Autor Tema: Pomoć-ubuntu os  (Pročitano 3814 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vladmoll

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
    • Pogledaj profil
Pomoć-ubuntu os
« poslato: Decembar 09, 2013, 03:08:18 posle podne »
Upravo kupio novi dell laptop sa ubuntu operativnim sistemom.
Kako sam ga uključio tako mi je sam podigao OS i podesio za par minuta skoro sve što mi treba. Jako jednostavno.
Mislio sam da ga odmah obrišem i instaliram windows, ali reko ajde da ga isprobam, malao. U tom isprobavanju mi se učinio vrlo praktičan, ne mnogo različit od windowsa a negde liči i na android. Radi jakkoooo dobro.
Ovo pišem iz razloga što
1. Photoshop nije pravio svoj sistem za ubuntu
2. Acdsee takođe
Ako neko od vas zna kako da ove programe ubacim u ubuntu, bio bih vrlo zahvalan, u protivnom moraću da ga deinstaliram.
Probao sam sa wine windows loaded programom al mi nešto ne ide.
pozz
Pentax K30
pentax f 35-70
pentax a 50mm 1.7
sigma 17-70
sigma 70-210 uc
sigma 70-300 apo dg

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć-ubuntu os
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2013, 03:15:52 posle podne »
Psotoji mogucnost da virtuelno pokreces sve windows program, dobro, ne sve ali veliki deo njih, sto ti svakako ne bih preporucio.
Ubutnu je sjajan sistem, da mogu na njega Adobe programi ja bih ga prvi koristio.
Dakle ako ti nije preko potreban Photoshop i prihvatas Gimp kao njegovu zamjenu, ostani na Ubuntu, ako ne, onda ti je jasno, dizi windows i uzivaj :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć-ubuntu os
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2013, 04:16:01 posle podne »
Podignes lepo WIN 7, pobijes sve particije na lapu... pa instaliras 64 ili 32 bitnu verziju, u zavisnosti od ponude drajvera.

Linux nije, i nikada nece biti desktop sistem. Verovatno ce biti protivnika ove ideje, ali ovo govorim sa stanovista nekog koji je godinama imao SAMO Linux na racunaru.
Ako nisi IT skolarac, ili ti to posao ne zahteva... cisto gubljenje vremena, a narocito zivaca.

My 2 C
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2013, 04:18:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć-ubuntu os
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2013, 04:20:43 posle podne »
1. Obrada fotki i Linux nikako ne idu u istoj recenici.
2. Linux moze biti jako dobar za desktop office racunar, 95% drzavnih administracija u Evropi radi na nekoj verziji Linuxa (custom iz razumljivih razloga), samo dve drzave i dalje voze Windows, pogadjajte koje dve! ;D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć-ubuntu os
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2013, 04:32:56 posle podne »
Ja vec 7-8 (mozda i vise) godina koristim linux u 90% vremena. Onih 10% je win, jer na poslu imam win, i samo zbog toga ga koristim.

Koristio sam Ubuntu u pocetku (2-3 godine), pa nekoliko godina arch, a izmedju toga je bilo probavanje raznih, da bih se od prije 2 godine skrasio na OpenSuse-u. Probao sam ponovo Ubuntu prije jedno godinu-dvije, ali jednostavno, nije to to. Za moje pojmove linuxa, radio je prilicno sporo.

Za moje potrebe, dosta sam zadovoljniji nego sa win-om. Ali, ne koristim neki ekstra-mega-giga-super specijalizovani softver pa mi nije problem. LibreOffice, Gimp, VLC i sl. Za obradu fotografija, mislim da GIMP prosjecnom korisniku moze da bude i te kako dostojna zamjena za PS. Za RAW, imas ufraw plugin za gimp, mada ima i nekih drugih, mozda i mocnijih programa, ali je ovaj najjednostavniji.

Za pregled slika koristim gnome image viewer, koji (bez ikakvih dodatnih pluginova i cuda) moze da prikaze i exif podatke, i za osnovno pregledanje, ispunjava moje zahtjeve.

Problem je sto (i dalje) velike softverske kuce ne prave softver za linux. Adobe ima samo Reader za linux, ali od ostalih alatki, nema nista. Isto tako je i za obradu videa, 3d-a (doduse, za 3d imas Blender, koji je fenomenalan i bolji od vecine komercijalnih), itd...

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć-ubuntu os
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2013, 10:31:27 posle podne »
Са виртуелном машином или другим зезалицама не троши време ако озбиљно радиш у фотошопу.
Имаш две могућности:
1. Да обришеш Убунту и инсталираш вин.  и
2. Да поред тог Убунтуа инсталираш и вин. Убунту користиш за излазак на интернет и све остало а за рад на фотошопу и другим адобе апликацијама користиш вин.