Autor Tema: Neka pocetnicka pitanja  (Pročitano 12809 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Neka pocetnicka pitanja
« poslato: Novembar 28, 2013, 11:33:28 pre podne »
Na dodeli diploma, malo sam fotografisao. Kao pocetnik, bio sam stegnut, prvi put fotografisem svecanost, nemam iskustva , npr gde da stanem, kako da podesim aparat, pa sam uradio sledece:

1) stavio sam na AUTO mod (posto nemam iskustva)
2) mislim daje ovo bio OK ugao snimanja, tj gde sam stao, i ovaj fotograf sto je slikao za pare je stao tu, a ja nekako pored njega sam se uglavio. Tako da su diplome bile prema nama okrenute.
3) od 30ak slika, na vecini se koristio njegov interni blic

e sad neka pitanje za bracu po fotoaparatu koji su iskusniji od mene. dobar deo slika je OK ispao, neke su fenomenalne, neke su izasle van fokusa. Na AUTO modu dugme ima dva hoda, tako da je on fokusirao pre neko sto je slikao. Neka mala pitanja, sugestije:

1) jel OK sto sam stavio da bude AUTO mod? da nije bilo bolje da ja stavim 1/60 a on sve ostalo?
2) da li bi bilo bolje da sam stavio u nekom drugom modu da fokusira samo preko centralne autofokusne tacke? onda bi sve slike bile fokusirane na studenta koji uzima diplomu?
3) Da li sam trebao malo da cucnem dok sam slikao? tj, u kojoj visini treba da bude fotoaparat? u visini ramena studenta?
4) neki savet? :)
5) gde bi mi bila greska sto je prva slika izasla iz auto fokusa

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #1 poslato: Novembar 28, 2013, 11:39:07 pre podne »
moze jos neko pitanje?
6) da li sam zbog sunca trebao da stavim njegov interni blic da uvek radi, da bi izbegao sencenje, tj sunce? A da pritom smanji se blenda...
neke slike su extra ispale, bas bas dobro, na primer ove dve:

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #2 poslato: Novembar 28, 2013, 10:21:37 posle podne »
......
1) stavio sam na AUTO mod (posto nemam iskustva)
2) mislim daje ovo bio OK ugao snimanja, tj gde sam stao, i ovaj fotograf sto je slikao za pare je stao tu, a ja nekako pored njega sam se uglavio. Tako da su diplome bile prema nama okrenute.
3) od 30ak slika, na vecini se koristio njegov interni blic

e sad neka pitanje za bracu po fotoaparatu koji su iskusniji od mene. dobar deo slika je OK ispao, neke su fenomenalne, neke su izasle van fokusa. Na AUTO modu dugme ima dva hoda, tako da je on fokusirao pre neko sto je slikao. Neka mala pitanja, sugestije:

1) jel OK sto sam stavio da bude AUTO mod? da nije bilo bolje da ja stavim 1/60 a on sve ostalo?
2) da li bi bilo bolje da sam stavio u nekom drugom modu da fokusira samo preko centralne autofokusne tacke? onda bi sve slike bile fokusirane na studenta koji uzima diplomu?
3) Da li sam trebao malo da cucnem dok sam slikao? tj, u kojoj visini treba da bude fotoaparat? u visini ramena studenta?
4) neki savet? :)
5) gde bi mi bila greska sto je prva slika izasla iz auto fokusa
U vecini slucajeva Auto mod zavrsi korektno posao....pogotovo napolju, gdje ima dovoljno svjetla!U zatvorenom pokusaj prebaciti na mod "P"Program, jer ti je veca kontrola fokusnih tacki, podesavanje jacine blica.U programu P aparat ti sam podesava otvor blende i expoziciju!Tvoje je recimo da stavis ISO na Auto(posto si pocetnik, najbolje je za sada tako!), a aparat ce sam odrediti kako da exponira fotografiju.Na ovoj slici ti je greska recimo sto je mod bio na auto, i posto si bio izmaknut malo dalje sam je odredio gdje ce postaviti fokus-a to je na ovoj zeni koja drzi mikrofon i ovog kamermana....aparat uvijek bira fokus najblizi tebi, u ovom slucaju na ove "viška" ljude, a nije tamo gdje bi trebao biti-na ovim što primaju diplome.U tom slucaju ako se vec nisi mogao progurati jos malo onda zumiraj tako da u trazilu(View Finder) ne vidis ove najblize tebi ljude.Vecina fotoreportera drzi u modu P zbog toga sto taj mod korektno i brzo(sto je veoma bitno!) zavrsi posao kako treba. U P modu mozes prebaciti u RAW format, gdje ces u programu Digital Photo Professional moci izvuci vise detalja, dok u modu "Auto" aparat sam odredi format-a to je JPG!.Kad malo budes experimentisao sa ostalim modovima uvidjet ces da je najbolji mod "M"(Manual), gdje imas svu kontrolu nad svačim!Pogotovo M mod je dobar u studiu gdje imas dosta vremena da sve lijepo i polako podesis tako da ti rukovodis aparatom a ne aparat tobom.Ali sve u svoje vrijeme, polako experimentisi, citaj detaljno upuzstvo za svoj aparat koji se ima skinuti sa ovog foruma, pitaj, citaj sa neta, gledaj fotke drugih....dobar je to aparat, mogu se vrhunske fotke napravit njime! ;)
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2013, 10:24:53 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2013, 09:58:10 pre podne »
HVALA Tviti! Samim tim sto si mi skrenuo paznju na to, da aparat fokusira najblize meni, vac si mi dosta pomogao. Sledeci put cu da zumiram ako se ne budem mogao progurati, tako da u trazilu imam ono sta bi zeleo da fokusira. Sad malo eksperimentisem sa P modom, sad su mi najzanimljivije ove autofokusne tacke, gde mogu da izaberem po kojoj ce da fokusira :) stavio sam za sada centralnu, citao sam da je krstasta duplo preciznija, osetljivija, pa cu da vezbam napolju. Sad kad padne sneg, imacu sta i da slikam! Mada ti nadjes na svakom koraku zanimljiv kadar! Skinuo sam upustvo, lagano citam, pa isprobavam, al vidim i sam da treba jos dosta da vezbam. Nekad mi sine ideja sta treba da uradim, tj podesim aparat, al to uradim lagano, da se jos malo naviknem na komande, pa cu brze da stavljam "Tv" mod shutter priority, stavim na 2 sekunde, pa na cvrstu podlogu, pa u daljini slikam slabo svetlo koje ispadne fenomenalno. Kad okacim dovoljno dobrih fotki, i pokazem napredak u osnovnim stvarima, postavljacu pitanja u vezi drugih stvari (malo naprednijih) vezanih za "M" mod, metering... sad mi se skida preporuceni program Canon Digital Photo Professional 3.5.2.0, pa cu i tu malo da istrazujem :D hvala jos jednom

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2013, 10:02:21 pre podne »
Macka se pomerala stalno, nikako da bude mirna dok se izostri... doduse, stavio sam na "close up" mod... meni se slika bas dopada, jedino sto nije maca bila mirna da bi se izostrila :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2013, 10:04:45 pre podne »
Fotka nije dobra, stresena je, macka je isecena preko usta. Tehnicki i estetski, za risajkl bin odmah! :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2013, 10:27:47 pre podne »
    Da, maca je strešena, fotka nije dobra.Inače je teško fotografisati životinje u pokretu, vidim da ti je ovdje ISO bio na 100? Prebaci na P mod, a ISO možeš staviti sam (zaključati ga) na recimo 400-pošto je čini mi se napolju fotografisano.Taj aparat dobro podnosi šum na ISO 400 tako da slobodno možeš staviti ISO na veći.Nemoj samo pretjerivati sa ISO...recimo vec iznad ISO 1600 nemoj stavljati, jer se šum već primjeti.E sad ako bi recimo macu prebacio u crno bijelo-onda i nije loše da fotka bude malo "zrnasta"-sa šumom, fotografiji daje veći šmek, ali to ćeš i sam uvidjeti kasnije šta ti se više svidja.Ovdje konkretno na ovoj maci fali ti veće brzine shutera....1/80 a ISO 100....eto probaj staviti taj ISO veći pa ćeš vidjeti da će ti bolje životinje izgledati na fotografiji... ;)
   Još da dodam da ćeš najvjerovatnije morati zaleći na pod da uslikaš macu-da bi bio aparat u njenoj visini.I gledaj da kod ljudi i kod životinja ne siječeš bradu, bolje je odsjeći malo glave nego bradu.Fokus neka ti bude na očima-UVIJEK. ;)
« Poslednja izmena: Novembar 29, 2013, 10:31:06 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #7 poslato: Novembar 29, 2013, 11:15:57 pre podne »
Za pocetnike, Scott Kelby digitalna fotografija, imas nekoliko delova u knjizarama/foto radnjama. Citaj mnogo, napredovaces mnogo brze. Ovo za sad ne valja apsolutno nista, sto je i ocekivano.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #8 poslato: Novembar 29, 2013, 11:25:38 pre podne »
Za pocetnike, Scott Kelby digitalna fotografija, imas nekoliko delova u knjizarama/foto radnjama. Citaj mnogo, napredovaces mnogo brze. Ovo za sad ne valja apsolutno nista, sto je i ocekivano.
Sve tri knjige od Skot Kelbija nisu lose, samo sto u tim knjigama nema recimo kako sta podesiti na aparatu, vise govori o kompoziciji, pravilima trecine, koje objektive ponijeti na zadatke....u svakom slucaju treba ih procitati, ali veca je korist sam isprobavati fotografisati u raznim uslovima-noću, danju, po jako suncu, po snijegu.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #9 poslato: Novembar 29, 2013, 11:28:52 pre podne »
Za pocetnika su vise nego dobre. Da ih je procitao sad ti ne bi morao da mu objasnjavas da 1/100 nije dovoljno za slikanje zivotinja u pokretu, niti bi mu na svakoj slici bio centralni kadar.
To je poenta moje poruke, milion pocetnickih stvari ce mu knjiga objasniti, nema smisla odgovarati na takva pitanja ovde, jer ni jedan odgovor koji mu neko od nas moze napisati nije dovoljan ni za hiljaditi deo onoga sto njemu sad treba...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #10 poslato: Novembar 29, 2013, 11:52:34 pre podne »
^... i ne samo to, postavljanje random pitanja stvorice mu mnogo rupa u znanju. Kad procita jednu jedinu knjigu, njegovo znanje ce se uvecati 10x, bice bez rupa a fotke ce mu postati 3x bolje, za pocetak! ;)
Ovo nije samo poruka njemu, vec i svim drugima koji kupe prvi aparat, opale par snimaka i idu okolo ponosni na svoja dela, ocekujuci hvalospeve i odusevljenje, a fotke za pocetak tehnicki potpuno neispravne. To je sve u redu, svi smo tako poceli, koliko sam samo filmova "spalio" dok nisam napravio prvu, iole korektnu fotku. Danas je znanje o fotografiji potpuno dostupno svuda, po zelji a tehnika nikad pristupacnija i mocnija. U 99% situacija ako fotka nije dobra, greska je do fotografa, oprema je postala previse savrsena! ;D
« Poslednja izmena: Novembar 29, 2013, 11:55:36 pre podne od strane alexlex »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #11 poslato: Novembar 29, 2013, 11:57:10 pre podne »
Treba citati sto vise, ali i pitati sta nije jasno, makar je ovaj fotoforum najtolerantniji od svih ostalih fotoforuma, dok na drugim fotoforumima iskusni fotografi ili podcjenjuju druge fotografe ili cuvaju svoje fotoznanje ko zmija noge! Zato najvise i boravim na ovom fotoforumu, jer su raja prava, ima zaista iskusnih fotografa koji hoće pomoći, a i ja zelim pomoci onoliko koliko znam....recimo da mogu samo reci da bez forumasa KizaTheDeath ne bih dugo savladao funkcije na dSLR aparatu kako se sta koristi, i koji modovi mi najvise odgovaraju, kako fotkati recimo u M modu itd, njemu sam zahvalan do kraja zivota!Nijedna knjiga mi ne bi to mogla objasniti tako detaljno kao on.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #12 poslato: Novembar 29, 2013, 12:03:27 posle podne »
Naravno da treba pitati ali treba prvo uloziti neki trud pa onda ako bas bas nigde ne nadje odgovor, onda zamoli dobre ljude ovde za pomoc, barem ja tako vidim net korektnost. Formum sluzi za edukaciju, druzenje i zabavu ali mora se malo prionuti na ucenje, ne ocekivati da ti sve drugi sazvakano serviraju... takvo znanje je lazno znanje ustvari, nicemu ne vodi.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #13 poslato: Novembar 29, 2013, 12:11:17 posle podne »
Naravno da treba pitati ali treba prvo uloziti neki trud pa onda ako bas bas nigde ne nadje odgovor, onda zamoli dobre ljude ovde za pomoc, barem ja tako vidim net korektnost. Formum sluzi za edukaciju, druzenje i zabavu ali mora se malo prionuti na ucenje, ne ocekivati da ti sve drugi sazvakano serviraju... takvo znanje je lazno znanje ustvari, nicemu ne vodi.
Potpisujem, dobro receno! ;) Treba procitati osnove fotografije, što iz knjiga što sa neta, a onda i dobro rukovanje aparatom je dobra predispozicija da se napravi dobra fotografija....ne mogu samo da vjerujem koliko još ima ljudi koji kad kupe svoj prvi dSLR i poslije dugo vremena-godinu-dvije, i dalje ne zna mrdnuti iz "Auto rezima" a gluho bilo da mu poremetis točkić na Manual-odnio bi ga u servis i rekao da se nešto pokvarilo.....nagledao sam se svega.....takvim ljudima onda preporucujem da za njih nije nista bolje od kompakta....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #14 poslato: Novembar 30, 2013, 01:33:44 pre podne »
@mladen, @alexlex
slazem se sa vama u potpunosti. Samo, kad smo vec kod toga, sve to moze da se sugerise na daleko lepsi nacin, eventualno da se postavi link za skidanje knjige, linkovi sa youtube-a... u moru svih tutorijala, kako da izaberem pravi, a da ne gubim vreme dok procitam ili pregledam gomilu drugih dok ne dodjem do najadekvatnijeg prirucnika?
Imam osecaj da biste me banovali radije sa foruma, nego da mi prosledite neki link :)
sto se net korektnosti tice, neko pocetniku posalje linkove sa savetima kako da najpravilnije uplovi u vode fotografije

Citat
Evo ti par ljudi koji su dobri na youtube- u, pa mozes pratiti njihove kanale. bukvalno ima svega i svacega, od objasnjenja ekspozicije, kompozicije, raznih podesavanja aparata, trikova i tutorijala sta i kako.
http://www.youtube.com/user/thatnikonguy/featured
http://www.youtube.com/user/JaredPolin
http://www.youtube.com/user/ArtoftheImage
http://www.youtube.com/user/kelbymediagroup
a ovi ispod su ti vise za neku zezanciju i razbribrigu...
http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom

e sad, vidim da se i Tviti slaze sa vasim savetom, sugestijom. U zelji da ispravim greske, knjigu cu naci, procitacu je :) iskoristicu savete, nadam se da cu uspeti da iskoristim knjigu u praksi :D

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #15 poslato: Novembar 30, 2013, 01:40:23 pre podne »
a sad da se ja malo popravim :) evo jos neke "close-up" fotografije koja je ovog puta zaista uspela! to se odma vidi po ovom mirisu cveca koje moze sa slike da se oseti :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #16 poslato: Novembar 30, 2013, 10:40:56 pre podne »
a sad da se ja malo popravim :) evo jos neke "close-up" fotografije koja je ovog puta zaista uspela!
Mislis da je uspjela? ;D
Evo stavio sam tvoju fotografiju sa nabrzaka ubacenim strelicama gdje pogled ide, tj.gdje su viska dijelovi na fotografiji.....kad fotkas cvijece u vazi, ili uhvati cijelu vazu sa cvijecem ili uhvati u kadar samo cvijece....


imas ostrinu sada dovoljno na fotografiji ali eto....gledaj da bolje kadriras....o tome smo upravo  pricali, malo citati po netu, knjige....
a ja bih konkretno ovako kropao cvijece;

mada mi i ovo nije uspjela fotografija, jer bih se potrudio da stavim crni hamer papir iza, ili neku crnu tkaninu..... :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #17 poslato: Novembar 30, 2013, 11:07:53 pre podne »
@mladen, @alexlex
slazem se sa vama u potpunosti. Samo, kad smo vec kod toga, sve to moze da se sugerise na daleko lepsi nacin, eventualno da se postavi link za skidanje knjige, linkovi sa youtube-a... u moru svih tutorijala, kako da izaberem pravi, a da ne gubim vreme dok procitam ili pregledam gomilu drugih dok ne dodjem do najadekvatnijeg prirucnika?
Imam osecaj da biste me banovali radije sa foruma, nego da mi prosledite neki link :)
sto se net korektnosti tice, neko pocetniku posalje linkove sa savetima kako da najpravilnije uplovi u vode fotografije

Citat
Evo ti par ljudi koji su dobri na youtube- u, pa mozes pratiti njihove kanale. bukvalno ima svega i svacega, od objasnjenja ekspozicije, kompozicije, raznih podesavanja aparata, trikova i tutorijala sta i kako.
http://www.youtube.com/user/thatnikonguy/featured
http://www.youtube.com/user/JaredPolin
http://www.youtube.com/user/ArtoftheImage
http://www.youtube.com/user/kelbymediagroup
a ovi ispod su ti vise za neku zezanciju i razbribrigu...
http://www.youtube.com/user/DigitalRevCom

e sad, vidim da se i Tviti slaze sa vasim savetom, sugestijom. U zelji da ispravim greske, knjigu cu naci, procitacu je :) iskoristicu savete, nadam se da cu uspeti da iskoristim knjigu u praksi :D

Ja sam dao vrlo konkretan predlog, ime autora i naziv knjige,rekao gde mozes da ih nadjes. Imas u fotodiskontu, mozda i u drugim fotoradnjama, imas u velikim knjizarama poput Vulkana sva 3 (4) dela. Volim ja tutorijale na netu, pdf knjige, ali za pocetnika bih uzeo to sto sam naveo u "papirnom izdanju" na srpskom jeziku pa tek onda isao dalje. Vec te knjige ce biti dovoljne sto Marti kaze da se tvoje znanje ustostruci, posto je trenutno na nuli (bez uvrede, tako je kod skoro svakog pocetnika).
Kad kupis knjige, procitaj ih nekoliko puta. Svaki sledeci put ces skontati nesto sto pri prvom citanju nisi.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #18 poslato: Novembar 30, 2013, 11:11:18 pre podne »
Sta mislite da Filip zapocne novu temu s pitanjima :)
Ovo odavno prevazilazi ovu temu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #19 poslato: Novembar 30, 2013, 11:26:33 pre podne »
Podelicu temu malo kasnije... trenutno mi je glava jedan veliki pulsar... pa mi je koncentracija slaba strana. :)

U medjuvremenu, majka mara za pocetnika... razumevanje rada aparata, optike, svetla, kompozicije i svega ostaloga: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/literatura/skola-fotografije-dulijano-belic/

Poskidaj sva tri pdf fajla, pa ih isprintaj negde i laganica kreni da bistris. Lako cemo kasnije tu osnovu prosiriti, sto direktnim odgovorima... sto dodatnom literaturom. Ako ti engleski nije problem, onda tek imas izbora na pretek.
Najpre Djulijano... pa sve ostalo. Polako i ne odustaj... nece niko da te banuje sa foruma. On je tu najpre da bi ugostio takve poput tebe... a onda se vremenom bolje upoznamo, ti naucis stosta... pa onda ti objasnjavas nekom drugom Filipu :) I tako u krug.


Eto tako.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #20 poslato: Novembar 30, 2013, 12:48:46 posle podne »
@MladenD

Ja video Kelbijeve knjige prošle nedelje u Vulkanu. Stoji nalepnica 980 din, te pomislih 'Odlično, novogodišnji popust'.
Odem posle par dana da kupim, kad ono piše 1800-1900 din.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Filip84

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #21 poslato: Decembar 01, 2013, 09:07:42 posle podne »
Pozdrav svima! najpre da se izvinem sto nisam odma odgovorio, nadam se da necete zameriti :)
kad saam video da je slika cveca obradjena, tj samo kropovana, i da je takva ispala mnogo bolja, odma mi je bilo jasno da imam prostora za ucenje itekako... skinuo sam ove tri Djulijanove knjige, i necu se zavarati da je to "samo" 22, 24 stranice, citacu ih pazljivo, zanimljive delove po nekoliko puta. koliko sam malo prelistao, ima dosta zanimljivih stvari, npr da koristi blic po suncu (treca knjiga) da bi eliminisao senke... ideje, npr da se krecem oko objekta koji slikam... vidim da imam sta da citam i da ucim, usavrsavam se...
Kad sam video sliku cveca kropovanu, kako je tek onda cvece doslo do izrazaja, nasmejao sam se :) bas mi je bilo drago da postoji jako prosta fora, a da se sredi slika da bude mnogo bolja :D
sto se tice Kelbijeve knjige, kad procitam ove tri pazljivo, bitnije delove po nekoliko puta, potrazicu je u Narodnoj biblioteci. Za 1500 dinara (toliko je bila  clanarina zadnji put), dozvoljavaju da se u njihovoj citaonici citaju bilo koje knjige koje imaju, a za neke koje sam ranije trazio da kopiram imali su politiku da ne dozvoljavaju da se iznose iz biblioteke, ali da mogu da ih slikam (tako su bar govorili). Inace imaju oni kopir aparat za kopiranje delova knjiga, al mislim da nisu bas najjeftiniji (10-15 dinara pre pola godine u zavisnosti od broja stranica).

Van mreže yogi

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #22 poslato: Decembar 03, 2015, 12:21:12 posle podne »
Da ne otvaram novu temu. Zalasci sunca su prelepi. Da li seslikanjem sunca ostecuje senzor ili objektiv?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #23 poslato: Decembar 03, 2015, 04:08:16 posle podne »
@yogi, ono što smeta ljudskom oku smeta i senzoru, znači, možeš komotno fotografisati sunce rano ujutro kad tek izlazi i kad sunce zalazi.....usred dana nemoj da okrećeš mnogo objektiv prema jakom suncu.....  ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže yogi

  • Junior
  • *
  • Poruke: 14
    • Pogledaj profil
Neka pocetnicka pitanja
« Odgovor #24 poslato: Decembar 03, 2015, 09:25:24 posle podne »
I mislio sam na zalazak i izlazak. Nego cisto jelpostoji nekp ogranicenje ili otvor blende ispod kogne sme da se ide.