Autor Tema: Nikon D4s  (Pročitano 22026 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #60 poslato: Mart 04, 2014, 02:19:49 pre podne »
meni pomalo zanimqivo dođe kada se povede diskusija o telima tog najvišeg ranga. Da imam para eto reskirao bih, kupio bi a da ne pročitam nikakvu kritiku.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #61 poslato: Mart 04, 2014, 09:21:36 pre podne »
:) zaista bi to bio - ogroman - rizik! :P

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #62 poslato: Mart 04, 2014, 06:31:33 posle podne »
Problem je u tome što su danas dva tela najvišeg ranga - ekskluzivna samo u jednom domenu fotografije - akcionom. I D4s i 1D x su izuzetni u tome, ali zato su patetični u nekim drugim domenima. Ranije situacija nije bila takva. Postojao je Nikon D3x i Canon EOS-1Ds. Ds je uvek bio suprotonost običnom 1D, kao što je "x" serija jednocifrenih Nikona bila suprotnost "s" varijanti.

Iz nekog debilnog razloga toga sada nema, pa onaj ko želi high-res senzor u beskompromisnom pakovanju, može sam sebi da ga duva. D800 je u najvećem delu odgovorio na neke od tih potreba, ali mu neke druge stavke jednostavno nisu za porediti sa D3x. Zašto do dana današnjeg nije izašao D4x sa tim senzorom, ne verujem da je poznato ni glavešinama u Nikonu.

Često se ranije moglo čuti kako je nejasno kome uopšte takvo telo treba za studijski rad... e to sam i ja mislio dok prvi put nisam u ruke uzeo Ds... To je toliko drugačije o konvencionalnih aparata, da vrlo brzo postaje jasno zašto košta. Naravno, daleko od toga da je tolika razlika u ceni potpuno opravdana, ali oni kojima to treba, oni to lako otplate. Nekad čak i od svega nekoliko angažmana.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 04, 2014, 06:35:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #63 poslato: Mart 04, 2014, 07:53:27 posle podne »
Po pitanju ergonomije - da. Jednocifrena tela su jednostavno totalno druga priča ali ipak ostaje pitanje šta u Nikon sistemu jedan D4x treba da ponudi više od D800 da bi se prodavao po znatno većoj ceni? Recimo na nekih 5.000 eur! Rezoluciju? Koliko treba da bude veća ta rezolucija? 40mpix? Malo. 45, 50, 60mpix? Onda se postavi pitanje koliko je njima u interesu da izbacuju senzor sa tolikom rezolucijom kad konkurencija jedva da je prebacila duplo manje od onoga što sada nude kroz D800.

AF na D800 radi sjajno. Bolji AF je dobrodošao ali ne za 3 ili 4.000 eur više.

Zaptivenost... već je na dovoljnom nivou za većinu.

Opet se vratimo na ergonomiju... kupiš buster i dobiješ dobar deo komfora i udobnosti. Nije to u rangu jednocifrenog tela ali za veliku većinu dovoljno dobro.

Po meni Nikon tu nema dovoljno prostora jer je D800 isuviše dobro odrađen da bi D4x imao tu nekog prostora da ne ponudi previše, a da opet postoji valjan razlog za tu razliku u ceni. Ali zato Canon ima ogroman prostor da udene na vrh svog lanca jedan 1Ds ali zašto to oni ne rade... eh. Neko će reći nemaju senzor, a neko drugi da neće jer imaju dobar market share ;)

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #64 poslato: Mart 18, 2014, 03:44:41 posle podne »
koga interesuju jpeg i raw semplovi, evo linka...
http://www.ephotozine.com/article/nikon-d4s-dslr-sample-photos-24291

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D4s
« Odgovor #65 poslato: Mart 18, 2014, 04:02:38 posle podne »
Gledao sam uporedne semplove između D4 i D4s na dpreview. Po meni tu nema nikakve razlike.