Autor Tema: Apstrakcija - film od sapunice  (Pročitano 5885 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Apstrakcija - film od sapunice
« poslato: Decembar 28, 2013, 09:57:17 posle podne »














Ko zeli da fotografise ovakve fotke neka procita sledeci tekst  :)

Odmah da kazem da nisam ja izmislio toplu vodu, jer se ova cuda odavno rade, vec sam samo "sazvakao" gradivo i resio da vam pred novogodisnje praznike predstavim novu zanimaciju.

Necu mnogo da filozofiram vec cu konkretno, u sto kracim crtama da napisem kako se rade ove apstraktne fotke :)


Stvari koje su potrebne:

- fotoaparat
- makro objektiv
- eksterni blic
- stativ
- zica
- gaza
- posuda za tecnost
- deterdzent
- stiropor ili neka druga bela povrsina
- crno platno

Od zice se napravi pravugaonik koji oblozimo gazom. Pravougaonikom se dobijaju boje koje se mesaju bolje nego sa okruglim. Oblaganjem zice gazom produzavamo duzinu trajanja filma(opne) od sapunice. Ja sam za ovaj eksperiment napravio ovir 9x11cm. Treba nabaviti posudu u koju se sipa tecnost za pravljenje sapunice, najbolje kod staklorezca koji moze napraviti posudu po meri.
Tecnost koju sam koristio za sapunicu je deterdzent Fairy i to:
- 1 mera deterdzenta
- 1/2 vode
- 1/6 glicerina
Glicerin sluzi da produzi trajanje filma od sapunice.
Najveci problem pri dobijanju ovih ludih fotografija je ugao pod kojim se nalazi okvir u odnosu na ravan senzora fotoaparata. Boje filma sapunice vide se samo pod uglom kada je fefleksija svetla najveca. Zato ram moramo pomerati dok ne dobijemo najbolji ugao. To je ugao od priblizno 45stepeni u odnosu na ravan senzora. Sa desne strane fotoaparata (koji se nalazi na stativu) postavio sam stiropor od koga ce se odbijati svetlo blica (koji je u bezicnom modu) i osvetljavati film sapunice. Postavku mozete videti na prilozenoj fotografiji. Najveca problematika je pravi ugao zicanog okvira i mesto na stiroporu gde treba da pada svetlo blica. Ja sam koristio baterijsku lampu kojom sam simulirao kuda treba da pada svetlo blica i usput pomerao ugao rama (sve to sam pratio kroz trazilo) i to sa sve sapunicom na ramu.



Kada podesimo pravi ugao rama i osvetljenje (podrazumeva se da smo posudu napunili tecnoscu za pravljenje sapunice) na red dolazi fokusiranje i odabir blende. Posto fotografisemo film koji je pod uglom od oko 45 stepeni u odnosu na senzor dobijamo veoma malu povrsinu u fokusu i zato treba zavrnuti blendu. Ne treba koristiti blendu ispod f-broja 16. Mislim da je f/20 dobar izbor kojim se dobija dovoljno polje ostrine za ovu vrstu fotografije, a u isto vreme ima govoljno detalja. Naknadno odsecanje (krop) fotografija se podrazumeva!
Crno platno se postavlja iza rama sa sapunicom tako da se boje bolje vide i ima vise kontrasta.
Najbolje je da zicu sa ramom fiksirate i onda je dovoljno da samo jednom pravilno "ubodete" fokus, a posle samo pomerate posudu da bi ste potopili ram i napravili film od sapunice.
Ovako izgleda ram sa filmom od sapunice



Kada napravite film od sapunice trebate da sacekate pravi trenutak za fotografisanje. Rec je o tome da se najintezivnije boje javljaju kada se film istanji do odredjene debljine. Odmah posle potapanja rama u sapunicu boje su blede i sve je skoro sivo i onda se vremenom boje pojacavaju kada je i pravo vreme za fotografisanje. Kako prolazi vreme film se sve vise tanji i neki delovi filma posaju skoro crni sto znaci da je na tim mestima film najtanji i uskoro dolazi do pucanja.

Napravio sam jedan video snimak na kome se vidi zivotni vek filma od sapunice :)
Soap film colors


Evo jos malo boja
Soap film

Za ovu vrstu fotografija nije lose koristiti zivi prikaz slike i zicani okidac. Treba eksperimentisati i sa razlicitim velicinama i oblicima ramova, kao i odnosom sastojaka tecnosti za pravljenje sapunice.
Ovakve fotke je moguce praviti i lakse i sa jeftinijom opremom. Umesto blica i stiropora stanete pored prozora i koristite prirodno svetlo. U jednu ruku drzite zicu, umocite je u sapunicu i okretanjem nadjite pravi ugao, a drugom rukom drzite kompakt koji je u makro modui fotografisite!

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #1 poslato: Decembar 28, 2013, 10:00:36 posle podne »
Sjajno, hvala ti :)
Ovo mene ne zanima, niti cu ikada probati... lijen sam cak i da me zanima, ali ipak sam sa zadovoljstvom preletio tekst :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #2 poslato: Decembar 28, 2013, 11:32:02 posle podne »
Sta reci ... DeVil nas kao i uvek nesebicno cascava sjajnim tutorijalom, :) bravo majstore !
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #3 poslato: Decembar 28, 2013, 11:34:20 posle podne »
Hvala devil :)

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #4 poslato: Decembar 29, 2013, 02:01:08 posle podne »
Kako sam video fotke, palo mi je napamet "i da gledamo filmove dok su boje ne rastope".
Lepa, nesvakidasnja serija sa sve tutorialom za one koji zele da isprobaju. Bravo Devil.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #5 poslato: Decembar 29, 2013, 05:38:11 posle podne »
I od mene pohvala čoveku za trud.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #6 poslato: Decembar 29, 2013, 06:34:02 posle podne »
Hvala na objašnjenju. :)


Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #7 poslato: Decembar 29, 2013, 09:30:06 posle podne »
Čestitke na rezultatima i opisu nastajanja ovakvih fotografija  :)
« Poslednja izmena: Decembar 29, 2013, 09:35:13 posle podne od strane neo »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #8 poslato: Decembar 29, 2013, 09:32:42 posle podne »
Svaka cast za trud!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2013, 07:39:25 pre podne »
Drago mi je da vam se svidja   :)

Uskoro spremam jos jednu vrstu apstrakcije, ali kasnije o tome  ;)

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Apstrakcija - film od sapunice
« Odgovor #10 poslato: Februar 15, 2014, 07:38:15 posle podne »
Hvala za tutorijal, pokusacu ovo ! :D
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III