Autor Tema: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke  (Pročitano 52172 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #140 poslato: Februar 06, 2014, 07:06:58 posle podne »
E okle mu ga izvukoše za "nervous" bokeh da mi je samo znati kad za kategoriju 50ica ovo staklo kida baš tu? :) Gde god sam čitao svuda najviše hvale upravo bokeh i dobru CA kontrolu.

Recimo ePhotozine ocena 4.5 a oni su poznati kao teške picajzle kada je ocenjivanje u pitanju.
http://www.ephotozine.com/article/nikon-af-s-nikkor-58mm-f-1-4g-lens-review-23633

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #141 poslato: Februar 06, 2014, 08:36:02 posle podne »
hehe, e nazdravlje...
sad mu još i bokeh ne valja.
Vrći pare!!! ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #142 poslato: Februar 07, 2014, 12:55:50 pre podne »
Eto je i Sigma papreno skupa. Ako je verovati ovome to je negde oko 1.300$/€.

http://www.camerapro.com.au/sigma-50mm-f1-4-dg-hsm-art-lens-australian-stock.html

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #143 poslato: Februar 24, 2014, 11:51:29 pre podne »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #144 poslato: Februar 25, 2014, 03:17:25 posle podne »
Probao sam staklence pre neki dan i napravio par fotkica... staklo je krem mašina za fotografske poslastičare. :) A ovim Lenstip-ovima ću da pošaljem pakovanje Lego kockica za 8. mart kad već imaju vremena da palamude da makar rade nešto kreativno. ;)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #145 poslato: Februar 25, 2014, 03:43:38 posle podne »
Vidim fotke sa otvorenom blendom ko da su rađene sa flašicom za klaker, kabezu ili bozu... Poslastičarski, nema sta! ;D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #146 poslato: Februar 25, 2014, 04:02:46 posle podne »
Klaker alexlex-u, klaker :)

Pazi da ti drug kaže nešto... ovo staklence je redefinisalo neke pojmove u fotografskom rečniku. Dakle sad imamo novi izraz koji u fotografskom smislu znači sasvim nešto drugo od onog na koji smo inače navikli. Dakle izraz je - kremiranje!  :P iliti u canonskome rečniku poznatije kao - klakerovanje ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #147 poslato: Februar 25, 2014, 04:14:18 posle podne »
Probao sam staklence pre neki dan i napravio par fotkica...

khm, khm :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #148 poslato: Februar 25, 2014, 05:43:20 posle podne »
Ne pušća me žena! Bila umorna kad sam je fotkao i rekla: no, no dečače dragi da ne bi radile cvicangle za šimšir kad zaspeš. ;) I obećao da ću retuširati podočnjake i opet - jok! Ni da čuje! Ako je odobrovoljim u međuvremenu odma' postujem! ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #149 poslato: Februar 26, 2014, 10:14:06 posle podne »
Probao sam staklence pre neki dan i napravio par fotkica... staklo je krem mašina za fotografske poslastičare. :) A ovim Lenstip-ovima ću da pošaljem pakovanje Lego kockica za 8. mart kad već imaju vremena da palamude da makar rade nešto kreativno. ;)
Možeš odma' i dragom Ti DxO-u, pošto oni nisu bili ništa blaži. 8)

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #150 poslato: Februar 27, 2014, 12:00:57 pre podne »
To što mene zanimakod ovog stakla DxO ne meri. Ista stvar ti je sa tvojim neponovljivim 85L ;)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #151 poslato: Oktobar 27, 2014, 10:07:23 pre podne »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #152 poslato: Oktobar 27, 2014, 11:11:13 pre podne »
Ne znam da li si probao da uporediš ovo staklo sa sličnim staklom, recimo Canonskim 50 1.2L na istom sajtu. Magarci nisu uzorkovali iste blende ali ako pogledaš malo bolje ovaj Nikon onako debelo šije 50L u svim aspektima sem u maksimalnoj blendi. Ako recimo pogledaš tabelu 58ica ima dosta bolje performanse na f1.4 nego 50L na f2.0, a u perifernim zonama i krajnjim ćoškovima razlika je beš onako bezobrazna. Senzori su otprilike iste rezolucije 24 i 21,5mpix pa to ne može napraviti neku bitniju razliku.

Jedina 50ica koja daje veću oštrinu je Sigma 50mm Art ali bokeh ovog stakla meni se nešto ne dopada. Jednostavno to nije to ali daleko od toga da je loše.

A i to ako se pozabavimo samo sa oštrinom ta Sigma ne beži daleko 58ici. Sigma bolja do f2.0, a od f2.8 Nikon.

Takođe mislim da ljudi oko oštrine prave previše buke jer ovakvu razliku u oštrini ti ćeš možda primetiti na ćoranju u 100% krop. Generalno na bilo kojem printu šanse nema. Tu će veću razliku u oštrini i detaljima napraviti post procesing nego samo staklo. Ali ono što ćeš primetiti na bilo kojoj veličini fotke je razlika u prikazu onih delova fotke koji nisu u fokusu bili oni hajlajti ili senke. To je ono što noću keca koke, a nije pet'o. A da je skup - jeste brate!





Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #153 poslato: Oktobar 27, 2014, 05:44:21 posle podne »
Iskreno nije mi to bilo na pameti  a mislim da nema nešto mnogo ni smisla, ipak je canonska 50-tica em objektiv iz drugog sistema em iz drugog vremena.
Njemu je već vreme (uz još neke) za neko manje ili veće osavremenjavanje...

Ali zato kada se uporedi sa Nikonskom 50-ticom 1.4 , to odprilike izgleda ovako...
Dosta slično-da ne kažem isto, mada opet ne sumnjam da sigurno ima i ponešto što se iz ovih grafikona ne vidi ....

Meni lično su ovi objektivi najzanimljiviji na onim najvećim otvorima blende 1,4-2.0
Od 2,8 pa na dalje, ima i puno optički prihvatljivih a jeftinijih rešenja.
Ako na tom delu imaju upečatljive karakteristike koje ih razlikuju od sličnih komercijalnih verzija (uz naravno prateći kvalitet izrade) ,
onda kapa dole - a ako toga nema,onda ništa...

Ali sad-za-sad, dok neki forumaš ne napravi neko direktno poredjenje ostaje samo da gledamo u ove grafikone...

(Ili možda u medjuvremenu želiš da rizikuješ one makaze za šimšir??)...mislim glava je u pitanju...po želji  ;) ;D
« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2014, 05:51:18 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #154 poslato: Oktobar 27, 2014, 10:13:30 posle podne »
Pravo da ti kažem, ako govorimo o fiksnim staklima čisto sumnjam da će se u skorije vreme pronaći nekakva optička formula koje će stare bisere učiniti prevaziđenim bar što se tiče output-a. Pod stare bisere smatram upravo i 50L i staru nikonsku 58icu i sva ostala slična stakla. Ipak staklo nije senzor i tu je prostor za neko brzinsko usavršavanje dosta skučeniji. Ono gde vrhunska fiksna stakla mogu eventualno napredovati brže je brzina AF-a ili recimo primena novih materijala u smislu smanjenja težine, povećanja izdržljivosti, bolje zaptivenosti i slično.


Pre neki dan sam diskutovao nešto sa nekim likom koji je uzeo onu Sigminu 35icu Art i samo čovek priča o oštrini. Pa dobro zemljače ima li još nekih kvaliteta to staklo sem oštrine po ćoškovima pitam ga ja, a on meni kaže: ne znam ali me i ne zanima jer sam ga uzeo za pejzaže i zanima me šta dobijam od f11 do f16. E sad... koji će gi moj 35mm za pejzaže stvarno n'umem d'objasnim pa neka na tome i ostane. Reći ću samo - ima nas raznih.

Što se mene tiče ja ću svakako rizikovati one makaze za šimšir... jednog dana.  ;)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #155 poslato: Oktobar 27, 2014, 11:10:43 posle podne »
pa pazi, ovi noviji staklići su i malo oštriji pa malo i brži pa malo i bolje izrađeni, I tako...nakupi se to.
Kad uporediš G I D seriju kod Nikona npr, čini mi se da se vidi sve ovo navedeno ( bez obzira da li je fiksni ili zoom).
Kad uporediš EX I ART seriju kod Sigme-isto.
Kod Canona to ide nešto sporije (ali tamo sve ide sporije), ali ipak mrda... (35-tica i par sjajnih zoomova)

Naravno da oštrina po ćoškovima nije 100% presudna , ali ipak ako padne ispod neke očekivane granice, kvari utisak.
Iskreno, ko to želi da istrese 1500.-€ i da vidi tamo neke mutne ćoškove pod bilo kojim izgovorom...pa mislim...ono...

Naravno da to nije slučaj sa ovom 58-com, da se razumemo...ali kad se već teme dotakosmo.

Inače Sigma sa Art serijom, pravi po meni baš dobar posao i naročito sam u isčekivanju te neke buduće 85-tice.
U svakom slučaju kada se formira cela serija i cene dodju na svoje posle nekog vremena, biće to trenutno najzanimljivija alternativa originalima.

Ono što mene malo brine u celoj priči je da čim kvalitet postane sličan I cene otprilike postaju slične.
Već sada objektivi Art serije koštaju slično kao L ILI G objektivi...nekad malo ispod a nekad bogme I malo iznad cene istih... :-\
To odprilike znači da ni oni ne mogu da naprave dobro a značajno povoljnije. Još kada bi uredili podršku, servise, kontrolu kvaliteta I sve ono što ima vodeći dvojac... stičem utisak da bi na kraju bili čak i malo skuplji... :-\

Dakle, neka ozbiljnija čuda ni u ovoj priči...nažalost ne postoje. :-\
« Poslednja izmena: Oktobar 28, 2014, 12:01:35 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #156 poslato: Oktobar 28, 2014, 11:09:37 pre podne »
Eto mene ova sigmastična 50ica uopšte nije impresionirala ničim iako je jako dobro staklo.

Međutim, kad si se dotakao neke buduće 85ice to je jako zanimljiva tema ali mislim da to sa tim staklom neće ići tako jednostavno kao sa 50icama. Sigma tu samo koristi prostor koji su je ostavili veliki igrači, a prostora u klasi 85mm nema ni blizu toliko kao u 50mm klasi. Gledajući Nikon, 85mm 1.8G je fenomenalno staklo koje uopšte ne zaostaje mnogo za 1.4G verzijom koja je opet brutalna. Kako i da li će Sigma uspeti da uglavi tu neko svoje staklo ostaje da se vidi. Lovci na oštre pixele tu neće biti tako privučeni jer oba stakla žiletiraju na maksimalnim blendama.

Na jednoj stvari im svakako treba biti zahvalan, a to je da će sigurno podstaći N i C da malo ozbiljnije porade na svojim srednjim klasama stakala. Evo prvi rezultat je skori izlazak 35mm 1.8G za FF sistem. To se desilo ubrzo pošto je Sigma u prodaju pustila svoj 35mm Art objektiv. I mogu ti reći da su recenzije odlične i da su ljudi oduševljeni. Ne znam da li si čitao onaj prikaz D750 koji sam postovao gde se čovek pored aparata dotakao i novog 35 1.8G FX i malo ga uporedio sa 1.4G. Odlično! A cena izuzetno dobra. 

Verujem će nas brzo očekivati i nova uzbuđenja u srednjoj 50mm klasi. Tipujem na novi 50 1.4G u neko skorije vreme.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #157 poslato: Oktobar 28, 2014, 02:55:37 posle podne »
Mene ta srednja klasa fiksnih objektiva trenutno najviše i zanima, i to u rasponu od 50-85...
Trenutno je canonska 85-tica 1.8 najozbiljniji kandidat i nekoliko puta sam se zaletao da je uzmem što novu što polovnu, ali nekako se to nije desilo... delimično zato što mi nigde ne gori, delimično što se izgleda još nešto razmišljam ...
Da sam na Nikonu ne bi imao puno dileme. Uzeo bi Nikonsku 85 1.8g i bio skroz zadovoljan.

Ovako, rado bi pogledao još neko rešenje. Ne kažem da onoj canonskoj 1.8 bilo šta fali, osim što i ona ima godina...
Tamron i Tokina nažalost ne prave fiksne 50-85 sa velikom blendom pa jedno ostaje još Sigma.

Nisam nažalost obratio pažnju na tu 35-ticu ,zanimao me samo aparat ali ne sumnjam da je sjajna. Sada i Canon i Sigma imaju dobru ff 35-ticu, pa nema razloga da je nema i Nikon.
Medjutim draže mi je da taj raspon pokrijem nekim standardnim zoomom, pa u tom rasponu fiksne stakliće ne gledam baš puno...

(Odosmo malo u off ali sve računam... neće ovo dugo, a o 58 je dosta rečeno)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #158 poslato: Oktobar 29, 2014, 10:00:25 posle podne »
Evo čovek lepo objasnio ;)
http://shotkit.com/nikon-58mm-f1-4g/

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2695
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon 58mm 1.4G ... lele batke
« Odgovor #159 poslato: Oktobar 29, 2014, 11:25:36 posle podne »
procitah od korica do korica... :read2:

ovo dole pri dnu je dobar primer davanja prednosti objektiva bokehu u odnosu na oštrinu .
Pogledaj oštrinu kose na nikonskoj 50, a pogledaj i na 58 ... a zatim uporedi i bokeh...
58-ca je manje oštra ali ima lepši bokeh...a kod drugog je obrnuto.
jbga, Izgleda da se ne može istovremeno i tamo i ovamo...zakoni prirode...

Meni se čak čini da je kod canona 50 1,2 taj odnos bokeha i oštrine najbolje izbalansiran, ali to je sad već stvar ukusa.

I nakon gledanja u ove primere još vise sam ubedjen da nikada ne bi dao toliko više para za ove tanane razlike...
Kad mi polemišemo oko razlika na 100%, svatovi je neće videti sigurno...čak ni kad dodju kući,  pa se istrezne...
Meni su sva ova 4 primera od 4 objektiva, više nego prihvatljiva po svakom kriterijumu.

Ovo je zaista objektiv za posebnu felu fotografa...što reče neko, onaj ko ne zna zašta mu ovo treba, bolje i da ne razmišlja o njemu.
p.s.(...ne sumnjam da je ovo zadnje jedino sa čim ćeš se sa mnom složiti...  ;) )
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2014, 11:55:51 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8