Autor Tema: Kako postati video amater  (Pročitano 6305 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rade48

  • Junior
  • *
  • Poruke: 3
    • Pogledaj profil
Kako postati video amater
« poslato: Jul 14, 2013, 10:53:25 posle podne »
 Kao prosečan video i foto amater, želim ovim tekstom da pomognem svima onima koji žele da postanu video amateri. Pre nego što se počnu baviti stvaranjem (ne samo snimanjem) videa, budući video amateri treba da imaju jasan odgovor na pitanje: ZAŠTO ŽELE DA BUDU VIDEO AMATERI?
Da bi potpunije odgovorili na ovo pitanje, potrebno je da imaju osnovno predznanje iz sledećih oblasti:
 1) VIDEO  ŽELJE
 Iz mog dosadašnjeg saznanja to je najčešće jedna od sledeće tri želje:
 - prva želja je snimanje prvenstveno porodičnih videa, kao ,,živih uspomena“, bez interesovanja za vizuelno-tonski i sadržajni kvalitet , već samo njihov zabavni efekat,
 - druga  želja je posedovanje što kvalitetnije kamere, da bi se snimao maksimalni  i vizuelno i tonski  video kvalitet, gde je prvenstveno interesovanje za široko tehničko znanje o foto i video tehnici i sama tehnika, a (uglavnom) manje je  interesovanje za sadržajni kvalitet videa i
- treća  želja je podjednaka važanost i vizuelno-tonskog i sadržajnog kvaliteta videa, kao lične kreacije a ne trenutni zabavni ili prestižno vizuelni video efekat.
2) TEHNIČKI  USLOVI  ZA  AMATERSKI  VIDEO
Za video amatere potrebno je da poseduju: foto-video kameru, eventualno kompjuter i kompjuterski monitor (kao privremeno rešenje) i tv lcd ili plazma.           Foto-video kamera (digitalni fotoaparat) sa najčešće potrebnim mogućnostima:
- optičkim, fiksni ili zum objektiv sa minimalom žižnom daljinom oko 30-35mm, zum vrednost dovoljna je 3 puta
- za snimanje ,,iz ruke“, otvor blende da je što veći,  hromatske aberacije da ih nema ili da su što manje, optički vizir je nepotreban,   
-  elektronskim, senzor aparata i ISO vrednost da su što veći , ekspozicija, kontrast, nijanse i zasićenost  boja da se mogu podešavati u svetlosnim uslovima kada je automatsko podešavanje neodgovarajuće. Veoma važna elektronska mogućnost foto-video kamere je da poseduje elektronski vizir-EVF. Pravilno podešavanje  kamere moguće je jedino pomoću  njega. Podešavanje pomoću  lcd ekrana-monitora na jakom suncu (pri čemu se snima najveći broj snimaka) kao i  podešavanje pomoću optičkog vizira je nemoguće. U oba slučaja stabilnost kamere je mnogo manja pri snimanju „iz ruke“  i
 - tonskim, potrebno je da kamera ima pored ugrađenog stereo mikrofona i priključak za spoljni mikrofon, zbog direktnog snimanja komentara, a i kvalitetnijeg tona. Kompjuter (opciono) potreban je za montiranje video-filma i za dodavanje zvučne podloge, stvaranje naslova  i eventualnog dodavanja foto-snimaka, a monitor kampjutera kao privremeno rešenje za reprodukciju videa, čija je veličina uglavnom do 24 inča. Ekran za reprodukciju amaterskih videa je ekran lcd ili plazma tv čija je optimalna veličina 40-42 inča za sobu do 20 metara kvadratnih. Veličina ekrana i njegova izvršena ili neizvršena kalibracija utiču na način snimanja videa i njegov vizuelni kvalitet. Video kamera –kamkorder je najlogičnija za video amatera, ali neodgovarajuća iz razloga: standardni amaterski kamkorderi nemaju elektronsko tražilo-evf, već samo lcd ekran-monitor. Evf imaju samo vrhunski (i skupi) amaterski kamkorderi (uglavnom su slabijih mogućnosti od onih u foto-video kamerama), zbog čega je snimanje kamkorderom ,,iz ruke“ pomoću lcd ekrana kao monitora (na jakom suncu) teže od foto-video kamere, naročito ako video snimak traje duže vremena ili se koristi velika zum vrednost i  senzori svih amatersakih kamkordera (pa i najskupljih) su mali, imaju piksele male veličine, pa im je zbog toga, dinamički nivo filmskog snimka mali.
 3) VIZUELNO - TONSKI KVALITET (SVAKOG VIDEO SNIMKA) AMATERSKOG VIDEA
Za vizuelni kvalitet video snimka (koji video amater želi) poterbno je:
 - podešavanje foto-video kamere, odnosno njenih sledećih elemenata: vidne površine (šta ili koji deo čega snimiti), pravilne osvetljenosti, prirodnosti boja i kontrasta video snimka. Ovi elementi  vizuelnog kvaliteta filmskog snimka moraju se podesiti pre snimanja. Elementi vizuelnog kvaliteta video snimka koji se ne mogu podešavati su: dinamički nivo snimka i hromatske aberacije i
 -  snimanje video snimka,  sa što većom ,, stabilnošću’’ kamere prilikom snimanja, uvek sa nekim osloncem ako se snima ,,iz ruke“, najbolje je snimati sa stativom, korišćenje zuma samo kada je neophodno. Snimanje tona vrši se uvek direktno , a može se naknadno nasnimavati pomoću kompjutera. Direktno snimanje tona, je snimanje svih zvukova video snimka i planiranog komentara  a  naknadno (kompjutersko) dosnimavanje tona je nasnimavanje muzike i planiranog osmišljenog komentara.   
 4) SADRŽAJNI KVALITET AMATRESKOG  VIDEA
 Sadržaj amaterskog videa podrazumava:
 -  osmišljenu priču, koja je lična inspiracija svakog amatera,    
 -  scenario (potsetnik za snimanje videa), kojim se priča pretače u način snimanja  videa. Priča se  prvo  deli na scene, a scene se dele na video snimke (kadrove) kao i osmišljeni komentar ili deo komentara u previđenim video snimcima i
 - montiranje videa, podrazumeva: spajanje video snimka u određenu video scenu i svih scena u video, kako je predviđeno scenarijem. Postoje dva načina montiranja amaterskog  videa, montiranje videa u kompjuteru (koji je mnogo zahtevan) i  montiranje videa „u kameri“ koji je mnogo jednostavniji, a vrši se tako što se video snimci svake scene kao i sve scene snimaju sa redosledom, dužinom i komentarom ili bez njega, kako je predviđeno scenarijem. Snimci koji iz tehnickog ili sadržajnog razloga nisu dobri odmah se brišu. U ovom slučaju svi snimci su  istovremeno snimljeni i montirani u scene a scene u video.                   Za mene je amatreski video lično vizuelno-tonsko i sadržajno kreativno delo, a ne samo  snimljene ,,pokretne slike“ ili  poluprofesionalni film.                                                                                            
« Poslednja izmena: Jul 14, 2013, 10:57:54 posle podne od strane Rade48 »

Van mreže madscientist

  • Junior
  • *
  • Poruke: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Kako postati video amater
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 02, 2013, 05:15:13 posle podne »
Sebe trenutno smatram naprednim korisnikom. Imam dobru opremu za SD snimanje i par jeftinih HD kamera i za one koji žele da se bave ovim poslom amaterski potrebna je samo kamera, volja, želja i dosta vremena.

Ja sam počeo sa se bavim video montažom iz hobija i to sasvim slučajno kad sam pobedio na nagradnoj igri "Kako sam razbio svoj notebook" u prolece 2010. godine gde sam dobio Toshiba Camileo S20 kameru koja je tad važila za najtanju fullhd kameru na svetu. Napravio sam monopod (običan štap sa 1/4" šrafom na vrhu), umesto skupih bubica sam koristio telefon i slušalice za snimanje zvuka, umesto skupih LED reflektora sam koristio "reflektore" od 4V koje sam kupio kod kineza.


Za montažu sam koristio sve od Windows Movie Makera, Sony Vegasa, Ediusa do Adobe Premiera i After effecta. Počeo sam sa snimanjem koncerata, a zatim sam počeo dobijati i ponude za snimanje rođendana i proslava. Tu sam kupio i novi stativ naravno kod kineza za 2000rsd koje sam zaradio snimajući, a zatim sam pozvan da radim za jednu lokalnu televiziju.

Daleko sam odmakao od štapa i kanapa, ali i dalje imam dosta toga da naučim, zbog toga i obilazim ovakve forume :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Kako postati video amater
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 02, 2013, 06:35:11 posle podne »
kako si dobija ponude za snimanje rođendana i proslava, jer si se ti sam nudio ili je to bilo na preporuku
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže madscientist

  • Junior
  • *
  • Poruke: 35
    • Pogledaj profil
Odg: Kako postati video amater
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 02, 2013, 07:28:42 posle podne »
Sve je počelo sa snimanjem rođendana moje sestre, njeni roditelji su svima puštali taj video pa su krenuli pozivi. Cenovnik nije postojao, već jednostavno dam da pogledaju gotov video pa je na njima odluka koliko će platiti, najmanje je bilo 700rsd, a najviše sam zaradio 50€. Iskreno radio sam to zato sto volim to, kao i zbog besplatnih kolača i pića, a novac je bio samo dodatni plus :D Nisam se sa tim dugo bavio jer sam se ubrzo nakon toga zaposlio (ne na televiziji, do toga sam promenio jos dva posla).

Za te prilike sam koristio Sony DCR-TRV285E PAL video kameru koju sam pozajmio od ujaka :) Što se tiče reklame, nije je bilo. Živim u malom mestu gde svako zna svakog.