ove ideje. Ne mislis valjda da sam otkrio vrucu vodu? :)

Evo, kad dodjem popodne kuci, pokrenucu par tema cisto da probijem led :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #14 poslato: Februar 15, 2014, 10:27:14 pre podne »
Sorry..radim dvadeset stvari odjednom...promaklo :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #15 poslato: Februar 15, 2014, 11:09:57 pre podne »
@Zoran

OK, to je neka moja ideja, drugi neka predstave staklo kako oni misle da je najbolje. Različitost i kreativnost su uvek dobrodošle.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #16 poslato: Februar 16, 2014, 07:57:23 posle podne »
Evo, Stalker i ja smo probili led... pa izvolite. Ja cu malu dramsku pauzu :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #17 poslato: Februar 17, 2014, 09:19:12 pre podne »
Svidja mi se ideja, na potn-u sam visio stalno nad ovakvim podforumima iz razloga sto nije isto gledati testove objektiva (koji su sturi, i ne govore mnogo o realnoj upotrebljivosti) i gledati sta ljudi rade sa tim objektivima :)
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2703
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #18 poslato: Februar 17, 2014, 12:54:37 posle podne »
Želeo bi da dam jednu sugestiju ljudima sa foruma koji su odlučili da deo svog slobodnog vremena podele sa ostalima i utroše ga na prezentovanje objektiva.

U redu je što postavljate semplove objektiva to je ok, ali...
- ...uz njih bi bilo dobro da date što više informacija o prednostima a naročito o manama tih objektiva....kako ih najlakše izbeći i živeti sa njima. Vaša iskustva i preporuke...
- Ko ima mogućnost za poredjenje ovo vs ono potkrepljeno primerima, to bi bilo sjajno.
- Takodje ni neke tehničke osobine i njihov značaj u praksi neće biti suvišan.
  Treba imati na umu da ovde ima ljudi bitno različitog znanja i da čak i one opšte poznate stvari, ne znaju mnogi.

-! Kod postavljanja semplova, predlažem da to nije puki broj (boljih ili lošijih) fotki, već samo oni semplovi koji govore nešto važno o objektivu.
  Npr: Bokeh, flare, Aberacije,distorzije,makro,oštrina i sl...u ostalom, setite se šta ste navikli da gledate na dobrim sajtovima po netu.
- Ne znam koliko je prostor problem, ali trudite se da ga što korisnije iskoristite nečim stvarno bitnim.

I ne zamerite na ovim sugestijama, jer pukih semplova ima i na frickr-u npr, dovoljno je ukucati samo naziv objektiva u lokalni pretraživač... nije to po meni glavna poenta.

 Pošto vidim da su svi jako dobre volje i kad se već radi to što se radi, bilo bi dobro napraviti ovako jednu korisnu i upotrebljivu bazu objektiva od strane korisnika, i to na Srpskom   
 (Srpsko-Hrvatskom,Hrvatskom,Bosanskom, i sl.EX-YU jeziku svejedno...da se neko ne uvredi...), jer koliko ja znam... takve još nema.
 Jedno je to čitati na belosvetskim jezicima a sasvim drugo na svom, znate...
 
 Sa druge strane ako se to odradi valjano, ova mala baza će biti biti zapažena još dugo-dugo vremena i ako se bude dopunjavala novim staklima, biće stalno aktuelna i posećena.
 Pa pošto će to čitati mnogi, dragi moji predlažem samo malo (za nijansu) više truda i strpljenja... :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Čak možda ne bi bilo loše da Administrator odredi sistematiku po kojoj bi objektiv bio prezentovan od strane korisnika....(samo predlog,naravno).
  Druga alternativa je ovaj dosadašnji "Free Stile", pa kako ispadne-ispadne....
  Inače, i jedan i drugi način ima svoje prednosti i mane....Ja sam skloniji prvom, ali ok....po želji.
« Poslednja izmena: Februar 17, 2014, 01:16:56 posle podne od strane Argon »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta mislite da malo poradimo... konkretno ?
« Odgovor #19 poslato: Februar 17, 2014, 01:09:08 posle podne »
Primedbe uvazene, a ovih cemo dana formirati i poseban podforum posvecen upravo temema ovakvog tipa. Napravicemo i neki... nazovi pravilnik, koji sugerise pravac kojim bi trebali ici.
Poredjenja objektiva i neki ozbiljniji prikazi objektiva (sa kropovima i ozbiljnijim komentarima) ce u nastavku imati [user review], a najbolji prikazi ce svakako biti topovani.

Generalno govoreci, mislim da je dobro sto smo uopste i krenuli sa ovom pricom, jer ona zaista nedostaje na ovim nasim prostorima. Pokusacemo da zadovoljimo potrebe kako pocetnickih dilema, pa i onih prevejanih... tako da, ... trudicemo se da to naspanujemo kako valja.
:)

Ova tema je i dalje otvorena za sugestije, jer pokusavamo da napravimo nesto korisno i upotrebljivo za sve nas.
''Ne moze da svane pre zore''